Barf-διαροιες


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μη δίνεις συμπληρώματα (π.χ. λινέλαιο) όσο δεν έχεις ξεκαθαρίσει τα βασικά.
Κάνε αυτό που σου είπαν, είτε σε μαγειρευτό είτε σε ωμό, δώσε ένα ένα τα συστατικά για κάποιο διάστημα - αφού τελειώσεις με τη δίαιτα τώρα - για να καταλάβεις τι τον πειράζει.

Π.χ. κοτόπουλο με λαπά. Κοτόπουλο με γλυκοπατάτα. Κοτόπουλο με λαχανικά. Μοσχάρι με λαπά, ... κτλ κτλ. Θα σου λεγα και σκέτο κοτόπουλο/σκέτο μοσχάρι όπως ακριβώς περιγράφει ο canis αλλά εμένα σίγουρα με μόνο πρωτεϊνη *μαγειρευτή* και (άρα) χωρίς κόκκαλα θα έκανε μαλακά κακά, οπότε δεν ξέρω, τα παιδιά που δίνουν μπαρφ ξέρουν καλύτερα.

Επειδή αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα μου μυρίζεται περίπτωση ευαίσθητη όπως ο δικός μου (τον ξετινάζει και το λίγο λίπος), στο ξαναλέω, τον δικό μου το πολύ κοτόπουλο (π.χ. και για 2 βδομάδες σερί) τον πειράζει. Δοκίμασε πρώτα γαλοπούλα, και τώρα στη δίαιτα, στο βραστό που του δίνεις.

Παράδειγμα σε μας, με τον παραπάνω τρόπο προσθαφαίρεσης προϊόντων: κιμάδες από τα τυπικά κομμάτια που κάνουν κιμά είναι πίτα στο λίπος, τον πάνε αίμα. Εγώ έχω περιορίσει το μοσχάρι γενικά σε 1 κιλό το μήνα, καθαρό κομμάτι, γιατί είναι αρκετά πιο βαρύ και με πιο πολλά λίπη. Και 1 κοτόπουλο μια φορά το μήνα. Το υπόλοιπο γαλοπούλα. Εντόσθια ποτέ, μόνο κανά μεζέ άμα κάνω για μένα. Ψάρι όλα όσα δοκίμασα οκ, αλλά τα τρώει περιστασιακά. Ρύζι επίσης το πολύ τον πειράζει. Προτιμώ γλυκοπατάτα όταν βρίσκω. Λαχανικά ποτέ, αίμα. Ξερό (θεόξερο) ψωμί για σνακ/για τα δόντια, τέλειο, του στρώνει και στομάχι. Για να καταλάβεις για πόσο πρέπει να πειραματιστείς, έχω ψάξει και τι είδους ρύζι του κάθεται καλύτερα (εμένα ας πούμε μπασμάτι ο λόρδος. Νυχάκι, καρολίνα, parboiled όχι καλά. Αναποφλοίωτο explosive διάρροια).

Αν δεν το κάνεις έτσι, ένα ένα, άκρη δεν θα βγάλεις.
 
  • Like
Reactions: sis


Emma-Baron

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
11
15
33
καλησπερα και απο μενα την μπαρφαρα δεν την αλλαζω με τιποτα (εχω καει απο τροφες) τεσπα στο θεμα μας η εισαγωγη ενος σκυλου στην ωμη διατροφη πρεπει να γινετε σταδιακα για να μπορεσει ν συνηθισει ο οργανισμος. προτιμω να δινω λαχανικα-φρουτα πολτοποιημενα με ελαιολαδο αλλα οχι σε καθε γευμα καποιες φορες τη βδομαδα οποτε εγω θα προσαναλοτιζομουν στη φυτικης προελευσης τροφη που καταλανωνει ο σκυλος και ιδιαιτερα στα λιπαρα (λαδια). τελος καποια σκυλια παρουσιαζουν αλλεργιες σε καποιες πρωτεινες και αντιμετοπιζεται ειτε με υδρολυση αδυνατο στην ωμη διατροφη η αντικαταστώντας της με καποια αλλαη πχ γαλοπουλα οπως ειπωθηκε και παραπανω. ελπιζω να βρεις τ φταιει και να αποφυγεις τη ξηρα τροφη :)
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
ok..παιδια ευχαριστω....προς το παρον βραστο στηθος με ρυζι κ καλα κακα κ κανουμε κ τουμπες για να φαμε....αλλα ακριβο το φιλετο...οποτε θα το ξαναπαμε σιγα σιγα...
 










Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
Λοιπον γεια σας κ παλι...σημερα θελω να κανω μια αργη εισαγωγη ξανα στο ωμο κρεας....οπωςς μου ειχατε στις προηγουμενες αναφορες.....πηρα ενα ολοκληρο κοτοπουλο στα τεσερα κομμενο...να δωσω σιγα σιγα με ρυζι βρασμενο?φοβαμε τα κοκαλα λιγο.....τι λετε?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
θα δωσεις ωμό κρέας με βραστό ρυζι? γιατι? Εχεις διαβάσει τα θέματα για τη barf διατροφή?
Λαχανικά δινεις?
 
  • Like
Reactions: manolo


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
θα εισαγαγω ενα ενα τα λαχανικα αργοτερα γιατι εκανε δυαριες με κατι....αν διαβασεις προηγουμενα θα δεις....εχω διαβασει αρκετα...το ρυζι πως δηλαδη ωμο?
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Ρυζι δεν χρειάζεται στη barf.Ουτε άψητο, ούτε ψημένο.
Αρχισε μονο με κρέας κι αργοτερα βαζε ενα ενα τα λαχανικα
 
  • Like
Reactions: manolo


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Συγνώμη μπορεί να είναι άτοπη η παρέμβασή μου αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Εκτός απο το θέμα της διατροφής έχει γίνει στο σκυλί μια εξέταση κοπράνων για τυχόν παράσιτα τα οποία δεν καταπολεμούνται με τις κοινές αποπαρασιτώσεις αλλά χρειάζονται ειδική αγωγή? Ρωτάω επειδή το είχαμε αντιμετωπίσει και εμεις. Πρέπει να βρεθεί το αίτιο της διάρροιας και μετά να αντιμετωπιστή το σύμπτωμα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Stef82 Αν θέλεις την γνώμη μου βρες μια καλή ξηρά τροφή που θα κάτσει καλά στον σκύλο σου και μείνε σε αυτήν.
Τώρα αν ντε και καλά θέλεις να μμείνεις στην μπαρφ ξεκινά να διαβάζεις στην ενότητα "διατροφή" του φόρουμ τα πολλά θέματα περί μπαρφ για να αρχίσειςνα μμπαίνεις στο νόημα με ότι έχει να κάνει με την συγκεκριμένη μέθοδο διατροφής γιατί παρόλο που ισχυρίζεσαι το αντίθετο από τα γραφόμενα σου όπως αυτό το μήνυμα
θα εισαγαγω ενα ενα τα λαχανικα αργοτερα γιατι εκανε δυαριες με κατι....αν διαβασεις προηγουμενα θα δεις....εχω διαβασει αρκετα...το ρυζι πως δηλαδη ωμο?
βγαίνει το εντελώς αντίθετο συμπέρασμα.

Υ.Γ: το ώμο ρύζι είναι κατάλληλο μόνο για να το πετάς σε γάμους:D :)
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
καλησπερα ... για εμενα η ωμοφαγια ειναι ενα ιδιαιτερο ζητημα και οπου δω δημοσιευση σχολιαζω . οποτε θα μου επιτρεψετε να πω την αποψη μου ... καταρχας ωμο=ασθενειες οποτε εμετοι διαρροιες και αλλα .. 2ον για να ξεκινησεις ωμοφαγια σε εναν σκυλο πρεπει να ξερεις .. αυτο που διαβασα παραπανω "βαζε ενα ενα τα συστατικα" ειναι για εμενα λαθος .. η διατροφη ενος σκυλου πρεπει να ειναι πληρης οσον αφορα τις πρωτεινες τους υδατανθακες τα λιπη κλπ κλπ ... δεν αρκει μονο ενα κοτοπουλο και ειναι ενταξει ... γι αυτο και προτεινω ξηρα τροφη .και τελος οπως ειπα και πιο πανω ασθενειες το πιο βασικο απο ολα ... τα μικροβια πρεπει να καταστρεφονται και για να γινει αυτο η τα βραζουμε οπως κανουμε οι ανθρωποι η χρειαζονται θερμοκρασιες τις οποιες δεν μπορει να φτασει η καταψυξη του ψυγειου μας ... :)
ααα και σχετικα με την διαρροια θα σου προτεινα να δοκιμασεις μια ξηρα τροφη να δεις αν θα βελτιωθει ..
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
εγω εκανα οτι ακριβως ανεφερες κ εσυ manolo πριν απο καποιες μερες...που ειπες να προσεχω την μηχανη αλεσματος....ρωτησα απλα οσον αφορα το κρεας αν ειναι ρισκο το ολοκληρο πλαταρι με φτερουγες ωμο κομματι λογω κοκαλων.....μην κολλατε στο ρυζι....απλα απαντησα σε προηγουμενη ερωτηση....κ ρυζι ετρωγε λογω δυαριας που εχει σταματησει βεβαια....καλλιεργια κοπρανων δν εχω κανει,ολες τις αλλες εξετασεις ναι....αν ξανακανει δυαριες θα κανω.....αυτα...ευχαριστω
 


Stef82

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
42
1
41
σευχαριστω κ σενα Ioanna για την αποψη σου....οι αποψεις κ για τα μικροβια δυεισταντο..(μαλλον το εγραψα λαθος)....χωρις βεβαια να ειναι δικαιολογια ξηρα ουτε να τη μυρισει..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
αυτο που διαβασα παραπανω "βαζε ενα ενα τα συστατικα" ειναι για εμενα λαθος .. η διατροφη ενος σκυλου πρεπει να ειναι πληρης οσον αφορα τις πρωτεινες τους υδατανθακες τα λιπη κλπ κλπ ... δεν αρκει μονο ενα κοτοπουλο και ειναι ενταξει ... γι αυτο και προτεινω ξηρα τροφη .
Θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις όλα αυτά τα ποστ που αναφέρθηκαν σε αυτό γιατί κάτι δεν κατάλαβες καθόλου καλά.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
σευχαριστω κ σενα Ioanna για την αποψη σου....οι αποψεις κ για τα μικροβια δυεισταντο..(μαλλον το εγραψα λαθος)....χωρις βεβαια να ειναι δικαιολογια ξηρα ουτε να τη μυρισει..
το θεμα των μικροβιων ειναι οντως ενα πολυ σοβαρο θεμα χωρις να θελω να υπερασπιστω κανεναν (κτηνιατρο κλπ) , στο λεω απλα γιατι πλεον ειναι η "δουλεια" μου αυτη και τωρα καταλαβα πραγματικα τι σημαινει σαλμονελα πχ ... μια πολυ γνωστη ασθενεια σε ολους μας πιστευω .. γι αυτο ειμαι και υπερ της ξηρας διοτι ξερω τι τρωει ο σκυλος μου αφου πρωτα εχω δει τα συστατικα και ολα αυτα τα σχετικα ..
 




Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις όλα αυτά τα ποστ που αναφέρθηκαν σε αυτό γιατί κάτι δεν κατάλαβες καθόλου καλά.
η αληθεια ειναι οτι τωρα ειδα οτι υπαρχουν 3 σελιδες με σχολια χαχα σιγα σιγα θα τα διαβασω ολα !!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3