Τα πάντα για τα American Staffordshire Terrier


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Απαγορεύεται στη χώρα μας ο ακρωτηριασμός ουράς και αυτιών ει μη μόνο για ιατρικό λόγο.
Δεν συμμετέχουν σε εκθέσεις μορφολογίας αλλά ούτε πλέον και στην εκτροφή τα σκυλιά αυτά.
Στο videos πρεπει να ειναι με κομμενα τα αυτια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν και, μέχρι τώρα που μιλάμε, δεν έχω καταλάβει πως θα επηρέαζαν (αρνητικά) την εκτροφή, per se...:cool:
κανείς μας....
Στο videos πρεπει να ειναι με κομμενα τα αυτια.
το βίντεο είναι από το Μιλάνο που φιλοξενήθηκε η παγκόσμια έκθεση μορφολογίας σκύλων. Δεν έχουμε όλες οι χώρες την ίδια νομοθεσία (και δεν γίνεται να την έχουμε), γι'αυτό είπα ότι απαγορεύεται στη χώρα μας
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
...και μερικές παρατηρήσεις από εμένα.

1. Ο σκύλος δεν υποφέρει όταν έχει κομμένα αυτιά. Πιθανόν να "υπέφερε" λίγο όταν αυτά κόπηκαν (για μερικές ώρες ή μέρες καθ' υπερβολή).

2. Τα σκυλιά υποφέρουν από πάρα πολλές συμπεριφορές μας. Πολλές από αυτές καθημερινές και αρκετές από αυτές "από αγάπη". Επίσης, κάποιες από αυτές σοβαρότερες για την σωματική και ψυχική υγεία του σκύλου.

3. Στις κυνομαχίες χρησιμοποιούνται περισσότερο σκύλοι με άκοπα αυτιά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
πράγματι, περισσότερο υποφέρουν από μια αγκαλια μας, παρά από το κόψιμο ουράς/αυτιών που ήταν μια και έξω....
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώντας απόλυτα, στο post σου, φίλε @canis , να κάνω και μιά ερώτηση?

...και μερικές παρατηρήσεις από εμένα.

...Στις κυνομαχίες χρησιμοποιούνται περισσότερο σκύλοι με άκοπα αυτιά.
Δηλαδή, λες, του δικού μου, να του κόψω άμεσα ΚΑΙ τα αυτιά???
 
  • Like
Reactions: canis


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
...και μερικές παρατηρήσεις από εμένα.

1. Ο σκύλος δεν υποφέρει όταν έχει κομμένα αυτιά. Πιθανόν να "υπέφερε" λίγο όταν αυτά κόπηκαν (για μερικές ώρες ή μέρες καθ' υπερβολή).
@canis , αυτη η παρατηρηση ειναι απαραδεκτη.
 




Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Ποια είναι λοιπόν η άποψη για τους εκτροφείς που δίνουν σκυλιά με κομμένα αυτιά(Δίνουν στην Ελλάδα?)?Εγώ όσους έχω δει με amstaff με κομμένα αυτιά δηλώνουν άγνοια & ότι τα πήραν έτσι.Ποια είναι η ευθύνη του ιδιοκτήτη εδώ?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ποια είναι λοιπόν η άποψη για τους εκτροφείς που δίνουν σκυλιά με κομμένα αυτιά(Δίνουν στην Ελλάδα?)?Εγώ όσους έχω δει με amstaff με κομμένα αυτιά δηλώνουν άγνοια & ότι τα πήραν έτσι.Ποια είναι η ευθύνη του ιδιοκτήτη εδώ?
όταν λες όσους έχεις δει? με καθαρόαιμα από εκτροφείο μικρότερα από 3 ετών? Ή γενικά σε σκυλοβόλτα να σου πει ο Α ότι εχει αμσταφ -χωρίς απαραίτητα να είναι, άρα δεν είναι από εκτροφείο άρα δεν υπόκειται γενικότερα σε έλεγχο.
Είναι παράνομο...end of story. Δεν χρειάζεται να "εχουμε" άποψη επ'αυτού.
 
  • Like
Reactions: Petivi


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κανένας εκτροφεας επίσημος εντός Ελλαδος δεν δίνει με κομμένα αφτια εδω και 3,5 χρόνια.Πριν επιτρεπόταν και δίνονταν και ετσι...Απαγορεύεται και δεν εχει να κερδίσει τιποτα απο αυτο.
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
όταν λες όσους έχεις δει? με καθαρόαιμα από εκτροφείο μικρότερα από 3 ετών? Ή γενικά σε σκυλοβόλτα να σου πει ο Α ότι εχει αμσταφ -χωρίς απαραίτητα να είναι, άρα δεν είναι από εκτροφείο άρα δεν υπόκειται γενικότερα σε έλεγχο.
Είναι παράνομο...end of story. Δεν χρειάζεται να "εχουμε" άποψη επ'αυτού.
Χαίρομαι που είσαι κάθετος/η & εννοείται συμφωνώ.Μακάρι να είχαν όλοι την ίδια άποψη. Από εκτροφείο ήταν 2 αμσταφ που ρώτησα και τα πήραν έτσι νομίζω. Αλλά εδώ κάπου νομίζω πως έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο. Ποια είναι η ευθύνη του ιδιοκτήτη όμως σε κάτι τέτοιο?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Όταν κάτι είναι παράνομο η ευθύνη αυτού που παρανομεί περιγράφεται από τον νόμο.

