Ορισμός της επιθετικότητας


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@nas το γαύγισμα (μιας και το έφερες ως παράδειγμα), είναι τρόπος έκφρασης... όχι τρόπος εκδήλωσης άγχους/ανησυχίας/ανασφάλειας.... Με αυτή τη λογική οι "σιωπηλες" φυλές θα ήταν φουλ από αυτοπεποίθηση και οι "ομιλητικές" ψυχασθενείς... Ανάλογα με το τι σκόπευε η εκτροφή καθε φυλής, είχε ρόλο και το γαύγισμα...
το γαυγισμα ειναι τροπος εκφρασης και οχι τροπος εκδηλωσης ειπες
βγενει κι απο ανασφαλεια και απο φοοβο και απο οτι μπορει να πει το μυαλουδακι του ζωντανου
ακομα και απο ανχος αποχωρισμου σε σκυλο που δεν ειναι ουτε σαν ατομο αλλα ουτε σαν φυλη ομιλητιικος πχ.
οποτε (τουλαχιστον για εμενα) δεν ισχυει το παραπανο που λες
εκτος αν δεν πιανω κατι.
να το γράψω τότε πιο κατανοητά τότε:
το σκυλί θα γαυγίσει για χίλιους δυο λόγους, για να εκφραστεί... από ένταση στο παιχνίδι, από επιθυμία να τραβήξει την προσοχή, από "εργασία" φύλαξης ή να δηλώσει προειδοποιητικά στον νεοεισερχόμενο το παρόν, και από αγχος/ανασφαλεια/φόβο, και ένα σωρό ακόμα λόγους.
Δεν είναι όμως το γαύγισμα αποκλειστικά σημαία του αγχους. Ότι σκυλί που γαυγίζει δεν επικοινωνεί με τον ιδιοκτητη... ή ότι το σιωπηλό σκυλί ειναι φουλ από αυτοπεποίθηση ή σε απολυτη επικοινωνία με τον ιδιοκτητη.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eμένα πάντως μετά δεν γαυγίζει, μπορεί να τους κουνήσει και την ουρά...Απλώς όσο ειναι σπίτι τους παρακολουθει και τους κοιτάει έτσι...



Τωρα αμα σηκωθουν να πανε στην τουαλέτα, το γαυγισμα θα τους το ριξει...Για καλό και για κακό. Μη μας κλεψουν και κανα σαπούνι...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η διαφωνία μου με αρκετούς ανθρώπους που εχει τύχει να δω σε
Κεντρική/Δυτηκη Ευρώπη ή αυτα που περιγράφει η Sara στην
Αμερική, ειναι οτι στο ονομα της δημόσιας τάξης οι άνθρωποι
φτάνουν να στερούνται συμπεριφορών που τους χαρακτηρίζουν
ως είδος και άτομα και μου δημιουργείτε η εντύπωση οτι στην
Κούβα και στην Βόριο Κορέα εχουν περισσότερη ελευθερία απο
τσι Αμερικάνοι.
Off topic off forum και πολλα αλλα
Εχει και αλλη αναγνωση. Ναι, το δημόσιο καλο προεχει αλλα μιλαμε για την Αμερικη, το ατομο και ο ατομικισμός ειναι θεμελιωδεις ιδεες.
Νομιζω οτι ο σεβασμος της ελευθεριας του καθε ατομου εχει οδηγησει την κοινωνια σε τετοιους περιορισμους.
Πχ σκεφτομουν αυτο που είπε η @Sara για το γρασιδι. Οφειλεις να το φροντιζεις γιατί ενα παρατημενο γρασιδι ριχνει την αξια της περιουσιας των γειτονων σου. Ο σκυλος σου καβαλαει το δικο μου αρα εισέρχεται στο προσωπικο χωρο του σκυλου μου. Ο,τιδηποτε θα μπορουσε να με 'ενοχλησει' ειναι παραβιαση των ελευθεριων μου. Δεν υπαρχει σημαντικοτερη αξια απο την ατομικη ελευθερια. Σε υστερικο βαθμο αρκετες φορες
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Με θέλετε στην παρέα σας, ή να πάω να παίξω στο "άλλο" γήπεδο?:D

1) το γαυγισμα ειναι τροπος εκφρασης και οχι τροπος εκδηλωσης ειπες
βγαίνει κι απο ανασφαλεια και απο φοβο...

2) ακομα και απο αγχος αποχωρισμου σε σκυλο που δεν ειναι ουτε σαν ατομο αλλα ουτε σαν φυλη ομιλητιικος...
1) Συμφωνώ (βασικά, όχι εγώ, αλλά οι περισσότεροι που έχω διαβάσει:sneaky:):
Το γαύγισμα είναι τρόπος έκφρασης και, μάλιστα μοναδικός: "Παιδιά, ελάτε γρήγορα εδώ, κάτι συμβαίνει"... ή "παιδιάααα βοήθεια!"... και, σε κάθε περίπτωση: "παιδιά, ελάτε για να είμαστε όλοι μαζί, σ' αυτό!"...

2) Εδώ (στο άγχος αποχωρισμού) αν είμαστε εξοικειωμένοι με το σκύλο μας, θα διακρίνουμε ότι το γαύγισμα ακούγεται περισσότερο προς το κλάμα...
Έτσι κάνουν τα κουτάβια (και τα λυκάκια) όταν έχουν απομακρυνθεί και θέλουν κάποιος να έρθει να τα "σώσει"... και γίνεται λιγάκι πιό "μπάσο", όταν ο σκύλος μεγαλώνει...

Μισο λεπτο βρε Τασο! Ο Καστωρ όταν μας επισκεφτεί κάποιος, του ρίχνει προκαταβολικά ενα άγριο γαυγισμα...
Ναι... σας φωνάζει (την αγέλη του) να "συνδράμετε"...

Σαφώς και το γαύγισμα έχει διάφορες αποχρώσεις (χροιές)... ακόμα, όμως και το "θυμωμένο" γαύγισμα, φωνάζει (θυμωμένα και αγριεμένα): "βοήθεια, ελάτε όλοι εδώ"...;)

να το γράψω τότε πιο κατανοητά τότε:
το σκυλί θα γαυγίσει για χίλιους δυο λόγους, για να εκφραστεί...
Οι οποίοι χίλιοι δυό λόγοι συνοψίζονται στους ανωτέρω...:)

Οι σκύλοι, βέβαια (θα συμφωνήσω απόλυτα) γαυγίζουν με χίλιες δυό ευκαιρίες... αλλά, πάντα, για ένα και μόνο λογο: "Stay together"!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Με θέλετε στην παρέα σας, ή να πάω να παίξω στο "άλλο" γήπεδο?:D
Σαφέστατα και σε θελουμε...

Ναι... σας φωνάζει (την αγέλη του) να "συνδράμετε"...

Σαφώς και το γαύγισμα έχει διάφορες αποχρώσεις (χροιές)... ακόμα, όμως και το "θυμωμένο" γαύγισμα, φωνάζει (θυμωμένα και αγριεμένα): "βοήθεια, ελάτε όλοι εδώ"...;)
Εδω θα διαφωνήσω Γιαννη, φυσικά με την ελάχιστη εμπειρία που εχω, αλλα πιστευω ότι τον έχω μελετησει ικανοποιητικά!
Οταν θελει την συνδρομή μου ή τη συναίνεσή μου, (εφ όσον ειμαι κοντά) θα γυρισει, έστω και στιγμιαία, να με κοιτάξει!
Στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστεύω ότι σαφέστατα «μιλάει» απ ευθείας στον επισκέπτη.
Οπως σαφεστατα κανει ενα συγκεκριμένο αγανακτησμένο γαβ , που απευθυνεται μονο σ αυτον, όταν ο γυιός μου, ενω εχει παρει τον οδηγο να τον πάει βολτα, καθυστερεί εξωφρενικα μιλώντας στο τηλεφωνο!
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ωραία... ένα τελευταίο (ελπίζω!) post για σήμερα...
Έστω και σαν "πνεύμα αντιλογίας"!:D

1) ...Οταν θελει την συνδρομή μου ή τη συναίνεσή μου, (εφ όσον ειμαι κοντά) θα γυρισει, έστω και στιγμιαία, να με κοιτάξει!

2) Στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστεύω ότι σαφέστατα «μιλάει» απ ευθείας στον επισκέπτη.

3) Οπως σαφεστατα κανει ενα συγκεκριμένο αγανακτησμένο γαβ , που απευθυνεται μονο σ αυτον, όταν ο γυιός μου, ενω εχει παρει τον οδηγο να τον πάει βολτα, καθυστερεί εξωφρενικα μιλώντας στο τηλεφωνο!
1) ...κι αν δεν είσαι κοντά... τι θα κάνει?

2) Σαφώς... δεν διαφωνώ... "μιλάει" στον επισκέπτη, λέγοντας: "Κρατάτε με, ρεεε... γιατί, αν δεν με κρατήσετε θα του την πέσω"!:p:LOL:

3) Εντάξει, αυτό το ξαναείπαμε: "Stay together!":sneaky:
 
  • Like
Reactions: Orilis and sea-mol


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δουλευω γαμωτο αυριο και παρ οτι δε νυσταζω πρεπει να διακόψω...
Θα το συνεχισουμε όμως γιατι ειναι ενδιαφερον!
Καλη νυχτα!
 
  • Like
Reactions: johnk


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Απαντώ στα δυο ερωτήματα:

1) Οι ομιλοι σου συνιστούν να πας το σκυλο εκπαιδευση και μπορουν να μην στον δωσουνε αν τους πεις οτι δεν πας, αλλα δεν ειναι νομος.

2) Το δάγκωμα επιβαρύνει παντα τον ιδιοκτήτη ακομα κι αν γινει στο χωρο του εκπαιδευτή. Αν ο σκυλος ειναι επιθετικός, ειναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτητης να του φορέσει πορτοκαλί κολάρο ωστε να τον βλέπουνε στην εκπαιδευση απο μακρυα οι υπολοιποι ιδιοκτήτες και να μην πλησιαζουν.
 
  • Like
Reactions: johnk


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μισο λεπτο βρε Τασο! Ο Καστωρ όταν μας επισκεφτεί κάποιος, του ρίχνει προκαταβολικά ενα άγριο γαυγισμα.
Ειμαι απολύτως βέβαιος ότι δεν ειναι ουτε από φοβο, ουτε από ανασφαλεια! Απλώς του δηλώνει ευθαρσώς οτι «έχε υπ οψιν σου ότι ειμαι κι εγώ εδώ και σε ελεγχω!»
«Φαίνεται» το ειδος του γαυγίσματος...
ειπα εγω οτι γασυγγιζουν μονο απο ανασφαλεια η φοβο η οτι δηποτε αλλο;αυτα ηταν τα παραδειγματα και αυτα χρησιμοποιησα,δεν χρειαζετε να βαλουμε χιλιους λοογους μεσα,λιγα και καλα.
αυτο που λες δεν το κανει επειδη υπαρχει μια καασταση;βλεπωτον ξενο και τον προειδοποιω;
δεν προκαλει το γαυγισμα μια καταστατση;
αν πχ παμε με ενα σκλι να κανουμε δαγκωματα μολις δει μανικι ισως ειναι ζαμαν φου,οταν πιασει το νοημα και ττο ξαναδει δεν θα κλαψει,γασυγισει......... για να παιξει;
ναι μεν ετσι εκφραζετε αλλα η κατασταση δεν προκαλει το γαυγισμα;(δωστο μου γιατι θα γαυγιζω ολη μερα)

οποτε ναι ειναι η εκφραρση τους αλλα ευκολα μπορει να προκληθει και (οπως ειπε ηη @ghelly ) απο μια κατασταση

απλα προσπαθουσα να δωσω ενα παραδειγμα @johnk με το γαυγγισμα στο ανχος αποχωρισμου γιατι αλλα σκυλια δεν κλαιν αλλα γαυγιζουν και η κατασταση του3ς το προκαλει
 
  • Like
Reactions: Orilis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Συγγνώμη Τάσο! Παρανόησα αυτά που έγραψες!
Κάτι η κούραση απ τη δουλεια, κάτι η περασμένη ώρα, κάτι τα τσιπουρα...
 
  • Like
Reactions: Orilis


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Συγγνώμη Τάσο! Παρανόησα αυτά που έγραψες!
Κάτι η κούραση απ τη δουλεια, κάτι η περασμένη ώρα, κάτι τα τσιπουρα...
ε οχι και συγνωμη,μη το χ....ς το πραμα τωρα
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
@nas το γαύγισμα (μιας και το έφερες ως παράδειγμα), είναι τρόπος έκφρασης... όχι τρόπος εκδήλωσης άγχους/ανησυχίας/ανασφάλειας.... Με αυτή τη λογική οι "σιωπηλες" φυλές θα ήταν φουλ από αυτοπεποίθηση και οι "ομιλητικές" ψυχασθενείς... Ανάλογα με το τι σκόπευε η εκτροφή καθε φυλής, είχε ρόλο και το γαύγισμα...
Η εκδήλωση άγχους/ανησυχίας/ανασφάλειας δεν είναι έκφραση; Νομίζω πως είναι καλύτερα να μην κολλάμε στην διατύπωση και να μην κάνουμε λογικά άλματα γιατί δεν νομίζω οτι συμβάλλουν στην κουβέντα. Φυσικά δεν εννοούσα οτι ολα τα γαυγίσματα είναι εκδήλωση ανησυχίας και πρέπει να παταχθούν, ούτε πως η ανησυχία εκφράζεται μόνο με γάυγισμα. Φυσικά υπάρχει και το γαύγισμα από ενθουσιασμό πάνω στο παιχνίδι κ.α. Γενικά είναι τρόπος έκφρασης που κάθε φορά συνοδεύεται και από διαφορετική γλώσσα σώματος.

Αυτό που είπα είναι πως, ως τρόπος έκφρασης δεν πρέπει να μένει χωρίς ανταπόκριση ή δεν πρέπει να ανταποκρινόμαστε με λάθος τρόπο (θα το αναλύσω αργότερα αυτό), καθώς έτσι έχουμε ατελής επικοινωνία με αποτέλεσμα να δημιουργούμε σύγχυση και παρανόηση στο σκύλο. Και επίσης είπα οτι δεν έχει κάποια ανάγκη να γαυγίζει έτσι σκέτα-νέτα, απλά για να νιώθει σκύλος. Αν πραγματικά δεν βρίσκει λόγο να γαυγίσει τότε έχουμε απλά έναν ξέγνοιαστο σκύλο, με καλύτερη ψυχική υγεία. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και το γαύγισμα ειδοποίησης/συναγερμού κατά την γνώμη μου, καθώς και αυτό προκύπτει αν ο σκύλος πιστεύει οτι έχουμε μία εν δυνάμει απειλή - πράγμα που εμείς ξέρουμε πως δεν ισχύει όταν πχ έρχεται κάποιος στη πόρτα μας και χτυπάει το κουδούνι.

Από την άλλη το συγκεκριμένο είδος γαυγίσματος θα μπορούσε να λειτουργήσει θετικά αν και εφόσον πρόκειται για ξεκάθαρο και αθώο γαύγισμα ειδοποίησης που σταματάει αμέσως με την εμφάνιση μας ή μία εντολή/νόημα και δεν ενοχλεί τους γείτονες, καθώς μπορεί να λειτουργήσει ως μιας πρώτης τάξεως "δουλειά"/"καθήκον" για τον δραστήριο σκύλο μας, κάνοντας τον να νιώθει χρήσιμος για την ομάδα/αγέλη. Όμως αυτό δεν είναι απαραίτητο εάν φροντίζουμε για την σωματική και ψυχική του εκτόνωση με άλλες ποικίλες δραστηριότητες.

Γενικά αυτό που πιστεύω είναι πως ο σκύλος όπως και εμείς, είμαστε άκρως προσαρμόσιμα όντα και αυτό αποτελεί ένα απ'τα μεγάλα ατού μας ως είδη. Έχουμε την ικανότητα να ακολουθούμε με μεγάλη άνεση τους εκάστοτε κανόνες του περίγυρού μας χωρίς να νιώθουμε καταπίεση, εάν αντιληφθούμε οτι έτσι κάνουν όλοι γύρω μας. Και ταυτόχρονα να τους ξεχνάμε εν ριπή οφθαλμού μόλις αλλάξουμε περίγυρο και αντιληφθούμε οτι κανείς δεν τηρεί τους προηγούμενους κανόνες. Για παράδειγμα, έχεις δει Έλληνα να οδηγάει στην autostrada; Οδηγάει σαν κύριος, αν δεν δεις την πινακίδα του δεν καταλαβαίνεις οτι είναι Έλληνας και αν τον ακολουθήσεις την ίδια μέρα σε ελληνική εθνική οδό, θα τον δεις να μεταμορφώνεται σε φίδι, κάνοντας προσπεράσεις με άνεση απ'την λωρίδα έκτακτης ανάγκης...

Συνεπώς με δυο λόγια, το συμπέρασμά μου για τους σκύλους είναι πως με την εκπαίδευση δεν στοχεύουμε στην αλλαγή του χαρακτήρα του -αυτό δεν αλλάζει έτσι απλά-, αλλά προσπαθούμε με σωστή επικοινωνία (θα το αναλύσω αργοτερα κι αυτό) να κάνουμε ξεκάθαρους τους κανόνες που λειτουργεί η ομάδα/αγέλη μας. Αν η επικοινωνία γίνει σωστά, τότε ο σκύλος μας δεν έχει καμία μα καμία αντίρρηση να τους ακολουθήσει και μάλιστα βλέποντας κι αυτός οτι μπορεί να επικοινωνήσει, αρχίζει να νιώθει πραγματική ασφάλεια και ψυχική γαλήνη.

@betty coltrane Κάτσε να τα βρούμε λίγο στην θεωρία και θα ακολουθήσουν όσα πρακτικά παραδείγματα θέλεις.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Νομίζω ότι συμφωνούμε στα βασικά αλλά κάπου σε χάνω στα επιμέρους :)

.... Αν πραγματικά δεν βρίσκει λόγο να γαυγίσει τότε έχουμε απλά έναν ξέγνοιαστο σκύλο, με καλύτερη ψυχική υγεία. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και το γαύγισμα ειδοποίησης/συναγερμού κατά την γνώμη μου, καθώς και αυτό προκύπτει αν ο σκύλος πιστεύει οτι έχουμε μία εν δυνάμει απειλή - πράγμα που εμείς ξέρουμε πως δεν ισχύει όταν πχ έρχεται κάποιος στη πόρτα μας και χτυπάει το κουδούνι....
Πιθανόν διαβάζω λάθος αυτή την παράγραφο, οπότε με διορθώνεις, αλλά μου δημιουργεί την αίσθηση ή ότι έχω δημιουργήσει ένα τελείως αποστειρωμένο περιβάλλον για τον σκύλο όπου απλά δεν υπάρχει τίποτα που να του κινεί το ενδιαφέρον, ή έχω καταστείλει τόσο τις συμπεριφορές του που τελικά έχω κάτι άλλο και όχι σκύλο.

Εγώ ξέρω ότι ο επισκέπτης μου δεν είναι απειλή διότι τον περιμένω, ή έχω ήδη μάθει στο θυροτηλέφωνο ποιος είναι ή απλά αισθάνομαι ασφαλής στο χώρο μου γιατί έχω λάβει κάποια μέτρα. Δε μπορώ να έχω την απαίτηση ο σκύλος να γνωρίζει κάτι από αυτά. Συμφωνώ ότι οφείλει να σταματήσει την αντίδρασή του όταν το ζητήσω. Διαφωνώ όμως ότι είναι για το καλό του να του αφαιρέσω την έμφυτη αίσθηση να ενημερώσει ή και να ανησυχήσει όταν κάποιος πλησιάζει το χώρο μας.
(Ο σκύλος μου και τανκς να μπει στο σπίτι δε χαλαλίζει γαύγισμα, άντε σε περίπτωση μεγάλης αναστάτωσης να πάει να μυρίσει και να επιστρέψει. Ο έταιρος σκύλος της οικογένειας θα ενημερώσει με δική του πρωτοβουλία και θα παύσει με δική μου. Για μένα και οι δύο συμπεριφορές είναι αποδεκτές, και δεν πιστεύω ότι ο ένας είναι πιο ευτυχισμένος από τον άλλο.)


....να κάνουμε ξεκάθαρους τους κανόνες που λειτουργεί η ομάδα/αγέλη μας. Αν η επικοινωνία γίνει σωστά, τότε ο σκύλος μας δεν έχει καμία μα καμία αντίρρηση να τους ακολουθήσει και μάλιστα βλέποντας κι αυτός οτι μπορεί να επικοινωνήσει, αρχίζει να νιώθει πραγματική ασφάλεια και ψυχική γαλήνη....
Σε οποιαδήποτε ομαλή συμβίωση πρέπει να ακολουθούνται κανόνες, αλλιώς παίζει να μην είναι ούτε ομαλή ούτε συμβίωση. Το αν αυτοί οι κανόνες συμφωνούνται αμοιβαία ή όχι, εξαρτάται απ' το πόσο ισότιμα στη λήψη αποφάσεων είναι τα μέρη της εξίσωσης. Στην περίπτωση του ζευγαριού άνθρωπος-σκύλος, τους κανόνες τους θέτει κατά κύριο λόγο ο άνθρωπος και ο σκύλος ακολουθεί. Κατά πόσο μπορεί να φέρει αντίρρηση με αξιώσεις στην τήρηση των κανόνων και που σταματά η γαλήνη και ξεκινά ο ευνουχισμός ίσως είναι θέμα προσωπικής οπτικής.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Off topic off forum και πολλα αλλα
Εχει και αλλη αναγνωση. Ναι, το δημόσιο καλο προεχει αλλα μιλαμε για την Αμερικη, το ατομο και ο ατομικισμός ειναι θεμελιωδεις ιδεες.
Νομιζω οτι ο σεβασμος της ελευθεριας του καθε ατομου εχει οδηγησει την κοινωνια σε τετοιους περιορισμους.
Πχ σκεφτομουν αυτο που είπε η @Sara για το γρασιδι. Οφειλεις να το φροντιζεις γιατί ενα παρατημενο γρασιδι ριχνει την αξια της περιουσιας των γειτονων σου. Ο σκυλος σου καβαλαει το δικο μου αρα εισέρχεται στο προσωπικο χωρο του σκυλου μου. Ο,τιδηποτε θα μπορουσε να με 'ενοχλησει' ειναι παραβιαση των ελευθεριων μου. Δεν υπαρχει σημαντικοτερη αξια απο την ατομικη ελευθερια. Σε υστερικο βαθμο αρκετες φορες

Έγραψα μια απάντηση αλλα την έσβησα :censored:

Δεν πειράζει θα εκτραπούμε αλλιως :)
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Νομίζω ότι συμφωνούμε στα βασικά αλλά κάπου σε χάνω στα επιμέρους :)

Πιθανόν διαβάζω λάθος αυτή την παράγραφο, οπότε με διορθώνεις, αλλά μου δημιουργεί την αίσθηση ή ότι έχω δημιουργήσει ένα τελείως αποστειρωμένο περιβάλλον για τον σκύλο όπου απλά δεν υπάρχει τίποτα που να του κινεί το ενδιαφέρον, ή έχω καταστείλει τόσο τις συμπεριφορές του που τελικά έχω κάτι άλλο και όχι σκύλο.

Εγώ ξέρω ότι ο επισκέπτης μου δεν είναι απειλή διότι τον περιμένω, ή έχω ήδη μάθει στο θυροτηλέφωνο ποιος είναι ή απλά αισθάνομαι ασφαλής στο χώρο μου γιατί έχω λάβει κάποια μέτρα. Δε μπορώ να έχω την απαίτηση ο σκύλος να γνωρίζει κάτι από αυτά. Συμφωνώ ότι οφείλει να σταματήσει την αντίδρασή του όταν το ζητήσω. Διαφωνώ όμως ότι είναι για το καλό του να του αφαιρέσω την έμφυτη αίσθηση να ενημερώσει ή και να ανησυχήσει όταν κάποιος πλησιάζει το χώρο μας.
(Ο σκύλος μου και τανκς να μπει στο σπίτι δε χαλαλίζει γαύγισμα, άντε σε περίπτωση μεγάλης αναστάτωσης να πάει να μυρίσει και να επιστρέψει. Ο έταιρος σκύλος της οικογένειας θα ενημερώσει με δική του πρωτοβουλία και θα παύσει με δική μου. Για μένα και οι δύο συμπεριφορές είναι αποδεκτές, και δεν πιστεύω ότι ο ένας είναι πιο ευτυχισμένος από τον άλλο.)
Είναι γεγονός οτι πολλοί σκύλοι δεν μπορούν να αξιολογήσουν σωστά την επικινδυνότητα της καθημερινότητάς μας έτσι όπως την έχουμε πλάσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι έχουν κάποια ανάγκη βιολογική ή ψυχολογική να ανησυχούν και οτι εμείς πρέπει να τους συντηρούμε αυτή την παράνοια. Όντως το να ανησυχούν για την ζωή τους είναι ενδιαφέρων, είναι όμως υγιές; Κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να νιώθουν ασφάλεια και να φροντίζουμε εμείς να βρίσκουμε συνεχώς τρόπους για να μην βαριούνται.

Όταν λές: "Δε μπορώ να έχω την απαίτηση ο σκύλος να γνωρίζει κάτι από αυτά. " ..θεωρώ πως υποτιμάς την νοημοσύνη τους. Πιστεύω πως ο σκύλος έχει την ικανότητα να αναθεωρήσει την επικινδυνότητα οποιουδήποτε ερεθίσματος με πολύ καθαρό τρόπο, αρκεί κάποιος αρχικά να του το ζητήσει σωστά και στην συνέχεια να επιβεβαιωθεί απ'το γεγονός οτι σαν ομάδα/αγέλη παραμένουν όλοι ασφαλείς και σώοι. Για μένα αυτή η επικοινωνία είναι μεγάλο μέρος της ομορφιάς και της μαγείας που υπάρχει σε αυτά τα ζώα.

Ξέρεις ποια σκυλιά πραγματικά λυπάμαι όταν τα συναντώ; Αυτά που τραβούν απελπισμένα το αφεντικό τους, κοιτάνε δεξιά-αριστερά και ανάλογα τον σκύλο καμιά φορά γαυγίζουν και σε οτιδήποτε κινείται. Αυτά τα σκυλιά πραγματικά υποφέρουν, ζούνε ένα καθημερινό δράμα, δεν μπορούν να απολαύσουν την βόλτα τους, οι παλμοί τους βαράνε κόκκινο, έχουν πειστεί οτι έχουμε πόλεμο και οτι κινδυνεύει η ζωή τους από παντού και το χειρότερο: είναι αναγκασμένα να ζουν με έναν άνθρωπο που κατά την γνώμη τους είναι ανίκανος να τους παρέχει ασφάλεια. Και αν ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη, ο οποίος συνήθως θα μιλάει στο κινητό, ξέρεις τί θα σου πει; "Σκυλί είναι ρε φίλε τί θες να κάνει.."


Σε οποιαδήποτε ομαλή συμβίωση πρέπει να ακολουθούνται κανόνες, αλλιώς παίζει να μην είναι ούτε ομαλή ούτε συμβίωση. Το αν αυτοί οι κανόνες συμφωνούνται αμοιβαία ή όχι, εξαρτάται απ' το πόσο ισότιμα στη λήψη αποφάσεων είναι τα μέρη της εξίσωσης. Στην περίπτωση του ζευγαριού άνθρωπος-σκύλος, τους κανόνες τους θέτει κατά κύριο λόγο ο άνθρωπος και ο σκύλος ακολουθεί. Κατά πόσο μπορεί να φέρει αντίρρηση με αξιώσεις στην τήρηση των κανόνων και που σταματά η γαλήνη και ξεκινά ο ευνουχισμός ίσως είναι θέμα προσωπικής οπτικής.
Χαίρομαι που συμφωνούμε για τους κανόνες και φυσικά κάθε ομάδα μπορεί να έχει τους δικούς της. Όλα τα σκυλιά δεν είναι ίδια και δεν θέλω να είμαι απόλυτος, αν κάποιος κρίνει πως η ανησυχία του σκύλου του είναι σε λογικά πλαίσια και δεν δημιουργούνται προβλήματα, τότε πάω πάσο. Η δική μου μικρή εμπειρία έρχεται κυρίως από σκύλο που είχε αναπτύξει σοβαρά θέματα και που έχει ανάγκη συνεχώς από κατεύθυνση και επιβεβαίωση πως είναι όλα καλά, διαφορετικά τα κάνει όλα θάλασσα..

Ζητώ συγνώμη που αργώ να γράψω, δυστυχώς δεν έχω άπλετο χρόνο και καμιά φορά δυσκολεύομαι να εκφραστώ σωστά υπό πίεση χρόνου.. (n) (ξύσιμο κεφαλιού)

Θα επανέλθω με κάποιους ορισμούς και παραδείγματα.
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μεσες ακρες έτσι οπως το επεξηγεις συμφωνω...Αν και οχι σε όλα γιατι επιασες πολλά θεματα ταυτοχρόνως ειδικα με το προηγουμενο ποστ.
Εγω νομιζω ότι πολλες φορες (άλλοι περισσότερο άλλοι λιγοτερο) υποτιμουμε την νοημοσυνη του σκυλου να κατανοήσει καταστασεις (την εμπειρια την αποκτα και απ την δικη μας αντιδραση και συμπεριφορα στα όσα συμβαινουν)
Ομως μελετωντας τον δικο μου, εχω διαπιστωσει ότι το να εχει κρινει Πχ ότι ο καθε ξενος ειναι μαλλον φιλικος (εκτος κι αν αποδειχτει το αντιθετο) δεν σημαινει οτι δεν με φυλαει καλά! Απλώς εχει πολυ καλή κριση! Εχω πιασει όμως πολλές φορες τον εαυτο μου να αναρωτιεται και ισως να ενοιωθε καλυτερα με ένα σκυλο πιο αντικοινωνικό και σκεπτόμενός το αναλυτικότερα μετα, κρινω ότι υποτιμω ή δεν έχω βαθεια μεσα μου πειστει για την νοημοσύνη του. Παρ ότι η μεχρι τωρα συμπεριφορα του στην ορθη διαχειρηση καταστασεων επρεπε να μου διωχνει αυτη την ανησυχια, εγω καθε τόσο επαναλαμβανω να την εχω.
Ισως ειναι και ο λογος που ενω αντιτεθεμαι σφοδρα στο να εκπαιδευτει ο σκυλος σε φύλαξη, εχω κατανόηση για τα κινητρα αυτων που την κανουν παρ ότι διαφωνώ.
Βέβαια εχω και μια άλλη αποψη ισως κάπως αιρετική. Πιστεύω ότι δεν ειναι όλα τα σκυλια ίδια.
Υπαρχουν ευφυίες, πανεξυπνα, εξυπνα, μετρια, χαζά, θεόχαζα και στόκοι, όπως υπαρχουν στο ενα άκρο φοβικα και στο αντίθετο τραμπούκοι. (τωρα στοκος και τραμπουκος πιστευω ότι ειναι συνδιασμος που δεν θα ήθελε να διαχειριστει κανεις)
Οπότε οφειλουμε ως χειριστες να ρυθμισουμε τα θελω μας και τα δεν πρεπει και πανω σε αυτό.
Δεν μπορουμε όμως να γενικεύουμε επειδή ανήκει σε μια φυλη
Η μελέτη μονο του δικου μας σκύλου θα μας δειξει τι πρεπει να κάνουμε και τι ακομα χρειάζεται να τον διδάξουμε!
Αρκει να μην τον υποτιμούμε.
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
@epial ο σκύλος σου είναι τρελή φάτσα, να τον χαίρεσαι. Με την αιρετική σου άποψη μάλλον διαφωνώ, νομίζω πως όλα είναι θέμα σωστής επικοινωνίας. Σίγουρα υπάρχουν διακυμάνσεις στην ευστροφία τους αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Ξεκίνησα να γράφω αλλά μου βγαίνει κάτι σε άρθρο και βρίσκομαι στο δεύτερο απ΄τα πέντε σκέλη. Μόλις το ολοκληρώσω θα ανοίξω νέο θέμα για να συνεχίσουμε εκεί.
 
  • Like
Reactions: johnk


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ενας απο τους εκπαιδευτές του επισης πίστευε οτι ειναι υπερβολικα έξυπνο, το οποιο το ελεγε για κακο!
o_O:confused:... εχω ξεμεινει απο λογια :(.
Ενας πραγματικά έξυπνος σκύλος, είναι μπελάς!
Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά, υπομονή και επιμονή, εκ μέρους του ιδιοκτήτη, για να πετύχει, μια σωστή [κατά τα γραφάς] μεταξύ τους συμβίωση.
Κι εγώ έμαθα να λέω, πόσο "κακό" είναι, να είναι ο σκύλος σου τετραπέρατος. Οπερ βέβαια, δεν σημαίνει, ότι εκτελεί 3000 τρικ, έτσι για την πλάκα και για να τον θεωρούν οι άλλοι χαριτωμένο και ότι λύνει εξισώσεις και γράφει μυθιστορήματα.
Ενας σκύλος τύπου Μουφ και Σωτηράκη αντιθέτως, αυτά που εγώ λέω "μπουμπουνόσκυλα" :love: είναι ιδανικά για όλους. Απροβλημάτιστα, εύκολα και αγαπησιάρικα. Το τέλειο σκυλί, για κοινωνίες, σαν αυτές που περιγράφονται στο παρόν θέμα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγω δεν μπορω χαζούς σκυλους και εχω συναντήσει μερικούς. Μονο το Μουφ μου κανει διοτι ειναι εξυπνότερο.

Τωρα για το μελος που έγραφε για τα σκυλια που τραβάνε στη βολτα για να τρέξουνε να μυριζουνε αλλους σκυλους κλπ., αυτο που περιγράφει ειναι το 90% των σκυλων που εχω δει εδω συμπεριλαμβανομένου και του Μουφ. Παντως δεν νομιζω να νοιωθει ανασφαλές μαζι μου διοτι ολο απο κοντα με εχει και δεν του αρεσει καθολου ν το αφηνω οπουδήποτε. Τελευταια φορα που το αφησα με sitter στο Princeton, εβαλε, λεει, τα κλάματα οταν εφυγα και μετα τους εκανε και κακακια απο την αγωνία του στο σπιτι. Και μιλαμε για το Μουφ που ουτε κατα διάνοια κανει τετοια πραγματα. Στο σκυλαδικο που τον αφησα για δυο ωρες στην Νεα Υορκη, ναι μεν περασε καλα, αλλα χτυπιοτανε οταν γυρισα να το παρω.
 
  • Like
Reactions: johnk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3