Ζωη με χασκυ


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Γειά σας
Επειδή τον τελευταίο Και το ψάχνω αρκετά τις Ράτσες καθώς θέλω να αποκτήσω ένα κουταβάκι θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία Στα χασκυ! Δηλαδή γνωρίζω ότι χρειάζονται πολύ άσκηση γιατί έχουν πολύ ενέργεια Και πώς εσείς καταφέρνετε να Την βγάζετε όλη στη Την ενέργεια από το χασκυ σας; ή πώς είναι η ζωή με ενα σκύλο με διπλό τρίχωμα.. ;)
Ότι άλλο μπορεί να σκεφτείτε πείτε το απλά θέτω κάποια βασικά ερωτήματα
Σας ευχαριστώ πολύ
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
κοιτα οσον αφορα για την άσκηση ειναι αληθεια.δεν κουραζονται ποτε,εγω πρεπει να την εχω 2 ωρες σε κλειστο γηπεδο να τρεχει για να παμε σπιτι και να μην τα κανει μπαχαλο εκει μεσα..το καλο καθε σαββατο πηγαινουμε στο βουνο πεζοπορια ολο το μεσημερι,7+ χιλιομετρα,εκει κουραζεται καπως.Οσο για το διπλο τριχωμα..απου που να προτοαρχισω..φιλε πολλη μαλλι!θα χριαζεσαι καθημερινο βουρτσισμα και μια καλη τροφη..ακομη αν ζει εξω μπορει και να μαδαει καθημερινα
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Χαχαχα κατάλαβα αν και με τα 7+ κουράζεται ΚΑΠΩΣ δεν κουράζονται ποτέ αυτά τα σκυλιά :) Δηλαδή με το βούρτσισμα δεν βρίσκεις παντού τρίχες ή αυτό είναι πάγιο;και μπορεί να γίνει κουραστικό ή ενοχλητικό το θέμα με τις τρίχες Δηλαδή να είναι σε όλα τα ρούχα σου ή όταν έχεις επισκέψεις να γεμίζουν και αυτοί; Σορρυ αν ακούγομαι λίγο περίεργος απλά θέλω να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για να καταλήξω στη σωστή επιλογή ;)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μα και εσύ ρωτάς για χασκυ και φοβάσαι τις τρίχες?? Τριχα και σκύλος πάνε πακέτο, οτι σκυλος και να είναι, ποσο μαλλον...
Το ρολερ με την αυτοκολλητη ταινια, τα πανακια swiff.... και η ηλεκτρική θα γινουν κολλητοι σου!!!

Με το χτενισμα απλα θα φευγει απο πανω του αυτο...090be51874c78aeb3d2138c65527c826.jpg

Οχι οτι δεν θα βγαζει και αλλο μετα...
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Μα και εσύ ρωτάς για χασκυ και φοβάσαι τις τρίχες?? Τριχα και σκύλος πάνε πακέτο, οτι σκυλος και να είναι, ποσο μαλλον...
Το ρολερ με την αυτοκολλητη ταινια, τα πανακια swiff.... και η ηλεκτρική θα γινουν κολλητοι σου!!!

Με το χτενισμα απλα θα φευγει απο πανω του αυτο...View attachment 55994

Οχι οτι δεν θα βγαζει και αλλο μετα...
Νομίζω μετά απ΄αυτό θα το ξανασκεφτεί!! :ROFLMAO::ROFLMAO:
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Όχι δεν είναι Ότι έχω θέμα απλά ρωτάω για να δω πως είναι πρακτικά να έχεις έναν τέτοιο σκύλο μέσα στο σπίτι!!και να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν κάποιος έχει κήπο ισχύει ότι τα χασκυ θέλουν να σκάβουν;
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Όχι δεν είναι Ότι έχω θέμα απλά ρωτάω για να δω πως είναι πρακτικά να έχεις έναν τέτοιο σκύλο μέσα στο σπίτι!!και να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν κάποιος έχει κήπο ισχύει ότι τα χασκυ θέλουν να σκάβουν;
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομιζω ολα τα σκυλια σκαβουν...απαξ κ βρουν την ευκαιρια...
ειδικα αμα πιασουν την μυρωδια κανα ποντικου πχ
εμενα μου χει ανοιξει κατι τρυπες ακολουθοντας τις σηραγγες λες κ φτιαχνει ταφρο
το κακο ειναι οτι τρως τα μουτρα σου πεφτοντας μεσα συχνα πυκνα
το καλο ειναι οτι σου ξετρυπωνει τα ποντικια

πλεον αμα θελω να βγαλω κανα μπεκ της λεω "Ηρα ποντικι" κ της δειχνω το μπεκ να παει να σκαψει εκεινη :cool:
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Χαχαχα Καλή ιδέα αυτή!!απλά ρωτάω γιατί έχει Ο παππούς μου κήπο και θα Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να παίζαμε εκεί να περνούσαμε λίγο χρόνο εκεί μαζί πάντα αλλά φοβάμαι μην αρχίσει να σκάβει και ποιος ακούει τον παππού μετά..!!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν ειναι μονο ποιος τον ακουει αλλα μην πεσει κ μεσα ο παππους,
ειδικα αμα εχει δεντρα τριγυρω,οπως εμεις που εχουμε πλατανια
πεφτουν τα φυλλα καλυπτονται οι τρυπες,τρως τα μουτρα σου...
ουκ ολιγες φορες εχω στραμπουληξει τον αστραγαλο μου
για να μην σου πω ποσες φορες εχω σκασει με τα μουτρα...
not a good idea

Θα μου πεις δεν μπορεις να της το κοψεις?μπορεις...
αλλα ειναι τοσο χαρουμενη οταν το κανει που δεν μου κανει καρδια!
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Χαχαχα Καλή ιδέα αυτή!!απλά ρωτάω γιατί έχει Ο παππούς μου κήπο και θα Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να παίζαμε εκεί να περνούσαμε λίγο χρόνο εκεί μαζί πάντα αλλά φοβάμαι μην αρχίσει να σκάβει και ποιος ακούει τον παππού μετά..!!
Τα σκυλία θα σκάψουν για 4 λόγους, ο πρώτος είναι αυτο που είπε η@Μαρια&Ηρα ή απλά να κρύψουν κάτι, πχ κόκαλο.
Δεύτερος και κυριότερος πιστεύω είναι απλά επειδή βαριούνται και δεν εκτονώνονται.
Τρίτος λόγος είναι ότι τα σκυλιά στην φύση τους ειδικά τις πολύ ζεστές μέρες θα σκάψουν για να δημιουργήσουν ένα λαγούμι όπου θα μπορούν να κρατηθούν δροσερά
Τέταρτος και τελευταίος είναι επειδή απλά τους αρέσει!
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Οπότε πιστεύετε ότι αν βρισκόμαστε στον κήπο Και παίζουμε με μπαλάκια και τα λοιπά λέτε ότι δεν θα θέλει να σκάψει;
 




παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Όλα αυτά βέβαια είναι σε θεωρητικό επίπεδο ακόμη αλλά αν δω ότι Και βόλτα που το πάω Δεν έχει την τάση να σκάβει και εφόσον στον κήπο μου δεν υπάρχουν ποντίκια κλπ ώστε να θέλει να τα πιάσει τότε πιθανότατα να μην σκάβει ούτε εκεί;
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Όλα αυτά βέβαια είναι σε θεωρητικό επίπεδο ακόμη αλλά αν δω ότι Και βόλτα που το πάω Δεν έχει την τάση να σκάβει και εφόσον στον κήπο μου δεν υπάρχουν ποντίκια κλπ ώστε να θέλει να τα πιάσει τότε πιθανότατα να μην σκάβει ούτε εκεί;
Τους λόγους τους εξήγησα... τώρα αν μείνει μόνο του στον κήπο πχ για μια μέρα και βόλτα να το έχεις πάει αλλά δεν εκτονώθηκε όσο έπρεπε σκύλι είναι μπορεί και να σκάψει... Και επίσης παίζει πολυ και ο τέταρτος λόγος που σου είπα...
 


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Μαλιστα... Κατάλαβα τώρα αυτά θα τα δω όταν πάρω και αν πάρω χασκυ!να ρωτήσω και κάτι ακόμα με τις τρίχες και αλλεργίες τι γίνεται;
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Επίσης πες ότι του δίνεις ένα κόκαλο και για τον αλφα βητα λόγο δεν θέλει να το φάει εκείνη την ώρα και έχει πρόσβαση στον κήπο πολύ πιθανός να πάει να το θάψει για να το φάει κάποια άλλη στιγμή...
 




παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Δεν είμαι γιατί συναναστρέφομαι με σκύλους Όχι κάθε μέρα αλλά συχνά απλά λέω Επειδή έχει τόσο τρίχωμα Μήπως αυτό καθαυτό δημιουργεί πρόβλημα
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
φιλε,εκτονοση ΠΑΡΑ πολλη.!!οσο για το μαλλι που με ρωτησες και ποιο πανω,θα εχεις καθημερινο βουρτσισμα..Η θα κατσεις να την καθαρισεις καμια ωρα,η θα εισαι γεματος εσυ και τα ρουχα σου παντα με τριχες!Παντος εγω δεν καταφερα να κουρασω ποτε την δικη μου!Απλα σταματα να τρεχει επειδη βαρεθηκε.Και ειναι και κατι φορες που της φοναζω να ερθει αλλα δεν ερχετε..και ειναι και χωρις λουρι.Εκει κανωω καμια ωρα να την μαζεψω. Βεβαια θα μου πεις δικο σου λαθος..αλλα οταν υπαρχει φαγητο.Μολυς της φοναξω,μια χαρα ερχεται (που θα παει θα βρω που κανω το λαθος :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3