Έχετε δεχθεί επίθεση (*) από σκύλο?

Επίθεση σκύλου σε άνθρωπο...

  • Όχι, ποτέ

    Votes: 82 32,8%
  • Ναι, από το σκύλο μου

    Votes: 19 7,6%
  • Ναι, από αδέσποτο

    Votes: 49 19,6%
  • Ναι, από σκύλο φίλου

    Votes: 34 13,6%
  • Ναι, από αδέσποτα (αγέλη)

    Votes: 49 19,6%
  • Μάλλον ναι

    Votes: 5 2,0%
  • Ναι, από δεσποζόμενο

    Votes: 59 23,6%

  • Total voters
    250

gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Εγώ, σαν μανιώδης παράκτιος ψαράς έχω αρκτές ιστορίες από επιθέσεις αδέσποτων να διηγηθώ (ειδικά από τσομπάνηδες) αλλά πλέον έχω μάθει τον τρόπο να "κουμαντάρω" όσο γίνεται την κατάσταση (αν δεν την έχω ήδη προβλέψει ώστε να την αποφύγω πριν συμβεί). Άσε που πλέον στα περισσότερα μέρη που πάω, έχω κερδίσει την συμπάθεια τους...

Αυτό όμως που με έχει στιγματίσει είναι οι 3 επιθέσεις που έχω δεχτεί από Rotweiler.
Οι δύο μάλιστα από σκυλιά φίλων που με γνώριζαν. Η τρίτη και φαρμακερή (στο τσακ την γλύτωσα) ήταν με Rotie φίλου που το είχα ήδη κανένα 5λεπτο στην αγκαλιά μου και το χαϊδευα. Ξαφνικά χωρίς καμία προειδοποίηση άρχισε μία λυσαλέα επίθεση. Ευτυχώς, χειμώνας, με πολλά ρούχα και μπουφαν και έτσι πρόλαβα να γλυτώσω εγώ (όχι τα ρούχα όμως).

Τρελαίνομαι και χαιδεύω όλα τα σκυλιά του κόσμου, εκτός από Rotweiler.
Τρέμουν τα γόνατα μου όταν τα βλέπω. Ντρέπομαι που το λέω.
Όσοι γνωρίζουν την τρέλα μου με τα σκυλιά δυσκολεύονται να το πιστέψουν αλλά είναι η αλήθεια. Τα τρέμω και αυτό έχει κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση. Τώρα με γαυγίζουν ολα τα Roties που με βλέπουν γιατί νοιώθουν τον φόβο μου... χαχα
 




gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Gefil μηπως το σκυλι ποναγε και σε δαγκωσε ετσι χωρις καν προειδοποιηση?
Παντως 3 στα 3 με ροττ ε? Μαλλον δεν σε θελει η φυλη :p
Ναι ρε γμτ... Δε με θέλει με τίποτα! Κάτι κάνω λάθος με αυτά.

Το σκυλί δεν πόνεσε με κάτι...
Έβγαλε απότομα το κεφάλι του από την αγκαλιά μου (μάλλον για να με γλύψει??), φοβήθηκα από την κίνηση αυτή (ειχα ηδη τις δύο επιθέσεις στο ιστορικό) και τράβηξα το χέρι μου σαν αντίδραση.
Εκείνος, ένοιωσε τον φόβο μου και πέρασε στην επίθεση.
Αυτή ήταν τουλάχιστον η εξήγηση του "φίλου"...
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
31 Δεκεμβρίου 1999 (ημερομηνία δύσκολη να την ξεχάσει κανείς :p).

Στην τότε γειτονιά μου είχαμε μια τρελλή (κυριολεκτικά η κυρία ήταν για ίδρυμα έκανε γενικά ότι να ναι), η οποία τάιζε ένα αδέσποτο. Πιο επιθετικό σκύλο δεν εχω δει ποτέ μου. Ο σκύλος επί χρόνια κυριαρχούσε τα γύρω 2-3 οικοδομικά τετράγωνα (υπήρχαν γείτονες που μπορεί να έκαναν ότι γύρο να ΄ναι μόνο και μόνο για να μη διασταυρωθούν με το σκύλο).

Σε μένα ο σκύλος αυτός με το που πέρναγα (προσπαθούσα να είμαι απλά στο απέναντι πεζοδρόμιο) μου γαύγιζε και γρύλιζε ΣΥΝΕΧΩΣ. Δεν έδινα σημασία, κρατούσα την ψυχραιμία μου και όταν έβγαινα από τη "ζώνη κυριαρχίας του" γυρνούσε πίσω.

Μέχρι εκείνο το μεσημέρι. Γυρνούσα σπίτι με τα χριστουγεννιάτικα δώρα και ψώνια, τον βλέπω πιο κάτω να μου γαυγίζει, τον αγνοώ όπως πάντα, έρχεται μπροστά μου, γαυγίζει, σταματάω, το κοιτάω, μετά από μερικά δευτερόλεπτα σταματάει, φεύγει, κάνει τον γύρο ενός παρκαρισμένου αυτοκινήτου, και το επόμενο που ξέρω είναι το δάγκωμα στον κ*λο.... Του έριξα μια με τις σακούλες, πάτησα το πόδι στο πεζοδρόμιο με ένα μπινελίκι, και έφυγε... Ακόμη όταν το θυμάμαι δεν καταλαβαίνω το γιατί. Από τότε βεβαια άλλαξα και εγώ την καθημερινή μου διαδρομή για να τον αποφεύγω....
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
επιθεση απο το πουθενα απο μολοσσο της ηπειρου κολλητου,μεσα στο κτημα του και παρουσια του, με το που σηκωθηκα απο την καρεκλα...γυρισα επιτοπου προς αυτον και του φωναξα,φρεναροντας τον στιγμιαια, κερδιζοντας 1-2 δευτερολεπτα ετσι ωστε να προλαβει ο κολλητος να τον μαζεψει...

παλια,καθε δευτερα μαζευομασταν οι μηχανοβιοι για καφε στο δελεαρ της ευελπιδων...εκει υπηρχαν καμποσα αδεσποτα-δεσποζομενα απο εναν μαλακα φυλακα,ο οποιος ,επειδη βαριοταν να περιμενει να κλεισει το δελεαρ και να φυγει ο κοσμος,αρχισε να τα αφηνει ελευθερα απο τις 10 το βραδυ...

ενα απο αυτα τα βραδυα,πηγαινοντας τουαλεττα μου επιτεθηκαν τρια απο αυτα...με φωνη κοντοσταθηκαν,αλλα μολις γυρισα την πλατη εκαναν μαρς...ο πρωτος μου αρπαξε το ποδι,οποτε πηραν θαρρος και οι υπολοιποι δυο και ορμησαν...

επιασα αυτο που μου δαγκωνε το ποδι απο τα αυτια και του εστριψα το κεφαλι,ετσι ωστε να μπορεσω να τον βαλω κατω με το γονατο μου στον λαιμο του...τσιριξε μολις συνεβη αυτο οποτε οι αλλοι δυο κοντοσταθηκαν...τον κρατησα εκει μερικα δευτερολεπτα φωναζοντας "μη",του εριξα μια καλη σφαλιαρα στον κωλο κι εφυγε αλυχτιζοντας και ακολουθησαν τα αλλα δυο...

στην συνεχεια πηγα στον φυλακα και τον αρπαξα απο τον λαιμο...δεν ξαναφησε ποτε ελευθερα τα σκυλια...

ακομα θυμαμαι τον κακομοιρη τον σκυλο να τσιριζει...

εγω την εβγαλα με κατι γραντζουνιες κι ενα αντιτετανικο...
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
ναι με εχει δαγκωσει της ξαδερφης μου οταν ημουν μικρη,πηγαινα 1η γυμνασιου νομιζω και θυμαμαι ειχε κρυφτει κατω απο το τραπεζι και δεν εβγαινε και στειλανε εμενα να την βγαλω και την ωρα που την εποιασα απο το κολλαρο μου την εκατσε,ακομα εχω τις τρυπες,θυμαμαι βεβαια οτι ημουν πολυ ψυχραιμη,χαλαρα πηγα στο μπανιο και εριξα κρυο νερο στο χερι μου και με πηγαν για αντιτετανικο γιατι για καποιο λογο πρηστηκε μετα...επισης μια φορα μικρα,δημοτικο ειμασταν πηγαιναμε εγω με την αδερφη μου και τον ξαδερφο μου ειχαμε βρει ενα σαν βελγικο καταμαυρο και πανεμορφο και το ειχαμε μαζεψει γιατι τοτε ειχε πεθανει ο σκυλος του ξαδερφου μου και μολις τον ειδε εμοιαζε του ραμον και λεγαμε ο ραμον,ο ραμον,λοιπον ολη εκεινη την ημερα ειχαμε παει σε χωραφια,για εξερευνηση και τα λοιπα λοιπα και ο σκυλος κυριος και ουτε να βγαλει σημαδι επιθετικοτητας,τπτ,καποια στιγμη λοιπον μεσα σε ολα ειπαμε να περασουμε και απο το σπιτι,μας βλεπει η θεια μου με το θειο μου που το βρηκατε ρε παιδια και να το κρατησουμε και παρακαλια και αντε να ο κρατησουμε λενε,φευγουμε ξανα να παμε λιγο πιο πανω στο κρυσφηγετο μας το τοτε(ενας θαμνος με μια τρυπα στη μεση και διαφορα σκουπιδια να απαρτιζουν το νοικοκυριο μας)και παμε να το δειξουμε στο ραμον,ετσι τον ονομασαμε,με φακο γιατι ειχε ψιλονυχτωσει....ε και τραβαει κατι φρικες ο ραμον λιγο πιο πανω απο το σπιτι και αρχιζει να γρυλιζει και να ψιλοτσαγανιζει και εγω με την αδερφη μου να εχουμε βουτηξει τον ξαδερφο και τον εχουμε στον αερα σαν κουκλα και οπου δαγκωνει ο ραμον να βαζουμε τον κωστα μπροστα και να τις τρωει αυτος τις δαγκωνιες,ουρλιαχτα κακο,τρεχει ο θειος ξυπολιτος στις πετρες με μια σκουπα και πισω του η θεια,τον εποιασαν τον ραμον τον εδεσαν και την αλλη μερα μαθαμε οτι ηταν ενος εκει κοντα που του ειχε φυγει....ωραια περιπετεια ομως για εμας,οποτε θυμαμαι γελαω με το κωστα που ο καημενος ειχε φαει ολες τις δαγκωνιες χαχαχα... επισης εχω να καταγγειλω οτι εχθες μου επιτεθηκε βαναυσα ενας κοντος γιατι καταλαθος του πατησα την ουρα...ο οποιος δεν σταματαει να σου δαγκωνει μπατζακι αν δεν το πεις συγνωμη...χαχαχαχαχαχα :p
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χθες βγάζοντας βόλτα τον Τζόκερ και την Μπλάκι (σχεδόν φοβική σκυλίτσα που μένει στο εξοχικό μας κι έχει έρθει στο σπίτι για λίγες ημέρες) μας πλησιάζει αδέσποτο που συχνάζει σε καφετέριες σε πεζόδρομο. Από τη μία δε μπορώ να καταλάβω τί διαθέσεις έχει, από την άλλη έχω ένα σκυλί σχεδόν φοβικό κι ένα δεύτερο που έχει γεννηθεί lover not a fighter, και αποφασίζω να μην αφήσω να πλησιάσουν μεταξύ τους και τρέχω μετά. Γυρνάω στο αδέσποτο, του φωνάζω "φύγε", μου δείχνει δόντια γρυλίζοντας αλλά οπισθοχωρεί και συνεχίζουμε. Στην επιστροφή είδα ότι πετάχτηκε από ανάμεσα στα τραπέζια που ήταν ξαπλωμένο και άρπαξε έναν ποδηλάτη, που ευτυχώς φορούσε φαρδύ παντελόνι και δεν του έκανε ζημιά.

Σήμερα το ίδιο σκηνικό, του λέω "πίσω", οπισθοχωρεί χωρίς τσαμπουκάδες αυτή τη φορά, μόνο που γυρίζοντας την πλάτη μου να προχωρήσω αισθάνομαι το δόντια του στο πόδι μου. Μόλις γύρισα να το κοιτάξω με άφησε και πήγε πιο πέρα.

Μου κάνει εντύπωση ότι για να αράζει στις καφετέριες προφανώς δεν είναι επιθετικό με όλο τον κόσμο, ίσως κάτι έκανα λάθος. Ή υπήρχε κάποια καλύτερη επιλογή που δε σκέφτηκα. Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δεν προειδοποίησε πριν επιτεθεί.

Πήρα τηλέφωνο στο Δήμο, μου ζήτησαν να τους στείλω με e-mail φωτογραφίες από το δάγκωμα και τα χαρτιά από το νοσοκομείο. Μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν για την περισυλλογή του ζώου και τα επόμενα βήματα.

