Pharaoh hound (Kelb tal-Fenek)


sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
Καλησπερα στην μεγαλη παρεα.Καινουριος στο φορουμ λοιπον και θα ηθελα την βοηθεια σας.
Παλιος φιλος και κατοχος ενος αρσενικου Ροτβαιλερ το οποιο δυστυχος το εχασα πριν 3 χρονια απο δυσκολη ασθενεια νοιωθω πλεον την αναγκη να ξαναδεθω με ενα τετραποδο φιλο.Αυτην την φορα κατι πιο αθλητικο,πιο μικρο σε μεγεθος και πιο "σπιτικο".Ψαχνοντας αρκετα κατεληξα σε μια φανταστικη κατα την γνωμη μου ρατσα το κυνηγοσκυλο του φαραω, και λογο χαρακτηρα-χαρακτηριστικων αλλα και μεγεθους,τριχωμα και γενικα αυτο που ξαφνικα νοιωθεις για καποια φυλη οτι σου ταιριαζει. Τωρα ομως ξεκιναν τα δυσκολα γιατι δεν μπορω να βρω ουτε εκτροφειο στην Ελλαδα ουτε καποιον να ασχολειτε με την συγκεκριμενη ρατσα. Εδω λοιπον ζηταω την βοηθεια σας,οποιος γνωριζει καποιο εκτροφειο η καποιον εκτροφεα που να ασχολειτε με την συγκεκριμενη φυλη.Ευχαριστω εκ τον προτερων και καλος σας βρηκα.
 




sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
http://www.eurobreeder.com/breeds/pharaoh_hound.html Εχει και ενα ελληνικο εκτροφειο απο οτι βλεπω,δεν ξερω αν υπαρχει ακομα και αν εχει κουταβια κτλ,δες το αν θελεις.

p.s. Απο οτι βλεπω η ελληνικη σελιδα δεν υπαρχει πια..
Σε ευχαριστω πολυ.Την ειδα την σελιδα και εψαξα και το ελληνικο εκτροφειο οπου δεν το βρισκω σε καμια μηχανη αναζητ. Το θεμα μου ειναι πως θα μπορεσω να φερω στα χερια μου ενα σκυλο απο την Αγγλια π.χ.? Γι αυτο ψαχνω καποιον ανθρωπο να ασχολειτε για να μορεσει να το φερει αυτος για εμενα.Απο την αλλη η μικρη μου εμπειρια με φρεναρει καπως.Σιγουρα δεν μπορω να παω Αγγλια-Σουηδια να φερω ενα σκυλο....πως θα γινει λοιπον?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Σε ευχαριστω πολυ.Την ειδα την σελιδα και εψαξα και το ελληνικο εκτροφειο οπου δεν το βρισκω σε καμια μηχανη αναζητ. Το θεμα μου ειναι πως θα μπορεσω να φερω στα χερια μου ενα σκυλο απο την Αγγλια π.χ.? Γι αυτο ψαχνω καποιον ανθρωπο να ασχολειτε για να μορεσει να το φερει αυτος για εμενα.Απο την αλλη η μικρη μου εμπειρια με φρεναρει καπως.Σιγουρα δεν μπορω να παω Αγγλια-Σουηδια να φερω ενα σκυλο....πως θα γινει λοιπον?
Κοιτα,απο την στιγμη που ψαχνεις μια πολυ ιδιαιτερη και καθολου γνωστη φυλη,νομιζω πως θα πρεπει να εισαι διατεθειμενος να κανεις καποιες υποχωρησεις και ενδεχομενως να ταξιδεψεις στο εξωτερικο για να φερεις το κουταβι.Αν βρεις τον σωστο εκτροφεα και το σωστο κουταβι,δεν νομιζω πως πρεπει να φοβασαι το ταξιδι στο εξωτερικο με αεροπλανο.Το μονο που πρεπει να υπολογισεις ειναι το εξτρα κοστος φυσικα.
 




sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
Σίγουρα το κόστος είναι ένας παράγοντας αλλά σίγουρα θα με βόλευε ένα εκτροφείο πιο κοντά.Ακόμα και σε γειτονική χώρα που έψαξα ώστε να ταξιδέψω με το αυτοκίνητο δεν βρήκα κάτι.Σκοπός του thread μου είναι μήπως βρω κάποιον μέσω εσάς που να με γλυτώσει σε εισαγωγικά από αυτό το ταξιδι-έξοδο. Με αεροπλάνο ταξιδεύει με ασφάλεια ένα κατοικίδιο???
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
αν το κουτάβι μαζί με την τσάντα μεταφοράς ζυγίζει έως 8 κιλά, τότε ταξιδεύει μαζί σου στην καμπίνα, αλλιώς ταξιδεύει cargo σε ειδικό χώρο στο αεροπλάνο. Έφερα ένα κουτάβι μου από τη Δανία αεροπορικώς στην καμπίνα, δεν έπαθε απολύτως τίποτα και ήταν ήσυχο όλο το δρόμο.
Πόσο ζυγίζει ένα κουτάβι pharaoh hound?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Σίγουρα το κόστος είναι ένας παράγοντας αλλά σίγουρα θα με βόλευε ένα εκτροφείο πιο κοντά.Ακόμα και σε γειτονική χώρα που έψαξα ώστε να ταξιδέψω με το αυτοκίνητο δεν βρήκα κάτι.Σκοπός του thread μου είναι μήπως βρω κάποιον μέσω εσάς που να με γλυτώσει σε εισαγωγικά από αυτό το ταξιδι-έξοδο. Με αεροπλάνο ταξιδεύει με ασφάλεια ένα κατοικίδιο???
Οταν εννοεις να βρεις καποιον,εννοεις για καποιον εκτροφεα που να βρισκεται εδω κοντα ή για καποιον που θα κανει το ταξιδι για σενα και θα σου φερει το κουταβι ;

@haviharakennel κρινοντας απο φωτογραφιες ενηλικων,πιστευω πως θα ειναι κατω απο 8 κιλα.
 


sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
Ενήλικο είναι γύρο στα 25 κιλά οπότε πιστεύω ότι θα είναι λιγότερο από 8 κιλά σαν κουτάβι.


Εκτροφεια εδώ κοντά σε γειτονικές χώρες εννοώ.Το να βρω κάποιον να κάνει το ταξίδι για εμενα το βρίσκω δύσκολο και από την άλλη δεν θα το προτιμούσα.Απλά μια γειτονική χώρα η κάποιος έμπιστος γνωστός που μπορεί να φέρει ένα τίμιο σωστό κουτάβι θα με βόλευε.

Από την άλλη γνωρίζεται τιμές. Είδα σε αρθρα τιμές της τάξης των 600 ευρώ είδα και άρθρα που μιλάνε από 1000 και πάνω.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@sakistrs Εφόσον σου είναι δύσκολο να ταξιδέψεις για να πάρεις κουτάβι [που μάλλον είναι απαραίτητο] σου προτείνω να διαβάσεις για τον Κρητικό Λαγωνικό/Cretan Hound που προσεγγίζει αρκετά αυτό που ζητάς και υπάρχουν διαθέσιμα κουτάβια από Έλληνα εκτροφέα [lavrys cretan hound].
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
60€;;;

Έχετε ψάξει για τη φυλή, γνωρίζετε κάποια πράγματα, είστε σε θέση να διακρίνετε κάποια πράγματα ή όλοι οι σκύλοι της συγκεκριμένης φυλής σας φαίνονται ίδιοι;
Έχετε ξεχωρίσει εκτροφείς της φυλής στο εξωτερικό που να σας αρέσει η δουλειά τους και ο στόχος τους ή όλοι οι εκτροφείς σας φαίνονται ίδιοι;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
Ευχαριστώ aslan είχα δει παρόμοια φυλή και είχα δει κ τα κρητικά,Να είμαι απόλυτα ειλικρινής...δεν μου κάνει το κλικ,ίσως ακούγεται κάπως αλλά δεν. Η μόνη λύση να μιλήσω με εκτροφεια κ να κάνω ένα ταξίδι αστραπή δλδ.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω ένα θυληκο μποξερ,αρκετά εκτροφεια,εύκολη φυλή,μεσαίο μέγεθος,φιλικό και για μέσα στο σπίτι.Απλά από την στιγμή που είδα το Pharao έχω κολλήσει. Δύσκολη απόκτηση λοιπόν για έναν τόσο σπάνιο φιλο-σκυλο.
 


sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
60€;;;

Έχετε ψάξει για τη φυλή, γνωρίζετε κάποια πράγματα, είστε σε θέση να διακρίνετε κάποια πράγματα ή όλοι οι σκύλοι της συγκεκριμένης φυλής σας φαίνονται ίδιοι;
Έχετε ξεχωρίσει εκτροφείς της φυλής στο εξωτερικό που να σας αρέσει η δουλειά τους και ο στόχος τους ή όλοι οι εκτροφείς σας φαίνονται ίδιοι;
Το διόρθωσα το ποστ μου 600 ήθελα να γράψω.Δύστυχος ότι μπορεί να προσφέρει το ιντερνετ από ενημέρωση και γι αυτό απευθύνθηκα κ εδώ για περισσότερη βοήθεια...για κάτι κάποιον που "εσείς " γνωρίζεται κ όχι εγώ.Θέλει ψάξιμο κ σίγουρα ο παράγοντας τύχη θα παίξει ρόλο αν τελικά αποφασίσω ταξίδι.Και μην σου πω ψέμματα,όχι δεν μπορώ να καταλάβω διάφορες ούτε να ξεχωρίσω τον καλό εκτροφεια.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Δες και τα Βίσλα φίλε... Δεν ξέρω εάν παρουσιάζουν τόσες ομοιότητες στον χαρακτήρα, πάντως μοιάζουν αρκετά σε εμφάνιση. Εκτροφείο σίγουρα θα βρεις πιο εύκολα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δύσκολο...
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος να σας δείξει, να σας καθοδηγήσει ανιδιοτελώς στα άδυτα της φυλής, θα χρειαστεί μόνος να διαβάσετε και να ψάξετε. Αλλιώς όλοι όσοι αποκαλούνται εκτροφείς θα σας φαίνονται ίδιοι, οπως και τα σκυλιά τους και είναι πολύ εύκολο να κάνετε λάθος επιλογή.

Και αυτό αφορά ο,τι φυλή και να επιλέξετε.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
#offtopic
Starter Pack για την έρευνα σου:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απαραίτητες εξετάσεις υγείας γονέων:
In Pharaoh Hounds, you should expect to see health clearances from the Orthopedic Foundation for Animals (OFA) for hip dysplasia (with a score of fair or better), elbow dysplasia, hypothyroidism, and von Willebrand's disease; from Auburn University for thrombopathia; and from the Canine Eye Registry Foundation (CERF) certifying that eyes are normal. You can confirm health clearances by checking the OFA web site (offa.org).

Επίσης αναφέρεται πώς έχουν ένα θέμα με την αναισθησία:
Anesthesia Sensitivity: Pharaoh Hounds are not as sensitive to anesthesia as other sighthounds, but your veterinarian should be aware of the potential risks. The most important rule is to administer to effectiveness not weight. Because of their low body fat, sighthounds can be sensitive to anesthesia, and what would be a normal dose for another dog of his weight can harm or even kill a sighthound. Pharaoh Hounds are less sensitive than some other breeds, but you'll need to find a vet who's aware of the risks and knows how to dose your dog properly if he ever needs anesthesia.
Πηγή
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλό διάβασμα και καλό "ταξίδι"!
 


sakistrs

Member
1 Δεκεμβρίου 2015
20
24
38
#offtopic
Starter Pack για την έρευνα σου:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απαραίτητες εξετάσεις υγείας γονέων:
In Pharaoh Hounds, you should expect to see health clearances from the Orthopedic Foundation for Animals (OFA) for hip dysplasia (with a score of fair or better), elbow dysplasia, hypothyroidism, and von Willebrand's disease; from Auburn University for thrombopathia; and from the Canine Eye Registry Foundation (CERF) certifying that eyes are normal. You can confirm health clearances by checking the OFA web site (offa.org).

Επίσης αναφέρεται πώς έχουν ένα θέμα με την αναισθησία:
Anesthesia Sensitivity: Pharaoh Hounds are not as sensitive to anesthesia as other sighthounds, but your veterinarian should be aware of the potential risks. The most important rule is to administer to effectiveness not weight. Because of their low body fat, sighthounds can be sensitive to anesthesia, and what would be a normal dose for another dog of his weight can harm or even kill a sighthound. Pharaoh Hounds are less sensitive than some other breeds, but you'll need to find a vet who's aware of the risks and knows how to dose your dog properly if he ever needs anesthesia.
Πηγή
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλό διάβασμα και καλό "ταξίδι"!
ειμαι και βραδινος στην δουλεια μου σημερα....θα βρικολακιασω.Ευχαριστω πολυ :)
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Κάθε φυλή έχει λίγο πολύ τα δικά της θέματα, όμως κάτι που ίσως να ενδιαφέρει υποψήφιο ιδιοκτήτη είναι ότι παρουσιάζουν αυξημένο ποσοστό ανοσίας/αυτοϊασης στη λεϊσμανίωση, τουλάχιστον σε σχέση με άλλες φυλές ή ημίαιμα.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3