νεφρικη ανεπαρκεια


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
καλησπερα. στην ομαδα.
εχω ενα rottweiler 5 ετων. το οποιο εχει καλαζαρ απο ηλικια ενος ετους.
εχω κανει δυο φορες θεραπεια με το mylteforan και πλεων ο τιτλος εχει σχεδον μηδενιστη.
το ανακαλυψα με τιτλο 1/1800 και πεσαμε στο 1/50
αλλα της αφησε ενα σοβαρο ''κουσουρι''.
ο σκυλος πασχει απο χρονια νεφρικη ανεπαρκεια.
καταφερνω και τον συντιρω με φαρμακευτικες τροφες, με πολυβιταμινες και συροπια ανα διαστηματα.
γνωριζει καποιος καμια διατροφη για σκυλους που εχουν το θεμα αυτο?
μιλαμε για μαγειρευτο. η ξηρα τροφη της renal που δινω ειναι αβασταχτη οικονομικα, 80 ευρω για 20 μερες.
μηπως με το μαγειρευτο μου ερθει ποιο οικονομικα?
 
  • Like
Reactions: Evamoss


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
με τον κτηνιατρο σου το συζητησες; τι σου προτεινε;

στη δικη μου, που δυστυχως το αντιληφθηκα αργα, της εδινα την κονσερβα της hills την ειδικη για τα νεφρα για οσο εζησε...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
υπαρχουν φιλε μου θεματα και συμφορουμιτες που το εχουν ψαξει καλυτερα

ψαξε κι εσυ στη θεματολογια..... και περιμενε καποιος να σου απαντησει
 


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
ο κτηνιατρος που ρωτησα ειναι υπερ της ξηρας τροφης. για μαγυρευτο που του ειπα δεν πηρα σαφη απαντηση. και στο φορουμ που εψαξα βρηκα πολλα αλλα μπερδεμενα.
δυστυχως. το μονο που γνωριζω ειναι οτι πρεπει να δινω οσο δυατον λιγοτερη προτεινη και φωσφορο.

και κατι ακομα που μπορει να βοηθησει μελλοντικα καπιον αλλο.
υπαρχει ενα σιροπι στο εμποριο που δεν κυκλοφορει πολυ καιρο. ειναι της virbac και ονομαζεται pronefra. κανει πραγματικα θαυματα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Κατ' αρχήν λυπάμαι πάρα πολύ για το σκυλάκο σου, έχουμε και εμείς νεαρό σκύλο με νεφρική ανεπάρκεια και ζοριζόμαστε ψυχολογικώς.
Από τιμές στις αιματολογικές τι έχει (κρεατινίνη - ουρία)? Εξετάσεις ούρων έχετε κάνει?
Εμείς ξεκινήσαμε διατροφή με μαγειρευτό αφού ο δικός μας ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση - αρνιόταν να φάει κλπ. Κτηνίατρο δεν έχουμε βρει που να έχει ασχοληθεί με θέματα διατροφής, ο δικός μας είναι επίσης υπέρ της ξηράς, γενικώς είναι πονεμένο θέμα αυτό.
Εάν ο σκύλος δεν εμφανίζει σημαντική πρωτεινουρία, ή δεν είναι ουραιμικός, η πρωτείνη δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί τόσο πολύ, εφ'όσον θα δίνεις πρωτείνες καλής ποιότητας (κρέας , αυγά, κλπ). Ο φώσφορος σε απασχολεί πιο πολύ από αυτό, ρίξε μια ματιά σε αυτό: http://dogaware.com/health/kidneydiet.html που έχει πίνακες με περιεκτικότητα φωσφόρου. Παρ'όλα αυτά καλό είναι να μετριαστεί, οπότε η βάση της διατροφής που κάνουμε είναι κρέατα υψηλά σε λίπη: μοσχαρίσιος κιμάς, χοιρινός κιμάς, μπουτάκια κοτόπουλου ξεκοκαλισμένα.
Για το οικονομικό του θέματος δε ξέρω, εμείς 35κιλο σκύλο (θεωρητικά), θα τον ταίζαμε με 50 ευρώ το μήνα, οπότε με μια απλοική αναγωγή εσύ (50-55 κιλά?) ας πούμε θα έδινες 75-80, δεν το λες και πολύ πιο οικονομικά. Πάντως στον δικό μας, που είναι όμως σε νεφρική ανεπάρκεια τελευταίου σταδίου, με συμπτώματα ουραιμίας, έχουμε δει τρομερή αλλαγή σε θέμα ποιότητας ζωής.
Επίσης, επειδή και εμείς οικονομικά δεν είμαστε στα καλύτερα, δίνουμε το RenalVet, που είναι σκεύασμα αντίστοιχο του Pronefra, και είναι αρκετά πιο οικονομικό.
 


