Γιατί τρέμει;;


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Λοιπόν είναι μια βδομάδα τώρα που έχω παρατηρήσει ότι σε ανύποπτο χρόνο (είτε είναι καθιστή είτε ξαπλωμένη) τρέμουν οι μύες της Ντόντο. Επειδή ακριβώς πριν μια εβδομάδα πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι έχει ψευδοκυηση και απο τη περασμένη Πέμπτη (δηλαδή 5 μέρες) παίρνει galostop, αναρωτιέμαι αν μπορεί να είναι απο αυτό! Έχω και βίντεο, αλλα δε ξέρω πως να το ανεβάσω.
Σημειώνω ότι δεν είναι από όνειρο, το κάνει και καθιστή. Είναι σα να συσπώνται οι μύες! Πήρα χθες το γιατρό μήπως πρέπει να παμε να μας δει αλλα μου είπε να μην το σκέφτομαι και δεν είναι τίποτα.
Σημ: η Ντόντο είναι ημίαιμη 11μηνών, 23.7κιλά
 




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Συσπώνται οι μύες, στα πόδια και στα χερια. Όχι πάντα, ορισμένες φορές όταν είναι ξαπλωμένη και ορισμένες όταν κάθεται. Δεν τουρτουριζει, και δεν σταματάει ακόμα και όταν τη σκέπαζω. Έχετε ακούσει για τέτοιες παρενέργειες του galostop? Ο γιατρός ήταν κάθετος, να μη το σκέφτομαι. Αλλά προβληματίζομαι.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μπορείτε να δείτε το βίντεο? Το ίδιο κάνει και καθιστή ορισμένες φορές
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κάνει κάτι άλλο; Έχεις παρατηρήσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά; Τίποτα σαν "χάσιμο" ας πούμε ή κάτι διαφορετικό γενικά; Εξετάσεις έχει κάνει πρόσφατα;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δες γλυκόζη αίματος & θυρεοειδή. Μου το έκανε ο Μάο όταν είχε απορρυθμιστεί ο θυρεοειδής του και έκανε υπογλυκαιμίες.
 
  • Like
Reactions: kosmaki


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Τις τελευταίες βδομάδες είναι μέσα στη γλύκα και ολο1 κοιμάται, Αλλά εν τέλει ήταν η ψευδοκυηση. Εξετάσεις κάναμε αρχές Δεκέμβρη και ήταν φυσιολογικές.
Αυτό που σκέφτηκα ήταν μήπως έχει να κάνει με τη ψευδοκύηση ή το galostop. Ο γιατρός μου είπε να μη το σκέφτομαι, αλλά ρε παιδιά, πως μπορεί κανείς να μη το σκέφτεται?
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Δες γλυκόζη αίματος & θυρεοειδή. Μου το έκανε ο Μάο όταν είχε απορρυθμιστεί ο θυρεοειδής του και έκανε υπογλυκαιμίες.
Μπορεί να έχει να κάνει με το γεγονός ότι - λόγω της ψευδοκύησης - τρώει με το ζόρι αυτές τις μέρες (και συνήθως Όχι τη τροφή της)! Ευχαριστώ πολύ, νομίζω θα κλείσω ενα ραντεβου να πάω να τη δει ότι κι αν λέει!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ένας εύκολος τρόπος (που δεν κάνει ζημιά) για να δεις αν πρόκειται για υπογλυκαιμία είναι να της δώσεις λίγο νερόμελο όταν την πιάνει το τρέμουλο. Ένα κουταλάκι του γλυκού περίπου. Αν φταίει αυτό θα συνέλθει. Αλλά την αιτία θα την βρει μόνο ο γιατρός με εξετάσεις.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ο γιατρός για να σου πει να μην το σκέφτεσαι πρέπει να σου εξηγήσει τι έχει στο μυαλό του, όχι έτσι. Αν θεωρεί ότι είναι αντίδραση στο galastop, αν είναι κάποια μικρή λοίμωξη λόγω της ψευδοκύησης (στους μαστικούς αδένες π.χ.), αν είναι υπογλυκαιμία που λέει κι η elpinor - στο νετ ας πούμε τα αναφέρει αυτά ως λόγους για τρέμουλο σε ψευδοκύηση. Αν ήταν να κοιτάμε το νετ τι χρειζόμαστε τους γιατρούς όμως; Οφείλει να στα πει. Εγώ λέω να την πας, για να είσαι σίγουρη, να την κοιτάξεις για πυρετό και ότι άλλη εξέταση χρειαστεί.

Τι πάει να πει "να μην το σκέφτεσαι"...; (Τα πήρα λίγο με τους γιατρούς γενικά, δεν ξέρω αν το κατάλαβες :p )
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Καλησπέρα. Μήπως θα έπρεπε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη απο έναν άλλον γιατρό?Δεν εχω προς θεού τίποτα με τον άνθρωπο και μπορει να είναι θαυμάσιος στη δουλειά του. Αλλά πως είναι τόσο σίγουρος οτι δεν είναι τίποτα χωρίς να έχει δει το σκυλί?
 
  • Like
Reactions: kosmaki


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Έχετε δίκιο σε όλα τα παραπάνω... Γενικά είναι αυτό το στυλ ο γιατρός, του "μην ανησυχείς, εαν είναι κάτι θα στο πω εγώ". Επειδή έχω δει δουλειά του με τη φιλοζωική τον εκτιμώ και τον εμπιστεύομαι και ήθελα να αποφύγω τις πολλές γνώμες μην αποτρελλαθω (ίσως δε το αποφύγω τελικά).
Τέλος πάντων, θα δοκιμάσω το νερομελο και θα τη πιέσω όσο μπορώ και με το φαί, στην ανάγκη θα τη ταιζω με το χέρι. Απλά δεν θέλω να τη κακομαθω γιατί ήδη είναι περίεργη με τη ξηρά και τη τρώει με το ζόρι, ειδικά μετά τη ψευδοκύηση την έκοψε σχεδόν τελείως.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Στις ψευδοκυησεις,οσες εχω δει εγω εγω,γινονται καρα περιεργες...ειδικα η Ηρα συμπεριφερεται λες κ ολη μερα τρωει ξυλο κ θελει tlc,προσωπικα συμπεριφερομαι σα να μην συμβαινει τιποτα,τιποτα απολυτως δεν αλλαζει!
Για το φαι γιατι να την πιεσεις?ισα ισα που οσο λιγοτερο τρωει τοσο πιο γρηγορα θα της κοπει το γαλα...
Οσο για το τρεμουλο μου το κανε συχνα στο ποδι συγκεκριμενα οταν ηταν μικρη κ τα χα χρειαστει τοτε γιατι ηταν κ στην αναπτυξη,την ειχα τρεξει στους κτηνιατρους κ αποφανθηκαν με ενα στομα μια φωνη ολοι οτι δεν ηταν κατι παθολογικο ετσι δεν εδωσα περαιτερω σημασια,θα σου πω οποτε ποτε το κανει η Ηρα τωρα ακομη μπας κ αναγνωρισεις κανα κοινο 1) οταν ειναι υπερενθουσιασμενη για κατι πχ περιμενει να της πεταξω το μπαλακι,βλεπεις το ποδι κ παει σαν σεισμοπληκτο 2) οταν τα χει παρει κρανιο κ ετοιμαζεται να κανει ντου,παιρνει μια κλασσικη σταση ακινητη να κοιταει τσιτωμενη κατι κ την βλεπεις να τρεμει 3) οταν κοιμαται κ βλεπει ονειρα,τρεμουλο,χτυπιεται ολοκληρη,τρωμε ωραιοτατες κλωτσιες ... 4) οταν εχει φοβηθει πολυ με κατι,τρεμει ολοκληρη κ παιρνει ωρα να την ηρεμησω 5) οταν κρυωνει...
 
  • Like
Reactions: kosmaki


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
@Μαρια&Ηρα για τα πρώτα 4 που αναφέρεις νομίζω πως ευθύνεται η ανδρεναλίνη. Δεν αποκλείεται και η Ντόντο να νιώθει αλλαγές στο σώμα της και να αγχώνεται λίγο, με αποτέλεσμα να εκκρίνεται πάλι ανδρεναλίνη.

Πάντως καλό είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στον γιατρό, ειδικά αν δεν έχουμε σοβαρό λόγο να τον αμφισβητήσουμε.
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πάντως καλό είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στον γιατρό, ειδικά αν δεν έχουμε σοβαρό λόγο να τον αμφισβητήσουμε.
Το να ξέρω εγώ που με αφορά ένα ιατρικό θέμα το γιατί γίνεται κάτι δεν είναι αμφισβήτηση, είναι ερώτηση και οφείλει ένας γιατρός να την απαντήσει/να ενημερώσει.
 
  • Like
Reactions: kosmaki and nas


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μωρέ, καταλαβαίνω και το γιατρό που λέει "σάμπως αν εξηγήσω θα καταλάβει", απλά δεν λειτουργούν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Ο φίλος μου πχ δεν ενδιαφέρεται για λεπτομέρειες, μου λέει αν είπε ο γιατρός να μην ανησυχείς να μην ανησυχείς. Και το ξεχνάει. Εγώ τρώγομαι όμως! Όταν κάποια στιγμή για έναν τίτλο καλαζάρ τον πηρα τον άνθρωπο και του είπα "εξήγησε" το έκανε, αλλά δεν του βγαίνει πάντα μόνος του.
Τέσπα, για να μη βγαίνω εκτός (μιας και το θέμα καλός κτηνίατρος είναι μεγααααααλη κουβεντα): @Μαρια&Ηρα Ευχαριστώ πολύ! Θα παρατηρήσω και θα δω σε σχέση με τη δική σας περιπτωση! Όσο για tlc, ειλικρινά τόση γκρίνια και τόσο παράπονο δε φανταζόμουν ότι μπορεί να έχει εμβιο ον - μη κακοποιημένο!
Έχθες το έκανε αισθητα λιγότερο απο προχθές και σήμερα που τελειώνουμε με το galastop θα δούμε πως θα συνεχίσει και θα πάμε γιατρό την Παρασκευή. Φαινεται οτι οι μυικοι σπασμοί είναι παρενέργεια, και κανονικά πρέπει να σταματήσουν μετά την διακοπή του φαρμάκου... Ίδωμεν!
 






SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Τέτοιους, ίδιους σπασμούς, και σε υπερθετικό βαθμό κάνει ο δικός μας που έχει νεφρική ανεπάρκεια: ο γιατρός μας είπε ότι είναι από την υπερβολική συγκέντρωση τοξινών στον οργανισμό του. Μπορεί να της έκατσε βαρύ το galastop, δε ξέρω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
(n)(n)(n)Θα σου απαντήσω τη Παρασκευή:oops::oops::oops::oops:
Θα το σκεφτόμουν ως εξης:
1, έπεσε και χτύπησε.... όχι
2, κινείται κανονικά στη βόλτα της?... ναι
3, πότε ξεκίνησε? ...με το galastop
4, της πονάει το πόδι όταν το ζουπάς?..... όχι
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3