Luna (weimaraner)


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Η αγέλη μεγάλωσε και ο Pepper απέκτησε παρτενέρ.. Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει τί έγινε, εχθές το βράδυ με πήρε ο αδελφός μου και μου είπε οτι χαρίζουν ένα θηλυκό weimaraner 12 μηνών περίπου.. Δεν ξέρω ακόμα τίποτα για την προηγούμενη ζωή της, εκτός απ'το ότι οι ιδιοκτήτες της μένουν στο κέντρο της Αθήνας και δεν μπορούν να την τρέχουν όσο χρειάζεται. Εγώ την παρέλαβα από ιδιωτικό πάρκο σκύλων που την είχαν αφήσει για να βρει άλλο σπίτι. Όταν συνέλθω θα βγάλω και θα ανεβάσω κι άλλες φωτό..
 

Attachments



ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αχ αυτό το βλέμμα της!
Είσαι λίγο παρορμητικός ε; :unsure: Θέλω να πιστεύω ότι θα βγει σε καλό, παρόλο που δεν γνωρίζεις το background της!:love:


επιτέλους, εβαλε κρύο, τι φοράτε σαγιονάρες...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αυτό με το πάρκο που την άφησαν για να βρει σπίτι με νευρίασε περισσότερο απ όλα... Καλώς τη δεχτήκατε και καλά να περάσετε μαζί!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτό με το πάρκο που την άφησαν για να βρει σπίτι με νευρίασε περισσότερο απ όλα... Καλώς τη δεχτήκατε και καλά να περάσετε μαζί!!
Δεν είναι σπάνιο δυστυχώς... έχουν αφεθεί σκυλια σε φιλοξενίες ή ακόμα και σε γκρουμερ ή κτηνιατρο και δοθηκαν ψευδή στοιχεία προκειμένου να μην μπορούν να εντοπιστούν οι "κηδεμόνες".
 
  • Like
Reactions: nas




nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα σχόλια. :)

Προς το παρόν οι μόνες πληροφορίες που μάθαμε για την μικρή είναι πως την άφησαν τον Αύγουστο όταν πήγαν διακοπές και μετά τους ζήτησαν να την κρατήσουν. Επίσης μας είπαν πως είναι εκπαιδευμένη για crate. Για μια στιγμή χάρηκα αλλά μετά άκουσα οτι αντέχει και 14 ώρες.. o_O

Είναι ατσιπάριστη και ο γνωστός του πάρκου που μας την έδωσε μάλλον αποφεύγει να μας φέρει σε επαφή με τους παλιούς ιδιοκτήτες. Ο κτηνίατρος την βρήκε μια χαρά, το τρίχωμά της είναι σε καλή κατάσταση απλά είναι λίγο υποσιτισμένη. Προς το παρόν της πήραμε αίμα για εξετάσεις και της δώσαμε αντιπαρασιτικά.

Γενικά είναι ανεκπαίδευτη, δεν ξέρει (ή δεν θυμάται; ) καμία εντολή, έχει μερικά θέματα συμπεριφοράς αλλά σε σχέση με τον Pepper μέχρι στιγμής δείχνει πολύ εύκολη υπόθεση. Είναι πολύ έξυπνη, ήδη έμαθε να μην τραβάει στην βόλτα, να κάνει υπομονή με το φαγητό και από εντολές μαθαίνουμε το "κάτσε".

@ghelly Όντως ήμουν παρορμητικός γιατί λατρεύω αυτές τις φυλές, αλλά όχι επιπόλαιος. Δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό, το μόνο που ξέρω είναι οτι θα κάνω ό,τι χρειαστεί για να βγει σε εκείνη.
 

Attachments



ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν σε είπα επιπόλαιο, απλά παρορμητικό λόγω ενθουσιασμού με τη φυλή όπως λες! Σίγουρα όμως, θα είστε καλύτερα με τη μικρή, από ότι αν έμενε με τους προηγούμενους.... Δεν μου αρεσει που δεν τους αποκαλύπτει ο ιδιοκτητης της πανσιον, καλώς ή κακώς ειναι εγκατάλειψη και πρέπει να αντιμετωπίσουν τις ευθύνες τους όπως τους αναλογούν.
Καλώς την δέχτηκες λοιπόν, και να ενταχθεί με τον πιο απροβλημάτιστο τρόπο στην οικογένεια σου με τον Pepper!
 
  • Like
Reactions: nas


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Είναι πανέμορφη. Έχουμε ένα αρσενικό, τον Δάμωνα, στην παρέα μας. Αν μπορείς να της προσφέρεις 2 ώρες τη μέρα γερό τρέξιμο σε ανοιχτό πεδίο, με εκπαίδευση για να μην φεύγει ανεξέλεγκτα, θα είναι ευτυχισμένη.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό, το μόνο που ξέρω είναι οτι θα κάνω ό,τι χρειαστεί για να βγει σε εκείνη.
Σε καλό θα σου βγει!
Μάλλον και ο Pepper θα σε βοηθήσει πολύ σε αυτό.

Είναι πραγματικά κούκλα! Πανέμορφη! :love:
Να τη χαίρεσαι!
 






nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Ευχαριστώ παιδιά και ζητώ συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.. Η συμβίωση μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα αγγίξουμε την τελειότητα. Οι εξετάσεις της βγήκαν καθαρές και θα περιμένουμε 3 εβδομάδες για να κάνουμε και τα εμβόλια που χρειάζονται, καθώς και στείρωση/τσιπάκι.


Είναι πανέμορφη. Έχουμε ένα αρσενικό, τον Δάμωνα, στην παρέα μας. Αν μπορείς να της προσφέρεις 2 ώρες τη μέρα γερό τρέξιμο σε ανοιχτό πεδίο, με εκπαίδευση για να μην φεύγει ανεξέλεγκτα, θα είναι ευτυχισμένη.
Ευτυχώς λόγω τρόπου ζωής και τόπου κατοικίας είμαι σε θέση να της προσφέρω ακόμα περισσότερα. Περιέργως ενώ δεν έχει κάνει βασική υπακοή, ακούει αμέσως σε κάλεσμα. Και γενικότερα δεν απομακρύvεται ποτέ από μόνη της, αν και αυτό ίσως έχει να κάνει με την ανασφάλεια που νιώθει ακόμα από την αλλαγή περιβάλλοντος. Φυσικά αρχίζουμε να τα δουλεύουμε αυτά σε ελεγχόμενο χώρο πριν βγούμε στα ανοιχτά.


Σε καλό θα σου βγει!
Μάλλον και ο Pepper θα σε βοηθήσει πολύ σε αυτό.

Είναι πραγματικά κούκλα! Πανέμορφη! :love:
Να τη χαίρεσαι!
Σ'ευχαριστώ πολύ! Ο Pepper έχει ήδη βοηθήσει και συνεχίζει να βοηθάει πάρα πολύ εμένα, καθώς μου δίδαξε εμμέσως τους σωστούς τρόπους προσέγγισης στα δύσκολα θεματάκια που είχε/έχει, και φυσικά θα συνεχίσει να βοηθάει και την Luna δείχνοντας το καλό παράδειγμα.


Πολύ όμορφη σκύλα!!
Το μωβ λουρί της πάει περισσότερο!!!:love:
Με τον άλλο σκύλο πως τα πάει;
Ευχαριστώ! Το μωβ λουρί ήταν προσωρινό καθώς την παρέλαβα όπως την γέννησε η μάνα της.. :D Μετά βρήκα το παλιό πορτοκαλί του pepper που είδες και τώρα πια έχει καινούργιο δικό της σε χρώμα ανθρακί.

Με τον Pepper τα πάει αρκετά καλά, αλλά για την ώρα μόνο με επιτήρηση. Η Luna συν τοις άλλοις, προφανώς αποχωρίστηκε την τοκετομάδα της πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να μην έχει σωστά όρια στο παιχνίδι. Όταν ανεβαίνει στην κλίμακα ενθουσιασμού απ'το έντονο παιχνίδι του Pepper, παρασύρεται και αρχίζει να το χοντραίνει πολύ. Φτάνει στο σημείο να τον βουτάει απ'το μάγουλο και να κουνάει το κεφάλι πέρα δώθε σε βαθμό που πονάμε εμείς που το βλέπουμε. Ο Pepper δεν διαμαρτύρεται και αργεί πολύ να την διορθώσει, αλλά φοβάμαι πως αν το κάνει θα υπερβάλλει όπως πάντα και δεν ξέρω που μπορεί να καταλήξουν. Η ήρεμη επιβολή προς άλλα σκυλιά δυστυχώς δεν είναι το φόρτε του. Το καλό είναι πως ο Pepper πλέον ανταποκρίνεται αμέσως ακόμα και σε χτύπο των δακτύλων, με αποτέλεσμα να αρχίζουν ήδη να δέχονται τα όρια που τους βάζω σχετικά με το είδος παιχνιδιού που επιτρέπεται.

14 ώρες σε crate;;; :cautious: Εμ γι' αυτό κρύβονται οι προηγούμενοι κηδεμόνες... Τι να πεις...
Το crate μάλλον της το έμαθαν στο πάρκο, δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ασχολήθηκαν με κάτι τέτοιο οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες. Πάντως αν και δεν μου χρειάζεται απόλυτα, της πήρα ένα και το ευχάριστο είναι πως της το έχουν μάθει σωστά. Με το που μπαίνει μέσα ξαπλώνει και δεν την νοιάζει τίποτα, μπαίνω-βγαίνω απ'το σπίτι και δεν γυρίζει καν να κοιτάξει. Φυσικά θέλει πολλή προσοχή, θεωρώ πως με λίγες λάθος κινήσεις από μέρους μου μπορεί να ξεμάθει πολύ εύκολα.

Θα επανέλθω με περισσότερες φωτογραφίες, τέτοια κούκλα είναι γεννημένη για τον φακό.. :cool:
 
Last edited:


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Απλά μπράβο.....

Το έχω πει αρκετές φορές... αυτές τις μέρες τα σπίτια θα γεμίσουν κουτάβια...και το καλοκαίρι οι δρόμοι τα πάρκα τα βουνά θα γεμίσουν νεαρά σκυλιά....

Προφανώς ένα τέτοιο είναι και η λούνα... μακάρι να είχαν όλα τη τύχη της...

Και πάλι μπράβο...
 
  • Like
Reactions: nas


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα καλώς την δέχθηκες...
είναι ωραίο που έχεις ξεκινήσει σωστά
αυτ'ό με τα όρια και το κρέιτ να το κρατήσεις
είναι υπέροχα ζ'ωα....
ο αδεφλός μου είναι κάτοχος ενός αρσενικού στη γερμανία...
πολύ εύκολα στην εκαίδευση , κολλημένα με τον άνθρωπο τους και
βγάζουν εύκολα φύλαξη και προστασία..
χρονια σας πολλά!!!
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Παιδιά, είναι δυνατόν ένα θηλυκό να έχει περίοδο αρχές Δεκέμβρη και σήμερα, λιγότερο από δύο μήνες αργότερα να ξαναέχει; Μόλις έσταξε 3 σταγόνες όταν την έβγαλα απ'το crate, πάνω που ετοιμαζόμουν να κλείσω ραντεβού για στείρωση αυτές τις μέρες..
 




nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Βρήκα πρόχειρα αυτό σε ένα άρθρο:
3. Πόσο συχνά αδιαθετεί το θηλυκό σκυλί μου;

Δύο φορές το χρόνο, χωρίς απαραίτητα να είναι κάθε 6 μήνες. Μπορεί για παράδειγμα να αδιαθετήσει το Φλεβάρη και ξανά τον Νοέμβρη, αλλά και πάλι είναι παράγοντας που καθορίζεται από τη ράτσα του σκύλου.
..και ήμουν ήσυχος αλλά θα την πάω καλού κακού, είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου. Για έγκυος δεν υπάρχει περίπτωση, είναι πάντα υπό την βλέψη μου ή στο crate. Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Πριν λίγο γύρισα απ'το κτηνιατρείο.. Την Τετάρτη πήρε δείγμα αίματος και κάναμε κυτταρολογικές οι οποίες εδείξαν οτι είναι πρόωρος οίστρος με τα λευκά αιμοσφαίρια κάπως ανεβασμένα. Σήμερα κάναμε υπέρηχο ο οποίος έδειξε πως η μήτρα δεν είναι σε καλή κατάσταση και μάλλον θα δημιουργήσει προβλήματα. Θα περιμένουμε κανα μήνα να δούμε πως θα πάει, να περάσει και ο οίστρος και μετά πάμε για αφαίρεση/στείρωση.
 
  • Like
Reactions: d-friend


AlessaPapa

Member
6 Φεβρουαρίου 2016
11
6
26
Πριν λίγο γύρισα απ'το κτηνιατρείο.. Την Τετάρτη πήρε δείγμα αίματος και κάναμε κυτταρολογικές οι οποίες εδείξαν οτι είναι πρόωρος οίστρος με τα λευκά αιμοσφαίρια κάπως ανεβασμένα. Σήμερα κάναμε υπέρηχο ο οποίος έδειξε πως η μήτρα δεν είναι σε καλή κατάσταση και μάλλον θα δημιουργήσει προβλήματα. Θα περιμένουμε κανα μήνα να δούμε πως θα πάει, να περάσει και ο οίστρος και μετά πάμε για αφαίρεση/στείρωση.
Ελπίζω ολα να πάνε καλα με την Λούνα σου και να ξέρεις οτι ειναι πανέμορφη και φαινεται πανέξυπνη!
Αχ ποσο λάτρεψα τις καλό-focusαρισμενες σου φωτογραφιες :love:
Περιμενουμε κι άλλες :p
 
  • Like
Reactions: nas




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π