Μπορούμε να διαφωνούμε με έναν νόμο, μπορούμε να συζητάμε τις διαφωνίες μας, μπορούμε να αγωνιζόμαστε ίσως και για την κατάργηση του... αλλά δεν μπορούμε να μην τον σεβόμαστε όσο είναι σε ισχύ και/ή να προτρέπουμε άλλους να κάνουν το ίδιο.

Μη συζητήσουμε όμως εδώ για τον συγκεκριμένο νόμο. :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όταν κάτι είναι παράνομο η ευθύνη αυτού που παρανομεί περιγράφεται από τον νόμο.

Μπορούμε να διαφωνούμε με έναν νόμο, μπορούμε να συζητάμε τις διαφωνίες μας, μπορούμε να αγωνιζόμαστε ίσως και για την κατάργηση του... αλλά δεν μπορούμε να μην τον σεβόμαστε όσο είναι σε ισχύ και/ή να προτρέπουμε άλλους να κάνουν το ίδιο.

Μη συζητήσουμε όμως εδώ για τον συγκεκριμένο νόμο. :)
Ακριβως...

Χιλιοσυζητημένο θέμα.
Από εκεί και πέρα @Petivi όπως είπα και πριν αν το σκύλος είναι γεννημένος μετά την νομοθέτηση της απαγόρευσης και αν έχεις δει ότι ειναι εκτροφεα (άρα έχεις γνώση του pedigree των σκυλων) και όχι απλά σου είπαν ότι ειναι από εκτροφεα (γιατί και τα πετσοπικά από εκτροφεα υποτίθεται είναι-αλλη κουβέντα αυτό)... τότε παρανόμησε ο εκτροφεας. Ωστόσο όπως λέει η @mucca
Κανένας εκτροφεας επίσημος εντός Ελλαδος δεν δίνει με κομμένα αφτια εδω και 3,5 χρόνια.Πριν επιτρεπόταν και δίνονταν και ετσι...Απαγορεύεται και δεν εχει να κερδίσει τιποτα απο αυτο.
Επισης δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις ιδιοκτητων που παίρνουν τα σκυλια χωρις ακρωτηριασμό και επειδη θέλουν οι ιδιοι, πάνε και κόβουν αυτιά. Άλλη κουβέντα και αυτό.

Όπως είπαμε, είναι παρανομο στην Ελλάδα ...end of story.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Αλλαζοντας λοιπον κλιμα..ειναι μια καταπληκτικη φυλη..που συμφωνα με την δικη μου εμπειρια ως τωρα καθε αλλο παρα επικινδυνη φυλη ειναι..κ τοσο παιχνιδιαρικη που εχει κερδισει και τους πιο δυσπιστους στη γειτονια.Το westie το γειτονα πολυ ομορφο αλλα επειδη γαυγιζει συνεχεια..ολοι γκρινιαζουν..Ivi wins..flawless victory!!!:LOL:
 
  • Like
Reactions: canis


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αλλαζοντας λοιπον κλιμα..ειναι μια καταπληκτικη φυλη..που συμφωνα με την δικη μου εμπειρια ως τωρα καθε αλλο παρα επικινδυνη φυλη ειναι..κ τοσο παιχνιδιαρικη που εχει κερδισει και τους πιο δυσπιστους στη γειτονια.Το westie το γειτονα πολυ ομορφο αλλα επειδη γαυγιζει συνεχεια..ολοι γκρινιαζουν..Ivi wins..flawless victory!!!:LOL:
το σκυλί και το παιδί όπως το μάθεις είναι.

έχω δει και συμπαθέστατα ροτ και αντιπαθέστατα λαμπραντορ.

απλά κάποιες φυλές έχουν κακή φήμη γιατι για διάφορους λόγους, προτιμήθηκαν από αρκετούς ανεύθυνους, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν άσχημα στερεότυπα και φοβίες.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Τα αμσταφ σε γενικές γραμμές δεν γαυγιζουν.Ειναι ανθρωποκεντρικά αλλά μη ξεχνάμε οτι πρεπει να κοινωνικοποιούνται απο πολυ νωρις και σωστά με αλλα ζώα γιατι στην εφηβεία τους μπορει να εμφανίσουν κάποια επιθετικότητα ως προς αυτα.Δεν ειναι εύκολη φυλη και δε θα έπρεπε να συστήνεται σε μη έμπειρους σκυλογονεις.Θελει υπευθυνότητα και προσοχή γιατι η ζημιά που μπορει να κανουν ειναι υπολογίσιμη.Λατρευουν τους ανθρώπους απλα θέλουν αρκετη δουλίτσα απο μικρη ηλικια με τα αλλα ζώα.
 


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Καλησπέρα στην παρέα. Κυκλοφορούσε εδώ και 4 μέρες ένα αμσταφ (μοιάζει αρκετά) αδεσποτο. Για να μη φάει καμία φόλα (κι επειδή ο κόσμος τον φοβάται), τον έχω στην αυλή μου τώρα. Τρομερός χαρακτήρας. Πανεξυπνος, υπακουος, πολύ χαδιαρης (μαλαγανας θα έλεγα όταν θέλει). Απίθανος σκύλος. Αν κάποιος από τα μέλη η τους επισκέπτες του φόρουμ σκέφτεται να αποκτήσει τέτοιο σκύλο, το συστήνω ανεπιφύλακτα
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π