Δεύτερο σκυλί[?]


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
74
44
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας, έχω είδη ένα μαλτέζ [αρσενικό] ,όμως σκέφτομαι για δεύτερο σκύλο Γερμανικό Ποιμενικό...όμως δεν θα το πάρω από εκτροφείο αλλά από ιδιώτη [θα μας το ,χαρίσει] σε λίγους μήνες . Το θέμα είναι ότι θέλω πάλι αρσενικό ΄φοβάμαι΄ όμως, γιατί όταν μεγαλώσει το κουτάβι θα χουν καυγάδες έντονους [?] ..ο δικός μου βέβαια είναι πολύ φιλικός θα βοηθήσει αυτό στο άλλο σκυλί[?]...:unsure: Είμαι μπερδεμένη θέλω γνώμες,ευχαριστώ:).
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Τι γνώμες περιμένεις να ακούσεις??θετικές αποκλείεται να ξέρεις....
Αγορά από ιδιώτη????παράνομο και κατακριτέο....
2 αρσενικά???εξαρτάται από τους χαρακτήρες τους...
Η διαφορά μεγέθους είναι πολύ μεγάλη νομίζω....Όταν το γομάρι θα είναι 35 κιλά κουτάβι τα παιχνίδια μεταξύ τους θα είναι δύσκολο θέμα...
Από ιδιώτη?????
 
  • Like
Reactions: mMaria


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εαν το κουταβι (ο Γ.Π.) μεγαλωσει με τον δικο σου απαυτον τουλάχιστον δεν θα χεις τιποτα να φοβασαι (εξαρταται κ την προσωπικοτητα του κ το πως θα τον μεγαλώσεις κ συ), για τον δικό σου ο οποιος θαναι κ πιο μεγάλος κ θα βαριεται κ θαχει κ τα χουια του αλλα θαναι επισης κ αυτος που ξαφνικα χάνει τα πρωτεία δε θα μουν τόσο σίγουρη.
Κ μενα η δικια μου μεγάλωσε διπλα διπλα με το γκριφονακι της κολλητης μου, τωρα ειναι οσο το μπουτι της Ηρας αλλα εαν την στραβοκοιταξει ο Ρόι της πάει ΝΑ (που αν δεν το δεις δεν το πιστεύεις)
Εαν ο δικος σου ειναι ηρεμος κ φιλικος κ τεσπα εχει καλες ιδιότητες θα λειτουργησει θετικα για το κουταβι, γιατι θαχει ένα σωστο πρότυπο (γιαυτο κ γω κυνηγουσα να κανει παρεα η Ηρα με τον Ροι, γιατι πιο ησυχο κ καλοβολο πλασμα απτον Ροι δύσκολα θα βρεις)
 
  • Like
Reactions: mMaria


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Η διαφορά μεγέθους είναι πολύ μεγάλη νομίζω....Όταν το γομάρι θα είναι 35 κιλά κουτάβι τα παιχνίδια μεταξύ τους θα είναι δύσκολο θέμα...
Εμείς που τα σκυλια μας εχουν διαφορα μεγέθους 32-33 κιλά οταν ο μεγάλος ειναι στα "στεγνά" του τι να πουμε;

Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις... Και το να βάζει όρια το μικρόσωμο στο μεγαλόσωμο δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
74
44
Θεσσαλονίκη
Τι γνώμες περιμένεις να ακούσεις??θετικές αποκλείεται να ξέρεις....
Αγορά από ιδιώτη????παράνομο και κατακριτέο....
2 αρσενικά???εξαρτάται από τους χαρακτήρες τους...
Η διαφορά μεγέθους είναι πολύ μεγάλη νομίζω....Όταν το γομάρι θα είναι 35 κιλά κουτάβι τα παιχνίδια μεταξύ τους θα είναι δύσκολο θέμα...
Από ιδιώτη?????
Το γνωρίζω ότι δεν θα έχω θετικές γνώμες για ιδιώτη άλλα δεν έχω την δυνατότητα για 700-1000 ευρώ μου είναι δύσκολο (n)...
 








Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν θέλω να αναλυσω ιδιωτη vs εκτροφεα vs φιλοζωικων (βαριέμαι ελεεινά) αυτα ειναι προσωπικες επιλογές.
ΑΛΛΑ θέλω να πω κατι...επειδη μου εδωσες το έναυσμα...ανέφερες συγκεκριμένα ποσά κ οτι δεν τα διαθετεις, (χαιρω πολύ, ουτε εγω ουτε πολλοι απο μας) ΕΑΝ ομως δεν τα διαθετεις για μια υποθετικη αγορά τότε σιγουρα δεν την διαθετεις ουτε για την συντηρηση του σκυλου ουτε για το αν (χτυπα ξυλο) σας τυχει κατι απρόσμενο οπως πχ ετυχε σε εμας όταν μου αρρωτησε βαρια κ εδωσα αυτα τα ποσα (κ αλλα τοσα) σε διάστημα ενός μηνός.
Ελπίζω να καταλαβαινεις τι λεω κ οτι στο λεω με τις καλύτερες των προθέσεων (οχι για σενα για το σκυλι, δε με ενδιαφέρει απο οπου κ αν προέρχεται), εχεις ηδη σκυλι κ πανω κατω ξέρεις, βάλε λοιπον με το νου σου ότι για ενα μεγαλοσωμο ΟΛΑ ( ΜΑ ΟΛΑ) είναι ×3 (ισως κ 4) πιο ακριβά!
 
  • Like
Reactions: LaCat and mMaria


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η δικαιολογία «είναι πολλά τα λεφτά του εκτροφέα, άρα αναγκαστικά θα πάω σε γέννα ιδιώτη» θα έστεκε μόνο αν η απόκτηση σκύλου ήταν μια υποχρεωτική διαδικασία την οποία θα’ πρεπε να υποστεί κάποιος θέλοντας και μη. Οπότε αφού δε μπορεί να το γλυτώσει και θα βρεθεί με σκύλο, τουλάχιστον ας γλυτώσει κανένα ευρώ.

Αν δεν υπάρχουν τα χρήματα για να ικανοποιήσουμε μια επιθυμία, μπορούμε να την εγκαταλείψουμε, να την αναβάλλουμε ή να την τροποποιήσουμε. Ορίστε ένα παράδειγμα τροποποίησης: υπάρχουν ένας σκασμός σκυλιά που Γ.Π.ίζουν στις φιλοζωικές και ψάχνουν σπίτι. Η διαφορά αυτών με του ιδιώτη που θέλεις να πάρεις είναι ανύπαρκτη. Επίσης αν δεν υπήρχαν ό,τι να’ναι «εκτροφείς» και ιδιοκτήτες, ανύπαρκτα σχεδόν θα ήταν και τα σκυλιά των φιλοζωικών. Δε μπορεί να είναι τόσο δυσνόητος αυτός ο συσχετισμός.
 


mMaria

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
74
44
Θεσσαλονίκη
Κατάλαβα λοιπόν παιδιά με τις απαντήσεις σας :) ,έχετε δίκιο..η φιλοζωική [αδέσποτο] ή από εκτροφείο όταν βρεθεί η δυνατότητα και γιατί αυτόν τον καιρό δεν τα χω.......
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εμείς που τα σκυλια μας εχουν διαφορα μεγέθους 32-33 κιλά οταν ο μεγάλος ειναι στα "στεγνά" του τι να πουμε;

Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις... Και το να βάζει όρια το μικρόσωμο στο μεγαλόσωμο δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο.
Γι'αυτο και ξεκίνησα γράφοντας εξαρτάται απο το χαρακτήρα τους...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το μεγεθος -ειδικά εφόσον το μεγαλόσωμο κουτάβι θα βρεθεί στο διάβα του ενηλικου μικρόσωμου- είναι αμελητέο. Καθαρά θέμα χαρακτήρα θα πρέπει να σε απασχολεί...
και εδώ εχει άμεση σχέση η πηγή προέλευσης: ένα κουτάβι που ένας ανεύθυνος εφερε στον κόσμο μπορεί να σου δημιουργήσει πολλά προβληματα στην συμπεριφορά του, όπως την εμαθε από τη μάνα (είτε ηταν "μαλακη" η μάνα, είτε "άγρια" προς μεγάλη χαρά του ανεύθυνου). Αυτό στην αρχή μπορεί να μη σου ειναι αντιληπτό αλλά σταδιακά οι συμπεριφορές-βιώματα του κουταβιού θα παγιωθούν και τότε ναι μπορεί να εχεις πρόβλημα.
Από την αλλη σε μια φιλοζωική, μπορείς να βρεις ένα σωρό ενήλικα σκυλιά που έχουν ήδη ξεδιπλώσει χαρακτήρα και με τη βοήθεια των εθελοντών να επιλέξεις αυτό που θα δέσει καλύτερα μαζί σας. Μπορείς μάλιστα να πας και με το μαλτεζάκι σου παρέα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mMaria


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
καλησπερα κ απο μενα

στο ζητημα που θετεις: η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι οταν η διαφορα ογκου ειναι τετοια ωστε να μην τιθεται θεμα για το ποιος ειναι ο κυριαρχος δε θα υπαρχει θεμα,ως τοτε καποια μανουρα την βλεπω πιθανη

στο ζητημα που δε θετεις αλλα και να μην το σχολιασω δε γινεται :) : σκεψου απλα οτι ο σκυλος του φιλου σου θα μπορουσε ανετα να βρισκεται στη φιλοζωικη και να τον επαιρνες απο εκει. αν ρωτησεις "ε τοτε γιατι να μην τον παρω απο τον φιλο μου" η απαντηση ειναι οτι ο φιλος σου πιθανον βγαζει φραγκα απο αυτο,και αυτο (περα απο παρανομο,οτι ειναι παρανομο δεν ειναι παντα και ανηθικο...) ειναι ακρως ανηθικο γιατι συμμετεχει στην κατασταση που επικρατει με τα αδεσποτα και τις τιγκαρισμενες φιλοζωικες.

μην παιρνοντας εστω και δωρεαν το κουταβι του, βοηθας και εσυ εστω και τα ελαχιστα στο να βελτιωθει αυτη η κατασταση

αυτα,ελπιζω να μη σε κουρασα,απλα και εγω οταν πρωτομπηκα τα λεγαν αλλοι,τωρα ξεκουραζω εγω αυτους που βαρεθηκαν να τα λενε ("giving back" το λενε στο χωριο μου, η "κλωσον ατ οπισ'" στα ποντιακα..." :) )
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@zenio εχεις παρακολουθήσει ποτε αγέλη σκύλων ή τη συμπεριφορά σκύλων μεσα σε σκυλόπαρκο;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
vas
ναι εχω παρακολουθησει

παρ ολα αυτα αν εχω αναφερει κατι λαθος οποιαδηποτε διορθωση ευπροσδεκτη,ακομη κ να σβηστει το ποστ ξερ γω αν εχω πει κατι ακυρο :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
vas
ναι εχω παρακολουθησει

παρ ολα αυτα αν εχω αναφερει κατι λαθος οποιαδηποτε διορθωση ευπροσδεκτη,ακομη κ να σβηστει το ποστ ξερ γω αν εχω πει κατι ακυρο :)
Δεν ειχα σκοπό να σε "μαλώσω", σορρυ αν φάνηκε ετσι :Ρ ένας μεγαλύτερος σκύλος μπορεί να εχει τη μυική δύναμη να "βάλει στη θέση του" εναν μικρότερο, ωστόσο εχει ν κανει κυρίως με το χαρακτήρα του σκύλου και ποσο κυρίαρχος ειναι. Αν μιλαμε για δυο εξίσου κυρίαρχα σκυλια τοτε ναι μάλλον το μεγαλόσωμο θα επικρατήσει λόγω μεγέθους αλλα δεν ειναι λίγες οι περιπτώσεις που μικρά σκυλια (βλ τζακ ρασσελ, τσιουάουα, γιορκι κλπ) βάζουν στη θέση τους ποοοολυ μεγαλύτερα.

Εχω καεί απο το συγκεκριμένο θεμα Γι'αυτό επιμένω κάπως παραπάνω. Η σοβαρότερη επίθεση που εχει δεχτεί ο σκύλος μου ηταν απο ενα σκυλί στο μισό του μέγεθος που παραλίγο να του σπάσει το λαιμό. Μπορούσε να κανει κατι και να το λήξει πριν πάθει ζημιά; Βεβαίως. Έκανε; Όχι. Καποιος λόγος θα υπήρχε...
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
οχι δεν ενιωσα οτι με μαλωνεις :) απλως επειδη εχω βοηθηθει πολυ απο το φορουμ ειπα οτι αν λεω κατι λαθος καλως να διορθωθει ωστε να βοηθηθει και ο επομενος

απο εκει κ περα...μαλλον καηκες στο χυλο ε; :D
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
οχι δεν ενιωσα οτι με μαλωνεις :) απλως επειδη εχω βοηθηθει πολυ απο το φορουμ ειπα οτι αν λεω κατι λαθος καλως να διορθωθει ωστε να βοηθηθει και ο επομενος

απο εκει κ περα...μαλλον καηκες στο χυλο ε; :D
Ε όχι ακριβώς... Ειχε δείξει σημάδια το αλλο σκυλί αλλα εγω δε τα "μετρησα" σωστά. Δε πειραζει:) Τελος καλό ολα καλα και καθε πάθημα γίνεται μάθημα :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE and zenio


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3