Το Σκυλι Εφαγε Σταφιδες :(




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εχμ...
οι περισσοτεροι θα ξερετε οτι εχω τα κεννελ μου σε ενα αμπελι...
μαλιστα πριν τα δημιουργησω εδω μεσα ειχα αναρωτηθει για το πηγε σαν το σκυλι στο αμπελι...

στην αρχη σκεφτομουν τα δηλητηρια που επεφταν για τις ασθενειες του αμπελιου ..
θειαφι χαλκος κλπ
αφου το ξεπερασαμε το συγκεκριμμενο θεμα...
μετα αντιμετωπισα το προβλημα οτι οταν ωριμασουν τα σταφυλια
μου τα τρωνε σκαντζοχοιροι, πουλια, αλλα αγριμια... και τα σκυλια μου ..
σε καθε βολτα τους και καθημερινα, εχουν τουλαχιστον μια μεγαλη, πανε και τρωνε τα σταφυλια απο το κλημα επανω...
δεν εχω παρατηρησει οχι μονο δυσανεξια, αλλα τους αρεσει τοσο πολυ, που δεν πιανει καμμια εκπαιδευτικη μεθοδος αποφυγςη τροφης..:LOL::LOL:
 
Last edited:


Christoscc23

New Member
19 Νοεμβρίου 2015
1
0
36
Καλησπέρα.Η δικιά μου εμπειρία έχει ως εξής.Η Ηρώ σε ηλικία περίπου δύο χρόνων είχε φάει πέντε ρωγες σταφύλια.της τα είχε δώσει η μικρή μου ανηψια.ξαφνικά το βράδυ μετά από δέκα ώρες περίπου το σκυλί έκανε εμετο.μέχρι την ώρα που άνοιξε το κτηνίατρειο που την πήγα είχε κάνει πάνω από δέκα φορές εμετο.η κτηνίατρος φανταστηκε ότι είναι μια απλή δηλητηριαση και της έκανε κάποιες ενέσεις χωρίς όμως να γίνεται κάτι.μας ρώτησε αν έφαγε τίποτα περίεργο.μετά από λίγη ώρα μου ήρθε φλασια για τα σταφύλια.μας στέλνει άμεσα σε κλινική.στο τσαφ την πρόλαβαμε.ευτυχώς το συκώτι της δεν πειραχτηκε.έκανε βιοχημικες εξετάσεις θεραπείες και έμεινε τρεις μέρες μέσα.μετά από ψάξιμο έμαθα ότι για κάποιο αδιεκρινιστο λόγο τα σκυλιά δεν μπορούν να μεταβολισουν τροφές όπως σταφύλια,σταφίδες,σοκολάτα,ανανά,μαγκο!ένα θα σας πω στο σπίτι μας.δεν έχει μπει σταφυλι τα τελευταία χρόνια!
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Για τον ανανά, το μάνγκο και το αβοκάντο δεν συμφωνεί ο γούγλης ότι είναι επικίνδυνα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καποιοι υποστηρίζουν οτι σε μικρές ποσοτητες ο ανανάς ωφελεί τον οργανισμό του σκυλου (μάλιστα ξέρω τον συστηνουν σε σκυλια που εχουν θέμα κοπροφαγιας-δεν θυμαμαι γιατι, ειχα διαβασει τοτε διαφορα αρθρα που συναινουσαν)
Μάνγκο επίσης ειναι τιγκα στις βιταμίνες κ σε μικρές ποσοτητες παλι επιτρέπεται, αλλα οπως κ σε ολα τα αλλα πρέπει να αφαιρούμε τα κουκούτσια πριν το δωσουμε στο σκυλι μας.
Οσον αφορα ομως τα αβοκαντο όμως οι γνώμες διίστανται κ γω προσωπικα δε θα το διακινδυνευα, αλλοι λενε είναι τοξικα αλλοι όχι, αλλοι λενε μονο φύλλα περίβλημα κουκουτσι να αποφεύγεις, αλλοι λενε ειναι υπερτροφη...δεν μπορείς νασαι σίγουρος ομως οπως κ ναχει...
Παντως στο μονο που συμφωνούν ολοι ειναι οτι εαν έχεις θέμα κιλων, οπως εμεις πχ, καλύτερα να αποφευγονται.