Αρχίζω να ανησυχώ με τη διάρροια


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όχι δεν έχουμε κάνει εξετάσεις αίματος. Η γιατρός θέλει να αποκλείσουμε πρώτα αυτό το ενδεχόμενο μια και καλή, διότι ειδικά το χρώμα και η οσμή των περιττωμάτων την οδηγούν σε αυτή τη σκέψη της ανεπάρκειας.
Τι να σου πω....συνήθως στην ιατρική ξεκινάς από τα απλά....που μπορεί να σου αποκλείσουν και τα πιο σύνθετα :)

Ως πάθηση προκαλεί καχεξία.....δεν αναπτύσσεται ο σκύλος.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι τα καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Τι να σου πω....συνήθως στην ιατρική ξεκινάς από τα απλά....που μπορεί να σου αποκλείσουν και τα πιο σύνθετα :)

Ως πάθηση προκαλεί καχεξία.....δεν αναπτύσσεται ο σκύλος.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι τα καλύτερα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις ευχές! (y)
 
  • Like
Reactions: stamatia


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
....και επειδή το έχω απορία, μπορεί κάποιος να μου πει πόσο ρύζι-κοτόπουλο πρέπει να ταϊζω τον Ερμή που είναι περίπου 15 κιλά και τον ταϊζω 3 φορές τη μέρα;; Και σε τι αναλογίες ας πούμε;;
Ευχαριστώωωωω!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η ποσότητα μαγειρευτού φαγητού σε ενήλικο είναι το 2% - 3% του σωματικού βάρους του. Αν είναι δραστήριο μπορεί να φάει και λίγο παραπάνω. Οπότε υπολογίζεις και χωρίζεις σε μερίδες για 3 γεύματα. Εγώ στο ένα κοτόπουλο περίπου 1,5 κιλό βάζω κάπου 400γρ ρύζι και λαχανικά....τα οποία πρέπει να πολτοποιείς. Καλά στο περίπου οι δόσεις ....
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Η ποσότητα μαγειρευτού φαγητού σε ενήλικο είναι το 2% - 3% του σωματικού βάρους του. Αν είναι δραστήριο μπορεί να φάει και λίγο παραπάνω. Οπότε υπολογίζεις και χωρίζεις σε μερίδες για 3 γεύματα. Εγώ στο ένα κοτόπουλο περίπου 1,5 κιλό βάζω κάπου 400γρ ρύζι και λαχανικά....τα οποία πρέπει να πολτοποιείς. Καλά στο περίπου οι δόσεις ....
Σε ευχαριστώ πολύ. Πριν μια εβδομάδα που πήγαμε στην γιατρό ήταν ο μικρός 15 κιλά και 100 γραμμάρια. Σήμερα πήγαμε πάλι να δει τα αφτάκια του (για μια ελαφριά ωτίτιδα που είχε) και ήταν 14,5 κιλά! :/
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Για την TLI εξέταση, μπορεί να έχει φάει και να έχει πιει πιο πριν ή πρέπει να είναι νηστικός όταν θα του πάρουν αίμα; Γνωρίζετε;
 


kyrikaos

Member
23 Μαϊου 2015
7
1
36
καλησπέρα φίλε , νηστικός να είναι . Το ρύζι αποφύγετε δεν κάνει κάλο σε όλα τα σκυλιά , την δικιά μ την ενοχλούσε και βραστό (λαπά) . Να πάρεις έχει κάτι κλινικές τροφές που είναι για μαλακά κακάκια .Tli όταν βγούνε οι εξετάσεις τις πες μας ,, Έμενα δικιά έχει παγκρεατική ανεπάρκεια ( αυτό μάλλον θέλει να δει και ο γιατρούς σου με αυτείνα την εξέταση . Καλή δύναμη και να σου πάνε όλα κάλα με τα αποτελέσματα .
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα φίλε , νηστικός να είναι . Το ρύζι αποφύγετε δεν κάνει κάλο σε όλα τα σκυλιά , την δικιά μ την ενοχλούσε και βραστό (λαπά) . Να πάρεις έχει κάτι κλινικές τροφές που είναι για μαλακά κακάκια .Tli όταν βγούνε οι εξετάσεις τις πες μας ,, Έμενα δικιά έχει παγκρεατική ανεπάρκεια ( αυτό μάλλον θέλει να δει και ο γιατρούς σου με αυτείνα την εξέταση . Καλή δύναμη και να σου πάνε όλα κάλα με τα αποτελέσματα .
Καλησπέρα σου, είμαι "φίλη"!! :p Ναι αυτό θέλει να δει η γιατρός με αυτή την εξέταση. Έχει ένα μήνα τώρα που μας κάνει ευκοίλια κιτρινομουσταρδι (έχει τώρα 2 μέρες που έσφιξε και σκέψου τρώει 1 μήνα ρύζι-κοτόπουλο). Μας είπε ότι μπορεί να φάει ελαφρά το πρωί.....δεν μπορεί;; Επίσης μας είπε ότι εάν έχει ανεπάρκεια και αρχίσουμε να παίρνουμε φάρμακο, θα μπορεί να τρώει τροφές όπως έγραψες στο θέμα σου με χαμηλά λιπαρά και σιτηρά! Όσον αφορά το κόστος του φαρμάκου, μπορείς να μου πεις; Και γενικά για την όλη κατάσταση 2-3 πράγματα....πώς το ζείτε όλο αυτό;; Μόλις βγουν τα αποτελέσματα, θα ενημερώσω (κατά Πέμπτη)!!
 




Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Κοπρολογική ανάλυση έγινε; Να αποκλειστούν πχ βακτήρια όπως e.coli και giardia?
Όχι, όχι δεν έχει γίνει καμμιά άλλη εξέταση και λόγος είναι το χρώμα και η μυρωδιά των κοπράνων που οδήγησαν τη γιατρό στην απόφαση να πάμε κατευθείαν για TLI και συμφώνησα για να κερδίσουμε χρόνο εάν τελικά είναι ανεπάρκεια. Αν δεν είναι, μετά με το κεφάλι μου πιο ήσυχο και με λιγότερο άγχος θα το ψάξουμε όσο χρειαστεί. Σήμερα λοιπόν του πήραν αίμα, ήταν καταπληκτικός, ήσυχος, ένας σωστός κύριος και μάλιστα μόλις τελειώσαμε έκανε χαρούλες στη γιατρό!! So proud of my boy!!!! :love: (y) Τώρα θα περιμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματα!!
 






Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
UPDATE: Ακόμα δεν βγήκαν τα αποτελέσματα της εξέτασης ή τελοσπάντων δεν ήρθαν ακόμα στη Θεσσαλονίκη. Ελπίζω και εύχομαι πως αύριο θα έχουμε τα νέα και μακάρι να είναι καλά! Από εκεί και πέρα να ενημερώσω ότι τα κακά μας έχουν γίνει λίγα (μια φορά μόνο τη μέρα και λίγα σε ποσότητα) και σφιχτά με φυσιολογικό χρώμα! Μάλιστα του βάζω πλέον μια κουταλιά του γλυκού λάδι σε ένα απο τα τρία γεύματα που του δίνω τη μέρα για να μην τον κάνουμε τώρα δυσκοίλιο με τόσο ρύζι που τρώει το καημένο!!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Προσοχή μεγάλη όταν θα αρχίσεις τη μετάβαση στην κανονική τροφη!
Οσο πιο σταδιακά γίνεται... Σχεδόν να την αυξάνεις κόκκο κόκκο!
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Προσοχή μεγάλη όταν θα αρχίσεις τη μετάβαση στην κανονική τροφη!
Οσο πιο σταδιακά γίνεται... Σχεδόν να την αυξάνεις κόκκο κόκκο!
Ας βγουν τα αποτελεσματα, ας μας πει η γιατρός ότι μπορώ να τον γυρίσω στην κανονική του τροφή και θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές σας κατά γράμμα!!! (y) Ευχαριστώωω!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and epial


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
UPDATE: Όλα καλά με τα αποτελέσματα τελικά!!! Έχουμε 29,4 με όρια το 8-35 ή κάπου εκεί γύρω. Αύριο θα πάρω το χαρτί με τα αποτελέσματα στο χέρι! Τώρα αλλάζω σταδιακά την τροφή σε κροκέτα (μου είπε ότι επειδή έσφιξε αρκετά, μπορώ σήμερα από τα τρία γεύματα που του δίνω, το ένα να είναι κροκέτες και αύριο τα δυο κροκέτες και μετά κροκέτες μονο)! Εάν ξανακάνει διάρροια, θα το δούμε με κοπρανολογικές. Η άλλη γιατρός μας συμβούλεψε η επόμενη εξέταση να είναι γαστροσκόπηση για να καλύψουμε και τους εμετούς που μας κάνει κάπου-κάπου. Θα δούμε....εγώ λέω να πάμε με κοπρανολογικές εάν μας ξανακάνει διάρροιες και βλέπουμε..... :LOL: (y) :ROFLMAO: :D
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τέλος καλό, όλα καλά :) Πολλή προσοχή στη μετάβαση σε κροκέτες, κάνε την αλλαγή όσο πιο αργά μπορείς.
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Αρχισα με την αλλαγη τροφης, την κανω πολυ αργα και επειδη η sam's field που εδινα τελειωνει, παρηγγειλα σολωμο της naturea naturals, θα την εχω αυριο και θα αρχισω να βαζω και απο αυτη λιγο για να μεταβω σε αυτη τελικα. Ελπιζω να του κατσει καλυτερα απο την sam's field puppy κοτοπουλο.
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
για τις διαρροιες νομιζω καλυτερη ειναι η royal cannin η gastrointentinal ειναι ειδικη για τα εντερικα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@fowtihs η διάρροια είναι ένα σύμπτωμα. Ναι, ισχύει ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί με την gastrointestinal της royal canin. Όπως και με Hills prescription diet i/d ή και με imodium (ή και άλλους τρόπους) . Το ζήτημα είναι να αντιμετωπιστεί η αιτία, οπότε ωραίο το ποστ σου αλλά θα το έβλεπα ωραιότερο αν υπήρχε και η παρότρυνση να πάει το σκύλο στον κτηνίατρος, ο οποιοσδήποτε, πριν δώσει το οτιδήποτε.


(καλώς ήρθες στην παρέα μας)