Ορισμός της επιθετικότητας


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ένας "έξυπνος" σκύλος "τα πιανει" γρηγορότερα, που σημαίνει οτι αν του δείξεις κατι λάθος (γιατι δε πρόλαβες, δεν ήξερες, δε κατάλαβες) θα το ενσωματώσει στη συμπεριφορά του πολυ πιο άμεσα απο οτι ένας "λιγότερο έξυπνος" ο οποιος χρειάζεται παραπανω επαναλήψεις για να καταλάβει και ετσι μειώνεται η πιθανότητα να καταλάβει και το λάθος που του έδειξες, για σωστό.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Ενας πραγματικά έξυπνος σκύλος, είναι μπελάς!
Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά, υπομονή και επιμονή, εκ μέρους του ιδιοκτήτη, για να πετύχει, μια σωστή [κατά τα γραφάς] μεταξύ τους συμβίωση.
Κι εγώ έμαθα να λέω, πόσο "κακό" είναι, να είναι ο σκύλος σου τετραπέρατος. Οπερ βέβαια, δεν σημαίνει, ότι εκτελεί 3000 τρικ, έτσι για την πλάκα και για να τον θεωρούν οι άλλοι χαριτωμένο και ότι λύνει εξισώσεις και γράφει μυθιστορήματα.
Ενας σκύλος τύπου Μουφ και Σωτηράκη αντιθέτως, αυτά που εγώ λέω "μπουμπουνόσκυλα" :love: είναι ιδανικά για όλους. Απροβλημάτιστα, εύκολα και αγαπησιάρικα. Το τέλειο σκυλί, για κοινωνίες, σαν αυτές που περιγράφονται στο παρόν θέμα.
συμφωνω με αυτα που γραφεις. συμφωνω, οτι ενας τετραπερατος (βλεπε ζωηρος και δραστηριος) σκυλος (μπορει να) ειναι μπελας.

για μενα ομως, οι εννοιες εξυπναδα, ευφυια, ειναι εννοιες ανθρωπινες και δεν μπορουν (ή δεν πρεπει) να χρησιμοποιουνται επιστημονικα για να χαρακτηρισουμε τα ζωα. δεν πιστευω οτι η φυση τους ειναι μια "εξερευνημενη και χαρτογραφημενη χωρα" για τους ανθρωπους, για να το πω με αλλα λογια.

το μυαλο μου ομως στην προταση της @Sara δεν πηγε στην αναλυση σου. τουλαχιστον οχι με αυτα που συζητουσαμε πριν.

δε θα καταλαβαινα παντως εναν εκπαιδευτη που θα μου ελεγε (με καθε σοβαροτητα) για ενα σκυλο οτι ειναι υπερβολικα εξυπνος (!) και πως αυτο ειναι κακο. λες και ειναι ενα θεμα που πρεπει να αντιμετωπιστει και να λυθει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατί ειναι κακό να είναι "εξυπνος" ένας σκύλος? Μήπως απλά εμείς είμαστε απρόθυμοι να συμβαδίσουμε με τα δεδομένα του χαρακτήρα του σκύλου και δίνουμε έτσι αρνητική χροιά στην ικανότητα του αυτή (δεν το θεωρώ ευφυία με την ανθρώπινη εννοια, αλλά ικανότητα...)?
 
  • Like
Reactions: johnk


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
δε θα καταλαβαινα παντως εναν εκπαιδευτη που θα μου ελεγε (με καθε σοβαροτητα) για ενα σκυλο οτι ειναι υπερβολικα εξυπνος (!) και πως αυτο ειναι κακο. λες και ειναι ενα θεμα που πρεπει να αντιμετωπιστει και να λυθει.
Από την συμβίωση και γενικότερα την συναναστροφή μου, με πολλούς σκύλους, υπάρχει δεν υπάρχει σαν δόκιμος όρος, μπορώ με απόλυτη σιγουριά να σου πω, ότι έναν σκύλο "σπίρτο" τον καταλαβαίνεις αμέσως και έχει μεγάλη συμπεριφορική διαφορά, από έναν...λιγότερο "σπίρτο" [έχεις δει φαντάζομαι πχ, το βιντεάκι με τον μπηγκλάκο που δραπετεύει από το κλουβί του, σκαρφαλώνοντας βήμα-βήμα μέχρι την κορυφή της πόρτας, ενώ όλοι οι άλλοι από κάτω, απλά τον κοιτάνε!]. Αυτό, έχει σαν αποτέλεσμα, να έχουν διαφορετικό συντελεστή εκπαιδευσιμότητας. Και θεωρώ λογικό, ένας εκπαιδευτής, να το βαφτίζει "κακό" και να πρέπει να βρει λύσεις για να αντιμετωπίσει το "πρόβλημα", όταν αυτό [το πρόβλημα aka σκύλος] καλείται να ζήσει με έναν άνθρωπο, που πιθανόν να μην έχει ιδιαίτερες χειριστικές ικανότητες, ή τον χρόνο, ή την διάθεση να ασχοληθεί περισσότερο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ή το αλλο που σπρώχνει ενα έπιπλο για να ανεβει στον παγκο που ειναι το ταψί. Καταστρωνουν σχεδιο και το εκτελουν. Πως το ονομαζουμε αυτο;
Η εξυπνάδα/σπιρταδα δεν ειναι απαραιτητο να εκδηλωθει ως τσανταλιά.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
... Αυτό, έχει σαν αποτέλεσμα, να έχουν διαφορετικό συντελεστή εκπαιδευσιμότητας. Και θεωρώ λογικό, ένας εκπαιδευτής, να το βαφτίζει "κακό" και να πρέπει να βρει λύσεις για να αντιμετωπίσει το "πρόβλημα", όταν αυτό [το πρόβλημα aka σκύλος] καλείται να ζήσει με έναν άνθρωπο, που πιθανόν να μην έχει ιδιαίτερες χειριστικές ικανότητες, ή τον χρόνο, ή την διάθεση να ασχοληθεί περισσότερο.
τι λυση θα μπορουσε να δωσει ενας εκπαιδευτης στο σκυλο ενος ιδιοκτητη που τον θεωρει too smart for him;

υ.γ. αν μπορεις βαλε μου σε λινκ το βιντεο που λες :).
 






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καταστρωνουν σχεδιο και το εκτελουν. Πως το ονομαζουμε αυτο;
Αυτό υπάρχει και σαν ανθρώπινη δεξιότητα και λέγεται "πράξη".

Απαιτεί προγραμματισμό(=σκέψη), σχεδιασμό(=πλάνο δράσης) και εκτέλεση(=πρακτική εφαρμογή).

Ακόμα και στο είδος μας, η ικανότητα αυτή δεν είναι το ίδιο ανεπτυγμένη σε όλα τα άτομα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ή το αλλο που σπρώχνει ενα έπιπλο για να ανεβει στον παγκο που ειναι το ταψί. Καταστρωνουν σχεδιο και το εκτελουν. Πως το ονομαζουμε αυτο;
Η εξυπνάδα/σπιρταδα δεν ειναι απαραιτητο να εκδηλωθει ως τσανταλιά.
Αν λες το παρακάτω, για το ταψί που είναι στο φούρνο, όχι απλά στον πάγκο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
τι λυση θα μπορουσε να δωσει ενας εκπαιδευτης στο σκυλο ενος ιδιοκτητη που τον θεωρει too smart for him;
Δεν ξέρω. Δεν είμαι εκπαιδευτής.
Στις γειτονιές της Saras πχ, ίσως τον βαφτίζει "κακό" και δεν του δίνει το ok να υιοθετηθεί, από τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Περιμένει άλλον, που να πληρεί τις προδιαγραφές ή τον στέλνει για ευθανασία. Ισως.

Από την πλευρά του ιδιοκτήτη [που θέλω να πιστεύω, ότι είναι ένα τσακ παραπάνω στην ενασχόληση με τον σκύλο του, από τον μέσο ιδιοκτήτη], που έχω πλέον άποψη :p μπορώ να σου πω, ότι όντως, η ζωή μου δυσκόλεψε κατακόρυφα και άλλαξε ριζικά. Ευτυχώς, έχω την πολυτέλεια, να μπορώ να διαχειριστώ αυτές τις δραματικές αλλαγές. Αλλοι, μπορεί να μην την έχουν. Η να μην θέλουν. Οπότε και είναι εύλογο, να προτιμήσουν έναν πιο ήπιου χαρακτήρα σκύλο.
 
  • Like
Reactions: spyv


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Γιατί ειναι κακό να είναι "εξυπνος" ένας σκύλος? Μήπως απλά εμείς είμαστε απρόθυμοι να συμβαδίσουμε με τα δεδομένα του χαρακτήρα του σκύλου και δίνουμε έτσι αρνητική χροιά στην ικανότητα του αυτή (δεν το θεωρώ ευφυία με την ανθρώπινη εννοια, αλλά ικανότητα...)?
Σου απαντάει νομίζω πολύ εύστοχα το μαρέκο.
Ναι εμείς είμαστε απρόθυμοι. Ζώντας μια ζωή μέσα στις υποχρεώσεις και το τρέξιμο το μόνο που δεν μας χρειάζεται είναι ένας σκύλος που θα μας κάνει τη ζωή πατίνι. Κακά τα ψέμματα...
Τώρα αν η τύχη τα φέρει έτσι και τον αποκτήσουμε εξαρτάται από το βαθμό προσαρμοστικότητας , τον δικό μας, και την υπευθυνότητα μας ως άτομα και το μαζοχισμό μας εν μέρει, κατά πόσο θα συνεχίσουμε να συμβιώνουμε μαζί του.
Ένας εύκολος σκύλος είναι ευλογία , κακά τα ψέματα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το κανετε σαν το έξυπνος να ειναι αντιθετο του ηπιος/ευκολος.
Υπαρχουν και βλητα που ειναι διαολοι.
Θα συμφωνησω ομως σε αυτο
Ένας εύκολος σκύλος είναι ευλογία , κακά τα ψέματα.
Τετοιον εχω και πολλες φορες με πιανει μια επαρση οτι ειμαι γητευτης ξερω γω, ενω απλως ο σκυλος ειναι πηλος. :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
'Ενας δύσκολος σκύλος δεν είναι κατ'ανάγκη έξυπνος. Μπορεί να είναι ανεκπαίδευτος ή ζωηρός πολύ ή όχι σωστά εκτονωμένος. Εγώ προσωπικά έχω μία θεωρία, ότι επειδή οι σκύλοι εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις είναι ιδιαίτερα δραστήρια ζώα η ζωή μαζί μας είτε σε διαμέρισμα είτε σε κήπο (άλλωστε όπως ξέρουμε καλά το κήπο δεν τον χρησιμοποιούν για τρέξιμο ποτέ) επειδή στερούνται σκοπού όπως π.χ. μία εργασία, είναι πάντα λιγότερα εκτονωμένοι από ότι πρέπει. Για αυτό και συχνά γίνονται δύσκολοι.
 
  • Like
Reactions: Estranged


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το μόνο που έχω να πω είναι ..ευτυχώς Παναία μου που δεν ζω Αμερική με τον Ερμή....από που να πιάσω και να που να τελειώσω ...από το γάβγισμα ; ....από τις βλακείες ;....από τους τσαμπουκάδες ;....:rolleyes:....θα είχαν στείλει και μένα για ευθανασία χαχαχαχαχ
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σου απαντάει νομίζω πολύ εύστοχα το μαρέκο.
Ναι εμείς είμαστε απρόθυμοι. Ζώντας μια ζωή μέσα στις υποχρεώσεις και το τρέξιμο το μόνο που δεν μας χρειάζεται είναι ένας σκύλος που θα μας κάνει τη ζωή πατίνι. Κακά τα ψέμματα...
Τώρα αν η τύχη τα φέρει έτσι και τον αποκτήσουμε εξαρτάται από το βαθμό προσαρμοστικότητας , τον δικό μας, και την υπευθυνότητα μας ως άτομα και το μαζοχισμό μας εν μέρει, κατά πόσο θα συνεχίσουμε να συμβιώνουμε μαζί του.
Ένας εύκολος σκύλος είναι ευλογία , κακά τα ψέματα.
Μου δίνεις την εικόνα ότι το πήρες "προσωπικά" αυτο που έγραψα και είναι κάτι το οποίο δεν σκόπευα μιας και μιλάω γενικά.
Ωστόσο, ήδη και εσύ απαντάς σε αυτό που λέω. Μιλάς για δική μας προσαρμοστικότητα και υπευθυνότητα στα δεδομένα του σκύλου και ναι, και μαζοχισμό. Οπότε η δυσκολία είναι στο δικό μας γήπεδο. Πχ το νίντζα με έναν άλλο ιδιοκτήτη θα μπορούσε να κάνει θαύματα ή να μην κάνει και τίποτα απολύτως και να ζει μια ζωή σε τσάντα με ολα τα προνόμια δεδομένα. Άλλωστε μου είναι οριακά δύσκολο να φανταστώ κάποιον άνω των 25 ετών να είναι χωρίς τρέξιμο και υποχρεώσεις. Θα συμφωνήσω ομως με @betty coltrane καθώς η συγκεκριμένη κουβέντα παίρνει τροπή ότι το "εξυπνο" σκυλί είναι δύσκολο και το "χαζο" εύκολο.
Όπως είπα και αλλού, θεωρώ εντελώς αδόκιμο τον όρο "εξυπνος/χαζος" σκύλος... απλά δεν έχουμε βρει το κουμπί τους προκειμένου να στρέψουμε την όποια ικανότητα τους σε εποικοδομητικο ρόλο.

Και πάλι το ξαναγράφω: μιλάω γενικά. Δεν απευθυνομαι σε κανέναν (ούτε θα μπορούσα αλλωτε να κρίνω τον σκύλο κανενός)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μου δίνεις την εικόνα ότι το πήρες "προσωπικά" αυτο που έγραψα και είναι κάτι το οποίο δεν σκόπευα μιας και μιλάω γενικά.
Ωστόσο, ήδη και εσύ απαντάς σε αυτό που λέω. Μιλάς για δική μας προσαρμοστικότητα και υπευθυνότητα στα δεδομένα του σκύλου και ναι, και μαζοχισμό. Οπότε η δυσκολία είναι στο δικό μας γήπεδο. Πχ το νίντζα με έναν άλλο ιδιοκτήτη θα μπορούσε να κάνει θαύματα ή να μην κάνει και τίποτα απολύτως και να ζει μια ζωή σε τσάντα με ολα τα προνόμια δεδομένα. Άλλωστε μου είναι οριακά δύσκολο να φανταστώ κάποιον άνω των 25 ετών να είναι χωρίς τρέξιμο και υποχρεώσεις. Θα συμφωνήσω ομως με @betty coltrane καθώς η συγκεκριμένη κουβέντα παίρνει τροπή ότι το "εξυπνο" σκυλί είναι δύσκολο και το "χαζο" εύκολο.
Όπως είπα και αλλού, θεωρώ εντελώς αδόκιμο τον όρο "εξυπνος/χαζος" σκύλος... απλά δεν έχουμε βρει το κουμπί τους προκειμένου να στρέψουμε την όποια ικανότητα τους σε εποικοδομητικο ρόλο.

Και πάλι το ξαναγράφω: μιλάω γενικά. Δεν απευθυνομαι σε κανέναν (ούτε θα μπορούσα αλλωτε να κρίνω τον σκύλο κανενός)
πώς θα μπορούσα να το πάρω προσωπικά;; Εμένα οι σκύλοι μου είναι άγγελοι..
Αλλά όχι δεν το πήρα προσωπικά απορώ πως έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα :)
 
  • Like
Reactions: ghelly


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Τωρα για το μελος που έγραφε για τα σκυλια που τραβάνε στη βολτα για να τρέξουνε να μυριζουνε αλλους σκυλους κλπ., αυτο που περιγράφει ειναι το 90% των σκυλων που εχω δει εδω συμπεριλαμβανομένου και του Μουφ. Παντως δεν νομιζω να νοιωθει ανασφαλές μαζι μου διοτι ολο απο κοντα με εχει και δεν του αρεσει καθολου ν το αφηνω οπουδήποτε. Τελευταια φορα που το αφησα με sitter στο Princeton, εβαλε, λεει, τα κλάματα οταν εφυγα και μετα τους εκανε και κακακια απο την αγωνία του στο σπιτι. Και μιλαμε για το Μουφ που ουτε κατα διάνοια κανει τετοια πραγματα. Στο σκυλαδικο που τον αφησα για δυο ωρες στην Νεα Υορκη, ναι μεν περασε καλα, αλλα χτυπιοτανε οταν γυρισα να το παρω.
@Sara έτσι όπως το έγραψες ειλικρινά με πληγώνεις. :notworthy: Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό που έγραψα:

Ξέρεις ποια σκυλιά πραγματικά λυπάμαι όταν τα συναντώ; Αυτά που τραβούν απελπισμένα το αφεντικό τους, κοιτάνε δεξιά-αριστερά και ανάλογα τον σκύλο καμιά φορά γαυγίζουν και σε οτιδήποτε κινείται. Αυτά τα σκυλιά πραγματικά υποφέρουν, ζούνε ένα καθημερινό δράμα, δεν μπορούν να απολαύσουν την βόλτα τους, οι παλμοί τους βαράνε κόκκινο, έχουν πειστεί οτι έχουμε πόλεμο και οτι κινδυνεύει η ζωή τους από παντού και το χειρότερο: είναι αναγκασμένα να ζουν με έναν άνθρωπο που κατά την γνώμη τους είναι ανίκανος να τους παρέχει ασφάλεια. Και αν ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη, ο οποίος συνήθως θα μιλάει στο κινητό, ξέρεις τί θα σου πει; "Σκυλί είναι ρε φίλε τί θες να κάνει.."
Υπάρχουν δύο λόγοι που μπορεί να τραβάει ένας σκύλος. Ο ένας είναι η ανασφάλεια και ο άλλος είναι ο ενθουσιασμός. Το κακό είναι πως οι δύο αυτές ψυχικές καταστάσεις έχουν την ιδιότητα να εναλλάσσονται σε κλάσματα δευτερολέπτου (ανάλογα και τον σκύλο πάντα), με αποτέλεσμα να τα έχουμε πετάξει όλα στο ίδιο τσουβάλι και να τα θεωρούμε και φυσιολογικά.

Αν δεν έχω εικόνα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά σε ποια κατηγορία ανήκει το Μουφ, αλλά έχω την εντύπωση πως το κάνει κυρίως από ενθουσιασμό, όπως και η πλειοψηφία που αναφέρεις στην περιοχή σου. Δεν αναφερόμουν σε αυτά τα σκυλιά, αν και πάλι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό και θα σου πω παρακάτω γιατί. Αναφερόμουν στα άλλα που ενώ δεν είναι φοβικά, κοντεύουν να γίνουν καθαρά λόγω άγνοιας του ιδιοκτήτη.

Τώρα για ποιο λόγο δεν είναι εντελώς σωστό να τον αφήνουμε να μας τραβάει από ενθουσιασμό;
Διότι όσο καλή πρόθεση κι αν ξέρουμε πως έχει, παραβαίνει το "πρωτόκολλο καλής συμπεριφοράς" των σκύλων. Πως; Κοιτάζει στα μάτια τους άλλους σκύλους και πηγαίνει προς το μέρος τους. Αυτό δείχνει κατά κάποιο τρόπο ασέβεια προς τον άλλο σκύλο. Ένας σκύλος που έχει σωστούς τρόπους, δεν πλησιάζει ποτέ έναν σκύλο που τον ενδιαφέρει, κοιτάζοντας τον στα μάτια. Για την ακρίβεια γυρίζει το κεφάλι του επιδεικτικά λίγο μακριά απ΄το βλέμμα του άλλου, ακριβώς για να του δείξει την καλή του πρόθεση και τον απαραίτητο σεβασμό. Γι'αυτό πολλές φορές έχουμε συμπλοκές, ενώ οι προθέσεις είναι καλές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να τον μαλώνουμε όταν το κάνει. Πάλι μπαίνει στην μέση η σωστή επικοινωνία, μόνο μέσω της οποίας μπορούμε να του θέσουμε τους σωστούς κανόνες συμπεριφοράς.

Αν για κάποιους αυτά είναι ψιλά γράμματα, δεν έχω καμία αντίρρηση. Απλά μοιράζομαι τις δικές μου σκέψεις.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μα δεν τον αφηνω να με τραβοκοπαει παντα προς τα αλλα σκυλια διοτι εδω πρεπει να ρωτησεις τον αλλον ιδιοκτήτη αν εναι οκ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3