Κάποιο είδος ανχους - νευρικοτητας


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Καλησπέρα κ σε αυτήν την κατηγορία. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται κ παρακαλώ όπως ρωτήσετε κ θα είμαι επίσης όσο πιο άμεσος μαζί σας γινεται....

Η Άβα λοιπόν αγοράστηκε από εκτροφεα. Την είδαμε όταν ήταν 4 εβδομάδων, ξανά στις 6 εβδομάδες...και 8 εβδομάδων την φέραμε σπιτι. Η Άβα ήταν με τα υπόλοιπα 8 αδερφάκια της στην επαρχία...μαζί με 3 παιδάκια ,όλη μέρα παιζοντας φαντάζομαι ( αν κρίνω ότι θέλει συνέχεια να καβαλάει πάνω μας για αγκαλιά ) . Το θέμα είναι ότι αφού την φέραμε σπίτι, το σκυλι ήταν όλη μέρα στην πριζα!!! Λόγου του ότι κ.στην Ελλάδα μεγάλωσα με σκυλια,θεώρησα ότι δεν είμαι εντελώς :άπειρος κ ότι θα το παλέψω μαζί της..όχι έντονα χάδια κ παιχνίδια,αποτέλεσμα ακόμα πιο πολύ πρίζα κ δαγκωμα... εκτόνωση κ χάδια τα ιδια...παιχνίδια ψυχολογίας? Τα ίδια..τίποτα δεν λειτούργησε απ ότι εκανα. Μετά από ένα μήνα σχεδόν λοιπόν... έχουμε λίγο καλυτερευσει! Εμένα δεν με δαγκωνει σχεδόν καθολου... (η γυναίκα μου το προσπαθεί ακομα..δυστυχώς πέφτει δαγκωμα..το.ιδιο κ η πεθερά που την προσέχει το πρωί . Αγοράζοντας το κλουβακι...μάθαμε να κάνουμε την αναγκη μας εξω...χοντρό ψιλό...σε μερικές περιπτώσεις κάνουμε τσίτα σε πάνα...κ ακραίες περίπτωσεις να φύγουν στο σπιτι. Ακούει ήδη στο κάτσε, κάτω, μείνε ,ελα, σπίτι σου τώρα. Για να μην σας κουράζω μιας κ μ αρέσει το γράψιμο...ακόμα δεν καταλαβαίνω τι κρίσεις την πιάνουν ώρες ώρες..κυρίως πρωί κ απόγευμα...κ κάνει σαν δαινονισμενο?? Μιλάει τρέχει σαν τρελό...κοπανάει παντού...γρυλιζει...γαυγιζει σαν τρελο... Γενικα λες κ χρειάζεται εξορκισμό.!! Μετά από κάνα τέταρτο κ.αφου δαγκώσει καναπεδες (που σε νορμάλ συνθήκες δεν παίζει ούτε να δαγκωσει,ούτε να ανέβει πανω..Ούτε κάν δλδ..Για πολλές ώρες μέχρι στιγμής εκπαίδευσης καλής συμπεριφοράς... (μημ.ρωτησει κάνεις αν το βαράω το σκυλι..εκπαίδευση μόνο με χάδια κ μπισκοτακια. ) κ όλα πάνε καλά γενικά αλλά γι αυτό το θέμα ήρθε εκπαιδευτής σπιτι...είπε ότι το σκυλι το κάνει αυτό λόγο ότι ζητάει σημασία κ για να τραβήξει την προσοχη. Εκείνη την ώρα λέει πρέπει να είμαι ψύχραιμος χαλαρός κι αδιάφορος. Μέχρι να της περασει. Είπε επίσης όχι παιχνίδια όλη την ώρα, μόνο όταν θα θέλω εγω..κ γενικά λίγο αδιαφορία. Έχει έρθει από τότε άλλες 2 φορες..κ δεν.το έκανε ρε γμτ για να την δει... κ εδώ κ κάποιες μερες,δεν τολμάω να της δώσω παιχνιδάκι,αγριεύει..Μετά την βόλτα,αγριευειγριευει...Μετά το φαγητό αγριευει....Έχω απελπιστεί...κ τώρα την βλέπω που κοιμαται στο κλουβακι κ λέω..τι παθαίνει ψυχούλα μου??? Αυτά..... σορυ για τον τόμο..

Φιλικά Νώντας

Μερικά τιπς ακομη....
Κάθε Τετάρτη κ Σάββατο έχουμε σχολείο παρέα με άλλα σκυλακια για κοινωνικοποιηση(ακόμα έχει λίγο φόβο αλλά Οκ καλά παει),
αφού την πιάνει μούρλα μετά την βόλτα (δοκίμασα, παρά την συμβουλή του εκπαιδευτή ότι μόνο 15 λεπτά την φορά έξω για αρχη,δοκίμασα κ μια πολύ μεγάλη βόλτα..είχε λιακάδα κ το ευχαριστηθήκαμε στο δασος...ετρεχε εσκαβε..κάναμε κ λίγο εκπαιδευσουλα..όλα σουπερ...ε λέω θα πάμε σπίτι θα ξεραθεί..κουταβάκι ειναι...εκεί να δεις γκάζια.... :( δοκίμασα κ το αντίθετο...5 λεπτά έξω τσίσα κακά χαλαρα κ ηρεμα χωρίς εντάσεις...Μόλις μπουμε σπιτι... κεντερης....
 
Last edited:






ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Θα σε ρωτούσα πόσες ώρες την τρέχεις την ημέρα. Πρόκειται για μικρο σε ηλικία σκύλο βεβαία οπότε δεν δεν παίζει σενάριο ''εξουθένωσε την στο τρέξιμο και θα καλυτερεύσει''

Ο εκτροφέας τι έχει να πεί σχετικά με την ενέργεια των σκύλων που εκτρέφει;
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Βγαίνει το πρωί στις 7 περίπου για τις ανάγκες τις κάνα τεταρτο... στις 9 παλι, στις 12, στις 16.00 κ το βράδυ πριν το φαγητό κατά τις 8.30. Από 9 κ μετά μέχρι το πρωί δεν μας ενοχλεί κοιμαται στο κλουβακι της. Στην βολτα,δεν την τρέχω γενικα...περπατάμε όμορφα κ ωραια...εκτός αν βρεθούμε σε κάνα παρκο,δασος (έχει μπόλικα η περιοχη) ... αλλά έχω δοκιμάσει απ ολα... μεγάλες βολτες...γρήγορες βόλτες..μικρές σύντομες..Όλοι οι συνδυασμοί το ιδιο... Μόλις πατήσουμε σπιτι...δώστου μούρλα γαυγισμα κ γρυλιζει...

Ο εκτροφεας από τότε είχε πει ότι είναι λίγο ζωηρουλα...που να πάει ο νους ότι είναι το κοριτσάκι που επεζε στον "εξορκιστη" ?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Ξεσπάσματα ενέργειας είναι, θεωρούνται φυσιολογικά (όχι, δεν θέλει εξορκισμό το κουτάβι!) και ενώ είναι ένας λόγος να τσεκάρουμε το αν εκτονώνεται αρκετά ο σκύλος, προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητα ένδειξη ελλειπούς εκτόνωσης.

Στα αγγλικά αναφέρονται και ως zoomies ή FRAPs (Frenetic Random Activity Periods). Το ότι το κάνει τώρα δεν σημαίνει ότι θα το κάνει πάντα και με την ίδια συχνότητα, συνήθως μειώνονται όσο μεγαλώνει ο σκύλος. Αν θέλεις να ενεργοποιήσεις μια τέτοια "κρίση" σε ενήλικο σκύλο κάντον μπάνιο και ο κουταβίσιος εαυτός του κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθει :D
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις φαντάζομαι κ εγώ κάτι τετοιο. ΓΙΑ να είμαι ειλικρινής(μόνο έτσι λύνονται τα "προβλήματα " ) πως να μην έχει ξεσπάσματα ενέργειας...αφού δεν έχει παιχνιδάκια συνέχεια να εκτονώνεται? ! Ή εντολή του τραίνερ ήταν λίγο παιχνίδι,χωρίς πολλά πολλά να μην προκαλούν υπερένταση στο σκυλι κ τρελαίνεται ακόμα πιο πολυ. Η εντολή του είναι μόλις δαγκώσει κάτι, καναπέ πχ, αφού απλά το διορθώσω διακριτικα,αν συνεχίσει να το κάνει ,το απομακρύνω από τον χωρο...αν μας δαγκωνει το ιδιο...Οπότε κάποια στιγμή κ σταματαει...κ λειτουργεί να σας πω την αληθεια! Μήπως τελικά δεν είναι σωστό που τα παιχνίδια του είναι κλειδωμενα...κ μόνο όταν θέλω εγώ θα παιζουμε? Αυτός επιμένει παντως...Σάββατο πρωί έχουμε πάλι ραντεβού στο σπίτι..να δούμε την προοδο.... μακάρι ρε παιδιά να του φεύγει όσο μεγαλωνει...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Περάσαμε ακριβώς την ίδια κατάσταση με τα ξεσπάσματα, και στην αρχή όντως της είχα χύμα όλα της τα παιγνίδια, με αποτέλεσμα να μου τα φέρνει ένα ένα με τη σειρά, και να μην δέχεται το "όχι τώρα" για απάντηση. Ακόμα όμως και όταν παίζαμε η κατάσταση χειροτέρευε. Φώναξα εκπαιδεύτρια η οποία μου πρότεινε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Παιγνίδι μόνο όταν θέλω εγώ, και μόνο όταν είναι ήρεμη. Μου τόνισε μάλιστα να μη τη ξεχνάω, δηλαδή σχεδόν κάθε φορά που ηρεμεί αν μπορώ να παίζω μαζί της και να σταματάω όταν υπερενθουσιάζεται. Η λογική αυτού είναι να νιώσει πως μόνο όταν είναι ήρεμη κερδίζει αυτό που θέλει, ενώ όταν λυσσάει καταφέρνει το αντίθετο: αδιαφορία.
Η κατάσταση βελτιώθηκε πάααρα πολύ. Μετά βέβαια ήρθε ο οίστρος, που ήταν πολύ βαριά και ασήκωτη αλλαγή και πέρασε το καημένο μου πολύ δύσκολα, δεν καταλάβαινε τι της συνέβαινε. Τώρα που είναι αισίως 10 μηνών στα 11, αυτά τα ξεσπάσματα είναι ελάχιστα. Ως και παιχνίδια που της έχω αφημένα παίζει ήρεμα μόνη της. Μόνο όταν θέλει κάτι συγκεκριμένο (πχ να βγει στο μπαλκόνι για κουτσομπολιό) παθαίνει κρίση ή όταν μένει πολύ ώρα μόνη της.
Σου προτείνω να ακούσεις τον εκπαιδευτή, μακροπρόθεσμα θεωρώ θα σε βοηθήσει, όπως βοήθησε κι εμάς.
(και να τη χαίρεσαι φυσικά!!!)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Στα αγγλικά αναφέρονται και ως zoomies
Το χαιδευτικό μας, τώρα τελευταία. Είναι της μόδας η λέξη και καταλαβαίνεις...μας ταιριάζει απόλυτα!

Το ότι το κάνει τώρα δεν σημαίνει ότι θα το κάνει πάντα και με την ίδια συχνότητα, συνήθως μειώνονται όσο μεγαλώνει ο σκύλος.
Ε...ναι... @Nontasbit να μην σε αγχώσω, αλλά εμείς μετράμε ήδη 4 χρόνια, σ'αυτή την κατάσταση. Ηρέμησε και...απόλαυσέ το :D
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
@ kosmaki.... σ ευχαριστώ για το μήνυμα σου!! Ήταν πραγματικά αισιόδοξο με σταγόνες ανακούφισης....

Δεν θα πω το ίδιο κ για τον φίλο μαρεκο.... 4 χρονια??? Δηλαδή να ξαναρχίσω κάπνισμα? Βασανιζομαι που Βασανιζομαι 2 χρόνια τωρα...τι τώρα λοιπόν τι σε 4 χρόνια

Ευχαριστώ πολύ κ τους 2 για τις απαντήσεις! Ειδικά για κάποιον που μένει στο εξωτερικό...μια τέτοια είδους παρέα είναι σουπερ... χαίρομαι που σας βρηκα....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
"Μιλάει τρέχει σαν τρελό...κοπανάει παντού...γρυλιζει...γαυγιζει σαν τρελο... Γενικα λες κ χρειάζεται εξορκισμό.!! "---------------- Θα με πείτε τρελή αλλά γμτ μου έχει λείψει ενα κουτάβι στο σπίτι. Όταν το κάνει το νίντζα, είμαι υπερευτυχισμένη!

btw, όπως ξέρεις ήδη αγαπητέ Νώντα τα e.c.spaniel είναι νερόσκυλα επαναφοράς... Όσο να 'ναι λοιπόν, μια τάση "ενεργειας" την έχουν από τη φύση τους. Πόσο μάλλον όταν ειναι κουτάβια που λόγω κτηνιατρικής προσοχής κιόλας ειναι πιο περιορισμένες οι βόλτες εκτόνωσης... πόσο μάλλον που και ο εκτροφεας σου είχε πει ότι ειναι και λίγο ζωηρούλα! Εμ που πας βρε Νώντα ξυπόλυτος στα αγκάθια? :p:p:p
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Δεν με πειράζει το σκυλι να είναι δραστηριο. Κ εγώ είναι πολύ δραστήριος στην ζωή μου...Απλά μιας κ δουλεύω σε νοσοκομείο (κ μένει εκει) να πω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην λέξη νευρικοτητα κ την λέξη υπερκινητικος/ή... δεν με νοιάζει να σφίζει από ενεργεια...κ εγώ μαζί της...υπάρχει όρεξη κ χρονος,ειδικά από μεσημέρι κ μετα... αλλά η δικιά μου παθαίνει κρίσεις πανικού..ένα μιξ από ζαζοπουλο...μακροπουλο κ λίγο Άννα Βίσση μεσα...χαχαχ... (ήδη νιώθω καλύτερα που τα είπα κ το μοιραστηκα)... μακάρι να βρω κ το κουμπί της..αφενός να μην την πιανει...αλλά ακόμα περισσότερο την δικιά μου δραση- αντιδραση που ενδεχομένως να μην είναι σωστή. ...
 
  • Like
Reactions: ghelly and mareco




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα και να τη χαίρεσαι τη μπουμπού σου!

Και τη Νεφέλη μου τη πιάνει αυτή η τρέλα τώρα που μεγάλωσε λίγο. Όταν ήταν κουτάβα, δε το έκανε πολύ τακτικά. Γενικά είναι το πιο ήσυχο σκυλί του κόσμου, αλλά όταν πατήσει χορτάρι (ή μέσα σε λακούβα με λάσπες η βρωμόνερα) μετά από κανένα 3ήμερο που δε την έχω πάει για τρέξιμο, αρχίζει να τρέχει σα παλαβή, να γρυλίζει στα χορτάρια, να γυρίζει γύρω από τον εαυτό της χωρίς σταματημό και να κυλιέται κάτω σα να μην υπάρχει αύριο.
Φυσικά, το κάνει και μετά το μπάνιο της! Το κρεβάτι μας θυμίζει πεδίο μάχης και η Νεφέλη έχει το μάτι της τρελής.

Εγώ την χαίρομαι και γελάω όταν την πιάνει. (Εντάξει, την πιάνει λίγες φορές την εβδομάδα, γι'αυτό) :p

Να την ευχαριστηθείς την κουταβοπερίοδο, όσο προλαβαίνεις. Για πότε μεγαλώνουν και σοβαρεύουν, ούτε που θα καταλάβεις!!!
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Να κανω ένα μικρό update...

Είναι μια βδομάδα περίπου που τα κρούσματα πραγματικά ελαχιστοποιηθηκαν!! Κατόπιν εντολή του εκπαιδευτή, οι βόλτες άτοπο ίσως κ να φαίνεται, μίκρυναν σαν διάρκεια... ίσα ίσα δηλαδή να κάνει τις ανάγκες τις...κ πιο πολλές φορές εξω! Οι μεγάλες βόλτες που στην αρχή προσπαθησα να κάνω για να ξεδωσει, μόνο κακό έκαναν μαλλον! Πιο πολύ στρεσαραν το σκυλι πάρα το "κουρασαν-διασκεδασαν" ... ΙΣΩΣ... ακόμα είναι λίγο νωρίς να κρίνουμε, αλλά δείχνει ότι πάει καλά :) ένα δευτερο που βοήθησε πολύ στις μικρές κρισουλες ηταν κ ειναι το crate!
Φανταστικό εργαλείο... προτείνω σε νεους φίλους που ενδεχομένως διαβάσουν το ποστ αυτο...να εκμεταλευτουν τις δυνατότητες ενός κλουβιου!

Ερώτηση μιας μ όσο γράφω τόσο μου έρχονται αστείες στιγμές στο μυαλό κ χαμογελάω που επιτέλους ,έστω κ σταδιακά, βλέπω την βελτίωση!

Η ερώτηση λοιπον... Η πανα πρέπει να κοπεί σιγά σιγα? Κάνει μόνο τσίσα κ είναι κ σε ωραίο σημείο στο μπάνιο σε μια γωνιτσα,ούτε καν ενοχλει. Όταν ξυπνάει η μετά από παιχνίδι, πάντα πάει κ κάνει την κατρουλα :Δ να την αφήνω με συμβούλευετε...ή έξω βόλτα αμέσως κ να την κοψουμε?
 




Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Σορυ δεν σε κατάλαβα..το έξω οκ...αστη την πάνα εννοείς, αστην εκεί που την έχω. ... ή αστην - ξέχνα την κ να την βγάλω εντελώς?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ξέχνα τη. Περισσότερα προβλήματα δημιουργεί πάρα καλό κάνει.Πολλά σκυλιά μπερδεύονται μετά με τα χαλιά πχ, άλλα τη χρησιμοποιουν για πάντα, κάτι που και επιπλέον έξοδο είναι και η μυρωδιά δεν θα φύγει ποτέ από το σπίτι σου θα σε κουράσει. Αφού ξέρεις τις ώρες και αρχίσατε βόλτες,οι ανάγκες έξω. Όσο πιο σταθερές ώρες μπορείς οι βόλτες,πολλές φορές τώρα, 3 φορές μετά και όλα μια χαρά!

(Συγνώμη για το προηγούμενο ποστ,νύσταζα πολύ και ήμουν φειδωλη)
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Κ εγώ νυσταγμενος το έγραφα χιχι μια χαρά :) ευχαριστώ για την συμβουλή... θα το εφαρμόσω από αμέσως :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Α, εμείς έχουμε FRAP μετά από μπάνιο, ή όταν τον βάζω κάτω στο παιχνίδι, και μερικές φορές τυχαία στο παιχνίδι.
Είναι 5 χρονών τώρα, αλλά δεν ήταν κάτι που με ανησύχησε ποτέ