μαλτεζομπερδεματα Ο.ο


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το στρογγυλο είναι το λαστιχάκι. Είναι πολύ μαλακο και δεν τραυματίζει ή πονάει. Επισης δεν αφαιρείται, αλλά κόβεται για να μην της πιασεις μαλλι μαζί και πονέσει.
Τα κανονικά λαστιχάκια είναι μεγάλα για το μαλλάκι τους.
Το κουρεμα γύρω από τη μουσούδα όμως, κάνει τις τριχούλες να γυρνούν προς τα μάτια, οπότε εξτρά τσιμπλες και ταλαιπωρία για το σκυλι.
 






DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
το στρογγυλο είναι το λαστιχάκι. Είναι πολύ μαλακο και δεν τραυματίζει ή πονάει. Επισης δεν αφαιρείται, αλλά κόβεται για να μην της πιασεις μαλλι μαζί και πονέσει.
Τα κανονικά λαστιχάκια είναι μεγάλα για το μαλλάκι τους.
Το κουρεμα γύρω από τη μουσούδα όμως, κάνει τις τριχούλες να γυρνούν προς τα μάτια, οπότε εξτρά τσιμπλες και ταλαιπωρία για το σκυλι.
όχι γυρω από την μουσουδα εχω διαβασει σχετικο αρθρο για αυτό πανω από τα ματακια λεω για να μην πεφτει μπροστα. Από που περνεις αυτό το λαστιχακι ? Δεν εχω δει σε πετσοπ .Αν είναι μπορει να σου στειλω μια φοτο με το σκυλι μου να δεις τι εννοω σε π.μ
 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Τετοια λαστιχακια στην χειροτερη εαν δεν μπορεις να παρεις απο το διαδικτυο μπορεις να βρεις και στο Jumbo.
 
  • Like
Reactions: Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τετοια λαστιχακια στην χειροτερη εαν δεν μπορεις να παρεις απο το διαδικτυο μπορεις να βρεις και στο Jumbo.
Του τζάμπο ειναι λεπτά και σπάνε εύκολα την τριχα, μπλέκονται με τις τριχούλες και πονάνε. Αυτά αν προσέξεις είναι πιο "παχια".

Απλά σας ύστατη λύση....
 


5 Οκτωβρίου 2015
14
0
47
καλημερα παιδια!! η Μπιανκα ειναι τωρα 3μιση μηνων. Την χτενιζουμε καθε μερα...αλλα και παλι μπλεκεται πολυ η τριχα της. τα μαλλακια της μπαινουν μες στα ματια της αλλα ακομα δεν μαζευονται..σκεφτομαι να την κουρεψω λιγο. ισα ισα για να μην γινονται κομποι και να μην μαζευει αγκαθακια και οτι χορτο και βρωμια υπαρχει στον κηπο. τα ματια της τα καθαριζουμε με κατι μαντηλακια που πηρα απο τα jumbo, αλλα δεν κανουν δουλεια. Θα παρω φυσιολογικο ορο. την κανουμε μπανιο καθε βδομαδα ,αλλα ενδιαμεσα μυριζει. την πλενω απο κατω και τα ποδαρακια της καθε μερα. Κατι ακουσα για κολωνιες που ειναι ειδικες για σκυλακια. Πειτε μου την γνωμη σας....
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μη τη κάνεις μπάνιο τόσο συχνά............... αν θες μπορείς να τη περνάς με νερό και μηλόξυδο με ενα πανάκι και κάθε μερα να καθαρίζεις πατουσάκια και πωπό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Την πλένεις πολύ συχνά για κουτάβι και εκεί που δεν έχει προλάβει να επανέλθει η λιπαρότητα του δέρματος, την ξαναποσυντονίζεις.

Για το ότι μπλέκεται ενώ τη χτενίζεται μπορώ να βρώ διάφορα αίτια: 1) να μην είναι σωστή η χτένα και η βούρτσα, 2) σε συνδυασμό με το πρώτο να μην το χτενίζετε σωστά άρα μένουν σημεία που θα τζιβιάσουν (προσοχή πολλή στα πόδια, πίσω από τα αυτιά και αγκώνες) και 3) να είναι θέμα κληρονομικό -δεν θυμάμαι από πού απέκτησες το κουτάβι, αλλά αν δεν είναι από εκτροφείο να έχει όσο το δυνατόν πιο silky υφή είναι αναμενόμενο να σας ζορίζει στο χτένισμα επειδή κομπιάζει ευκολα.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη


filefi

Well-Known Member
21 Ιουνίου 2015
99
198
47
Καβαλα
Νομίζω τελικά πως τα χαβανέζ τα κολακεύει ιδιαίτερα το διπλό πιάσιμο με κοκκαλάκια!Κούκλα η Χαρά!
Που τα βρήκες αυτά @haviharakennel ;Δεν έχει τύχει να δω πουθενά.Ίσως γιατί, μέχρι πριν κανένα μήνα δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ξανά στη ζωή μου με κοκκαλάκια και λαστιχάκια:D
 




maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
εγώ αραιώνω τα αιθέρια έλαια (σιτρονέλλα, λεβάντα, δεντρολίβανο και ευκάλυπτο) σε νερό και μετά το ψεκάζω στο τρίχωμα και στα πατουσάκια (κάθε απόγευμα)
Είναι εύκολο να μου πεις το ποσοστό αραίωσης?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Είναι εύκολο να μου πεις το ποσοστό αραίωσης?
από 3-4 σταγόνες σε 1/2 λίτρο νερό, αλλά θα είναι από τα καλά έλαια, αυτά για το μασάζ. Εγώ παίρνω αυτά της εταιρείας Apivita και κοστίζουν περίπου 7-8 € τα 5 ml. Αλλά φτάνουν για αρκετό καιρό.
 
  • Like
Reactions: Aslan


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
από 3-4 σταγόνες σε 1/2 λίτρο νερό, αλλά θα είναι από τα καλά έλαια, αυτά για το μασάζ. Εγώ παίρνω αυτά της εταιρείας Apivita και κοστίζουν περίπου 7-8 € τα 5 ml. Αλλά φτάνουν για αρκετό καιρό.
Οκκ. Ευχαριστω!
 


Marihavi

Member
7 Μαϊου 2016
11
10
66
από 3-4 σταγόνες σε 1/2 λίτρο νερό, αλλά θα είναι από τα καλά έλαια, αυτά για το μασάζ. Εγώ παίρνω αυτά της εταιρείας Apivita και κοστίζουν περίπου 7-8 € τα 5 ml. Αλλά φτάνουν για αρκετό καιρό.
Δεν εχω καταλάβει ακριβώς για ποιον λόγο τα βάζεις τα έλαια. Για τα παράσιτα η για την τρίχα;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf