Γιατί να ΜΗΝ αποκτήσεις τη φυλή μου! ή, αλλιώς: Σκέψου πρώτα...


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Για αρχή, και αναφορικά με το σχόλιο του μέλους @myEnzo, πριν την απόκτηση του Gasper, αυτές τις αντιφάσεις τις ήξερες? 'Η μάλλον είχες εικόνα πόσο σοβαρές είναι?
Προς Θεού, δεν είναι ανάκριση, κουβέντα κάνουμε.
Σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό τις ήξερα (όπως οι τελειόφοιτοι της Ιατρικής, που χειρουργούν τα πτώματα - κάτι είναι κι αυτό... ξέρεις τουλάχιστον τι είναι κάθε σημείο του σώματος)...
Άρα, ανέμενα τη φυλή όπως ΠΕΡΙΠΟΥ είναι...

Αυτό που, σίγουρα, δεν ήξερα (και ακόμα δεν πολυξέρω, αλλά είμαι αρκετά καλύτερος) ήταν οι ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ... που, όντως παρουσιάζουν ουσιαστικές διαφορές...

Αυτά που (νόμιζα ότι?) ήξερα, όμως, ήταν 2 πράγματα:
- Να επιλέξω (ή, ακόμα καλύτερα, να ΜΗΝ επιλέξω) γέννα (συγκεκριμένο ζευγάρωμα)...
- Να επιλέξω κουτάβι...

Αυτά συζητιέται κατά πόσο τα πέτυχα...;)

Γιαννη με ολο το σεβασμο... εχει δικιο ο sea-mol ..παλι σε συνεπηρε ο ερωτας ?:p
Παρότι δεν διαφωνώ κάθετα με τον @sea-mol , σε αυτά που έγραψε... και, παρότι, ΝΑΙ, είμαι "ερωτευμένος" (ΑΚΟΜΑ!!!)...

Νομίζω ότι είσαι λιγάκι υπερβολική!:p

...Το υποκειμενικό στοιχείο στην περιγραφή είναι αναπόφευκτο, γιατί πέρα από τον δεδομένο έρωτα, ο @johnk υποστηρίζει μια επιλογή ζωής για την οποία έχει “θυσιάσει” πολλά και θα συνεχίσει να το κάνει. Αυτό άλλωστε σημαίνει παντοτινή αγάπη...
Όντως, για ανθρώπους σαν εμένα, είναι επιλογή ζωής... και σκέφτομαι (και έχω πει και εδώ) πολλές φορές ότι: "ακόμα και άστεγος, εγώ κι ο σκύλος μου, ο μόνος φίλος μου"...:love:

Όμως, μην νομίζεις ότι έχω θυσιάσει και ΤΟΣΑ πολλά...
Αν η συζήτηση εξελιχθεί κατά τον τρόπο αυτό (γιατί, ποτέ δεν ξέρεις :whistle:), μπορεί να αποδειχθεί ότι αντί να έχω θυσιάσει εγώ... με έχει "προστατέψει" αυτός...:cool:

http://www.dogforum.gr/community/threads/boerboel-και-ενστικτα-φύλαξης.10007/page-3

johnk, πεντέμισι χρόνια μετά το κλείδωμα του παρατεθέντος νήματος , και με την εμπειρία της συγκατοίκησης με τον Casper, πως αξιολογείς τα γραπτά του dkoriss ;
Ναι, τα σχετικά threads τα έχω διαβάσει καλά, μιάς και είχα συμμετάσχει (σαν νεόκοπος) κι εγώ... να σου πω...
Το συγκεκριμένο μέλος είναι ένας άνθρωπος υψηλού εκπαιδευτικού επιπέδου και (πολύ) υψηλού επαγγελματικού επιπέδου (στον χώρο που εργάζεται)...
Αρα, δεν έχει δυσκολία έκφρασης... έλεγε αυτό που πίστευε.

Τείνω να πιστεύω ότι τη φυλή την ξέρει καλά... πολύ καλά...
Τείνω να πιστεύω ότι, λόγω απόψεων (εξάλλου, ο καθένας μας έχει από μία :D) έχει ενεργήσει έτσι, ώστε να χρησιμοποιήσει τη φυλή με λάθος τρόπο... δεν την έχει βοηθήσει να "θριαμβεύσει"...

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ. Με έβαλες και διάβασα τα περισσότερα, φαντάζομαι, παλιά σας post και ακόμα πιο παλιά που τα ξεκίνησε ο @dkoriss, όταν ακόμα το έψαχνες. Άκυρη η παραπάνω ερώτηση μου. ΗΞΕΡΕΣ μεγάλε...κυριολεκτικά. Έχεις περιγράψει τα πάντα από παλιά.

Μια ερώτηση όμως έχω για σένα καιρό τώρα. Αφού λατρεύεις και τα ποιμενικά, τότε παλιά που το σκεφτόσουν, τo bobtail δεν?

Για να μην θεωρηθεί αυτό προσβολή για τον Gasper έχω προσέξει το εξής: Η μεγάλη ζάρα στο λαιμό του από κάτω προς τα πάνω έχει σχήμα καρδιάς που τον τυλίγει...

Συνεχίζω το διάβασμα(y)
Στο πρώτο ζήτημα, βλέπω ότι καλύφθηκες... έτσι είναι!

Στο δεύτερο ζήτημα... εξακολουθώ και τα λατρεύω και τα μελετάω... δεν έχω τολμήσει ακόμη... εξάλλου, έχω χρόνια μπροστά μου!!!:p:D
Παρόλα αυτά, ομολογώ ότι με τον Casper... η συγκεκριμένη φυλή έχει κάνει τόσο "πάταγο" μέσα μου, ώστε... βλέπουμε... γιατί, όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει...:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εμένα πάλι, ξύνομαι μέρες αλλά θα το πω, with all due respect, με ενοχλούν λίγο αυτοί οι τίτλοι, "γιατί να μην πάρεις ντόγκο", "γιατι να μην πάρεις το ένα και το άλλο"... Λες και είναι κάτι τρομερό και φοβερό και μόνο οι μυημένοι μπορούν να πατήσουν το άβατο. Πιο δόκιμο βρίσκω το "απαιτήσεις, παρανοήσεις, αλήθειες και ψέμματα για την τάδε φυλή"...
Διάβασα προσεκτικά... και ξαναδιάβασα...
Ναι, θα μπορούσαμε να αλλάξουμε και τίτλο... αφού (μετά τις κουβέντες για το Μπουρμπούλ) γίνουν και κουβέντες, ας πούμε για το Νέας Γης... ή για το Μαύρο Γιόρκι...
Και για τις φυλές αυτές, επίσης, υπάρχουν τα "cons"...

Και, ναι, φίλη μου @Estranged , υπό κάποια έννοια, μόνο οι "μυημένοι" μπορούν να πατήσουν το άβατο της κάθε φυλής... αν θέλουν να ευχαριστηθούν πραγματικά μαζί της!:)
Ας πούμε το (καθαρόαιμο - όχι το αδέσποτο που το είδα, με είδε και ερωτευτήκαμε!) Vizsla, πως θα μπορούσα εγώ να το ευχαριστηθώ, που δεν είμαι μυημένος?:confused:

...Θα συμφωνήσω εν μέρει με @Estranged όσον αφορά τους τίτλους τετοιων θεμάτων...κυρίως γιατί ενίοτε διαβλέπω μια τάση στους ιδιοκτητες μιας δυναμικής φυλής να αποτρέπουν κάθε άλλον από την απόκτηση της...κυρίως χτίζοντας στο μυαλό τους μια θεωρία "περί εκλεκτών" που δικαιωματικά κατέχουν τη φυλή (!) και πας άλλος ανίκανος...
Άλλη μία επιχειρηματολογία, που συνηγορεί ακόμα περισσότερο στο γιατί θα έπρεπε να είναι διαφορετικός (προσαρμοσμένος καλύτερα) ο τίτλος του thread...
Οπότε, όπως θα εξελίσσεται το θέμα, κάτι θα μου έρθει στο μυαλό και θα ειδοποιήσω "αρμοδίως" να αλλάξει...;)

1) ...Πιο πολύ όμως θεωρώ ότι παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του ιδιοκτήτη και καταπώς αξιολογεί κι ο ίδιος το χαρακτήρα του...

2) ...θεωρώ (ας με διορθώσουν οι γνώστες) ότι πρέπει να είσαι πιο assertive (που λέει κι ο @johnk) για να χειριστείς ένα boerboel παρά ένα ΓΠ ή ένα Labrador (χωρίς να θέλω να μειώσω τις φυλές αυτές καθώς μπορεί κι αυτές να γίνουν "κέρατα" υπό λάθος καθοδήγηση). Και πιο consistent.
1) Εχεις μεγάλο δίκιο σ' αυτό! Αλλά, δυστυχώς, είναι και το πιο δύσκολο να το συνηδειτοποιήσει κάποιος (για τον ίδιο του τον εαυτό)...:(
Για παράδειγμα, όλοι μιλάμε και ρωτάμε για τις σωματικές μας αρρώστιες... κανείς μας, όμως, δεν μιλάει για τις ψυχικές του αδυναμίες (ή ασθένιες)...

2) Για το Γ.Π. εξαρτάται... υπάρχουν κάτι Γερμανικά, ο Θεός να σε φυλάει! Μαύρα (κι άραχνα)!!!:D

...στην ουσια ο, τι γραφουμε λειτουργει αντιστροφα (σαν πολος ελξης δηλαδη) για τους εν δυναμει "λαθος" ιδιοκτητες.
Κι εδώ, τι γίνεται? Πως το αντιμετωπίζει κάποιος αυτό?

...Τουλάχιστον ο Ιωάννης και η βρμοόουντ τραβάνε των παθών τους τον τάραχο για/με/απ τα σκυλιά, και όσοι τους παρακολουθούν στο φόρουμ, μάλλον με κατανόηση βλέπουν κάθε καινούριο τους ποστ...
Για την κατανόηση και τη συγκατάβαση των φίλων μου (ή των "φίλων" μου), δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι, μιάς και η γνώμη είναι μέσα στο "άλλο" μυαλό και όχι στο δικό μου...:)

Αλλά, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι, πραγματικά, περνάω "των παθών μου τον τάραχο"?
Μήπως, επειδή κάθε λεπτομέρεια γύρω από τα σκυλιά μου με συναρπάζει και την μοιράζομαι?:confused:

Στην ίδια οικογένεια ανήκουν και οι μεν και οι δε.
Θεματοφύλακες οφείλουν να είναι και οι μεν και οι δε.
Από άλλο μετερίζι ίσως, αλλά η αγάπη είναι κοινή...
Δεν θα άλλαζα ούτε μία λέξη!:)
Ή, μάλλον, θα άλλαζα μόνο αν ήθελα να αρχίσει μία τεράστια σε μάκρος συζήτηση... που, έτσι κι αλλιώς, γίνεται συνεχώς και αενάως στο φόρουμ...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Και να συνεχίσετε να μοιράζεστε τις σκέψεις σας κε Γιάννη μας, για να λέμε εμείς ευτυχώς που έχουμε κοκόνια και όχι τη φυλή σας :p
 
  • Like
Reactions: epial and johnk


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Κι εδώ, τι γίνεται? Πως το αντιμετωπίζει κάποιος αυτό?
ειναι νομιζω κατι αντιστοιχο για τον γραπτο λογο, με αυτο που εχουμε γραψει για την εκπαιδευση φυλων που εχουν εντονο το ενστικτο της φυλαξης. δε θελουμε να ανεβει κι αλλο.
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και να συνεχίσετε να μοιράζεστε τις σκέψεις σας κε Γιάννη μας, για να λέμε εμείς ευτυχώς που έχουμε κοκόνια και όχι τη φυλή σας :p
Προσωπικά, θεωρώ, κε @ptf , ότι τα κοκόνια σας (και ειδικά, η Κοκόνα σας!!!:love:) είναι από τα πιο αξιόλογα σκυλιά που έχω γνωρίσει!:p
 
  • Like
Reactions: ptf




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Η πληροφορία ότι είναι υψηλού εκπαιδευτικού κι επαγγελματικού επιπέδου δεν χρειαζόταν, καθώς φαίνεται από τα γραπτά του, όπως φαίνονται και άλλα πράγματα. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν έχει ενεργησει σωστά ή λάθος ούτε κι αν έχει "χρησιμοποιήσει" την φυλή καλά ή κακά, αφού ούτε έχω μπουρμπουλάκι, ούτε σκοπεύω να πάρω, ούτε κι έχω μελετήσει την φυλή πέραν αυτών που έχω διαβάσει από εσάς τους δύο. Όμως σαν αναγνώστης και τον δύο σας, δεν θα έπαιρνα μπουρμπούλι για τους ίδιους λόγους, αν είχα διαβάσει μόνο τον ένα από τους δύο σας. Ότι έχει γράψει ο ένας, που να με αποτρεπει από την φυλή, το έχει γράψει κι ο άλλος. Στα δικά μου μάτια, τουλάχιστον, οι περιγραφή είναι ίδια απλά με άλλη διατύπωση. Θεωρώ ότι όσο αποτελεσματικά αποτρεπονται κάποια άτομα, το ίδιο αποτελεσματικά κάποιοι, που δεν ξέρουν τη φυλή, την μαθαίνουν κι αποφασίζουν ότι τους κάνει (χωρίς να σημαίνει απαραιτήτως ότι κάνουν αυτοί για την φυλή).

Μία καινούρια απορία που μου δημιουργήθηκε : εφ'οσον μιλάμε για εργασιακή φυλή, για λίγους, ποια είναι η ορθή "χρήση" της στην Αθήνα (ή ευρύτερα, στην Ελλάδα). Έχουν διαφορετική "χρήση", μεταξύ τους τα δύο αυτά δείγματα της φυλής; (Με ενοχλεί η συγκεκριμένη λέξη για τα δύο συγκεκριμένα σκυλιά, τελικά δεν μπορώ να το κάνω γαργάρα)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: johnk and Elrandir


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Την καλημέρα μου!:)
Βέβαια, στις 3 η ώρα το πρωί... έγραψες λιγάκι σαν τον Ηράκλειτο ("τα πάντα ρει, τα πάντα χωρεί και ουδέν μένει") και δυσκολεύομαι να καταλάβω με ακρίβεια κάποια πράγματα...:p:D

Τα Νο 3 δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα καλά, αλλά θα προσπαθήσω...

Το Νο 4, θα έλεγα ότι είναι ένα από τα βασικά στοιχεία του θέματος (και των αντιστοίχων θεμάτων) και θέλει πολλύ κουβέντα... αυτό είχα στο μυαλό μου, ανοίγοντας το θέμα: Πως παρουσιάζεται μιά φυλή, ώστε να προσελκύσει τον "κατάλληλο" ιδιοκτήτη?

Και πάμε...

1) Η πληροφορία ότι είναι υψηλού εκπαιδευτικού κι επαγγελματικού επιπέδου δεν χρειαζόταν...

2) ...αφού ούτε έχω μπουρμπουλάκι, ούτε σκοπεύω να πάρω, ούτε κι έχω μελετήσει την φυλή πέραν αυτών που έχω διαβάσει από εσάς τους δύο...

3) Όμως σαν αναγνώστης και τον δύο σας, δεν θα έπαιρνα μπουρμπούλι για τους ίδιους λόγους, αν είχα διαβάσει μόνο τον ένα από τους δύο σας...
Ότι έχει γράψει ο ένας, που να με αποτρεπει από την φυλή, το έχει γράψει κι ο άλλος. Στα δικά μου μάτια, τουλάχιστον, οι περιγραφή είναι ίδια απλά με άλλη διατύπωση...

4) Θεωρώ ότι όσο αποτελεσματικά αποτρεπονται κάποια άτομα, το ίδιο αποτελεσματικά κάποιοι, που δεν ξέρουν τη φυλή, την μαθαίνουν κι αποφασίζουν ότι τους κάνει (χωρίς να σημαίνει απαραιτήτως ότι κάνουν αυτοί για την φυλή).

5) Μία καινούρια απορία που μου δημιουργήθηκε : εφ'οσον μιλάμε για εργασιακή φυλή, για λίγους, ποια είναι η ορθή "χρήση" της στην Αθήνα (ή ευρύτερα, στην Ελλάδα). Έχουν διαφορετική "χρήση", μεταξύ τους τα δύο αυτά δείγματα της φυλής;
1) Θέλεις, ορθότερα, να πεις ότι δεν ΣΟΥ χρειαζόταν...:cool:
Η πληροφορία δόθηκε (με την ευκαιρία της απάντησης σε σένα), ώστε αν το διαβάσει και κάποιος αλλος, να μην πάει το μυαλό του, άμεσα, στον "σφίχτη" με το pitbull - τούμπανο, που "είδε φως και μπήκε"...

2) Αν έχεις διαβάσει εμάς τους δυό (και όσους άλλους συμμετείχαν - let us not forget them!)... και, ειδικά, αν έχεις διαβάσει ΚΑΙ τον "μικρό της σύντροφο" (όπου, πολύ γλαφυρά και ίσως "δημοσιογραφικά", έχω περιγράψει πως ΑΚΡΙΒΩΣ κοινωνικοποιείς και εκπαιδεύεις το σκύλο κλπ.)...
Τότε να είσαι σίγουρη ότι ανήκεις στο ανώτερο 30% (στη χειρότερη περίπτωση!) των "μυημένων" στη φυλή!:p:D
Θέλοντας να πω ότι (δυστυχώς) ο "κόσμος" δεν μελετάει - ψάχνει - προβληματίζεται πολύ...

3) Αρα, αν σε καταλαβαίνω καλά, για ένα "ψαγμένο" άνθρωπο, το παρόν θέμα (ή/και ο "μικρός σύντροφος"), ως μεταγενέστερα, δεν θα ήταν ανάγκη να υπάρχουν... αρκούσαν οι παλιές "γραφές" για διαμόρφωση γνώμης... Για ένα δε άνθρωπο που δεν "ψάχνεται", όσα κείμενα και να γραφτούν, δεν θα τον αποτρέψουν ή παρακινήσουν...
Κατάλαβα καλά?
Αν ναι, θα ήταν ενδιαφέροντες οι λόγοι αποτροπής από τη φυλή... γραμμένοι από έναν άνθρωπο που "πατάει γερά" στο θέμα του σκύλου...:)

4) Εδώ, λοιπόν, χρειάζεται και η συμβολή σου... ποιά είναι τα σημεία που πρέπει να επισημαίνονται, ώστε ο κατάλληλος ιδιοκτήτης να καταλάβει ότι βρήκε τη "φυλή του"?

5) Σε κάθε κείμενο που έχω γράψει για τη φυλή, έχω επισημάνει (με αρκετή έμφαση, θα έλεγα) ότι το Boerboel είναι ένας σκύλος ΓΕΝΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ, που εξακολουθεί και "εργάζεται" προς την κατεύθυνση για την οποία "δημιουργήθηκε" και χρησιμοποιήθηκε από την αρχή και, μάλιστα, με την ιεραρχική σειρά που τα γράφω:
Φίλος και προστάτης του ιδιοκτήτη και της οικογένειας (αρκετοί "εραστές" της φυλής - και εγώ - τον περιγράφουν σαν "συνοδηγό")... προστάτης όλων των ζώων που βρίσκονται στον ευρύτερο χώρο του (γι' αυτό και δένεται εύκολα μαζί τους, αν αυτό γίνει από την κουταβίσια ηλικία)... ειδικά προστάτης μεγάλων παραγωγικών ζώων (για ευνόητους λόγους)... φύλακας της περιουσίας - χώρου (μεγάλου, αλλά οριοθετημένου)...
Έτσι, για μένα, στην Ελλάδα θα μπορούσε να "θριαμβεύσει" μαζί με κτηνοτρόφους αγελάδων - μοσχαριών, ειδικά κοντά στις εγκαταστάσεις...
Θα μπορούσε να θριαμβεύσει σε μεγάλες αγροικίες, στην ύπαιθρο - επαρχία...
Θα μπορούσε, τέλος, να θριαμβεύσει σε μονοκατοικίες, γύρω ακόμα και από τις μεγάλες πόλεις... σαφώς, έχοντας λιγότερη εργασία να εκτελέσει...

Στις παλαιές γραφές, του άλλου μέλους... ο σκύλος παρουσιάζεται έντονα (σίγουρα με άλλα λόγια και με σχετικά λεπτή χροιά, αλλά αυτή είναι η κεντρική ιδέα) σαν sentry dog - μαντρόσκυλο... τελεία και παύλα! Άσχετα από το ότι ο σκύλος δεν μπορεί να "απεκδυθεί" της ιδιότητας "φίλος" (μιάς και είναι, ίσως, η πιο ανθρωποκεντρική μολοσσοειδής φυλή και, σαφώς, "εξαρτημένη")...
Και, γι' αυτό, ο ίδιος φίλος περιγράφει τον "καλό" Καύκασο σαν "ακόμα-καλύτερο-σκύλο"... μιάς και μία από τις εναλλακτικές "χρήσεις" του Καύκασου είναι (φευ!) να προορίζεται ΚΑΙ για μαντρόσκυλο...

Τις θεωρείς ίδιες αυτές τις δύο "κεντρικές ιδέες"?:whistle:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
4) Εδώ, λοιπόν, χρειάζεται και η συμβολή σου... ποιά είναι τα σημεία που πρέπει να επισημαίνονται, ώστε ο κατάλληλος ιδιοκτήτης να καταλάβει ότι βρήκε τη "φυλή του"?
Πήραμε την φυλή μας λάθος, κι αλλάξαμε φυλή.... :p
 
  • Like
Reactions: johnk


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κατά την ταπεινότατη γνώμη μου, το πρόβλημα είναι βαθύ.
Το φώτισε και ο Canis σε μερικά τελευταία θέματα που ρώταγαν "τι σκυλί να πάρω".
Όταν οι όμιλοι των φυλών θέλουν να βγάλουν τα σκυλιά τους αστέρια σε χαρακτήρα και παρουσιάζουν ένα σωρό χαρακτηριστικά που θα ταίριαζαν και σε οποιοδήποτε άλλο σκύλο (το να διαβάζεις πρότυπα είναι μερικές φορές πιο ασαφές και απ το να διαβάζεις ζώδια)....
Όταν τα πρότυπα εκ των πραγμάτων αναφέρονται σε έναν σκύλο που δεν υπάρχει...
Όταν οι εκτροφείς υπερθεματίζουν χαρακτηριστικά και παραγνωρίζουν άλλα, για να μπορέσουν να έχουν αναδόχους (βλέπε Χάσκυ στην Ελλάδα και "τι καλά που τα μονώνει το διπλό τρίχωμα απ την ζέστη")....
Και όταν οι ανάδοχοι πρέπει να κάνουν μεταπτυχιακό για να μάθουν όντως την φυλή τους, τότε μόνο καλό μπορούν να κάνουν τέτοια threads.
Και τι εννοώ "τέτοια" threads?
Εννοώ ότι και η θεία μου η Κοντύλω δούλευε το περίπτερο στο Πανεπιστήμιο, αλλά δεν βγήκε από εκεί σοφότερη, και κυρίως, δεν θα κάνει ΑΛΛΟΥΣ ανθρώπους σοφότερους.
Τέτοια threads όμως, είναι καταθέσεις πτυχιακών εργασιών, ανθρώπων που το πήραν το ρημάδι το σκυλί, αλλά βγάλαν και τα ματάκια τους να καταλάβουν πέντε πράγματα γι αυτό που συμβαίνει μπροστά τους, με το συγκεκριμένο σκυλί, της συγκεκριμένης φυλής.
Τώρα, το τι θα κάνει ο καθένας με την πληροφορία που κατατίθεται είναι δική του δουλειά...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πήραμε την φυλή μας λάθος, κι αλλάξαμε φυλή.... :p
Πράγμα που μου δίνει την πάσα, να αναφέρω ότι στις φυλές "αυτές" (χωρίς να υποτιμώ την αναγκαιότητα σε όλες τις φυλές) είναι πολύ σημαντικό... πριν τολμήσεις να ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ να αποκτήσεις το "κουταβάκι των ονείρων σου"... να ψάξεις - εξετάσεις - μάθεις για τις εκτροφικές γραμμές που υπάρχουν στη φυλή...

Στο κτηνοτροφείο (μονάδα αγελάδων) στις ορεινές Σέρρες, θα έφερνες άνετα γραμμές "σκληρές" αφρικανικές...
Στην Αθηναϊκή μονοκατοικία, θα προτιμούσες να φέρεις μία ¨αξιοπρεπή" ευρωπαϊκή γραμμή... για λιγότερη εργασία και περισσότερο τζάκι και καναπέ (βλέπε: ο καναπές του καναπέος:p )...
Και πάει λέγοντας...:)
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό τις ήξερα (όπως οι τελειόφοιτοι της Ιατρικής, που χειρουργούν τα πτώματα - κάτι είναι κι αυτό... ξέρεις τουλάχιστον τι είναι κάθε σημείο του σώματος)...
Άρα, ανέμενα τη φυλή όπως ΠΕΡΙΠΟΥ είναι...

Αυτό που, σίγουρα, δεν ήξερα (και ακόμα δεν πολυξέρω, αλλά είμαι αρκετά καλύτερος) ήταν οι ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ... που, όντως παρουσιάζουν ουσιαστικές διαφορές...

Αυτά που (νόμιζα ότι?) ήξερα, όμως, ήταν 2 πράγματα:
- Να επιλέξω (ή, ακόμα καλύτερα, να ΜΗΝ επιλέξω) γέννα (συγκεκριμένο ζευγάρωμα)...
- Να επιλέξω κουτάβι...

Αυτά συζητιέται κατά πόσο τα πέτυχα...;)
Αυτό που μου έχει κάνει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ εντύπωση είναι ότι, αφού ανέφερα τα παραπάνω...

Κανείς δεν με ρώτησε: "τι εννοείς εδώ πέρα? γιατί νόμιζες? γιατί συζητιέται κατά πόσο πέτυχες?"...

Εμενα Γιαννη με επεισες.....δεν θα παρω μπουρμπουλ θα παρω μπουλικουτακι:p
Δόξα τω Θεώ!!!

Έστω και ένα μέλος κατέληξε να ΜΗΝ αποκτήσει τη φυλή μου!
Και αποφάσισε να πάρει κάτι πιο ελαφρύ και αποροβκημάτιστο!!!:p:D
Συνεπώς, το thread πάει καλά!:LOL:
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Βρε διαβολέα, δεν έριξα καζούρα στον μίτο!
Στον τίτλο έριξα!
Σαν να προσπαθώ εγώ να γράψω έκθεση "γιατί να μην πάρετε την μηχανή μου".... γίνεται? - δεν γίνεται!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Βρε διαβολέα, δεν έριξα καζούρα στον μίτο!
Στον τίτλο έριξα!
Σαν να προσπαθώ εγώ να γράψω έκθεση "γιατί να μην πάρετε την μηχανή μου".... γίνεται? - δεν γίνεται!
Κάποια στιγμή, θα αλλάξει ο τίτλος... για να γίνει πιο σαφής...

Υ.Γ. Ας πούμε "Γιατί η φυλή μου είναι ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ για σένα" !!!:p:D:LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LaCat and ISKENDER


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στο κτηνοτροφείο (μονάδα αγελάδων) στις ορεινές Σέρρες, θα έφερνες άνετα γραμμές "σκληρές" αφρικανικές...
Στην Αθηναϊκή μονοκατοικία, θα προτιμούσες να φέρεις μία ¨αξιοπρεπή" ευρωπαϊκή γραμμή... για λιγότερη εργασία και περισσότερο τζάκι και καναπέ
Που αυτό με σειρά του σημαίνει πως κάποιος από τους 2 που προσφέρουν, όπως και κάποιος από τους άλλους 2 που ζητάνε, έχουν στο μυαλό τους κάτι άλλο από αυτό που πρεσβεύει η φυλή.

Και οι δύο ξέχασαν πως προσαρμόζουμε τα θέλω μας στην φυλή που μας ενδιαφέρει, όχι την φυλή στα μέτρα μας.
Και οι 2 έγραψαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία που απαρτίζουν τον ΤΥΠΟ, τον χαρακτήρα της φυλής.

Τι θέλει ο κόσμος;
Πράσινα μπουρμπουλια με χαρακτήρα λαμπ; Αυτό θα φτιάξουμε!

Καλώς ήλθατε στον κόσμο της προσφοράς και της ζήτησης.
Χωράει και άλλες φυλές...
Ίσως και την δική σου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτό που μου έχει κάνει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ εντύπωση είναι ότι, αφού ανέφερα τα παραπάνω...

Κανείς δεν με ρώτησε: "τι εννοείς εδώ πέρα? γιατί νόμιζες? γιατί συζητιέται κατά πόσο πέτυχες?"...



Δόξα τω Θεώ!!!

Έστω και ένα μέλος κατέληξε να ΜΗΝ αποκτήσει τη φυλή μου!
Και αποφάσισε να πάρει κάτι πιο ελαφρύ και αποροβκημάτιστο!!!:p:D
Συνεπώς, το thread πάει καλά!:LOL:
Φαντάζομαι το κατά πόσο πέτυχες στην επιλογή της γέννας και κουταβιου προς την πιο αγαστή συμβίωση, είναι κάτι που μόνο εσύ και οι οικείοι σου μπορείτε να απαντήσετε. Όσοι δηλαδή είχαν εικόνα των κριτηρίων που τέθηκαν κατά την επιλογή του Κάσπερ.
Αλλά και πέραν αυτών των κριτηρίων έχει να κάνει και με το πώς "αντιμετωπίστηκε" από τα υπόλοιπα δίποδα μέλη και ως κουτάβι και ως έφηβος κλπ. προκειμένου να εξελιχθεί και να φτάσουμε στο σήμερα.
Η -καθαρά από το δικό μου αφελές πρίσμα- εικόνα που ενίοτε δημιουργείται από την συμβίωση σου με τον Κάσπερ ειναι "mind games" με συνεργασία του βάρους του! (εννοώντας δλδ καθεστώς διαρκούς αμφισβήτησης όχι τόσο από τον ίδιο όσο από εσένα -σε στυλ "κατσε-να-σου-κοψω-το-βήχα-πριν-σκεφτεις-να-βηξεις")
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Που αυτό με σειρά του σημαίνει πως κάποιος από τους 2 που προσφέρουν, όπως και κάποιος από τους άλλους 2 που ζητάνε, έχουν στο μυαλό τους κάτι άλλο από αυτό που πρεσβεύει η φυλή.

Και οι δύο ξέχασαν πως προσαρμόζουμε τα θέλω μας στην φυλή που μας ενδιαφέρει, όχι την φυλή στα μέτρα μας.
Και οι 2 έγραψαν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία που απαρτίζουν τον ΤΥΠΟ, τον χαρακτήρα της φυλής...
Μιχάλη μου (@Yorkaddict ),

Ομολογώ ταπεινά ότι, παρότι δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα κουρασμένος... δυσκολεύομαι να καταλάβω...:(

Θα σε πείραζε (πολύ) να μου το επεξηγούσες ξανά, "με δικά σου λόγια"?:p:D