Σκυλι για συντροφια και διαμερισμα


Grumandel

Member
8 Φεβρουαρίου 2016
5
1
27
Καλήσπερα παιδιά!!
Ειμαι φοιτητής σε ενα σχετικα μετριο διαμέρισμα γυρω στα 55-60 τμ , μενω μακρυα απο την κυριως πολη μου
(5 ωρες με αυτοκινητο,7:30 με το κτελ)
Εδω και καιρο σκεφτομαι πολυ να παρω εναν σκυλο...
Εχω ζησει με σκυλια γενικοτερα ,ξερω απο φροντιδα κ.τ.λ. καθως ειχα ενα πανεμορφο Δαμαλτιας , γαλλικο bulldog και τωρα στο σπιτι μου (οχι στο φοιτητικο) εχουμε ενα μαλτεζακι
Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν εχω θεμα με τα σκυλια,απλα θελω την αποψη σας περι του θεματος
Εγω σκεφτομουν για ενα γερμανικο ποιμενικο,επειδη ειναι κιολας σκυλια ''στρατου'' θα μαθει ευκολα να μην γαυγιζει και μερικες μερες να μενει μονο του γιατι θα ειμαι στην σχολη
-Εχω καποιες ερωτησεις του στιλ
-μαδαει πολυ;
-ποσες ωρες θελει βολτα και τρεξιμο;
-φανταζομαι,ειναι ευκολο να το εκπαιδευσεις να μην γαυγιζει και να υπακουει;
-Εμβολια κ.τ.λ. ποσο θα κοστισουν πανω κατω;
-θα μπορω να το παιρνω μαζι μου στο κτελ ή αν κατεβαινω με αυτοκινητο;
-Τελος με τα τσιμπουρια τι γινεται;
 










Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλήσπερα παιδιά!!
Ειμαι φοιτητής σε ενα σχετικα μετριο διαμέρισμα γυρω στα 55-60 τμ , μενω μακρυα απο την κυριως πολη μου
(5 ωρες με αυτοκινητο,7:30 με το κτελ)
Εδω και καιρο σκεφτομαι πολυ να παρω εναν σκυλο...
Εχω ζησει με σκυλια γενικοτερα ,ξερω απο φροντιδα κ.τ.λ. καθως ειχα ενα πανεμορφο Δαμαλτιας , γαλλικο bulldog και τωρα στο σπιτι μου (οχι στο φοιτητικο) εχουμε ενα μαλτεζακι
Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν εχω θεμα με τα σκυλια,απλα θελω την αποψη σας περι του θεματος
Εγω σκεφτομουν για ενα γερμανικο ποιμενικο,επειδη ειναι κιολας σκυλια ''στρατου'' θα μαθει ευκολα να μην γαυγιζει και μερικες μερες να μενει μονο του γιατι θα ειμαι στην σχολη
-Εχω καποιες ερωτησεις του στιλ
-μαδαει πολυ;
-ποσες ωρες θελει βολτα και τρεξιμο;
-φανταζομαι,ειναι ευκολο να το εκπαιδευσεις να μην γαυγιζει και να υπακουει;
-Εμβολια κ.τ.λ. ποσο θα κοστισουν πανω κατω;
-θα μπορω να το παιρνω μαζι μου στο κτελ ή αν κατεβαινω με αυτοκινητο;
-Τελος με τα τσιμπουρια τι γινεται;
-Μαδαει πολύ ναι...
-Θέλει αρκετή εκτόνωση...
-Ευκολο να το εκπαιδεύσεις τι εννοεις? γενικά η εκπαιδευση ειναι πολύ μεγάλη συζήτηση... Παντως όλα τα σκυλιά γαυγίζουν, ακομα και τα εκπαιδευμένα δεν ειναι αθορυβα, θα ακουστουν καποια στιγμή...
-κοστίζει όσο και στα υπολοιπα σκυλάκια που ειχες - έχεις
-Κτελ ουτε καν... λογω μεγέθους
-Με τα τσιπουρια επισης οτι με τα υπολοιπα σκυλια... προληψη και ψαξιμο...

Υπάρχουν και άλλες ερωτήσεις ομως πολύ βασικές...

-στρατο έχεις τελειώσει? αν οχι, ποιος θα φροντιζει το γερμανό τοτε??
-οικονομικά μπορεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες του?αποκτηση απο εκτροφεα, τροφες, κτηνιατρικά, εκπαιδευση...και οτι αλλο προκύψει?

(οι ερωτησεις δεν ειναι ανακριτικες προς θεού, είναι τροφή για σκέψη...)
 


Grumandel

Member
8 Φεβρουαρίου 2016
5
1
27
-Μαδαει πολύ ναι...
-Θέλει αρκετή εκτόνωση...
-Ευκολο να το εκπαιδεύσεις τι εννοεις? γενικά η εκπαιδευση ειναι πολύ μεγάλη συζήτηση... Παντως όλα τα σκυλιά γαυγίζουν, ακομα και τα εκπαιδευμένα δεν ειναι αθορυβα, θα ακουστουν καποια στιγμή...
-κοστίζει όσο και στα υπολοιπα σκυλάκια που ειχες - έχεις
-Κτελ ουτε καν... λογω μεγέθους
-Με τα τσιπουρια επισης οτι με τα υπολοιπα σκυλια... προληψη και ψαξιμο...

Υπάρχουν και άλλες ερωτήσεις ομως πολύ βασικές...

-στρατο έχεις τελειώσει? αν οχι, ποιος θα φροντιζει το γερμανό τοτε??
-οικονομικά μπορεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες του?αποκτηση απο εκτροφεα, τροφες, κτηνιατρικά, εκπαιδευση...και οτι αλλο προκύψει?

(οι ερωτησεις δεν ειναι ανακριτικες προς θεού, είναι τροφή για σκέψη...)
-Στρατο δεν εχω παει ακομα,αλλα ετσι και αλλιως οταν παω στρατο δεν θα μενω πλεον στο φοιτητικο μου σπιτι αλλα στο πατρικο μου (ειναι πολυκατοικια και ειμαστε ολο το σοι μαζεμενο)
-αυτο ειναι μια ερωτηση που θα ηθελα να μαθω...ποσο πανω κατω μπορει να παει το κοστος συνολικα;Διαθετω καποια λεφτα επειδη δουλευω κιολας.
Σε αυτη την πολη που ειμαι τωρα θα κατσω αλλα 2 χρονια που ουσιαστικα ειναι το τελος της σχολης,μετα θα κατεβω στο πατρικο μου(σε δικο μου διαμερισμα ιδιον τμ)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
καλύτερα να περιμένεις να τελειώσεις τις υποχρεώσεις σου λοιπόν για να μπορεσεις να αναλαβεις μια τοσο μεγάλη ευθύνη... ποιος θα αναλάβει εξοδα και βολτες όσο εσύ θα λείπεις? είναι μεγάλο θέμα αυτό...
τα πρώτα εξοδα (εκτροφεας. προικα, εμβολια) θελεις περιπου 1.000 ευρω. Χωρίς εκπαίδευση εννοείται.

Το αρχικό κοστος φυσικά μειώνεται πολύ εαν υιοθετήσεις ενα αδεσποτο, αλλά οι αναγκες όχι....

Τα τετραγωνικά δεν έχουν καμια σημασία αν ο σκύλακος ζει οπως πρέπει...
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Επίσης να έχεις στο νου σου και τα απρόοπτα (όσο αφορά τα έξοδα) μια εξέταση,μια φαρμακευτική αγωγή μια ειδική κλινική διατροφη......ποτε δεν μπορεις να υπολογίσεις το κόστος.
 


Grumandel

Member
8 Φεβρουαρίου 2016
5
1
27
καλύτερα να περιμένεις να τελειώσεις τις υποχρεώσεις σου λοιπόν για να μπορεσεις να αναλαβεις μια τοσο μεγάλη ευθύνη... ποιος θα αναλάβει εξοδα και βολτες όσο εσύ θα λείπεις? είναι μεγάλο θέμα αυτό...
τα πρώτα εξοδα (εκτροφεας. προικα, εμβολια) θελεις περιπου 1.000 ευρω. Χωρίς εκπαίδευση εννοείται.

Το αρχικό κοστος φυσικά μειώνεται πολύ εαν υιοθετήσεις ενα αδεσποτο, αλλά οι αναγκες όχι....

Τα τετραγωνικά δεν έχουν καμια σημασία αν ο σκύλακος ζει οπως πρέπει...
δεν ειναι το θεμα τα λεφτα,δεν με απασχολει τοσο πολυ το κοστος,αυτο που με ''τρωει'' ειναι το αν θα μπορω π.χ. να φευγω το πρωι για την σχολη και το απογευμα που θα γυρισω να το παω βολτα και να ασχοληθω μαζι του
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
δεν ειναι το θεμα τα λεφτα,δεν με απασχολει τοσο πολυ το κοστος,αυτο που με ''τρωει'' ειναι το αν θα μπορω π.χ. να φευγω το πρωι για την σχολη και το απογευμα που θα γυρισω να το παω βολτα και να ασχοληθω μαζι του
τις μέρες που θα είσαι σχολή πόσες ώρες θα λείπεις? επειδή είπες ότι δουλεύεις.... αν δουλεύεις την μέρα που θα έχεις σχολή π.χ αυτό σημαίνει ότι θα λείπεις πάνω απο 10 ώρες..... τωρα ενα νορμάλ 8 ωρο είναι λογικό, όλοι έχουμε υποχρεώσεις και δεν είμαστε όσοι έχουμε σκύλο όλη μέρα στο σπίτι μαζί του... το θέμα είναι τις ώρες που θα είσαι σπίτι να ασχολείσαι αρκετά μαζί του και φυσικά ο σκύλος δεν θα στερείται την βόλτα του καμία μέρα ό,τι και να έχεις.....
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
δεν ειναι το θεμα τα λεφτα,δεν με απασχολει τοσο πολυ το κοστος,αυτο που με ''τρωει'' ειναι το αν θα μπορω π.χ. να φευγω το πρωι για την σχολη και το απογευμα που θα γυρισω να το παω βολτα και να ασχοληθω μαζι του
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!! Σε αυτό που αναφέρεις εδώ, δεν τίθεται θέμα επιλογής... Άπαξ και πάρεις σκύλο θα πρέπει να βρεις χρόνο για τις βόλτες οπωσδήποτε, δεν πάει να είσαι κουρασμένος, άρρωστος, μετά από μεθύσι, δεν πάει να βρέχει, να χιονίζει κτλ... Αν δεν είσαι σίγουρος ότι αυτό μπορείς να το κάνεις, άσε τον σκύλο γι' αργότερα που θα είσαι πιο κατασταλαγμένος και σίγουρος.
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μα εσύ ρώτησες δις για το οικονομικό... πως δεν σε απασχολεί?? Αν τύχει κάτι έκτακτο θα σε απασχολήσει,πρέπει να έχεις απαντήσεις από πριν για μερικά πράγματα για να μην τα βρεις μπροστά σου ξαφνικά και τρέχεις...
Όπως επίσης το θέμα των λοιπών υποχρεώσεων σου είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό...
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Συνήθως σκυλιά συντροφιάς για διαμέρισμα δεν είναι Γερμανικοί ποιμενικοί αλλά άλλες ράτσες με μικρότερες ενεργειακές απαιτήσεις που το πιθανότερο είναι όση ώρα λείπεις να είναι στην αγκαλιά του Μορφέα...:D
  • Μπασέ Χάουντ
  • Μπουλντόγκ (προβλήματα υγείας πάνω από το μέσο όρο)
  • Μπόστον τεριέ
Και άλλα, απλώς εμένα αυτά μου έρχονται στο μυαλό.
Οι Γπ είναι εργασιακά σκυλιά, ασχέτως εαν έχουν καταλήξει και συντροφιάς. Βέβαια εαν του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται ευτυχισμένο θα είναι το σκυλί...
Υπάρχουν και ημίαιμοι σκύλοι όμως...
 
  • Like
Reactions: ευτυχία




korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Μποστον τεριε (διασταυρωση μπουλ τεριε, αγγλικου και γαλλικου μπουλντογκ)
Τα πολλα μπουλντογκ που εχει στο αιμα του το τεμπελιασαν λιγακι.
Οντως ομως, δεν θα κοιμηθει τοσο ευκολα οσα τα αλλα τρια
Δεν ειπα οτι οι γπ εχουν υπερβολικη ενεργεια απλως υπαρχουν και ακετοι με μικροτερα επιπεδα ενεργειας απο αυτους
 




Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Εγω σκεφτομουν για ενα γερμανικο ποιμενικο,επειδη ειναι κιολας σκυλια ''στρατου'' θα μαθει ευκολα να μην γαυγιζει και μερικες μερες να μενει μονο του γιατι θα ειμαι στην σχολη
Ναι καλά :)
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3