Παράλογη μήνυση απο γείτονα και δίκη για σκύλο


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Και αν ο ιδιοκτητης δεν θελει ή δεν μπορει να λυσει το προβλημα,τι γινεται ;
Από προσωπικές εμπειρίες, αυτό περισσότερο συμβαίνει με ανεκπέδευτους σκύλους (και ιδιοκτήτες, κυρίως στις γιαγιάδες και τα σκυλάκια τους, που έστω και να τα κοιτάξεις αμυδρά θα σου επιτεθούν ή θα σου γρυλίσουν έντονα). Ε το λες μια, το λες δύο, μα εάν ο ιδιοκτήτης δεν καταλαβαίνει τι άλλο μπορείς να κάνεις, να του πληρώσεις και εκπαιδευτή;:unsure:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και αν ο ιδιοκτητης δεν θελει ή δεν μπορει να λυσει το προβλημα,τι γινεται ;
Στην περίπτωση που δεν θέλει ας πάει στο βουνό να ζήσει μόνος του!
Στην περίπτωση που δεν μπορεί ας δώσει τον σκύλο!Με την προϋπόθεση όποιος τον πάρει να τον κάνει να σκάσει, μην τρελάνει τζάμπα και άλλη γειτονιά!:D
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το κάνεις να το βουλώσει!
Εκτός από τα γαβγίσματα πόνου όλα τα άλλα γαβγίσματα είναι από κακή ανατροφή!:)
Τι, όχι?:D
Eτσι!


Εγώ πχ τον έχω μάθει όταν ζυγώνει κάποιος την πόρτα, να χτυπάει έναν σιωπηλό συναγερμό!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: johnk


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Υπάρχει το εξής θεμα... όταν παίρνεις σκυλί, ξέρεις ότι θα γαβγίζει. Αν δεν ζεις σε μονοκατοικία οπότε είσαι στα @@ σου, αλλά σε πολυκατοικία οφείλεις να το μάθεις να μην γαβγίζει ανεξέλεγκτα...δλδ να σταματάει όταν του πεις. Δεν ζητάει κανενας να μην γαβγίζει καθόλου το σκυλί αν ακούσει ερέθισμα, αλλά να μην λυσσομανάει. Εχει μεγάλη διαφορά αυτό.
Το πώς θα το κάνεις να μην λυσσάει, πρόβλημα σου... είτε το μάθεις εσύ, είτε πληρώσεις εκπαιδευτή.
Και επειδή γενικότερα υπάρχει και η καραμέλα "δλδ αν ήταν κανα μωρό, θα ζητάγαμε να μην κλαίει;", το μωρό κάποια στιγμή μεγαλώνει και σταματάει το κλάμα γιατι μπορεί να επικοινωνήσει αλλιώς. Το σκυλί όχι.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τελικα τι ισχύει; Γιατι είπαμε ότι μόνο τα γαυγίσματα πόνου επιτρέπονται...
Τζάμπα τον εκπαίδευα;
 
  • Like
Reactions: johnk


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Υπάρχει το εξής θεμα... όταν παίρνεις σκυλί, ξέρεις ότι θα γαβγίζει. Αν δεν ζεις σε μονοκατοικία οπότε είσαι στα @@ σου, αλλά σε πολυκατοικία οφείλεις να το μάθεις να μην γαβγίζει ανεξέλεγκτα...δλδ να σταματάει όταν του πεις. Δεν ζητάει κανενας να μην γαβγίζει καθόλου το σκυλί αν ακούσει ερέθισμα, αλλά να μην λυσσομανάει. Εχει μεγάλη διαφορά αυτό.
Το πώς θα το κάνεις να μην λυσσάει, πρόβλημα σου... είτε το μάθεις εσύ, είτε πληρώσεις εκπαιδευτή.
Και επειδή γενικότερα υπάρχει και η καραμέλα "δλδ αν ήταν κανα μωρό, θα ζητάγαμε να μην κλαίει;", το μωρό κάποια στιγμή μεγαλώνει και σταματάει το κλάμα γιατι μπορεί να επικοινωνήσει αλλιώς. Το σκυλί όχι.
Στην μονοκατοικια ομως το ακουει ολη η γειτονια(γιατι συνηθως ειναι στην αυλη),δεν θα την εβγαζα εξω απο την εξισωση.
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Για να είμαι ειλικρινής η δικιά μου θα γαυγίσει κάποιες φορες κατα τη διάρκεια της ημέρας αλλα και της νύχτας. Ας πούμε σύνολο 5 φορές το 24ωρο. Αν κοιμάται και ακούσει κάποιο περίεργο ήχο θα ξυπνήσει και γαυγίζει μεχρι να της πω "οχι". Τι να κανω, είναι και συναγερμός πανάθεμα την.. :p
Πολυ χαριτωμένα ολα αυτα αλλα δε θα σταθούν αν θες να υπερασπιστείς τον εαυτό σου. Καλώς ή κακώς, όπως εσυ εχεις την απαίτηση απο τους ενοίκους του διπλανού διαμερίσματος να μη βάζουν μουσική στο τέρμα στις 3 το πρωι (λιγο ή πολυ δεν εχει σημασία νομίζω, και μονο που θα σε ξυπνήσουν αρκεί) ετσι κι εκείνοι εχουν την απαίτηση απο εσένα να υπακούς σε καποιος "αγραφους" νόμους, δηλαδη να μη γαβγίζει ο σκύλος ανεξέλεγκτα όχι μονο σε ώρες κοινής ησυχίας αλλα και γενικά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Στην μονοκατοικια ομως το ακουει ολη η γειτονια(γιατι συνηθως ειναι στην αυλη),δεν θα την εβγαζα εξω απο την εξισωση.
Δεν τη βγάζω σαφως, εκεί όμως είναι πιθανότητες να υπάρχει θέμα. Στην πολυκατοικία είναι βεβαιότητα.
 


V.M

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
58
120
47
Εγω όταν ήρθε αυτός που εχει το σπίτι να μου πει γιατί πήρα σκύλο και δεν τον ενημέρωσα και οτι ενοχλεί τους άλλους. Προσέξετε ο Latino γαβγίζει ελάχιστα και όσοι έχουν κανε κορσο ξέρουν τι λέω...
Αφού γέλασα τον ενημέρωσα οτι και εγω οτι θα κάνω ασφαλιστικά στους άλλους και σε αυτόν και εάν πάθει κάτι ο Latino θα έχουν την αποκλειστική ευθύνη. Ξεκάθαρα
 
  • Like
Reactions: richtaris


V.M

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
58
120
47
Απο τότε δεν ξαναήρθε!!! Επίσης τον ενημέρωσα οτι ειναι τυχερός που παίρνει το ενοίκιο με τα capital control και μπορεί να είχε κάποιον χωρίς σκύλο αλλά και κάποιον που δεν θα είχε σκύλο αλλά δεν θα είχε και ενοίκιο. Τέλος.
 
  • Like
Reactions: richtaris


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Οι ώρες κοινής ησυχίας μπορεί τυπικά να είναι συγκεκριμένες αλλά άτυπα είναι διαφορετικά. Για σκεφτείτε να δουλεύει ένας άνθρωπος νυχτερινό ωράριο, να σχολάει στις 7πμ και να φτάνει σπίτι του στις 8πμ και να θέλει να κοιμηθεί ...και από δίπλα, πάνω,κάτω να υπάρχει σκύλος που γαβγίζει και δεν λέει να ησυχάσει .....
η
να υπάρχει άνθρωπος άρρωστος που να θέλει λίγη ησυχία ..αλλά ο δίπλα, πάνω, κάτω να ξεσαλώνει ....
η
κάνα μωρό που δεν λέει να κοιμηθεί και καταφέρνει επιτέλους η μάνα του να το κοιμήσει και ο δίπλα, πάνω, κάτω να δίνει τα ρέστα του...
μπορώ να συνεχίσω με πολλά σενάρια άρα το θέμα δεν είναι να μην γαβγίζει ο σκύλος μου στις ώρες κοινής ησυχίας ....αλλά να σταματήσει να παίζει με τα νεύρα μας.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θα πω κάτι τελευταίο και θα το "κλεισω":
βλέπω και στη δουλειά και σε συζητήσεις ότι οι μισθωτές πολλές φορές το παίζουν μάγκες προς τον εκμισθωτή του ακινήτου, σε στύλ "αν θες να παίρνεις το νοίκι, το βουλώνεις, αλλιώς θα βρω αλλού σπιτι και θα μείνεις άφραγκος". Δεν πίστευα ότι χρειαζόταν να επισημάνω, ότι η κάθε σχέση μίσθωσης έχει όρους και κανόνες.... δεν μπορείς να πας ενώ ξέρεις και έχεις συμφωνήσει να μην αποκτήσεις σκυλι και ξαφνικά να το παίξεις "σκυλοπατερας". Ο κανονισμός της πολυκατοικίας -επειδή συνήθως υπάρχει παρανόηση- κανονίζει τις σχέσεις μεταξύ ιδιοκτητών/μισθωτών όμορων διαμερισμάτων, όχι του εκμισθωτή και μισθωτή. Αν λοιπόν, βρεθεί κανένας που δεν θα μασήσει στον τσαμπουκά (και έχει βρεθεί ουκ ολίγες φορές) του μισθωτή... και φάει ο τελευταίος καμιά καταγγελία μίσθωσης για κακή χρήση του μισθίου (εκεί εμπίπτει το να φέρει σκυλί παρά την όποια αντίθετη συμφωνία) με αίτημα να εγκαταλείψει το μίσθιο άμεσα, να ξέρει τουλάχιστον από πού του ήρθε και ποιανού οι τσαμπουκάδες το προκάλεσαν.
Η μισθωτική σχέση, όπως και κάθε σχέση στην καθημερινότητα μας, πρέπει να κατευθύνεται από σεβασμό προς τον έτερο συμβαλλόμενο.

Καλή σας ημέρα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Θα πω κάτι τελευταίο και θα το "κλεισω":
βλέπω και στη δουλειά και σε συζητήσεις ότι οι μισθωτές πολλές φορές το παίζουν μάγκες προς τον εκμισθωτή του ακινήτου, σε στύλ "αν θες να παίρνεις το νοίκι, το βουλώνεις, αλλιώς θα βρω αλλού σπιτι και θα μείνεις άφραγκος". Δεν πίστευα ότι χρειαζόταν να επισημάνω, ότι η κάθε σχέση μίσθωσης έχει όρους και κανόνες.... δεν μπορείς να πας ενώ ξέρεις και έχεις συμφωνήσει να μην αποκτήσεις σκυλι και ξαφνικά να το παίξεις "σκυλοπατερας". Ο κανονισμός της πολυκατοικίας -επειδή συνήθως υπάρχει παρανόηση- κανονίζει τις σχέσεις μεταξύ ιδιοκτητών/μισθωτών όμορων διαμερισμάτων, όχι του εκμισθωτή και μισθωτή. Αν λοιπόν, βρεθεί κανένας που δεν θα μασήσει στον τσαμπουκά (και έχει βρεθεί ουκ ολίγες φορές) του μισθωτή... και φάει ο τελευταίος καμιά καταγγελία μίσθωσης για κακή χρήση του μισθίου (εκεί εμπίπτει το να φέρει σκυλί παρά την όποια αντίθετη συμφωνία) με αίτημα να εγκαταλείψει το μίσθιο άμεσα, να ξέρει τουλάχιστον από πού του ήρθε και ποιανού οι τσαμπουκάδες το προκάλεσαν.
Η μισθωτική σχέση, όπως και κάθε σχέση στην καθημερινότητα μας, πρέπει να κατευθύνεται από σεβασμό προς τον έτερο συμβαλλόμενο.

Καλή σας ημέρα.
Πολύ ωραίο ποστ πραγματικά και πέρα από το όποιο νομικό ενδιαφέρον που έχει με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και σαν νοοτροπία.

Και δεν μιλάω εκ τους ασφαλούς, ψάχνω για ενοικίαση διαμερίσματος κάτι που όπως διαπιστώνω καθημερινά μετά από επαφές μου με ιδιοκτήτες και μεσίτες, είναι σχεδόν αδύνατο με τους σκύλους μου.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@l.Kyveli έχοντας περάσει πρόσφατα την αναζήτηση, και μόνο με ένα σκύλο, φαντάζομαι το ζόρι που περνάς. Αν δεν υπάρχει άμεση ανάγκη εύρεσης σπιτιού, να ξέρεις ότι υπάρχει ελπίδα για νορμάλ σπίτι (κι όχι χρέπι), σε νορμάλ τιμή. Εμπειρικά, δεν έχουν πρόβλημα οι ιδιοκτήτες σπιτιών που ζουν ή έχουν ζήσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό. Δυστυχώς δεν βάζουν χωριστά κάπου αγγελίες αυτοί...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Η κατάσταση με τα σπίτια ειναι τραγελαφική...

Έψαχνα διαμέρισμα σε επαρχιακή πόλη, ειχα ξεκαθαρίσει απο το τηλ οτι εχω μεγάλο σκύλο και μου είχαν πει πως οι ιδιοκτήτες ειναι συζητήσιμοι(μιλούσα με μεσίτη). Οταν πήγα να δω το σπίτι απο κοντά μου είπαν πως οι ιδιοκτήτες ειναι κάθετοι πως δε δέχονται σκυλί μεσα στο σπίτι και αν θελω να τον βάλω στο γκαράζ! (Σε πολυκατοικία, κλειστό γκαράζ - αποθήκη.)

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο εν μέρει για την κατάσταση φταίνε και οι σκυλαδες. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ιδιοκτητών με σκυλια που δε δέχονται ενοικιαστές με σκύλους λόγω προηγούμενης κακής εμπειρίας.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
που να βρεις καλο σπιτι για να βολευεσε.δραμα,το νιωθω..

παντως αν εχεις δικιο γιατι να κρυβεσαι;λιγο μουφα η δουλεια ομπερεν (;)
μου θυμιζει ενα δικαστηριο που εκανα σε καποιον κ οτανσηκωθηκε ειπε.......ναι του χρωσταω,δεν δεν τονεχω πληρωσει τοσα χρονια,ναι,ναι........για να καταληξει..τον επαιρνα τηλεφωνο για να του δωσω λεφττα αλλα δδεν ερχοταν.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


V.M

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
58
120
47
Όταν έχεις δίκιο δεν κρύβεσαι ούτε γίνεσαι υποτακτικός χωρίς λόγο. Το εάν προσεχείς ενα σπίτι και το έχεις σε καλή κατάσταση ειναι θέμα παιδείας και το πως έχεις μεγαλώσει.
Απο εκεί και πέρα ειναι καθαρά θέμα στο πως έχεις μάθει να ζεις είτε το σπίτι ειναι δικό σου είτε να το ενοικιάσεις.
Αυτό που δεν μπορω ειναι να υπάρχει προκατάληψη... Επίσης ζημιές στο σπίτι μπορεί να κάνει και η κόρη μου τι παει να πει οτι θα την βάλω στο γκαράζ!!!!! Έχω αποκλειστική ευθύνη για την διαπαιδαγώγηση της και να σεβαστεί τον χώρο και τους ανθρώπους που ειναι γύρω της.
 


V.M

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
58
120
47
Ghelly δεν το παίζω μάγκας πρώτων γιατί ο Latino πολύ δύσκολα θα γαβγίζει.
Αυτό που με ενοχλειςε ειναι οτι περίμεναν στο πρώτο γαβ γαβ που θα έκανε να μου την πούνε.
Δεύτερον η γειτονιά μου εχει τα εξής σκυλιά στα μπαλκόνια και στις ταράτσες που γαβγιζουν με το που περάσει κουνούπι!!
3 ροτβαιλερ - 3 πίτ μπουλ - 1 κανε κορσο - 1 τσοπανόσκυλο - 3 λυκόσκυλα - 1 Σέτερ ίδιας ηλικίας με τον Latino όπου τον έχουν στο διπλανό μπαλκόνι και γαβγίζει συνέχεια ενώ ο δικός μου ειναι μέσα!!
Και καταλαβαίνεις την διάφορα του σκύλου που ειναι μέσα με έξω..
Επίσης συνεχίζω υπάρχουν 3-4 ημίαιμα στον δρόμο που τα ταΐζουν και διάφορα αλλά μικρότερων φυλων που ζουν μέσα και αυτα όπως γνωρίζετε δεν ειναι και τα πιο ήρεμα.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
3 ροτβαιλερ - 3 πίτ μπουλ - 1 κανε κορσο - 1 τσοπανόσκυλο - 3 λυκόσκυλα - 1 Σέτερ ίδιας ηλικίας με τον Latino
Τι είστε ρε παιδιά; Κουταβογειτονιά; Μαζί τα πήρατε όλοι;:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3