Μάθαμε τα κακά αλλά όχι τα τσίσα


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Καλησπερα για ακομα μια φορα.. εχω ξαναεπευθηνθει στο φορουμ αλλα για οσους δεν θυμουνται εχω ενα μικρο διαβολακι τζακ ρασελλ 5 περιποθ μηνων..
Ενω με το θεμα κακακια εχουμε ξεμπερδεψει(σχεδον ατυχημαατα υπαρχουν) για καποιο λογο που δεν μπορω να εξηγησω..δεν κανει ποτε μα ποτε τα τσισα της εξω..
Εχουμε κανει κ εδω μια προοδο καθως τ κανουμε στην πανα τουλαχιστον..αλλα ποτε μα ποτε δεν εχει κατουρισει εξω για να την επιβπαβευσω και να καταλαβει που πρεπει να τα κανει εκει και οχι στο σπιτι...κανουμε 2 βολτες την μερα περιπου της μιας ωρας...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
2 βολτες την ημέρα είναι λιγο κ απο μια ωρα η καθεμια ειναι πολυ για κουταβι!
Στην θεση σου θα το μοιραζα το πράγμα, 4-5 φορες τη μερα απο κανα τεταρτο εικοσάλεπτο.
Επίσης εχεις δοκιμασει ολα τα "τερέν"?
πχ άλλα αμα δεν νιωσουν χορταρακι στα πισινα τους δεν τα κανουν χρυσα να τα κανεις κ άλλα θελουν χώμα, άλλα προτιμουν άσφαλτο κ άλλα μονο σημεία που χουν μαρκάρει άλλα (της τρελής το "άλλα")
Πειραματιστειτε δλδ λιγακι κ θα την βρειτε την ακρη σας.
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
η δικια μου προτιμα ασφαλτο στο θεμα κανω κακα..δεν εχει καποιο συγκεκριμενο σημειο..εκει που περπαταμε δηλαδη τσουπ σταματαει και τα "ριχνει"..
Δυστηχως λογο δουλειας δεν μπορω να την βγαζω 4-5 φορες την μερα..για αυτο προσπαθω να την εκτονωνω οσο μπορω σε αυτες τις δυο φορες μεσα στην μερα..
Εχω δοκιμασει να την παω σε διαφορα "τερεν" αλλα χωρις αποτελεσμα!!
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το εκανε ο προηγουμενος σκυλος μου για 1 μηνα! Ημασταν συνεχως εξω και κρατιοταν να τα κανει οταν γυρνουσαμε σπιτι. Με εσωσε η ολοημερη εκδρομη που πηγαμε. Ολη μερα εξω στη φυση, ε, καποια στιγμη τα εκανε! Παρτι καναμε! Χαρουλες, χαδακια, λιχουδιτσες. Αυτο ηταν!
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλησπερα για ακομα μια φορα.. εχω ξαναεπευθηνθει στο φορουμ αλλα για οσους δεν θυμουνται εχω ενα μικρο διαβολακι τζακ ρασελλ 5 περιποθ μηνων..
Ενω με το θεμα κακακια εχουμε ξεμπερδεψει(σχεδον ατυχημαατα υπαρχουν) για καποιο λογο που δεν μπορω να εξηγησω..δεν κανει ποτε μα ποτε τα τσισα της εξω..
Εχουμε κανει κ εδω μια προοδο καθως τ κανουμε στην πανα τουλαχιστον..αλλα ποτε μα ποτε δεν εχει κατουρισει εξω για να την επιβπαβευσω και να καταλαβει που πρεπει να τα κανει εκει και οχι στο σπιτι...κανουμε 2 βολτες την μερα περιπου της μιας ωρας...
Οπως ειπε ο Σκυλακος,νομιζω πως αν τα κανει μια φορα και τον επιβραβευσεις,μετα δεν θα εχεις προβλημα.Αν μπορεσεις καποια μερα μεινε πολυ ωρα εξω,αναγκαστικα θα τα κανει καποια στιγμη !
 








vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Σημερα μαλλον οσο ελειπα ανοιξε το λαπτοπ και διαβασε το τοπικ γιατι μολις βγηκαμε εξω εκανε τσισα σχεδον αμεσως...
Εκανα σαν τρελος για να καταλαβει οτι αυτο που εκανε ηταν σπουδαιο..αλλα δυστηχως δεν ειχα παρει καποια λιχουδια μαζι μου...αρα αρκεστηκα σε χαδια και πολλα μπραβο!!
Για να δουμε αν θα συνεχισει ετσι..
Οσο για την πανα..τι αλλη επιλογη εχεις οταν το κουταβι κυκλωφορει σε σπιτι με χαλια? 3ευρο το τετραγωνικο παει!:p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν χρησιμοποιείς πάνα, σηκώνεις τα χαλιά, ρυθμίζεις τις ώρες σωστά και αδιαφορείς όταν τα κάνει ήδη μέσα στο σπίτι!
Στοχεύεις να αυξάνονται οι φορές που θα τα κάνει έξω και μέσα στο σπίτι αδιαφορείς!
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Σημερα δυστηχως ειχαμε κ αλλο ατυχημα και μαλιστα σοβαρο...βεβαια φταιω και εγω γιατι σημερα αργησα να ξυπνησω και οταν ξυπνησα την πηρα ηρθε στο κρεβατι οπως καθε πρωι για να μου δωσει φιλακια...
Ξαφνηκα σαν να μου ειρθε μια δυσαρεστη μυρωδια...και τι να δω......
Τα ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ...Δεν το χε κανει ποτε μεχρι στιγμης..συνηθως οταν ηθελε να ενεργηθει κατεβαινε...σημερα δεν ξερω τι επαθε..
Δεν την μαλωσα ουτε της φωναξα..αλλα πρωι πρωι με την τσιμπλα στο ματι καθαριζα τσισα στο κρεβατι μ...
Τι να πω...Δυσκολη η κουταβοπεριοδος τελικα...
Επισης να θεσω και εναν αλλο προβληματισμο...
Μερικες φορες οταν κανει κατι κακο...και την μαλωνω νιωθω πως δεν καταλαβενει..
Νομιζει οτι παιζουμε και κοθναει την ουρα της χαρουμενα...
Τι ακριβως γινεται?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σημερα δυστηχως ειχαμε κ αλλο ατυχημα και μαλιστα σοβαρο...βεβαια φταιω και εγω γιατι σημερα αργησα να ξυπνησω και οταν ξυπνησα την πηρα ηρθε στο κρεβατι οπως καθε πρωι για να μου δωσει φιλακια...
Ξαφνηκα σαν να μου ειρθε μια δυσαρεστη μυρωδια...και τι να δω......
Τα ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ...Δεν το χε κανει ποτε μεχρι στιγμης..συνηθως οταν ηθελε να ενεργηθει κατεβαινε...σημερα δεν ξερω τι επαθε..
Δεν την μαλωσα ουτε της φωναξα..αλλα πρωι πρωι με την τσιμπλα στο ματι καθαριζα τσισα στο κρεβατι μ...
Τι να πω...Δυσκολη η κουταβοπεριοδος τελικα...
Επισης να θεσω και εναν αλλο προβληματισμο...
Μερικες φορες οταν κανει κατι κακο...και την μαλωνω νιωθω πως δεν καταλαβενει..
Νομιζει οτι παιζουμε και κοθναει την ουρα της χαρουμενα...
Τι ακριβως γινεται?
Μετά από ύπνο το κουτάβι θέλει να τα κάνει, και ιδίως μετά τον βραδυνό ύπνο!
Την βουτάς και βγαίνετε έξω! Η πρώτη σου δουλειά θα είναι αυτή!
Ο πρωινός ο κάτουρος είναι ο πιο σημαντικός για την ρύθμιση της τουαλέτας!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μμ βασικά δεν φταίς και εσύ.... φταις εσύ! Την καθυστέρησες για να παίξετε στο κρεβάτι....

το κούνημα της ουράς δεν είναι πάντα από χαρά, είναι και από νευρικότητα.
Όπως σου λέει και η @aliki_s έχε υποψη μην την μαλώνεις τύπου "γιατί το έκανες αυτό; δν ειπαμε δεν ειναι σωστό; πού εχουμε πει τα κάνουμε;" γιατί εκει ναι πολύ πιθανό να μην καταλαβαίνει το μάλωμα.