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
renalvet? εαν μπορεις να μου στειλεις σε pm την τιμη του.
εγω ευτυχως το προλαβα στην αρχη. δεν δινω συνεχομενα φαρμακευτικη. αλλα ανα διαστηματα.
ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος. ο σκυλος ειναι θυληκος και απο βαρος ειμαστε στα 43κιλα.
εξετασεις ουρων δεν της εχω κανει. μονο αιματολογικες. οι τελευταιες ειναι αυτες. πριν 1 μηνα:
ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ

ΑΖΩΤΟ ΟΥΡΙΑΣ 10,00- 32,00 mg/dL 38,34
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 0,50- 1,40 mg/dL 1,86
ΟΥΡΙΑ 21,40- 68,50 mg/dL 82,05
ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ 5,30- 7,60 g/dL 7,19
SGPT / ALT 10,00- 94,00 IU/L 35,62
ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ ΑΛΚΑΛΙΚΗ 0,00- 90,00 IU/L 86,00
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
με αυτες τις εξετασεις σου λεει οτι εχει νεφρικη ανεπαρκεια?
με κρεατινινη 1.86?
ουρων εχει κανει? αα λες οχι. κανε και μια ουρων να δεις να εχει λευκωματουρια
και το ειδικο βαρος και ξαναμιλαμε.
δεν παιρνεις λεω και μια δευτερη γνωμη. . .
 
  • Like
Reactions: SofiaEve and vek


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Το RenalVet το παίρνουμε εμείς 19 ευρά και κάτι ψιλά (το γράφω εδώ γιατί νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα), συσκευασία με 60 καψουλάκια (η δοσολογία είναι 1 καψούλι ανά 10 κιλά βάρους). Pronefra δεν έχουμε πάρει ακόμα, αλλά θα δίνουμε αυτά τα 2 με εναλλαγές εφ'όρου ζωής, εμείς που είμαστε σοβαρά.

Οι τιμές εσένα είναι αρκετά χαμηλές: τα νεφρά σας είναι λίγο "πειραγμένα", κουρασμένα από την λεϊσμανία. Πόσο ήταν η κρεατινίνη όταν το ανακαλύψατε? Έχει άλλα συμπτώματα, πολυουρία, πολυδιψία? Γενικώς η νεφρική ανεπάρκεια κατηγοριοποιείται σε 4 στάδια ανάλογα με τη συγκέντρωση της κρεατινίνης, και οι κτηνίατροι έχουν guidelines για την αντιμετώπιση κάθε σταδίου: στα πρώτα δύο, οι ειδικές διατροφές συνίστανται, αλλά δεν είναι απαραίτητες, εκτός και αν ο σκύλος εμφανίζει πρωτεινουρία, ή υψηλή συγκέντρωση φωσφόρου - έχετε τσεκάρει ποτέ επίπεδα φωσφόρου σε αιματολογικές? Εγώ ξέρω περίπτωση σκυλιού γνωστής, που είχε αντίστοιχες περιπέτειες με καλαζάρ, και με διατροφή barf, οι τιμές πέσαν και σταθεροποιηθήκαν στα ανώτερα υψηλά, και ο σκύλος τρώει και αρκετή πρωτείνη, και κόκκαλα και απ'όλα, και ζει και βασιλεύει.

Συζήτα με το γιατρό σου ξανά, ένα τεστ ούρων για πρωτεινουρία και ειδικό βάρος δεν είναι μεγάλη υπόθεση, και θα σας αποκαλύψει πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Τα παραπάνω, φυσικά, πάρ'τα όλα με ένα grain of salt, που λένε, κτηνίατρος δεν είμαι, έχω κάποιες (λίγες και ημιτελείς, μάλλον) γνώσεις, επειδή εμείς πέσαμε στα δύσκολα.
 


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
οταν το ανακαλυψαμε (πριν 4 χρονια) η κρεατινινη ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.
αυτο που παντα ηταν ανεβασμενο ειναι η ουρια.
στις τελευταιες, πριν ενα μηνα εδειξε αυτη την τιμη. στις προηγουμενες που καναμε καθε εξαμηνο ηταν παντα στο οριο. μετα την αγωγη που καναμε με το pronefra και χωρις να παιρνει φαρμακευτικη επεσε στο 1.30. πολυουρια και πολυδιψια ειχε τον τελευταιο καιρο.
ο φωσφορος ειναι σε κανονικα επιπεδα. οπως επισεις εχει παρα πολυ καλο αιματοκριτη.
εχθες που του ειπα για τεστ ουρων μου ειπε οτι θα κανουμε την επομενη φορα.
θεωρει οτι δεν χρειαζεται ακομα.
 


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
ΑΖΩΤΟ ΟΥΡΙΑΣ 10,00 32,00 mg/dL 24,49
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ 0,50 1,40 mg/dL 1,31
ΟΥΡΙΑ 21,40 68,50 mg/dL 52,41
ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ ΟΛΙΚΕΣ 5,30 7,60 g/dL 6,90
SGPT / ALT 10,00 94,00 IU/L 25,74
ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ ΑΛΚΑΛΙΚΗ 0,00 90,00 IU/L 134,00

αυτες ειναι πριν μια εβδομαδα μετα την χορηγηση του pronefra
 


NaomiZ

New Member
16 Μαρτίου 2022
2
0
27
Κατ' αρχήν λυπάμαι πάρα πολύ για το σκυλάκο σου, έχουμε και εμείς νεαρό σκύλο με νεφρική ανεπάρκεια και ζοριζόμαστε ψυχολογικώς.
Από τιμές στις αιματολογικές τι έχει (κρεατινίνη - ουρία)? Εξετάσεις ούρων έχετε κάνει?
Εμείς ξεκινήσαμε διατροφή με μαγειρευτό αφού ο δικός μας ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση - αρνιόταν να φάει κλπ. Κτηνίατρο δεν έχουμε βρει που να έχει ασχοληθεί με θέματα διατροφής, ο δικός μας είναι επίσης υπέρ της ξηράς, γενικώς είναι πονεμένο θέμα αυτό.
Εάν ο σκύλος δεν εμφανίζει σημαντική πρωτεινουρία, ή δεν είναι ουραιμικός, η πρωτείνη δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί τόσο πολύ, εφ'όσον θα δίνεις πρωτείνες καλής ποιότητας (κρέας , αυγά, κλπ). Ο φώσφορος σε απασχολεί πιο πολύ από αυτό, ρίξε μια ματιά σε αυτό: DogAware.com Health: Diet for Dogs with Kidney Disease που έχει πίνακες με περιεκτικότητα φωσφόρου. Παρ'όλα αυτά καλό είναι να μετριαστεί, οπότε η βάση της διατροφής που κάνουμε είναι κρέατα υψηλά σε λίπη: μοσχαρίσιος κιμάς, χοιρινός κιμάς, μπουτάκια κοτόπουλου ξεκοκαλισμένα.
Για το οικονομικό του θέματος δε ξέρω, εμείς 35κιλο σκύλο (θεωρητικά), θα τον ταίζαμε με 50 ευρώ το μήνα, οπότε με μια απλοική αναγωγή εσύ (50-55 κιλά?) ας πούμε θα έδινες 75-80, δεν το λες και πολύ πιο οικονομικά. Πάντως στον δικό μας, που είναι όμως σε νεφρική ανεπάρκεια τελευταίου σταδίου, με συμπτώματα ουραιμίας, έχουμε δει τρομερή αλλαγή σε θέμα ποιότητας ζωής.
Επίσης, επειδή και εμείς οικονομικά δεν είμαστε στα καλύτερα, δίνουμε το RenalVet, που είναι σκεύασμα αντίστοιχο του Pronefra, και είναι αρκετά πιο οικονομικό.
Καλησπέρα σας, επειδή αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα, δυστυχώς πάσχει η μικρή μας από νεφρική ανεπάρκεια και έχουμε πολύ άγχος διότι το βρήκαμε αργά και οι γιατροί δεν μας δίνουν άλλες επιλογές πέρα από κονσέρβα, θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επικοινωνία γιατί πλέον και την κονσέρβα την τρώει με τη σύριγγα; Σας ευχαριστώ πολύ
 


NaomiZ

New Member
16 Μαρτίου 2022
2
0
27
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα σκυλάκι πίνσερ 9 ετών και βρήκαμε ότι πάσχει από νεφρική ανεπάρκεια πρόσφατα αλλά σε προχωρημένο στάδιο, με κρεατινίνη 4,6 την προηγούμενη εβδομάδα και χθες που κάναμε εξετάσεις ανέβηκε στο 5,7 παρόλο που κάνουμε ορούς στο σπίτι και δίνουμε και pronefra περίπου μία εβδομάδα αλλά θα θέλαμε πολύ να επικοινωνήσουμε με κόσμο που βιώνουν ή έχουν βιώσει με το ζωάκι τους την ίδια πάθηση μήπως καταφέρουμε να βοηθήσουμε τη μικρή μας. Σας ευχαριστώ πολύ!
 


3 Μαϊου 2022
6
9
45
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα σκυλάκι πίνσερ 9 ετών και βρήκαμε ότι πάσχει από νεφρική ανεπάρκεια πρόσφατα αλλά σε προχωρημένο στάδιο, με κρεατινίνη 4,6 την προηγούμενη εβδομάδα και χθες που κάναμε εξετάσεις ανέβηκε στο 5,7 παρόλο που κάνουμε ορούς στο σπίτι και δίνουμε και pronefra περίπου μία εβδομάδα αλλά θα θέλαμε πολύ να επικοινωνήσουμε με κόσμο που βιώνουν ή έχουν βιώσει με το ζωάκι τους την ίδια πάθηση μήπως καταφέρουμε να βοηθήσουμε τη μικρή μας. Σας ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα είχα πριν δύο μήνες ακριβώς τα ίδια με το παιδί μου.μαλτεζ 5 κιλά 11 ετών.
Την πήγα σε κλινική της Θεσσαλονίκης για ενδοφλέβιο ορό.
Έπρεπε να μείνει 48 ώρες τουλάχιστον.
Ο κτηνίατρος δεν πήρε ούτε εν τηλ.με αποτέλεσμα? Να πάρω ένα ημινεκρο σκυλί το οποίο σε 4 ώρες αφού την πήρα από την κλινική ( μου είπαν ελάτε η μάντη έπεσε) με αιμορ.διαρροιες να πεθάνει.
Έφερα στο σπίτι άλλον κτηνίατρο καθώς ο άλλος είπε πως κουράστηκε.....( Θέλω να τον ...)
Και υποψιάστηκε πως έγινε ηρεμιστικη ένεση στη μάντη για αυτό ανέβηκε η κρεατινίνη στο τέρμα.....και ξεκίνησαν όλα
Τα λέω μπερδεμένα ίσως συγγνώμη.
Πολλές γνώμες να πάρετε.γρηγορα
Αν είστε Θεσσαλονίκη στείλτε μου να σας δώσω ονόματα.
Βλέπετε μετά ρώτησα τόσους πολλούς....δεν προλαβα με το παιδί μου δυστυχώς γιατί όλα έγιναν πολύ γρήγορα.
Εξετάσεις ούρων υπέρηχο κοιλίας μου είπαν πως έπρεπε να κάνω.ομως είπα και πριν πως ο κτηνίατρος (φίλος μας)ο πιο αδιάφορος ?ο πιο άσχετος?
Τέλος πάντων....
 


3 Μαϊου 2022
6
9
45
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα σκυλάκι πίνσερ 9 ετών και βρήκαμε ότι πάσχει από νεφρική ανεπάρκεια πρόσφατα αλλά σε προχωρημένο στάδιο, με κρεατινίνη 4,6 την προηγούμενη εβδομάδα και χθες που κάναμε εξετάσεις ανέβηκε στο 5,7 παρόλο που κάνουμε ορούς στο σπίτι και δίνουμε και pronefra περίπου μία εβδομάδα αλλά θα θέλαμε πολύ να επικοινωνήσουμε με κόσμο που βιώνουν ή έχουν βιώσει με το ζωάκι τους την ίδια πάθηση μήπως καταφέρουμε να βοηθήσουμε τη μικρή μας. Σας ευχαριστώ πολύ!
Και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!!!!!!
 


Dimitria

New Member
14 Ιουνίου 2022
2
0
66
Καλησπέρα είχα πριν δύο μήνες ακριβώς τα ίδια με το παιδί μου.μαλτεζ 5 κιλά 11 ετών.
Την πήγα σε κλινική της Θεσσαλονίκης για ενδοφλέβιο ορό.
Έπρεπε να μείνει 48 ώρες τουλάχιστον.
Ο κτηνίατρος δεν πήρε ούτε εν τηλ.με αποτέλεσμα? Να πάρω ένα ημινεκρο σκυλί το οποίο σε 4 ώρες αφού την πήρα από την κλινική ( μου είπαν ελάτε η μάντη έπεσε) με αιμορ.διαρροιες να πεθάνει.
Έφερα στο σπίτι άλλον κτηνίατρο καθώς ο άλλος είπε πως κουράστηκε.....( Θέλω να τον ...)
Και υποψιάστηκε πως έγινε ηρεμιστικη ένεση στη μάντη για αυτό ανέβηκε η κρεατινίνη στο τέρμα.....και ξεκίνησαν όλα
Τα λέω μπερδεμένα ίσως συγγνώμη.
Πολλές γνώμες να πάρετε.γρηγορα
Αν είστε Θεσσαλονίκη στείλτε μου να σας δώσω ονόματα.
Βλέπετε μετά ρώτησα τόσους πολλούς....δεν προλαβα με το παιδί μου δυστυχώς γιατί όλα έγιναν πολύ γρήγορα.
Εξετάσεις ούρων υπέρηχο κοιλίας μου είπαν πως έπρεπε να κάνω.ομως είπα και πριν πως ο κτηνίατρος (φίλος μας)ο πιο αδιάφορος ?ο πιο άσχετος?
Τέλος πάντων....
Παρακαλώ πολύ μπορούμε να επικοινωνήσουμε, ( μένω Θεσσαλονίκη) διότι έχω πρόβλημα με την σκυλίτσα μου ( το παιδάκι μου), θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και να πάρω και δεύτερες γνώμες. Ευχαριστώ πολύ
 


skiaxtros

New Member
31 Ιουλίου 2022
2
1
40
Παιδιά καλημέρα... Έχω ένα ιαπωνικο ακιτα αρσενικό 3,5ετων το οποίο πήγαμε για στειρωση την Τετάρτη..τις επόμενες ημερες ξεκίνησε εμετούς κ διαρροιες, έγιναν εξετάσεις κ βρήκαμε τις τιμές στον Θεό.. Ουρια κρεατινινη.. Ο κτηνιατρος μας είπε ότι υπήρχε μάλλον πρόβλημα από πριν κ ότι με τη νάρκωση πυροδοτήθηκε..Προεγχειρητικος έλεγχος δεν έγινε ποτέ.. Ο σκύλος τρέφεται με barf.. Μπήκε σε κλινική για οροθεραπεια πέσαν όλα(λευκά, ηλεκτρολύτες καλοί, συκώτι) αλλά παρόλα αυτά ουρια κρεατινινη ανέβηκαν λίγο... Ειμαι σε απόγνωση δε ξέρω τι να κάνω στο σπίτι ειμαστε χάλια. Πήγαμε ένα σκύλο ζωηρό απίστευτα δυνατό κ μου δώσανε ένα σακί. Σήμερα πάμε για υπέρηχο κοιλιας..Αν μπορεί κάποιος κάπως να με βοηθήσει.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Παιδιά καλημέρα... Έχω ένα ιαπωνικο ακιτα αρσενικό 3,5ετων το οποίο πήγαμε για στειρωση την Τετάρτη..τις επόμενες ημερες ξεκίνησε εμετούς κ διαρροιες, έγιναν εξετάσεις κ βρήκαμε τις τιμές στον Θεό.. Ουρια κρεατινινη.. Ο κτηνιατρος μας είπε ότι υπήρχε μάλλον πρόβλημα από πριν κ ότι με τη νάρκωση πυροδοτήθηκε..Προεγχειρητικος έλεγχος δεν έγινε ποτέ.. Ο σκύλος τρέφεται με barf.. Μπήκε σε κλινική για οροθεραπεια πέσαν όλα(λευκά, ηλεκτρολύτες καλοί, συκώτι) αλλά παρόλα αυτά ουρια κρεατινινη ανέβηκαν λίγο... Ειμαι σε απόγνωση δε ξέρω τι να κάνω στο σπίτι ειμαστε χάλια. Πήγαμε ένα σκύλο ζωηρό απίστευτα δυνατό κ μου δώσανε ένα σακί. Σήμερα πάμε για υπέρηχο κοιλιας..Αν μπορεί κάποιος κάπως να με βοηθήσει.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Καλημέρα! Έχετε τιμές καλίου και νατρίου πριν την οροθεραπεία και μετά;
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@skiaxtros εκτός από αυτό που ρώτησε./πρότεινε η @Berna θα πρότεινα να κάνετε και το ACTH τεστ (ελέγχει επίπεδα κορτιζόλης πριν και μετά τη χορήγηση ειδικού υγρού από τον κτηνίατρο). Ανιχνεύει τη νόσο του Addison. Η οποία βασικά ξεσπάει μετά από κάποιο στρεσογόνο συμβάν σε σκύλους που έχουν φυσικά τη γενετική προδιάθεση.

Ένα από τα χαρακτηριστικά της είναι οτι παρομοιάζει συμπτώματα νεφρικής ανεπάρκειας (τόσο σε κλινική εικόνα όσο και και σε αποτελέσματα εξετάσεων). Βασική προϋπόθεση για να γίνει το τεστ είναι ο σκύλος να μην παίρνει ακόμα κανένα είδος κορτικοστεροειδούς. Σε περίπτωση που το τεστ βγει θετικό σε Addison η πρόγνωση είναι πολύ καλή (θα πρέπει καθημερινά να παίρνει μια μικρή ποσότητα prezolon αν είναι μια χαρά οι ηλεκτρολύτες - κάλιο, νάτριο. Αν έχουν θέμα και οι ηλεκτρολύτες, θα πρέπει να παίρνει ένα ακόμα φάρμακο. Και στις 2 περιπτώσεις δεν επηρεάζεται το προσδόκιμο ζωής άπαξ και διαγνωστεί και ο σκύλος μπει σε φαρμακευτική αγωγή)
 


skiaxtros

New Member
31 Ιουλίου 2022
2
1
40
Παιδιά μόλις του κάναμε υπέρηχο κατω κοιλιας κ έδειξε χρόνιο πρόβλημα στα νεφρά του το οποίο με τη νάρκωση τα διέλυσε... Το καλό σενάριο σε εισαγωγικά είναι να συνερθει με την οροθεραπεια, να αρχίσει να τρώει να περπαταει κ ζήσει κάποιο χρόνο.. Ειδάλλως.. αν η κλινική του εικόνα μεινει ως έχει..... Η εικόνα των νεφρών του είναι σαν 13χρονου σκυλου.. Σας ευχαριστώ που ανταποκριθηκατε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3