Σέρνει τον κώλο του κάτω...


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το ωραίο είναι πως αφού αδειάσουν τους πρωκτικούς αδένες (οι groomers ή οι κτηνίατροι) σου δείχνουν με "περηφάνια" και "δικαίωση" το έκκριμα και συνήθως σου λένε "Είδες;... Γεμάτοι ήταν" ή "Να, βλέπεις... Είχε πύον" ή "Ορίστε... Τώρα ανακουφίστηκε" και άλλα τέτοια "όμορφα".

Εσύ, εγώ, ο ιδιοκτήτης βλέπει αυτό το "σιχαμένο" υγρό που ζέχνει και φυσικά νιώθει ικανοποίηση και ευγνωμοσύνη για τον άνθρωπο που "γλύτωσε" το σκύλο του, αφαιρώντας του αυτό το τόσο βρωμερό και "κακό" πράμα.

Όλοι ευχαριστημένοι, πιθανόν έχει κλειστεί και το επόμενο ραντεβού και ο ιδιοκτήτης δεν έχει καταλάβει ούτε τι είναι οι πρωκτικοί αδένες, ούτε την χρησιμότητα τους, ούτε γιατί δεν αδειάζουν μόνοι τους... Πόσο μάλλον το αν τώρα κάναμε κάτι καλό ή κάτι κακό και τι θα έπρεπε κανονικά να κάνουμε.

Έχουν γραφτεί αρκετές φορές αυτά εδώ, στα 10+ χρόνια της κοινότητας, τόσο από εμένα όσο και από άλλους, από όσο μπορώ να θυμηθώ.

Να κάνουμε και ένα άρθρο για τους πρωκτικούς αδένες, αλλά...

why bother.jpg

:D
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πολλες φορες το ζητουν οι ιδιοκτητες γιατι βρωμαει το χαλι τους,το πατακι και δεν ξερω τι αλλο αφου ο σκυλος σερνεται και προσπαθει να τους αδειασει εκει....να τα λεμε και αυτα:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι και κατασκευαστικό του ...κώλου. Οκ σαφώς και η φυσική διατροφή που περιέχει και κόκκαλο μπορεί να μειώνει τις πιθανότητες, αλλά πως εξηγούμε το γεγονός ότι δύο σκυλιά ίδιας φυλής που τρώνε τα ίδια (μπαρφ) έχουν διαφορετική κατάσταση στους αδένες? Το ένα θέλει άδειασμα και το άλλο όχι.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι και κατασκευαστικό του ...κώλου. Οκ σαφώς και η φυσική διατροφή που περιέχει και κόκκαλο μπορεί να μειώνει τις πιθανότητες, αλλά πως εξηγούμε το γεγονός ότι δύο σκυλιά ίδιας φυλής που τρώνε τα ίδια (μπαρφ) έχουν διαφορετική κατάσταση στους αδένες? Το ένα θέλει άδειασμα και το άλλο όχι.
γιατι ειναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο;
 






betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Off-topic...



Για να μη σου πω ότι έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ αναγνωρίζω ποιός από τους δύο έχεσε στον κήπο...:p:D
Αμαν!! Ουτε σε αυτο δεν γλιτωνουν την παρατηρηση αυτα τα σκυλια!!! Καμια ιδιωτικοτητα... :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk