Φόλες σε όλη την Ελλάδα


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Προσοχή στο Πολύδροσο:

Πηγή
Γράφει/ξερεις σε ποσο διάστημα ενεργεί η φόλα αυτή; Πέθανε ενα γατάκι που φροντιζε γνωστή μου και αναρωτιόμαστε πως έφαγε μόνο εκείνο και κανενα αλλο..
 
  • Like
Reactions: Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Γράφει/ξερεις σε ποσο διάστημα ενεργεί η φόλα αυτή; Πέθανε ενα γατάκι που φροντιζε γνωστή μου και αναρωτιόμαστε πως έφαγε μόνο εκείνο και κανενα αλλο..
Προσωπικά δεν ξέρω αλλά ρώτησα και αναμένω την απάντηση εφόσον γνωρίζουν.
Τι ηλικίας ήταν το γατάκι; Ήταν σίγουρα από φόλα ή αυτό αναρωτιέστε;

Edit: Μόλις πήρα την απάντηση και δυστυχώς δεν γνωρίζουν τίποτα για την φόλα. :unsure:
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Προσωπικά δεν ξέρω αλλά ρώτησα και αναμένω την απάντηση εφόσον γνωρίζουν.
Τι ηλικίας ήταν το γατάκι; Ήταν σίγουρα από φόλα ή αυτό αναρωτιέστε;

Edit: Μόλις πήρα την απάντηση και δυστυχώς δεν γνωρίζουν τίποτα για την φόλα. :unsure:
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σε καθε περίπτωση :) , υποθέτουμε φόλα γιατι κατα τα αλλα δεν ειχε δείξει συμπτώματα οτι εχει κατι και αλητευε και εξω απο το οικόπεδο που το τάιζαν. Ηλικια δε γνωριζω.
 
  • Like
Reactions: Aslan




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Προσοχή γενικά στο κάτω Χαλάνδρι και πιό συγκεκριμένα:
  • γύρω από το γήπεδο "Μάρκου Παπαδάκη"/Αλάνα
  • γύρω από το 5ο Γυμνασίο Χαλανδρίου
  • στις οδούς Λουτρακίου, Αραχώβης, Σαρανταπόρου, Ζωοδόχου Πηγής
Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε το είδος της φόλας.
 


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Καλησπερα στην παρεα. Μολις πεθανε ενα σκυλακι στα χερια μου απο φολα. Δεν ξερω σε ποιο τοπικ να γραψω. Θα ηθελα πολυ καποιος να μου πει (αν μου ξανατυχει που το απευχομαι μισητα), τι μπορω αμεσα να κανω. Του δωσαν ξυδι και λαδι αλλα διαβασα καπου οτι αυτα μπορει να ειναι και μοιραια. Οποιαδηποτε πληροφορια ειδικα απο ατομο που το εχει κανει και στην πραξη θα μου ηταν πολυ χρησιμη. Διαβασα για αλατονερα και τετοια αλλα το κυριως προβλημα εδω ειναι οτι για να "τρεξω" σκυλακι σε γιατρο επειγοντως χρειαζομαι τουλαχιστο 30 λεπτα. Και Σαββατοβραδο που ετυχε σημερα ουτε στο τηλεφωνο δε βρηκα κανενα. Τελος παντων.

Καλο ΣΚ σε ολους σας και τους 4ποδους συντροφους σας.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
@Enotik δεν λες και σε ποια περιοχη εγινε αυτό να έχουμε το νου μας και οι υπόλοιποι?

Λυπάμαι για αυτό που συνέβη. Μπορείς να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο σου για το ποια σκευάσματα μπορείς να χορηγήσεις και πως.
 
  • Like
Reactions: Aslan and epial


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
@Enotik δεν λες και σε ποια περιοχη εγινε αυτό να έχουμε το νου μας και οι υπόλοιποι?

Λυπάμαι για αυτό που συνέβη. Μπορείς να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο σου για το ποια σκευάσματα μπορείς να χορηγήσεις και πως.
Δε το θεώρησα σημαντικό να το αναφέρω γιατί ζω σ ένα μικρό χωριό της Χαλκιδικής (Νέα Σκιωνη) και μάλλον ξέρεις πως είναι στα χωριά τα "νέα". Ήδη το ξέρουν όλοι. 4ος θάνατος σκύλου είναι από φόλα αυτό το μήνα. Οι 2 απόψε :-(
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Μπορείς να εχεις πάνω σου σκευάσματα (ενέσιμα αν δε κανω λάθος) τα οποια μπορείς να προμηθευτείς απο φαρμακείο και χρησιμεύουν για χορήγηση στο σκυλο μετα απο συνεννόηση με το γιατρό μεχρι να φτάσετε στο κτηνιατρείο.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πρέπει να ημαστε πολλοί προσεκτικοί με τα homemade DIY γιατροσοφια σε τετοιες περιπτωσεις ΕΙΔΙΚΑ εαν δεν εχουμε δει ΤΙ ηταν αυτο που έφαγε το σκυλι, σε πολλες περιπτώσεις τα κανουμε χειροτερα τα πράγματα!

Επαγρύπνηση για τα δικά μας (μα κ για ολα τα αλλα) τα μάτια 14, καταγγελια εαν ξερουμε ποιος σκατοψυχος κρύβετε απο πισω (επειδη λες οτι μενεις σε μικρο χωριο) - για να μην πω ταιστε τον τον παλιοφουστα φολα να δει την γλυκα- κ μια καποια εκπαίδευση απτον κρηνιατρο μας για το τι να κάνουμε κ τι να κουβαλαμε μαζι μας.
 
  • Like
Reactions: Aslan and Enotik


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Παιδιά καλησπέρα! Διάβασα σήμερα οτι καλό είναι να βρίσκεται στο σπίτι μας θεϊκή ατροπίνη. Είναι το αντίδοτο της φόλας και πρέπει να κάνουμε ένεση στον ποπό του σκύλου και κατευθείαν κτηνίατρο.. Τρέμω μήπως μας συμβεί, πιστεύω θα χάσω την ψυχραιμία μου εντελως.. :( Γενικά τι μπορούμε να κάνουμε πριν το μεταφέρουμε στον κτηνίατρο, ώστε να το σώσουμε? :eek: ήξερα οτι καλό είναι να προκληθεί εμετός στο ζώο αλλά σήμερα διάβασα ότι αυτό εξαρτάται από το τι δηλητήριο έχει καταπιεί και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και ο εμετός να αποβεί μοιραίος.. :oops:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Παιδιά καλησπέρα! Διάβασα σήμερα οτι καλό είναι να βρίσκεται στο σπίτι μας θεϊκή ατροπίνη. Είναι το αντίδοτο της φόλας και πρέπει να κάνουμε ένεση στον ποπό του σκύλου και κατευθείαν κτηνίατρο.. Τρέμω μήπως μας συμβεί, πιστεύω θα χάσω την ψυχραιμία μου εντελως.. :( Γενικά τι μπορούμε να κάνουμε πριν το μεταφέρουμε στον κτηνίατρο, ώστε να το σώσουμε? :eek: ήξερα οτι καλό είναι να προκληθεί εμετός στο ζώο αλλά σήμερα διάβασα ότι αυτό εξαρτάται από το τι δηλητήριο έχει καταπιεί και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και ο εμετός να αποβεί μοιραίος.. :oops:
αν o σκύλος σου ειναι τοσο ασχημα που να μην μπορει καν να κανει εμετό θα τον πνίξεις εσύ η ίδια με την ατροπίνη.
το καλύτερο που μπορεις να κανεις είναι να εχεις τα μάτια σου 14 και καλό κτηνιατρο 24/7 διαθεσιμο .
 
  • Like
Reactions: Enotik


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Παντως, δεν κανουν εμετό ολα τα σκυλια τοσο εύκολα. Ο δικός μου πέρσι, στην υποψία οτι εφαγε φόλα -τελικα μάλλον δεν, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...- χρειάστηκε αν θυμάμαι καλα 2 ή 3 ενέσεις για να κανει εμετό. Μετα βεβαια έβγαζε σαν να μην υπαρχει αύριο... Δε ξερω πώς βρίσκονταν ολα αυτα μεσα στο στομάχι του. Και έπειτα τον εβαλα και εφαγε και καμία 30αρια ( ; ) κάψουλες ενεργού άνθρακα (πραγμα που μου είχαν προτείνει να κανω και πριν τον παω στο γιατρό)

ΥΓ: Εννοειται οι ενέσεις έγιναν απο κτηνίατρο και η χορήγηση του άνθρακα έπειτα απο παρότρυνσή του.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Μα την ατροπίνη δεν την χορηγείς για να κανει ο σκύλος εμετό αλλά για να αντέξει λίγη ώρα παραπάνω μέχρι να φτάσεις στο γιατρό.. Ο εμετός μπορεί να προκληθεί από ειδικό σιρόπι ή αλατόνερο ( δεν το συνιστούν πολλοί ) αλλά δεν ξέρω αν είναι σωτήριος σε όλες τις περιπτώσεις.. :( οπότε καταλήγουμε στο ότι δεν κάνουμε τίποτα,καλούμε τον γιατρό και ελπίζουμε να έχουμε προλάβει το κακό? εννοείται προσπαθώ να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα εύχομαι να μην χρειαστεί να το ζήσω αλλά το όλο πράγμα με τις φόλες έχει λάβει τρομερές διαστάσεις τα τελευταία χρόνια!!!:mad::mad: