Δε θελει βολτα?


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
Καλησπερα παιδια. Η κουταβινα μ ειναι 7μηνων. απο τοτε που την βγαζω βολτα πολλες φορες την κυνηγαω για να της βαλω το λουρι. την δελεαζω με λιχουδιες να ερθει αλλα τπτ. μολις καταφερω να της βαλω το λουρι κουναει την ουρα κ παει στην πορτα για βολτα..κ αν αργησω 1 λεπτο μουρμουραει. γιατι το κανει αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω? (εγω νομιζω οτι με δουλευει εν ολιγοις παιζει)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Θα μπορούσαμε να το πούμε αυτο (οτι δεν θελει να βγει βολτα δλδ) εφοσον ξέραμε ότι εχει κανει τέτοιου ειδους συσχετισμούς (λουρι=βολτα) , το ξερουμε?
Εαν πουμε ναι θα πρεπει να δουμε εαν η βολτα ειναι μια χαρουμενη προσμονή η κάτι που δεν το γουσταρει με την καμία, εαν δεν γουσταρει πρέπει να αναρωτηθουμε γιατι?εισαγαγαμε σωστα κ θετικα το λουρι (επειδη μιλας για κουταβι) ? συνεβη μήπως κατι σε μια της έξοδο? τι ειναι αυτο που την απασχολει?

Πάντως οπως τα περιγραφεις εγω νομίζω το κουταβι δεν καταλαβαίνει ακριβώς τι της ζητάς κ παιζει μαζι σου.

Εαν δεν της εχεις μαθει ηδη την εντολη "ελα" αυτη ειναι μια πολυ καλη ευκαιρία (να μην την κυνηγας πανω κατω) κ πιθανως κ μια καποια εντολή ηρεμίας.
 


vivi7

Active Member
5 Σεπτεμβρίου 2015
42
3
32
καλα περναει στις βολτες δν νομιζω να φταιει αυτο γτ σας λεω με το που το βαλω δειχνει να χαιρεται που θα παει βολτα. οταν της λεω ελα για αλλα πραγματα ερχεται.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ευκαιρια να παιξει κυνηγητο το βλεπει... Βγες εξω αν δεν ερθει με τη πρωτη και αστη μεσα. Οταν ερθει στη πορτα κοντα λιχουδια λουρι και δρομο!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf