Σκύλος για φοιτητή;


Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Καλησπέρα σας! Είμαι ο Κώστας, πρωτοετής φοιτητής στην Αθήνα. Ζω σε ένα διαμέρισμα με τους δικούς μου, αρκετά ευρύχωρο. Από μικρός ήθελα πολύ να αποκτήσω έναν σκύλο, αλλά (ευτυχώς) δεν με άφηναν οι γονείς μου. Τώρα που έγινα φοιτητής, σκέφτηκα πιο σοβαρά την απόκτηση σκύλου. Πέρασα αρκετές ώρες διαβάσματος στο ίντερνετ, ώστε πριν ανοίξω θέμα εδώ, να κατέχω τα στοιχειώδη. Έχω διαβάσει για αμέτρητες ράτσες, αλλά δεν κατάφερα να επιλέξω ανάμεσά τους. Το μόνο που μπόρεσα να θεωρήσω πως είναι πολύ κοντά στο πρότυπο ζωής μου είναι το αγγλικό κόκερ σπάνιελ. Πριν μου πείτε άλλες ράτσες ή αν αυτή η ράτσα δεν είναι η σωστή θέλω να πω μερικά πράγματα για εμένα.

Κατ' αρχάς ζω με τους γονείς μου σε ένα αρκετά μεγάλο διαμέρισμα. Οι γονείς δεν έχουν θέμα με τον σκύλο (ίσα ίσα), από τη στιγμή που δεν θα τους επιβαρύνω σε καθημερινή βάση. Οι γείτονες επίσης δεν έχουν πρόβλημα. Σχετικά με τον τρόπο ζωής μου λοιπόν: Μου αρέσει να ασκούμαι! Κάθε μέρα ξυπνάω κατά τις 6 (και ΣΚ) και για 30 λεπτά κάνω τζόκινγκ γύρω από το πάρκο (και όχι μόνο). Το ίδιο συμβαίνει και τα απογεύματα. Σε αυτή την μοναχική καθημερινότητα θα ήθελα κι έναν σκύλο για παρέα και πιστεύω πως οποιοσδήποτε σκύλος μπορεί να ανταποκριθεί.

Ας μιλήσω όμως για το τι θα ήθελα να έχει ο σκύλος που θα αποκτήσω: Θα ήθελα να είναι μέτριος σε μέγεθος (κοντά στα 40-45 εκ.), να είναι κατάλληλος για να ζει με παιδιά (να είναι οικογενειακός σκύλος), να μπορεί να έχει όρεξη να παίξει ανά πάσα στιγμή, να έχει μέτριο με μακρύ τρίχωμα, να είναι έξυπνος και εκπαιδεύσιμος (αν και η εκπαίδευση θα γίνει από ειδικό) και τέλος να είναι ήσυχος μέσα σε ένα διαμέρισμα.

Ελπίζω να μπορείτε να μου δώσετε λίγη βοήθεια στην επιλογή ράτσας. Να ξεκαθαρίσω πως όταν πάω στρατό οι γονείς μου είναι διατεθειμένοι να φροντίσουν τον σκύλο, όπως επίσης σε οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη. Το οικονομικό θέμα επίσης δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα στην απόκτηση μιας φυλής. Απλά να έχετε υπ' όψιν σας πως δεν έχω καμία εμπειρία με σκύλους.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 








Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Παιδιά, μην προτείνετε ημίαιμα αν γίνεται.
Δεν θα ρωτήσω γιατί, γιατί μάλλον θα συγχυστώ. Απλά με τα παρακάτω δεδομένα:
Έχω διαβάσει για αμέτρητες ράτσες, αλλά δεν κατάφερα να επιλέξω ανάμεσά τους.
θα ήθελα κι έναν σκύλο για παρέα
πιστεύω πως οποιοσδήποτε σκύλος μπορεί να ανταποκριθεί.
δεν έχω καμία εμπειρία με σκύλους.
... δεν καταλαβαίνω ούτε πώς, ούτε γιατί περιμένει κάποιος διαφορετική απάντηση.

Μάλλον χρειάζεται να συνεχίσεις το διάβασμα. Το μέλος Orilis σε βοήθησε με κάποιες κατευθύνσεις για διάβασμα. Από μένα, καλή συνέχεια.
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εεε πως να μην κανουμε και λιγη φιγουρα?
Γι'αυτό, υποθέτω,δεν ρωτάει και το μέλος Estranged. Και πιθανότατα κάτι τέτοιο συμβαίνει. Αφήνω το θεματοθετη να εξηγήσει μπας, λέω μπας και, υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος πέρα από τη ματαιοδοξία..
 




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Φιλε Κώστα , καλώς ήρθες στο φόρουμ , τα κόκερ ειναι φοβερά σκυλια , απο τον τροπο γραφής σου , καταλαβαίνω πως εισαι συνειδητοποιημένο άτομο , ελπίζω να μην ειναι απλα ένας ενθουσιασμός , θα σου πρότεινα να διαβάσεις αρκετά για την φροντίδα και τις ευθύνες που χρειάζεται ένας σκύλος , να μιλήσεις με εκτροφεια της ράτσας που σου αρεσει και να μην βιαστείς καθόλου ! Ξεζουμισε το φόρουμ , εχει απαντησεις για όλες τις απορίες . Επισης ειναι δικαίωμα σου να μην θέλεις να παρεις αδέσποτο , για τους δικούς σου λόγους . Παραμένω στην διαθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία .
 




ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Φιλε Κώστα , καλώς ήρθες στο φόρουμ , τα κόκερ ειναι φοβερά σκυλια , απο τον τροπο γραφής σου , καταλαβαίνω πως εισαι συνειδητοποιημένο άτομο , ελπίζω να μην ειναι απλα ένας ενθουσιασμός , θα σου πρότεινα να διαβάσεις αρκετά για την φροντίδα και τις ευθύνες που χρειάζεται ένας σκύλος , να μιλήσεις με εκτροφεια της ράτσας που σου αρεσει και να μην βιαστείς καθόλου ! Ξεζουμισε το φόρουμ , εχει απαντησεις για όλες τις απορίες . Επισης ειναι δικαίωμα σου να μην θέλεις να παρεις αδέσποτο , για τους δικούς σου λόγους . Παραμένω στην διαθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία .
Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι δικαιωμά του... Αν θέλει ράτσα ας πάρει! Απλώς επειδή και ο ίδιος δεν έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, είπαμε ότι καλό είναι να παρει κάποιο αδέσποτο.Ξέρετε, δεν διαφέρουν σε κάτι και αυτά σκυλάκια είναι. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι, σκυλιά πεθαίνουν καθημερινά, οπότε μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο να κυνηγάω ράτσες (ενώ δεν ζητώ κάτι συγκεκριμένο και για συγκεκριμένους λόγους) ενώ μπορώ να δώσω σπίτι σε κάποιο εκεί έξω.Ο τίτλος έτσι και αλλιώς γράφει σκύλος για φοιτητή και όχι επιλογή ράτσας... αυτό κάτι λέει!! Είμαι φοιτήτρια, πήρα αδέσποτο σκύλο και κάπως έτσι απέκτησα τον καλύτερο μου φίλο. Δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι ποιοι μπορεί να είναι αυτοί οι λόγοι που κάποιος δεν θέλει ημίαιμο... Ειλικρινά...
 
Last edited:


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι δικαιωμά του... Αν θέλει ράτσα ας πάρει! Απλώς επειδή και ο ίδιος δεν έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, είπαμε ότι καλό είναι να παρει κάποιο αδέσποτο.Ξέρετε, δεν διαφέρουν σε κάτι και αυτά σκυλάκια είναι. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι, σκυλιά πεθαίνουν καθημερινά, οπότε μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο να κυνηγάω ράτσες (ενώ δεν ζητώ κάτι συγκεκριμένο και για συγκεκριμένους λόγους) ενώ μπορώ να δώσω σπίτι σε κάποιο εκεί έξω.Ο τίτλος έτσι και αλλιώς γράφει σκύλος για φοιτητή! Όχι επιλογή ράτσας . Αυτό κάτι λέει .
Δεν υπάρχει πιο αξιαγάπητο ζώο , απο ενα αδέσποτο σκυλάκι , απο την στιγμή όμως που δήλωσε πως δεν τον ενδιαφέρει , πρεπει να σεβαστούμε την αποψη του , επισης στην αρχική του τοποθέτηση ο θεματοθετης ανέφερε συγκεκριμένη ράτσα . Θαυμάζω τους ανθρώπους που εχουν η περιποιούνται αδέσποτα ζωάκια , αλλα θα πρεπει και αυτοι να σέβονται τις επιλογες των άλλων , δεν ειναι λιγότερο φιλόζωος κάποιος που επιλέγει να αποκτήσει σκύλο ράτσας ..φιλικά
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι δικαιωμά του... Αν θέλει ράτσα ας πάρει! Απλώς επειδή και ο ίδιος δεν έχει κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του, είπαμε ότι καλό είναι να παρει κάποιο αδέσποτο.Ξέρετε, δεν διαφέρουν σε κάτι και αυτά σκυλάκια είναι. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι, σκυλιά πεθαίνουν καθημερινά, οπότε μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο να κυνηγάω ράτσες (ενώ δεν ζητώ κάτι συγκεκριμένο και για συγκεκριμένους λόγους) ενώ μπορώ να δώσω σπίτι σε κάποιο εκεί έξω.Ο τίτλος έτσι και αλλιώς γράφει σκύλος για φοιτητή και όχι επιλογή ράτσας... αυτό κάτι λέει!! Είμαι φοιτήτρια, πήρα αδέσποτο σκύλο και κάπως έτσι απέκτησα τον καλύτερο μου φίλο. Δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι ποιοι μπορεί να είναι αυτοί οι λόγοι που κάποιος δεν θέλει ημίαιμο... Ειλικρινά...

Ο ίδιος λόγος που όταν ψωνίζουμε ρούχα τα διαλέγουμε. Έχεις πάει να πάρεις μπλούζα και άφησες να σου δώσουν όποια ήθελαν; όχι!!!! Διάλεξες.
Γούστα είναι αυτά και ότι θέλει ο καθένας σεβαστό.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Δεν υπάρχει πιο αξιαγάπητο ζώο , απο ενα αδέσποτο σκυλάκι , απο την στιγμή όμως που δήλωσε πως δεν τον ενδιαφέρει , πρεπει να σεβαστούμε την αποψη του , επισης στην αρχική του τοποθέτηση ο θεματοθετης ανέφερε συγκεκριμένη ράτσα . Θαυμάζω τους ανθρώπους που εχουν η περιποιούνται αδέσποτα ζωάκια , αλλα θα πρεπει και αυτοι να σέβονται τις επιλογες των άλλων , δεν ειναι λιγότερο φιλόζωος κάποιος που επιλέγει να αποκτήσει σκύλο ράτσας ..φιλικά
Ανέφερε ράτσα και είπε ότι είναι πολύ κοντά στο πρότυπο ζωής του και ότι δεν μπόρεσε να καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη! Να σου πω γιατί? Γιατί δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη, θέλει απλά έναν σκύλο! Η απάντηση που πήρε ήταν ένα ημίαιμο! Αν επιμένει σε ράτσα ας ρωτήσει για ράτσα απλά ο τίτλος δεν προσδιόριζε αυτό ακριβώς! Και για μένα όταν κάποιος βλέπει την κατάσταση στους δρόμους , αγαπάει τα ζώα και αποφασίζει να πάρει σκύλο ράτσας από το να βοηθήσει κάποιο εκεί έξω που υποφέρει,ναι είναι λιγότερο φιλόζωος! Επίσης φιλικά!:)
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Ο ίδιος λόγος που όταν ψωνίζουμε ρούχα τα διαλέγουμε. Έχεις πάει να πάρεις μπλούζα και άφησες να σου δώσουν όποια ήθελαν; όχι!!!! Διάλεξες.
Γούστα είναι αυτά και ότι θέλει ο καθένας σεβαστό.
Θα τον διαλέξει τον σκύλο έτσι και αλλιώς, δεν θα του τον δώσω με το ζόρι! Απλώς μπορεί να είμαι τρελή γιατί το θέμα λέει σκύλος για φοιτητή . Αν είχε κάποια ιδιαίτερη απαίτηση θα είχε ήδη βρει την ράτσα του και δεν θα ρωτούσε καν! Τέλος πάντων εγώ την γνώμη μου είπα, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει οπότε εύχομαι να βρει τον σκύλο που ψάχνει! Εμένα αφήστε με να τρώγομαι μόνη μου!:)
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ανέφερε ράτσα και είπε ότι είναι πολύ κοντά στο πρότυπο ζωής του και ότι δεν μπόρεσε να καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη! Να σου πω γιατί? Γιατί δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη, θέλει απλά έναν σκύλο! Η απάντηση που πήρε ήταν ένα ημίαιμο! Αν επιμένει σε ράτσα ας ρωτήσει για ράτσα απλά ο τίτλος δεν προσδιόριζε αυτό ακριβώς! Και για μένα όταν κάποιος βλέπει την κατάσταση στους δρόμους , αγαπάει τα ζώα και αποφασίζει να πάρει σκύλο ράτσας από το να βοηθήσει κάποιο εκεί έξω που υποφέρει,ναι είναι λιγότερο φιλόζωος! Επίσης φιλικά!:)
Ευτυχία , θελω να ξερεις πως δεν συνεχιζω την συνομιλία μας απλα για να σου παω κόντρα , σέβομαι την αποψη σου , θεωρω πως ειναι διαφορετική απο την δικη μου , απλα η λέξη φιλόζωος ειναι κατι πολυ υποκειμενικό και δεν εχει δυναμόμετρο , η καρδιά κ η ψυχή του καθένα , κρύβει την απαντηση ...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα πράγματα είναι απλά.
Ή
θέλεις κάποια (έστω κάποιες) φυλή (φυλές) και ξέρεις γιατί, οπότε δεν χρειάζεσαι τη γνώμη κάποιου για να καταλήξεις.
Ή
Δεν θέλεις κάτι συγκεκριμένο, οπότε η ευτυχία έχει δίκιο και σου κάνει οποίο αδέσποτο ή πρώην αδέσποτο σου κλέψει την καρδιά.
Ή
Δεν θέλεις σκύλο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ανέφερε ράτσα και είπε ότι είναι πολύ κοντά στο πρότυπο ζωής του και ότι δεν μπόρεσε να καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη! Να σου πω γιατί? Γιατί δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη, θέλει απλά έναν σκύλο! Η απάντηση που πήρε ήταν ένα ημίαιμο! Αν επιμένει σε ράτσα ας ρωτήσει για ράτσα απλά ο τίτλος δεν προσδιόριζε αυτό ακριβώς! Και για μένα όταν κάποιος βλέπει την κατάσταση στους δρόμους , αγαπάει τα ζώα και αποφασίζει να πάρει σκύλο ράτσας από το να βοηθήσει κάποιο εκεί έξω που υποφέρει,ναι είναι λιγότερο φιλόζωος! Επίσης φιλικά!:)
Αυτός ειναι ο κλασικότερος ψυχολογικός εκβιασμός προς κάποιον... μην τον ξεστομίζουμε και σε σκυλοφόρουμ. Κρίμα ειναι!
Η αποψη του θεματοθέτη ειναι ότι αναζητά κάποιο καθαρόαιμο, οπότε δεν έχει νόημα να κινούμαστε γύρω γύρω με το ζόρι επιμένοντας για ημίαιμο. Ας προχωρήσουμε...
@Kostas123 θα σε έλεγες ατομο που του αρεσει να κυκλοφορεί έξω ή πιο του μέσα? Οπότε να μπορεί να ακολουθήσει ο σκύλος σε τέτοιες δραστηριότητες?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ξέχασα ένα "ή": ή ξέρεις τι χαρακτηριστικά θέλεις αλλά δεν ξέρεις σε ποια φυλή συγκεντρωνονται όλα, ή έστω, τα περισσότερα από αυτά
 
  • Like
Reactions: Aslan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3