Αισθάνομαι άσχημα γιατί ξέρω ποια θα είναι τα επόμενα βήματα. Ίσως περάσω αύριο το απόγευμα απο κει και να το ξανασκεφτώ. Δε θέλω να πληρώσει ο σκύλος τυχόν δικό μου λάθος. Δε θέλω και να φοβάμαι.
(τελευταία αντί να σκέφτομαι φωναχτά, σκέφτομαι και γράφω)
 
  • Like
Reactions: korthem


Scat

Member
19 Νοεμβρίου 2015
10
2
123
Αττικη
Κλασσικα τουλαχιστον 2 αποπειρες επιθεσης οταν ειμαι με ποδηλατο,
1 αδεσποτο σιτιζομενο απο πετ σοπ πριν απο καμια 15αετια,
τροπον τινα απο το ντοπερμαν ενος φιλου ,
για καποιο αγνωστο λογο απο το κυριολετικα υπεροχο απιστευτο αγαπησιαρικο ροτβαιλερ ενος φιλου (ευτυχως για ολους μονο γρυλισε :D :D :D),
1 φορα απο τον προηγουμενο σκυλο μου(γρυλισμα - δαγκωμα),
1 μουλικο με το ποδηλατο σε κατι φαναρια το οποιο αποφασισε να μου την κοψει ασχημα με το που αναψε πρασινο, χωρις να δωσει προειδοποιηση και ενω τοση ωρα του μιλαγα και εκανα αναποδο πεταλι για να εξοικιωθει με την κινηση.
Κλασσικα λυσαγματα απο αγελες οταν βγαινω με την μικρη στην πολη για κοινωνικοποιηση,
1 αδεσποτο ημιαιμο χασκοειδες απο το οποιο γλυτωσαμε με χιλια ζορια.Απιστευτη επιθετηκοτητα και το παραπονο μου ηταν οτι απετυχαν ολα τα "κολπα" για να το ηρεμησω.Ευτυχως καταφερα και βρηκα τον ανθρωπο που το ταιζε και εν τελη μαλλον το υιοθετησε.Η μοναδικη μεχρι τοτε φορα που απο ενα σημειο και μετα ενιωσα τρομο απεναντι σε σκυλο.

Και το τελευταιο προ εβδομαδας:
Γυρναω ξημερωμα απο δουλεια και περναω απο ενα δρομακι οπου η μια του πλευρα ειναι τοιχος ακατοικιτου σπιτιου και απο την αλλη χωραφι.Ακουω θροισμα,βαρυ βαθυ γαβγισμα και βαρυ τρεξιμο στο χωμα.Και σκαει σκυλος 70-80 κιλα , σε υψος λιγο πανω απο την μεση μου , κεφαλι 3 φορες σαν το δικο μου και ματι κοκκινο.Φανταστητε ενα σκυλο στα χρωματα κρεμ λαμπραντορ , με σωματοτυπο τσοπανου και κοντο τριχωμα σε εξτρα εξτρα εξτρα λαρτζ βερσιον.Ξεκιναω μιλαω ηρεμα και σταματαει στο μισο μετρο.Κεφαλι ελαφρως σκυμμενο και το ματι του επανω μου,ουτε ουρες , ουτε χαρες , ουτε τιποτα.Κανω κατι προσευχες στα γρηγορα στο θεο των απανταχου 4αποδων και λεω δεν μαμιεται.Στην χειροτερη θα χασω ενα χερι.
Απλωνω , μυριζει , πλησιαζει , χτυπαω και μια προσευχη ακομα και το γομαρι ξεκιναει τα παιχνιδια και τα τριψιματα.Σιχτιρ.Παλι καλα που φοραγα το καφε το παντελονι.
 
  • Like
Reactions: GregSak


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Εγώ, σαν μανιώδης παράκτιος ψαράς έχω αρκτές ιστορίες από επιθέσεις αδέσποτων να διηγηθώ (ειδικά από τσομπάνηδες) αλλά πλέον έχω μάθει τον τρόπο να "κουμαντάρω" όσο γίνεται την κατάσταση (αν δεν την έχω ήδη προβλέψει ώστε να την αποφύγω πριν συμβεί).
Πώς το κουμαντάρεις δηλαδή??
 
  • Like
Reactions: GRDANE