Ιδιαίτερη και περίπλοκη περίπτωση


LiaTammy

Member
22 Αυγούστου 2015
5
0
Καλημέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Στις 18/9 βρέθηκε στο δρόμο ένα σκυλάκι (ημίαιμο Τζακ Ράσελ), το πήρε μία κυρία από Φιλοζωική και μου ζήτησε να το φιλοξενήσω για 2-3 μέρες. Μετά από 3 μέρες βρέθηκε η ιδιοκτήτρια του και συναντήθηκαν στον κτηνίατρο για να βάλει τσιπάκι πριν το πάρει πίσω η ιδιοκτήτρια. Στις 12/10 το σκυλάκι βρέθηκε πάλι στο δρόμο και το βρήκε μία γνωστή της κυρίας από την Φιλοζωική, το φιλοξένησα για 2 μέρες. Η ιδιοκτήτρια τηλεφώνησε την κυρία από την Φιλοζωική και άρχισε να την βρίζει και να την κατηγορεί ότι της έκλεψε το σκυλί!!! Η κυρία από την Φιλοζωική της είπε να βάλει προστατευτικό στο μπαλκόνι της για να μην ξαναφύγει το σκυλάκι και μετά ευχαρίστως να της το δώσει. Η ιδιοκτήτρια την αποκάλεσε τρελή και της είπε πως ότι θέλει θα κάνε. Μετά από λίγες ώρες η ιδιοκτήτρια πήγε με το 100 στο σπίτι της κυρίας (από την Φιλοζωική) και πήγανε στο τμήμα. Μετά από πολλά άγρια βρισίδια από την ιδιοκτήτρια (η οποία είναι 22-23 χρονών και μένει με τον φίλο της), δέχτηκε να υπογράψει πως το σκυλί θα μένει στο σπίτι της μητέρας της. Και έτσι δώσαμε το σκυλάκι πίσω, το οποίο μόλις την είδε δεν φάνηκε καθόλου χαρούμενο. Στις 4/11 είδα σε μία σελίδα του facebook πως μία κοπέλα βρήκε πάλι αυτό σκυλάκι στο δρόμο και για άλλη μία φορά το φιλοξενώ. Όμως δεν γίνεται να το δώσουμε πάλι στην ιδιοκτήτρια γιατί δεν το προσέχει καθόλου και δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την ασφάλεια του. Προσπαθώ να του βρω μία καλή οικογένεια να το υιοθετήσει. Η ιδιοκτήτρια δεν το έχει δηλώσει χαμένο ούτε στην αστυνομία, ούτε στον Κτηνιατρικό Σύλλογο. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καταγγελία επειδή κυκλοφορεί χωρίς οδηγό και σύνοδο (αυτό θα είχα κάνει την πρώτη φορά, αφού έπεσε το αναίτιο βρισίδι) και μήνυση για εγκατάλειψη, από τη στιγμή που δεν έχει δηλωθεί στον κτηνιατρικό σύλλογο η απώλεια (αυτό θα έκανα τώρα). Αλλά ένας δικηγόρος θα σε συμβουλεύσει καλύτερα.
 


LiaTammy

Member
22 Αυγούστου 2015
5
0
Καταγγελία επειδή κυκλοφορεί χωρίς οδηγό και σύνοδο (αυτό θα είχα κάνει την πρώτη φορά, αφού έπεσε το αναίτιο βρισίδι) και μήνυση για εγκατάλειψη, από τη στιγμή που δεν έχει δηλωθεί στον κτηνιατρικό σύλλογο η απώλεια (αυτό θα έκανα τώρα). Αλλά ένας δικηγόρος θα σε συμβουλεύσει καλύτερα.
Ο λόγος που δεν κάναμε μήνυση για εγκατάλειψη είναι επειδή φοβόμαστε μήπως το ξαναπάρει το σκυλί. Και μετά είναι αβέβαιο το μέλλον του σκυλιού. Η κοπέλα είναι ψυχάκιας και θα αρχίσει να λέει πως το θέλει πίσω κ.τ.λ. .Το φιλοξενούμε από τις 4/11 και ο άντρας μου πέρασε με το αυτοκίνητό του από τον δρόμο που μένει η ψυχάκιας και δεν υπάρχει καμία αφίσα ότι έχει χάσει το σκυλί της.
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλυτερα να μη χρησιμοποιείτε τέτοιους χαρακτηρισμούς και μαλιστα σε δημόσιο φόρουμ, έστω και ανώνυμα.

Έχουμε και λέμε... Εφόσον εχει ΗΔΗ μπλεχτεί η αστυνομία και ειναι επίσημο οτι ο σκύλος εχει βρεθεί ήδη 3 φορές εξω μόνος του χωρίς να εχει δηλωθεί απώλεια, αν κανεις μήνυση μπορεί να θεωρηθεί πως δεν το προσέχει το ζώο και να το απομακρύνετε (αφού υπάρχει και σπίτι φιλοξενίας). Ωστόσο αυτο θα χρειαστεί μια διαδικασία και δε ξερω αν στο ενδιάμεσο η κοπέλα θα απομακρύνει απο μόνη της το σκυλί πηγαίνοντας το στη μητέρα της, σε καποια φίλη της κλπ

Μπορείς να πας σε ενα αστυνομικό τμήμα και να περιγράψεις την κατάσταση και να σου πουν τι δικαιούσαι να κανεις.
 




LiaTammy

Member
22 Αυγούστου 2015
5
0
Καλυτερα να μη χρησιμοποιείτε τέτοιους χαρακτηρισμούς και μαλιστα σε δημόσιο φόρουμ, έστω και ανώνυμα.

Έχουμε και λέμε... Εφόσον εχει ΗΔΗ μπλεχτεί η αστυνομία και ειναι επίσημο οτι ο σκύλος εχει βρεθεί ήδη 3 φορές εξω μόνος του χωρίς να εχει δηλωθεί απώλεια, αν κανεις μήνυση μπορεί να θεωρηθεί πως δεν το προσέχει το ζώο και να το απομακρύνετε (αφού υπάρχει και σπίτι φιλοξενίας). Ωστόσο αυτο θα χρειαστεί μια διαδικασία και δε ξερω αν στο ενδιάμεσο η κοπέλα θα απομακρύνει απο μόνη της το σκυλί πηγαίνοντας το στη μητέρα της, σε καποια φίλη της κλπ

Μπορείς να πας σε ενα αστυνομικό τμήμα και να περιγράψεις την κατάσταση και να σου πουν τι δικαιούσαι να κανεις.

Λάθος μου που χρησιμοποίησα τέτοιους χαρακτηρισμούς. Το πρόβλημα είναι πως ενώ έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας που έχει χάσει το σκυλάκι δεν έχει δηλώσει πουθενά την απώλειά του. Αλλά αν μάθει ότι κάποιος το έχει θα θελήσει να το πάρει ξανά πίσω και δυστυχώς το σκυλάκι αργά ή γρήγορα θα βρεθεί πάλι στο δρόμο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αλλαγή στα στοιχεία στο τσιπάκι του για να μπορεί μετά να υιοθετηθεί;
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το πρόβλημα είναι πως ενώ έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας που έχει χάσει το σκυλάκι δεν έχει δηλώσει πουθενά την απώλειά του. Αλλά αν μάθει ότι κάποιος το έχει θα θελήσει να το πάρει ξανά πίσω και δυστυχώς το σκυλάκι αργά ή γρήγορα θα βρεθεί πάλι στο δρόμο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αλλαγή στα στοιχεία στο τσιπάκι του για να μπορεί μετά να υιοθετηθεί;
Εφόσον υπάρχει όλη αυτή η ''προϊστορία'' μεταξύ σας και ξέρετε την ιδιοκτήτρια του σκύλου να της τον πάτε και πάλι αφού δεν λέει όχι στο να τον έχει.

Με το τελευταίο που ρωτάς για την αλλαγή στοιχείων του σκύλου ερήμην του ιδιοκτήτη και που δεν μου αρέσει καθόλου σαν σκεπτικό πιο πολύ φαίνεται μια εμμονή δική σου να αλλάξει χέρια ο σκύλος με κάθε τρόπο ακόμα και παράνομα!

Το έχω ξαναδεί, συμβαίνει συχνά και τις πιο πολλές φορές τα άτομα που λειτουργούν και σκέφτονται όπως εσύ έχουν φτάσει στο σημείο να το κάνουν τελικά αυθαίρετα για να ''εκδικηθούν'' κατά κάποιον τρόπο τον κακό ιδιοκτήτη με τον οποίο ενίοτε έχει ξεκινήσει και προσωπική κόντρα όπως και στην περίπτωση σας με την ιδιοκτήτρια και την κυρία της φιλοζωικής...

Εκτός απο αυτό, πολλές φορές οι ιστορίες δεν είναι και τόσο τραγικές όσο περιγράφονται προκειμένου να δικαιολογηθούν τέτοιες ενέργειες, να υπάρξει το ηθικό πλεονέκτημα μέσα σε έναν κύκλο ατόμων και να πεισθεί ένας εννοείται ''φίλος'' κτηνίατρος να κάνει αυτό που απαγορεύεται για να μπορέσει να αλλάξει χέρια ''νόμιμα'' το σκυλάκι...

Η γνώμη μου: Κάνε ότι λέει ο νόμος περί αμέλειας ελλειπούς προστασίας κλπ αν θέλεις να το τραβήξεις, ή δώσε τον σκύλο εκεί που ανήκει εφόσον ξέρεις που ανήκει.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Κανένας κτηνίατρος που σέβεται τη ιατρική που εξασκεί δεν θα αλλάξει το τσιπάκι ούτε θα το αφαιρέσει χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Γενικά συμφωνώ με ICE.
Πάντοτε βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις στο κανόνα. Όπως η περίπτωση ενός σκύλους στη γειτονιά, τον άφηναν ελεύθερο για βόλτες μέχρι που ένας κύριος απλώς τον μάζεψε. 1 χρόνο μετά ένας περαστικός φίλος της οικογένειας το είδε στον κήπο του άλλου και τους ειδοποίησε. Λόγω τσιπ στο όνομα τους τον πήραν πίσω. Ο σκυλος δεν κακοποιείται ενεργά αλλά είναι δυστυχισμένος, μιά ζωή σε αυλή 2Χ2 χωρίς βόλτες . Καμιά φορά του ανοίγουν και πάλι και κάνει τις βόλτες τους μόνος του. Προχθές τον είδα να κουτσαίνει. Τους έχω μιλήσει επαννειλημένως. Δεν παίρνουν από λόγια.

Θα ευχόμουν όταν το είχε μαζέψει ο άλλος κύριος και το ανακάλυψαν εκείνοι να είχε γίνει μία συζήτηση με γνώμονα την ευτυχία του μποξερίνου και να είχε μείνει εκεί που περνούσε καλύτερα. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα..
 


LiaTammy

Member
22 Αυγούστου 2015
5
0
Εφόσον υπάρχει όλη αυτή η ''προϊστορία'' μεταξύ σας και ξέρετε την ιδιοκτήτρια του σκύλου να της τον πάτε και πάλι αφού δεν λέει όχι στο να τον έχει.

Με το τελευταίο που ρωτάς για την αλλαγή στοιχείων του σκύλου ερήμην του ιδιοκτήτη και που δεν μου αρέσει καθόλου σαν σκεπτικό πιο πολύ φαίνεται μια εμμονή δική σου να αλλάξει χέρια ο σκύλος με κάθε τρόπο ακόμα και παράνομα!

Το έχω ξαναδεί, συμβαίνει συχνά και τις πιο πολλές φορές τα άτομα που λειτουργούν και σκέφτονται όπως εσύ έχουν φτάσει στο σημείο να το κάνουν αυθαίρετα με για να ''εκδικηθούν'' κατά κάποιον τρόπο τον κακό ιδιοκτήτη με τον οποίο ενίοτε έχει ξεκινήσει και προσωπική κόντρα όπως και στην περίπτωση σας με την ιδιοκτήτρια και την κυρία της φιλοζωικής...

Εκτός απο αυτό, πολλές φορές οι ιστορίες δεν είναι και τόσο τραγικές όσο περιγράφονται προκειμένου να δικαιολογηθούν τέτοιες ενέργειες, να υπάρξει το ηθικό πλεονέκτημα μέσα σε έναν κύκλο ατόμων και να πεισθεί ένας εννοείται ''φίλος'' κτηνίατρος να κάνει αυτό που απαγορεύεται για να μπορέσει αλλάξει χέρια ''νόμιμα'' το σκυλάκι...

Η γνώμη μου: Κάνε ότι λέει ο νόμος περί αμέλειας ελλειπούς προστασίας κλπ αν θέλεις να το τραβήξεις, ή δώσε τον σκύλο εκεί που ανήκει εφόσον ξέρεις που ανήκει.
Δηλαδή να της πάω τον σκύλο πίσω ενώ έχει βρεθεί 3 φορές μόνος στο δρόμο;

Δεν έχω καμία εμμονή απλά ανησυχώ για το μέλλον του σκυλιού και πουθενά δεν είπα να γίνει αλλαγή στοιχείων παράνομα!!! Ούτε επίσης θέλω να εκδικηθώ κανέναν!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από τη στιγμή που ο σκύλος είναι δηλωμένος, ο μόνος νόμιμος τρόπος να αλλάξει το όνομα είναι με τη συναίνεση και την παρουσία στον κτηνίατρο τόσο του ατόμου στο όνομα του οποίου είναι το σκυλί όσο και το άτομο στο οποίο θα δηλωθεί μετά. Εν αγνοια της "κυρας" του, κάθε αλλαγή είναι παράνομη.
 
  • Like
Reactions: korthem


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Από τη στιγμή που ο σκύλος είναι δηλωμένος, ο μόνος νόμιμος τρόπος να αλλάξει το όνομα είναι με τη συναίνεση και την παρουσία στον κτηνίατρο τόσο του ατόμου στο όνομα του οποίου είναι το σκυλί όσο και το άτομο στο οποίο θα δηλωθεί μετά. Εν αγνοια της "κυρας" του, κάθε αλλαγή είναι παράνομη.
Δεν χρειάζεται φυσική παρουσία του πρώτου ιδιοκτήτη - μπορεί να γίνει και με εξουσιοδότηση, το έχω κάνει.
Επειδή μάλιστα ο σκύλος είχε περάσει άλλα 2 χέρια μετά από τον πρώτο ιδοκτήτη στον οποίο ήταν δηλωμένο το τσιπάκι και ο οποίος δεν εντοπιζόταν για πολύ καιρό, είχα σκεφτεί και την παράνομη λύση που τελικά δεν χρειάστηκε.