Επίτηδες το κάνει?


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Καλησπέρα σ όλους τους σκυλογονείς και στα παιδιά τους!
Η μικρή μου είναι 3,5 μηνών.
Έχει μάθει απ`την αρχή να έχει για φωλιά της το crate.
Της το έχω στο σαλόνι όπου περνάει όλες τις ώρες μαζί μας και κυκλοφορεί ελεύθερη σε σαλόνι,κουζίνα και καθιστικό.
Στις 2 κρεβατοκάμαρες της επιτρέπεται να μπαίνει μόνο υπό την παρουσία μας.
Το ίδιο και στην τουαλέτα κάποιες φορές π.χ όταν θα μπούμε για να πλύνουμε τα χέρια μας ή για κάποια δουλειά λίγων λεπτών και υπό παρακολούθηση γιατί δείχνει μια ευχαρίστηση στο να τραβάει το χαρτί υγείας και να το κάνει βόλτα... :rolleyes:
Έμαθε σε διάστημα 5 ημερών να κάνει την ανάγκη της σε πάνα σ ένα σημείο στο καθιστικό.
Όσο υπήρχε η πάνα μέσα κατάφερε να τα κάνει μόνο εκεί χωρίς κανένα ατύχημα.
Εδώ και 2 βδομάδες περίπου της μαθαίνω να τα κάνει στην πάνα που έχει μεταφερθεί στο μπαλκόνι μπροστά στην είσοδο.
Έχουμε κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο κι όταν θέλει να κάνει την ανάγκη της πηγαίνει μπροστά στην πόρτα,περιμένει να της βάλω το λουρί και την βγάζω έξω και τα κάνει.
Το μόνο θεματάκι μας είναι ότι δεν ειδοποιεί,απλά πάει μπροστά στην πόρτα και περιμένει.
Αν όμως δεν την πάρω χαμπάρι σχεδόν αμέσως,τα αμολάει μπροστά στην πόρτα.
Γι αυτό και την επιβλέπω συνέχεια αν δεν είναι δίπλα μου.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να την μάθω να ειδοποιεί όταν θέλει την ανάγκη της για να την βγάλω??
Βόλτες βγαίνουμε λίγες και μικρές προ το παρόν γιατί δεν έχει κάνει το τελευταίο εμβόλιο.
Το δεύτερο θεματάκι που έχουμε και δικαιολογεί τον τίτλο είναι το εξής.
Τις περισσότερες φορές που θα φύγω για να πετάξω τα σκουπίδια (δλδ ούτε 1 λεπτό υπόθεση) κλαίει και κάνει τσίσα της στο καθιστικό,τώρα τελευταία πίσω απ την πόρτα. Ακόμα κι όταν την έχω βγάλει πριν από λίγο και τα χει κάνει στην πάνα. Το ίδιο κάνει ακόμα κι αν είναι με κάποιον στο σπίτι κι όχι μόνη της και δεν την προσέξουν.
Τι μπορώ να κάνω?
Μόνο όταν είναι στο crate δεν κάνει τίποτα αλλά δυστυχώς κλαίει.
Το ίδιο κλαίει και 2 φορές που χρειάστηκε να την αφήσω μόνη της στο crate για 10 λεπτά για να ψωνίσω.
Άρα έχουμε και τρίτο θέμα... :confused: Ότι κλαίει όταν θα μείνει μόνη της στο crate και θα λείψω για λίγο αλλά κι όταν λείψω για περισσότερο και μείνει κάποιος άλλος μαζί της όπως η κόρη μου κι ο σύντροφός μου (που τρελαίνεται και για τους 2) ελεύθερη στον χώρο.
Συγνώμη αν τελικά τα θεματάκια μας ήταν περισσότερα αλλά είπα να τα θέσω όλα μαζί..( βρήκαμε παπά να θάψουμε 2-3 που λένε) :p
Παρακαλώ τις συμβουλές σας αν θέλετε..
Ευχαριστώ! :)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Είναι μικρή ακόμα για να σε ειδοποιεί μόνη της. Μέχρι να το βρει, βγάζε την εσύ ανά τακτά διαστήματα, κάθε μια μιάμιση ώρα πχ και μόλις δείτε επιτυχία επιβράβευσε τη. Το δεύτερο θέμα πάλι έχει να κάνει με την ηλικία, ή μάλλον και με την ηλικία. Αγχώνεται όταν φεύγεις και γι αυτό κάνει ό,τι κάνει, δεν το κάνει επίτηδες...
 
  • Like
Reactions: Renesme


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Είναι μικρή ακόμα για να σε ειδοποιεί μόνη της. Μέχρι να το βρει, βγάζε την εσύ ανά τακτά διαστήματα, κάθε μια μιάμιση ώρα πχ και μόλις δείτε επιτυχία επιβράβευσε τη. Το δεύτερο θέμα πάλι έχει να κάνει με την ηλικία, ή μάλλον και με την ηλικία. Αγχώνεται όταν φεύγεις και γι αυτό κάνει ό,τι κάνει, δεν το κάνει επίτηδες...
Ναι! Το ξέρω ότι είναι μικρή ακόμα...
Την έχω περίπου 1,5 μήνα κι έχει μάθει πολλά πράγματα για την ηλικία της.
Απλά αναρωτήθηκα μήπως υπάρχει κάποιο ''κολπάκι'' για να την μάθω να ειδοποιεί.
Όσο για το ότι κλαίει όταν δεν είμαστε μαζί, μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι είμαστε όλη την μέρα παρεούλα και δεν έχει συνηθίσει στο να μένει μόνη της κάποια ώρα.
Ελπίζω μεγαλώνοντας να το μάθει όπως έμαθε και τις περισσότερες εντολές από την ΒΥ.
Σ ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες!
Η κουτάβα σου δεν έχει μάθει τίποτα ακόμα! Έστω και αν εκτελεί όσα τις έχεις μάθει! Ζει 3,5 μήνες μόνο!

Όπως επίσης δεν θα μάθει να μένει μόνη της αν εσύ δεν λείψεις!

Όταν ένα ζώο αφοδεύει σημαίνει ότι χαλαρώνει! Μην βάζεις την κουτάβα στην διαδικασία να κρατιέται και με το στανιό να σε ειδοποιεί για να πάει να κάνει τις ανάγκες της. Δημιουργείται αρνητική συσχέτιση με επιπλέον στρες!
Επιπλέον για ποιο λόγο να σε ειδοποιεί? Χρειάζεται? Εσύ θα ορίσεις τις ώρες μέσα στην ημέρα. Τώρα που είναι μικρή θα την βγάζεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα και αργότερα αραιώνεις τις φορές!
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Καλώς ήρθες!
Η κουτάβα σου δεν έχει μάθει τίποτα ακόμα! Έστω και αν εκτελεί όσα τις έχεις μάθει! Ζει 3,5 μήνες μόνο!

Όπως επίσης δεν θα μάθει να μένει μόνη της αν εσύ δεν λείψεις!

Όταν ένα ζώο αφοδεύει σημαίνει ότι χαλαρώνει! Μην βάζεις την κουτάβα στην διαδικασία να κρατιέται και με το στανιό να σε ειδοποιεί για να πάει να κάνει τις ανάγκες της. Δημιουργείται αρνητική συσχέτιση με επιπλέον στρες!
Επιπλέον για ποιο λόγο να σε ειδοποιεί? Χρειάζεται? Εσύ θα ορίσεις τις ώρες μέσα στην ημέρα. Τώρα που είναι μικρή θα την βγάζεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα και αργότερα αραιώνεις τις φορές!
Καλώς σας βρήκα!
Το ξέρω...εννοούσα ότι έχει μάθει για την μέχρι τώρα ηλικία της και μέσα στο σπίτι. Κάποιες έχουμε αρχίσει και τις δουλεύουμε και στην βόλτα.
Και σίγουρα μεγαλώνοντας θα τις εμπεδώσει με συνεχή εκπαίδευση και εκτός σπιτιού.
Έχω πάρει μια ιδέα για το τι και πως και πότε (2 μήνες τώρα σας διαβάζω και ενημερώνομαι) και μέσα απ την καθημερινότητα κι απ την τριβή μαζί της προσπαθώ για το καλύτερο.
Δεν την βάζω να κρατιέται. Την παρακολουθούσα πότε ήθελε να πάει και το ''εκμεταλλεύτηκα'' για να μάθει να πηγαίνει έξω να τα κάνει.
Ελεύθερη κυκλοφορεί στο σπίτι κι όταν θέλει πάει πλέον και κάθεται πίσω απ την πόρτα.
Ίσως επειδή κάτι μπορεί να μην κατάλαβα σωστά, τι εννοείς?
Να την βγάζω όποτε θέλω εγώ για την ανάγκη της κι όχι όποτε θέλει και το ζητάει εκείνη???
Για το τελευταίο εννοείς να αρχίσω να λείπω και να την αφήνω να κλαίει για να μάθει?
Ευχαριστώ!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ελεύθερη κυκλοφορεί στο σπίτι κι όταν θέλει πάει πλέον και κάθεται πίσω απ την πόρτα.
Ίσως επειδή κάτι μπορεί να μην κατάλαβα σωστά, τι εννοείς?
Να μην την αφήνεις να "θέλει"! Να την βγάζεις έξω πριν πάει στην πόρτα και περιμένει!
Οκ αν γίνεται κάποιες φορές αλλά μην είναι ο κανόνας!

Να την βγάζω όποτε θέλω εγώ για την ανάγκη της κι όχι όποτε θέλει και το ζητάει εκείνη???
Ναι!
Στο λέω αυτό γιατί σκέφτομαι σε βάθος χρόνου! Το να ζητάει ο σκύλος κάθε πότε θέλει να πάει τουαλέτα σημαίνει ότι έχει φτάσει στο αμήν και θέλει να βγει εκείνη την ώρα! Αν δεν μπορείς εκείνη την ώρα τι θα γίνει? Θα σου κατουρήσει το σπίτι? #NOT

Για το τελευταίο εννοείς να αρχίσω να λείπω και να την αφήνω να κλαίει για να μάθει?
Ευχαριστώ!
Όχι, να λείπεις αλλά να την δουλέψεις ώστε να μην κλαίει! Να λείπεις σταδιακά πριν αναπτυχθεί το κλάμα!
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Να μην την αφήνεις να "θέλει"! Να την βγάζεις έξω πριν πάει στην πόρτα και περιμένει!
Οκ αν γίνεται κάποιες φορές αλλά μην είναι ο κανόνας!



Ναι!
Στο λέω αυτό γιατί σκέφτομαι σε βάθος χρόνου! Το να ζητάει ο σκύλος κάθε πότε θέλει να πάει τουαλέτα σημαίνει ότι έχει φτάσει στο αμήν και θέλει να βγει εκείνη την ώρα! Αν δεν μπορείς εκείνη την ώρα τι θα γίνει? Θα σου κατουρήσει το σπίτι? #NOT



Όχι, να λείπεις αλλά να την δουλέψεις ώστε να μην κλαίει! Να λείπεις σταδιακά πριν αναπτυχθεί το κλάμα!
Χμ.. για να δω αν κατάλαβα σωστά.
Δλδ να την βγάζω έξω συγκεκριμένες ώρες κάνει δεν κάνει και σιγά σιγά να αυξάνεται το χρονικό περιθώριο της επόμενης φοράς. Κι αν στο ενδιάμεσο (για τις φορές που δεν θέλει να κάνει) ζητήσει από μόνη της να την βγάζω.. Σωστά η μπα?? :unsure:
Όσο για το μόνη της να δω πως θα το ξεκινήσω αυτό γιατί είτε είναι μέσα στο crate είτε όχι,με το που ακούσει την πόρτα να κλείνει αμέσως αρχίζει το κλάμα.
Μόνο όταν την βάλω στο χολ στην θέση κάτσε και μείνε και χωρίς να κλείσω εντελώς την πόρτα για να βγω να μαζέψω την λερωμένη πάνα,δεν κλαίει.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε κάποιες ώρες είναι fix ούτως ή αλλιώς(μετά από φαϊ, μετά από παιχνίδι και μετά από τον ύπνο)!
Για τις υπόλοιπες φορές μέσα στην ημέρα αναφέρομαι, που πρέπει να "κόψεις" γλώσσα σώματος και να την βουτήξεις να βγείτε!

Όσον αφορά την απουσία και το κλάμα, ξεκίνα την έλλειψη σου από τον χώρο με κάτι που δεν θα κλάψει! Εφόσον δεν κλαίει όταν πας να μαζέψεις την πάνα, εκμετελλεύσου αυτό. Κάθε επόμενη φορά να κάθεσαι παραπάνω!
 


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Ε κάποιες ώρες είναι fix ούτως ή αλλιώς(μετά από φαϊ, μετά από παιχνίδι και μετά από τον ύπνο)!
Για τις υπόλοιπες φορές μέσα στην ημέρα αναφέρομαι, που πρέπει να "κόψεις" γλώσσα σώματος και να την βουτήξεις να βγείτε!

Όσον αφορά την απουσία και το κλάμα, ξεκίνα την έλλειψη σου από τον χώρο με κάτι που δεν θα κλάψει! Εφόσον δεν κλαίει όταν πας να μαζέψεις την πάνα, εκμετελλεύσου αυτό. Κάθε επόμενη φορά να κάθεσαι παραπάνω!
Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική αλλά για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη και σαφή εικόνα διευκρινίζω ότι μετά από φαγητό,ύπνο παιχνίδι πηγαίνει από μόνη κατευθείαν πίσω από την πόρτα για να την βγάλω έξω να τα κάνει.
Όσο για το ενδιάμεσο κρατιέται η δεν θέλει να πάει μέχρι που θα ξαναφάει η θα έχει ξανα κοιμηθεί η θα αρχίσουμε πάλι το παιχνίδι μαζί ή και μόνη της.
Το βράδυ που κοιμάται κρατιέται γύρω στις 6-7 ώρες.
Όσο για την τελευταία σου συμβουλή, θα αρχίσω να την εφαρμόζω για να δω τι θα καταφέρω.
Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σου! :)