Μυρωδιά μετά από το σφουγγάρισμα


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Βρε παιδιά, μυρίζει και εσάς το σπίτι σας μετά το σφουγγάρισμα;; Πριν πάρω τον Ερμή, δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα. Μετά από κάποιο διάστημα με τον Ερμή στο σπίτι, κατάλαβα ότι μετά το σφουγγάρισμα βγαίνει μια απαίσια μυρωδιά. Μπορώ να κάνω κάτι; Το αντιμετωπίζεται κι εσείς;;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δοκίμασες να αλλάξεις σφουγγαρίστρα;
Μήπως κάποια στιγμή σφουγγάρισες σε σημείο που ο Ερμής λέρωσε οπότε μεταφέρεται/βγαίνει η μυρωδιά;
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Αλλαγμένη σφουγγαρίστρα, να είναι 2 μηνών!! Όχι, δεν έχω σφουγγαρίσει με αυτή τσίσα του Ερμή...το ίδιο παθαίνει και η μαμά μου όταν σφουγγαρίζει εφόσον έχουμε πάει εκεί τον Ερμή!!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αποσμίνη
Προτιμάς καθαριστικό με άρωμα
Μετά από το σφουγγάρισμα παπαριάζεις την σφουγγαρίστρα σε νερό με χλωρίνη!
Κάθε τόσο τρίβεις τους αρμούς με καθαριστικό αρμών(προσοχή είναι πολύ δυνατό)

2 μηνών σφουγγαρίστρα που καθαρίζει μέρη για σκύλο θαρρώ πως είναι πολύ!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Συχνη αλλαγη σφουγγαριστρας, καλο στεγνωμα της μετα απο καθε χρηση (αναποδα και στον ηλιο) και βουτηγμα σε νερο με χλωρινη οπως σου ειπαν εβδομαδιαιως.

Εγω δεν χρησιμοποιω καθαριστικο με αρωμα γιατι με ενοχλει, βαζω απο αυτα με το πρασινο σαπουνι που ειναι πολυ ελαφρια και παλι δεν μυριζει κατι. Το να στεγνωνει η σφουγγαριστρα στον ηλιο με εσωσε! Δοκιμασε το
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Μπορεί να παίζει ρόλο και το απορρυπαντικό που χρησιμοποιείς. Πολλοί με κατοικίδια χρησιμοποιούν "αποσμίνη" ή νερό με ξύδι για το σφουγγάρισμα μήπως να δοκιμάσεις και εσύ; Και τα δύο είναι φιλικά ως προς τα ζώα και αφαιρούν τις έντονες μυρωδιές.

υ.γ. Να ξεβγάζεις-πλένεις τον κουβά και την σφουγκαρίστα πάντα μετά την χρήση τους.
 
Last edited:


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Η αποσμίνη που είπε ο Στέλιος λένε ότι είναι αποτελεσματική.
Τη ρίχνεις μαζί με απορρυπαντικό γιατί η ίδια αφαιρεί τις μυρωδιές αλλά δεν καθαρίζει.
Επειδή εγώ είχα δυσκολευτεί να τη βρω να σου πω ότι την έχει ο Βασιλόπουλος.
Αντίστοιχο προϊόν είναι και η πευκοσμίνη.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Renesme

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2015
75
161
Χαλκιδα
Να σου πω κι εγώ τι έκανα όταν τα έκανε παντού η και μετά που τα ατυχήματα έγιναν σπάνια.
Πρώτα τα μάζευα με χαρτί κουζίνας,μετά έριχνα τοπικά ένα καθαριστικό απολυμαντικό σε σπρέι και το σκούπιζα καλά πάλι με χαρτί κουζίνας. Από κει και πέρα δεν μυρίζει ούτε πριν ούτε μετά όταν σφουγγαρίσω. Σφουγγαρίζω με απορρυπαντικό για πάτωμα και κάποιες φορές χρησιμοποιώ και πευκοσμίνη γιατί μ αρέσει το άρωμα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η αποσμίνη είμαστε σίγουρη ότι είναι αθώα?
Η πευκοσμήνη που έχω εγώ λέει ότι είναι βλαβερή για το περιβάλλον (άρα και για τους σκύλους αν την πατάνε και γλύφουν π.χ. τα πόδια τους μετά) - για αυτό και την έκοψα. Πλέον για αποσμητικό χρησιμοποιώ ξύδι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@st3li0s Μπορείς να πείς ποιό απορρυπαντικό και καθαριστικό αρμών χρησιμοποιείς;
Α, θα σε γελάσω, δεν βλέπω μάρκες! Πας σε ένα κατάστημα με σιδηρικά και ζητάς καθαριστικό αρμών!
Μην ξεχάσεις να πάρεις και σκούπα με σκληρές τρίχες!:D
 
  • Like
Reactions: Aslan


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ παιδιά. Θα αρχίσω με τα απλά...θα αλλάξω σφουγγαρίστρα και θα την στεγνώνω στον ήλιο. Πάντα ξεπλένω σφουγγαρίστρα και κουβά...! Thanks again!!
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εγώ έβαζα ζεστό νέο και ξύδι αλλά μετά έπρεπε να αερίζω καλά γιατί, κακά τα ψέματα, το ξύδι μυρίζει... Απολύμανση Κουβά και σφουγγαρίστρας και στέγνωμα στον ήλιο αυτονόητα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η αποσμινη ήταν σε έλλειψη. Ξαναεμφανιστηκε; Να πάω να πάρω αν είναι!
Χλωρινη; Εγώ αυτήν θα απεφευγα οποίος ο ωξαποδώ το λιβάνι. :p
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Λοιπον εχω καταληξει στο εξης συμπέρασμα (μπορει να κανω κ λαθος) εχω παρατηρήσει στις αγαπημενες γωνίες της Ήρας (σκετο πλακακι) που τις προτιμά ανελλιπώς, όταν σηκώνεται ειναι σα ναχει αφησει το αποτύπωμα της, μια λιγδα να το πω? λαδιλα να το πω? τα έλαια του κορμιου της να το πω? τεσπα ελπίζω να κατάλαβες...
κ απο κει προερχεται κ αυτη η "μποχα" μετα το σφουγγαρισμα, εαν περασεις αυτες τις γωνιες μονο ενα χέρι...οποτε ειδικά σε αυτα τα σημεια σφουγγαριζω 3-4-5 φορες, τριβω πολυ καλα τους αρμους τους (σφουγγαρακι κ λευκό ξυδι) κ βουαλα...stink free!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επίσης υπερτέλειο εργαλείο είναι και ο ατμοκαθαριστής!:D

Φφφφτσσσσχχχχχ

Μην επεκταθούμε σε ιονιστές/καθαριστές αέρα εντός σπιτιού!
 


V.M

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
58
120
47
Εμείς μέχρι να μάθει την ανάγκη του αλλάζαμε σφουγγαριστρα ανά εβδομάδα. Έβαζα απορρυπαντικο και αποσμινη. Πάντα το μεγάλο πρόβλημα το βγάζει η σφουγγαριστρα. Άλλωστε η τιμή μιας σφουγγαριστρας ειναι 3-4€ δεν ειναι μεγάλο το έξοδο. Επίσης ο Σκλαβενίτης εχει επαγγελματική συσκευασία για το πάτωμα cif 5 lit σε καλή τιμή. Υπάρχει και η kilnex σε 5 lt για οποίους την χρησιμοποιούν.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν εξασφαλίσουμε το καλό στέγνωμα αρα παντελή έλλειψη μούχλας στη σφουγγαρίστρα... μετά από καλό καθαρισμα της, έχουμε εκμηδενίσει τις πιθανότητες μπόχας!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η αποσμινη σε εμάς είχε κάνει θαύματα και μάλιστα κάλυπτε και τη μυρωδιά σε σημαδεμένα σημεία. Δεν πήγαιναν δηλαδή μετά.
Απλά την βρίσκεις δύσκολα
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf