Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Βρε παιδιά, δεν ξέρω τη να σκεφτω. Η Μπάρμπι πρώτη φορά μετά τη στείρωση αντιμετωπίζει τον οίστρο της Χαράς. Και πάει να με τρελλάνει. Ενώ τις προηγούμενες φορές δεν έδινε καθόλου σημασία, τώρα την κινηγάει τη Χαρά συνέχεια, την καβαλάει, τη γαυγίζει ακατάπαυστα και γενικώς φαίνεται σαν να βρίσκεται συνέχεια σε υπερδιέγερση. Η Χαρά τη διώχνει και γρυλλίζει και 1-2 φορές της έκανε πολύ δυνατή διόρθωση που δεν έχει γίνει ποτέ ξανά. Φοβάμε μην αρπαχτούν και άρχισα να τις χωρίζω.
Λέτε θα στρώσει ή θα έχω το ίδιο θέμα κάθε 7 μήνες??
Tωρα θα πω κοτσανα μαλλον αλλα θα το πω...

υπαρχει πιθανοτητα να "ζηλευει" τον οιστρο???
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Επειδή μόλις της τελείωσε ο πρώτος οίστρος της δικιάς μας μποξερίνας και σκεφτόμαστε να τη στειρώσουμε σε κανένα δίμηνο, τι σου είπε ο γιατρός σου για την στείρωση σε αυτή την περίπτωση?

Αν έχετε πάρει απόφαση για στείρωση το σωστότερο ειναι
αυτο που πρωτήνει και ο γιατρός σου δυό μήνες μετα απο
τον πρώτο οίστρο.
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Παιδιά καλησπέρα. Σχετικά με το θέμα της στείρωσης..λίγες μέρες πριν κάναμε έναν γενικό έλεγχο στα ζωτικά όργανα του σκύλου με υπέρηχο. Έτσι κάναμε και στα επίμαχα σημεία στα οποία βρέθηκε ότι έχει μικρές κυστούλες που δεν είναι καρκινικές. Ο γιατρός είπε ότι καλό θα ήταν να στειρωθεί για να μην εχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον. Το μικρό μου είναι 7,5 ετών και δεν τις συμπαθώ καθόλου τις αναισθησίες πόσο μάλλον όσο αυτό το σκυλάκι μου μεγαλώνει. Πραγματικά με το θέμα των στειρώσεων έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Ο ένας λέει έτσι ο άλλος το αντίθετο και δεν ξερω τι να κανω!
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Παιδιά καλησπέρα. Σχετικά με το θέμα της στείρωσης..λίγες μέρες πριν κάναμε έναν γενικό έλεγχο στα ζωτικά όργανα του σκύλου με υπέρηχο. Έτσι κάναμε και στα επίμαχα σημεία στα οποία βρέθηκε ότι έχει μικρές κυστούλες που δεν είναι καρκινικές. Ο γιατρός είπε ότι καλό θα ήταν να στειρωθεί για να μην εχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον. Το μικρό μου είναι 7,5 ετών και δεν τις συμπαθώ καθόλου τις αναισθησίες πόσο μάλλον όσο αυτό το σκυλάκι μου μεγαλώνει. Πραγματικά με το θέμα των στειρώσεων έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Ο ένας λέει έτσι ο άλλος το αντίθετο και δεν ξερω τι να κανω!
Καλησπέρα!! :D από την στιγμή που διαγνώστηκαν κύστες (έστω και όχι επικίνδυνες προς το παρόν) δεν είναι καλύτερο να προλάβεις τυχόν ανεπιθύμητες καταστάσεις? και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο?
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Καλησπέρα!! :D από την στιγμή που διαγνώστηκαν κύστες (έστω και όχι επικίνδυνες προς το παρόν) δεν είναι καλύτερο να προλάβεις τυχόν ανεπιθύμητες καταστάσεις? και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο?
Καλημέρα Ευτυχία! Είναι σίγουρα, αλλά διαβάζω τόσα αρνητικά για την στείρωση που λέω μήπως είναι καλύτερα και λόγω της ηλικίας του μικρού. Ξέρω, ακούγομαι περίεργη αλλά την αναισθησία την τρέμω είτε στους ανθρώπους είτε στα σκυλιά (λόγω, δυστυχώς, εμπειρίας).
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Καλημέρα Ευτυχία! Είναι σίγουρα, αλλά διαβάζω τόσα αρνητικά για την στείρωση που λέω μήπως είναι καλύτερα και λόγω της ηλικίας του μικρού. Ξέρω, ακούγομαι περίεργη αλλά την αναισθησία την τρέμω είτε στους ανθρώπους είτε στα σκυλιά (λόγω, δυστυχώς, εμπειρίας).
Κοίταξε εγώ προσωπικά έχω στειρώσει τον δικό μου , όπως και πολλοί γνωστοί μου χωρίς κανένα πρόβλημα! Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρξει πρόβλημα! Απλώς μία αναισθησία μπορεί να μην αποφεύγεται πάντα, σκέψου κάποια στιγμή , έστω και σε μεγάλη ηλικία, το σκυλάκι σου μπορεί να χρειαστεί καθαρισμό δοντιών και σε περίπτωση που δεν γίνει το σκυλάκι κινδυνεύει να χάσει τα δόντια του. Άσε που δεν είναι και τόσο μεγάλο σε ηλικία το μικρό σου!;) Θέλω να πω, σε κάθε περίπτωση μετράς τις συνέπειες και κρίνεις ανάλογα! Οι πιθανότητες , κατά την γνώμη μου, να ξυπνήσει από την αναισθησία είναι πολύ περισσότερες από το να μην εμφανίσει αργότερα ''επικίνδυνες'' κύστες!
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Απλά το τονίζω , αυτήν την απόφαση θα την πάρεις μόνη σου , έτσι και αλλιώς για την στείρωση έχουν γραφτεί πολλά - άλλοι είναι υπέρ και άλλοι κατά- απλώς κατά την γνώμη μου είναι καλό να την κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη για να προλάβεις καταστάσεις πολύ πιο επικίνδυνες από μια στείρωση! Αυτά! :love:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προσωπική μου άποψη, αν ο γιατρός πιστεύει πως για λόγους υγείας είναι καλύτερο να στειρωθεί, κάν΄το. Αν έχετε κάνει αιματολογικές και βιοχημικές και βγήκαν οκ, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να φοβάσαι τη νάρκωση. Ο δικός μου μπήκε χειρουργείο πριν μερικούς μήνες (9 ετών) και όλα πήγαν καλά.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Προσωπική μου άποψη, αν ο γιατρός πιστεύει πως για λόγους υγείας είναι καλύτερο να στειρωθεί, κάν΄το. Αν έχετε κάνει αιματολογικές και βιοχημικές και βγήκαν οκ, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να φοβάσαι τη νάρκωση. Ο δικός μου μπήκε χειρουργείο πριν μερικούς μήνες (9 ετών) και όλα πήγαν καλά.
Καλή ανάρρωσή στον κούκλο σου! ! :D ναι, ξέχασα να πως πως πριν την στείρωση πρέπει να κάνει εξετάσεις, αν βγουνε καλές ,οι πιθανότητες να πάθει κάτι το σκυλάκι είναι μηδαμινές!
 
  • Like
Reactions: Berna


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!! Άλλη ερώτηση, για τη στείρωση, και έναν πλήρη αιματολογικό έλεγχο μου ζήτησαν 180 ευρώ. Είναι καλά λέτε ?
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!! Άλλη ερώτηση, για τη στείρωση, και έναν πλήρη αιματολογικό έλεγχο μου ζήτησαν 180 ευρώ. Είναι καλά λέτε ?
Κοίτα δεν είναι πολλά , αλλά θα μπορούσαν να είναι και λιγότερα, μιας που ο σκυλάκος σου είναι αρσενικός και απ ότι βλέπω μικρός σε μέγεθος! πόσα κιλά είναι?
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Κοίτα δεν είναι πολλά , αλλά θα μπορούσαν να είναι και λιγότερα, μιας που ο σκυλάκος σου είναι αρσενικός και απ ότι βλέπω μικρός σε μέγεθος! πόσα κιλά είναι?
7.5 ετών είναι ο Μπαντάκος
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!! Άλλη ερώτηση, για τη στείρωση, και έναν πλήρη αιματολογικό έλεγχο μου ζήτησαν 180 ευρώ. Είναι καλά λέτε ?
Οκ ακούγεται, δεν είναι πολλά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Σκεφτόμουν να στειρώσω τον άμοιρο τον Έλβις, αλλά δεν το αποφάσιζα, τον λυπόμουν κιόλας και σκεφτόμουν και τα "κατα" αλλά τα γεγονότα με πρόλαβαν. Στις συνηθισμένες εκκρίσεις του, αυτά που βγάζει αυτός ο σκύλος από το πουλί του δεν περιγράφονται, κάθε μέρα σφουγγαρίζω, είδα αίμα προχθές, και ο ένας του όρχεις είναι τούμπανο. Ο γιατρός μου είπε προστάτης...Το Σάββατο χειρουργείο!
 
  • Like
Reactions: vasgial and mareco




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Οχι ρε γαμώτο!
Ευτυχώς, είναι επέμβαση ρουτίνας!
Περαστικά του, του μπούλη :love:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Για την επέμβαση δεν αγχώνομαι, αλλά δεν μιλάει και ο dr House και δεν ξέρω, για τον προστάτη να ανησυχώ; Καρκίνος δεν είναι; Υπάρχει κίνδυνος άλλος; τέλως πάντων θα του τα βγάλω με το σταγονόμετρο το Σάββατο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ένα λεπτάκι, "Προστάτης" δεν σημαίνει απαραίτητα καρκίνος, ενώ πρησμένο παπάρι δεν συνδέεται απαραίτητα ούτε με τον προστάτη ούτε με καρκίνο των όρχεων.
Τι εξετάσεις έκανε?
Τι συμπτώματα άλλα είχε?