myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εγώ την στείρωση την είχα αποφασίσει εξ αρχής και ο σκοπός μου ήταν στα τέλη Φλεβάρη να στειρωθεί... Όμως θα επισπευθεί η διαδικασία κάνα δυο βδομάδες γιατί τις προάλλες που πετύχαμε στη βόλτα live xxx σκυλοσόου ο έρμος κλαψούριζε και προσπαθούσε να με τραβήξει προς τα εκεί. Μιλάμε τον λυπήθηκε η ψυχή μου:(! Αφού και όταν απομακρυνθήκαμε γύριζε να κοιτάξει και τις επόμενες φορές που περάσαμε κάνει λες και ψάχνει αν μη τί άλλο το θέαμα... Ο παλιοματάκιας :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: ευτυχία


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@kostillos

Ο καρκίνος του μαστού (mammary gland tumors) είναι η πιο συχνά εμφανιζόμενη μορφή καρκίνου στα "άθικτα" (μη στειρωμένα) θηλυκά σκυλιά ηλικίας άνω των 7 ετών. Τα αρσενικά σκυλιά μπορούν να εμφανίσουν όγκους του μαστού, αλλά σπανιότερα. Πολλές φυλές είναι επιρρεπείς στην ανάπτυξη καρκίνου του μαστού, συμπεριλαμβανομένων των Poodles, English Spaniels, English Setters, και Terriers. Περίπου 50% των όγκων του μαστού είναι κακοήθεις (επεμβατικές στον περιβάλλοντα ιστό με υψηλό κίνδυνο εξάπλωσης) και 50% είναι καλοήθεις (αυτό είναι παρόμοιο με τις στατιστικές για του καρκίνο του μαστού στις γυναίκες).

Οι ορμονικές επιδράσεις έχουν βρεθεί να εμπλέκονται στην ανάπτυξη του καρκίνου του μαστού στο σκύλο. Στην πραγματικότητα, έχει τεκμηριωθεί ότι η στείρωση (ωοθηκεκτομή) πριν από τον πρώτο κύκλο (συνήθως πριν από την ηλικία των 6 μηνών) μειώνει δραματικά τον κίνδυνο ανάπτυξης όγκων του μαστού σε ποσοστό μικρότερο από 1%. Μετά τον πρώτο κύκλο, ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του μαστού αυξάνεται στο 8%. Ο κίνδυνος αυξάνεται έως 26% εάν ένα σκυλί στειρωθεί μετά τον τρίτο κύκλο.

Πηγή: The Veterinary Cancer Center

Ο καρκίνος των ωοθηκών είναι σπανιότερος στα σκυλιά. Το σίγουρο είναι ότι η στείρωση σου εξασφαλίζει 100% πως δεν θα παρουσιαστεί...

Αλλά ποτέ τα πράγματα δεν είναι "άσπρο-μαύρο" για αυτό και μπορείς να διαβάσεις και αυτό:

Spay & Neuter Effects

Με 2-10-200 άρθρα όμως σίγουρα δεν θα βρεις απόλυτες απαντήσεις που δεν έχουν βρεθεί καν... Με κοινή λογική θα πλησιάσεις, αλλά θα πρέπει να αφήσεις πίσω σκέψεις όπως " άμα δεν θέλω, το σκυλί δεν θα κάνει κουτάβια!" ή "Καλά για το θέμα στείρωση σε αρσενικά (που ΔΕΝ είναι αδέσποτα)...εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά !"... Κατέβασε χέρια και δώσε χώρο... :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έτσι κι αλλιώς, νομίζω, ότι στο παρόν θέμα, τουλάχιστον, συζητάμε για τα υπέρ και κατά της στείρωσης, ως προς τον σκύλο σαν άτομο, αφήνοντας έξω κοινωνικές προεκτάσεις. Κάνω λάθος;
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Eμένα πάντως τώρα πλέον, όταν γαυγίζει, εκτός της συνήθους γαιδουροφωνάρας, σαν να μου φαίνεται ότι του βγαίνουν μερικές φορές και κάτι γαυγίσματα σοπράνο...
χαχα, και η δικιά μου μετά τη στείρωση τώρα την πέφτει στη Χαρά που είναι σε οίστρο... :whistle:
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Εγώ παρακαλούσα κλαίγοντας γονυπετής, από 3 μηνών, να κάνουμε στείρωση και λοβοτομή μαζί. Ο γιατρός μας, αντιστεκόταν σθεναρά. Οταν με τα πολλά άσκησα βέτο στους 10 μήνες, δεν έβγαλε άχνα, γιατί ο προστάτης του, ήταν ήδη νταούλι!
Ooooχι...δεν είχα καμμία στιγμή, κανέναν απολύτως ενδοιασμό.
Λοβοτομη???? :cautious::cautious:
 










ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Πες της τα!... Εγώ δεν αντέχω άλλο... :cry:
της τα λεω!! :p δεν κόβουμε τίποτα στο ζώο για αισθητικούς λόγους! (που εντάξει εμένα τελείως αντιαισθητικός μου φαίνεται ο οποιοσδήποτε σκύλος με κομμένα αφτιά, ουρές κ.τ.λ..) Εγώ για στείρωση τον πήγα και τον λυπόταν η ψυχή μου , όχι να τους κόβουμε και τα αφτιά!!! για κάποιον λόγο υπάρχουν ;)
 
  • Like
Reactions: johnk










ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Eμένα πάντως τώρα πλέον, όταν γαυγίζει, εκτός της συνήθους γαιδουροφωνάρας, σαν να μου φαίνεται ότι του βγαίνουν μερικές φορές και κάτι γαυγίσματα σοπράνο...
Εσύ δεν του εκανες στείρωση αλλά αλλαγή φύλου... Μη μιλάς καν!

της τα λεω!! :p δεν κόβουμε τίποτα στο ζώο για αισθητικούς λόγους! (που εντάξει εμένα τελείως αντιαισθητικός μου φαίνεται ο οποιοσδήποτε σκύλος με κομμένα αφτιά, ουρές κ.τ.λ..) Εγώ για στείρωση τον πήγα και τον λυπόταν η ψυχή μου , όχι να τους κόβουμε και τα αφτιά!!! για κάποιον λόγο υπάρχουν ;)
εγώ την εχω απειλήσει πάντως με αστυνομία αν δω να λείπει αυτί ή ουρά... αφού σε κάθε φωτο ψάχνω να δω πού ειναι...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Απο αυτα που εγω εχω καταλάβει διαβάζοντας εδω και άλλου
αλλα και συζητώντας με τον κτηνίατρο μου πιστευω πως:

α) ειναι αλλο οταν μια σκυλα στειρώνετε πρώτου τον πρώτο οίστρο
Β) ειναι αλλο οταν μια σκυλα στειρώνετε μετα τον δεύτερο-τρίτο
οίστρο και αλλο
γ) οταν μια σκυλα στειρώνετε μετα απο 2-3 οίστρους και μια γέννα.

Και υπάρχουν και πολλές ενδιάμεσες περιπτώσεις.
Αυτο που λενε δηλ. οι κτηνίατροι ή που μας μεταφέρουν εδω καποιοι
νέοι λανθασμένα οτι "καλα ειναι να κανει μια γέννα και μετα να την
στειρώσεις" εχει μια βάση ουσιαστική αλλα στην πραγματικότητα
προβληματική λογο του οτι μια γέννα ειναι για πολυ λίγους αλλα
κυρίος για επαγγελματίες. Και το προβλημα δεν ειναι η γέννα μονο
αλλα οι προεκτάσεις της οπως τα χιλιάδες αδέσποτα που βασανίζονται
στους δρόμους αφου στην πλειονότητα τους ειναι ανεύθυνες.
Με την κατάσταση μπάχαλο η ζυγαριά βαραίνει κατα πολυ προς
τις μαζικές στειρώσεις για τα αδέσποτα και στην προταση
στείρωσης στον μέσο ιδιοκτήτη που δεν μπορει να καταλάβει ουτε
καν το ποτε η σκυλα του βρισκεται σε οίστρο. Χώρια στο ποσο
επιρρεπής ειναι προς τον γείτονα με τον νταβραντισμένο γαμπρό.

Ο οίστρος και η γέννα ξυπνάει ορμόνες και ένστικτα που θεωρητικά
κανουν μια σκυλα ποιο ολοκληρωμένη. Κατα ποσο ειναι χρήσιμο
αυτο και κατα ποσο μπορει να το αντιληφθεί ο μέσος ιδιοκτήτης
υπάρχει μεγάλη αμφιβολία. Στις περισσότερες των περιπτώσεων
με νορμαλ ιδιοκτήτες και νορμαλ ανατροφή θεωρώ πως πχ
αρσενικό στειρωμένο+θυληκο στειρωμένο τα ζώα λειτουργούν
καλητερα.

Ολα τα παραπάνω λαμβάνοντας υπόψη οτι στον τελικό χαρακτήρα
του ζώου 50% παίζει ρόλο ο σκυλος και 50% ο ιδιοκτήτης.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εσύ δεν του εκανες στείρωση αλλά αλλαγή φύλου... Μη μιλάς καν!
Πάντως ο γιατρός μου είχε πει ότι σε ένα το πολύ δυο μήνες δε θα βολεύεται και θα κατουράει σαν κορίτσι!
Ε! μετά από ένα χρόνο σηκώνει το πόδι ακόμα πιό ψηλά και ...κατουράει το άλλο!
Μου θυμίζει κάτι φανατικές φεμινίστριες που για να αποδείξουν ότι δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, προσπαθούν να κατουράνε σαν άντρες!
Είναι βέβαιο ότι δεν πήρε χαμπάρι τι του συνέβη...
Εξακολουθεί να λιώνει για τα θηλυκά... και θέλει να δείρει τα αρσενικά που δεν θα τον προσκυνήσουν και που το παίζουν ή είναι μάγκες!
Για να μη σου πω ότι έχω την εντύπωση ότι είναι πλέον κάπως λιγότερο ανεκτικός από πριν στα έφηβα αρσενικά! Αλλά μπορεί να είναι μόνο λόγω ηλικίας και να λέει: «Που πας ρε αυθάδη και ακοινώνητε πιτσιρικά; Κάτσε να σου μάθω τρόπους συμπεριφοράς, αφού την σήμερον ημέρα η νεολαία δε σέβεται τίποτα! Την εποχή μας υπήρχαν άλλα ήθη και σεβασμός!»
 
  • Like
Reactions: Aslan and ghelly


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Βρε παιδιά, δεν ξέρω τη να σκεφτω. Η Μπάρμπι πρώτη φορά μετά τη στείρωση αντιμετωπίζει τον οίστρο της Χαράς. Και πάει να με τρελλάνει. Ενώ τις προηγούμενες φορές δεν έδινε καθόλου σημασία, τώρα την κινηγάει τη Χαρά συνέχεια, την καβαλάει, τη γαυγίζει ακατάπαυστα και γενικώς φαίνεται σαν να βρίσκεται συνέχεια σε υπερδιέγερση. Η Χαρά τη διώχνει και γρυλλίζει και 1-2 φορές της έκανε πολύ δυνατή διόρθωση που δεν έχει γίνει ποτέ ξανά. Φοβάμε μην αρπαχτούν και άρχισα να τις χωρίζω.
Λέτε θα στρώσει ή θα έχω το ίδιο θέμα κάθε 7 μήνες??
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Απο αυτα που εγω εχω καταλάβει διαβάζοντας εδω και άλλου
αλλα και συζητώντας με τον κτηνίατρο μου πιστευω πως:

α) ειναι αλλο οταν μια σκυλα στειρώνετε πρώτου τον πρώτο οίστρο
Β) ειναι αλλο οταν μια σκυλα στειρώνετε μετα τον δεύτερο-τρίτο
οίστρο και αλλο
γ) οταν μια σκυλα στειρώνετε μετα απο 2-3 οίστρους και μια γέννα.

Επειδή μόλις της τελείωσε ο πρώτος οίστρος της δικιάς μας μποξερίνας και σκεφτόμαστε να τη στειρώσουμε σε κανένα δίμηνο, τι σου είπε ο γιατρός σου για την στείρωση σε αυτή την περίπτωση?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3