Το Cane Corso μου


Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Καλησπέρα σε ολους τους φίλους του Forum..θα ήθελα την άποψή σας σχετικα με την επιλογη μου να αποκτησω τον Έκτορα.ενα κουταβι cane corso...ειναι 2μιση μηνων τον απεκτησα μεσω ενος φιλου τυχαια χωρις να ξερω πολλα για την φυλη...εκ τον υστερων ομως εχω ΞΕΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!!! Εν ολιγης εχει μαθει απο 1μηνων να βγαινει εξω για τα μαργαριταρια του...ειναι απιστευτα υπακουος ακομη κ οταν η μπριζολιτσα ή η πιτσα ειναι ακριβως μπροστα στην μουσουδιτσα του!!ακομη κ στο παιχνιδι με μια φορα κ λιχουδια εμαθε να επιστρεφει την μπαλα...κ το πιο συναρπαστικο...μου εχει τρελλη αδυναμια...εχω 2παιδια μικρα και τοση λατρεια δεν μου χει κανενααα...!!περιμενω την γνωμη σας απο τους πιο εμπειρους της φυλης για το τι να περιμενω στο μελλον...ευχαριστω πολυ για το βημα χαιρομαι πολυ που ειμαι στην παρεα σας...
 






Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Ακριβως...ζητημα να ήταν 5εβδομαδων...τον πηραμε μικρουλι αν κ αργοτερα διαβασα οτι δεν κανει τοσο μικρο να το χωριζεις απο την μαμα του αλλα ειληκρινα..τον εχω απο 20Δεκεμβριου και με ημερομηνια γεννησης 15Νοεμβριου (4,5εβδομαδων)δεν συμμαδεψε καθολου το σπιτι με κακακια αλλα κ τα τσισα του 3.4φορες λιγο πριν τον προλαβω...εριηα πολυ κηνυγητο ομως..;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Kαι όχι μόνο αυτά... εμαθε να κανει fetch, να μην πειράζει το φαΐ (μπορεί να βοήθησε ότι όταν μπήκε στο σπίτι δεν ειχε αναπτυγμένη οδοντοστοιχία..)
Χμ τι αλλο να κάνει το κουτάβι θαύμα? να περπατάει σε fuss στην δεύτερη βόλτα... φύλαξη σε κανα μήνα ακόμα...
 


Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Kαι όχι μόνο αυτά... εμαθε να κανει fetch, να μην πειράζει το φαΐ (μπορεί να βοήθησε ότι όταν μπήκε στο σπίτι δεν ειχε αναπτυγμένη οδοντοστοιχία..)
Χμ τι αλλο να κάνει το κουτάβι θαύμα? να περπατάει σε fuss στην δεύτερη βόλτα... φύλαξη σε κανα μήνα ακόμα...
Φανταζομαι οτι δεν φανταζεσαι πως σε δουλευωωωω???:) σοβαρα μιλαω...ειναι τοσο απιθανο???
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Φανταζομαι οτι δεν φανταζεσαι πως σε δουλευωωωω???:) σοβαρα μιλαω...ειναι τοσο απιθανο???
Μα φυσικά και δεν με δουλεύεις... γιατί απλά εγώ ξέρω ότι μιλάμε για ενα μωρό που δεν μαθαίνει αυτά που περιγράφεις μεσα σε ένα μήνα που το έχεις.... Το θέμα είναι πως εσύ μαλλον δεν το ξέρεις!
Περισσότερο αντίδραση άμυνας ειναι για να μην σχολιάσω ότι πήρες ενα τόσο μικρό κουτάβι πριν γινει 2 μηνών "αλλά έλα μωρε αφού σε αγαπάει".... που δεν σκέφτηκες να το αποκτήσεις από εκτροφεα ειδικά αφού εχεις παιδιά και οφειλες να δώσεις προσοχή και στο θέμα χαρακτήρα/ταπεραμέντου...

So... όχι, εμένα σίγουρα δεν με δουλεύεις!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Μα φυσικά και δεν με δουλεύεις... γιατί απλά εγώ ξέρω ότι μιλάμε για ενα μωρό που δεν μαθαίνει αυτά που περιγράφεις μεσα σε ένα μήνα που το έχεις.... Το θέμα είναι πως εσύ μαλλον δεν το ξέρεις!
Περισσότερο αντίδραση άμυνας ειναι για να μην σχολιάσω ότι πήρες ενα τόσο μικρό κουτάβι πριν γινει 2 μηνών "αλλά έλα μωρε αφού σε αγαπάει".... που δεν σκέφτηκες να το αποκτήσεις από εκτροφεα ειδικά αφού εχεις παιδιά και οφειλες να δώσεις προσοχή και στο θέμα χαρακτήρα/ταπεραμέντου...

So... όχι, εμένα σίγουρα δεν με δουλεύεις!

Κόρσο ειπε οτι εχει η γυναίκα οχι Γιόρκι...
 




Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Μα φυσικά και δεν με δουλεύεις... γιατί απλά εγώ ξέρω ότι μιλάμε για ενα μωρό που δεν μαθαίνει αυτά που περιγράφεις μεσα σε ένα μήνα που το έχεις.... Το θέμα είναι πως εσύ μαλλον δεν το ξέρεις!
Περισσότερο αντίδραση άμυνας ειναι για να μην σχολιάσω ότι πήρες ενα τόσο μικρό κουτάβι πριν γινει 2 μηνών "αλλά έλα μωρε αφού σε αγαπάει".... που δεν σκέφτηκες να το αποκτήσεις από εκτροφεα ειδικά αφού εχεις παιδιά και οφειλες να δώσεις προσοχή και στο θέμα χαρακτήρα/ταπεραμέντου...

So... όχι, εμένα σίγουρα δεν με δουλεύεις!
Πηρα ενα σκυλι απο αγαπη χωρις να με ενδιαφερουν οι ρατσες κτλ ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με σκυλο κ δεν ειχα ιδεα οσο κι αν σου φαινεται παραξενο για το τι εστι Cane Corso...οτι εμαθα σε 2μιση μηνες τα εμαθα με το διαβασμα γτ τον λατρεψαμε ολοι!!εγω περιεγραψα αυτα που ζω κοντα του 2μιση μηνες τωρα....ναι τα κανει εξω..ναι δεν πειραζει φαι ακομη κ αν ειναι μπροστα του...κ δεν εχω κανενα λογο να το παιξω εξυπνη σε ενα θεμα που δεν κατεχω!! Αφου εσυ το κατεχεις...τοτε ο σκυλακος μου σε διαψευδει...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πηρα ενα σκυλι απο αγαπη χωρις να με ενδιαφερουν οι ρατσες κτλ ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με σκυλο κ δεν ειχα ιδεα οσο κι αν σου φαινεται παραξενο για το τι εστι Cane Corso...οτι εμαθα σε 2μιση μηνες τα εμαθα με το διαβασμα γτ τον λατρεψαμε ολοι!!εγω περιεγραψα αυτα που ζω κοντα του 2μιση μηνες τωρα....ναι τα κανει εξω..ναι δεν πειραζει φαι ακομη κ αν ειναι μπροστα του...κ δεν εχω κανενα λογο να το παιξω εξυπνη σε ενα θεμα που δεν κατεχω!! Αφου εσυ το κατεχεις...τοτε ο σκυλακος μου σε διαψευδει...
Δεν σε ενδιέφεραν αλλά "εψαξες" να πάρεις cc... γιατί? στη φιλοζωική της περιοχής σου δεν βρίσκουν σκυλιά? δεν υπάρχουν άπειρα παρατημένα κουτάβια?
Πήρες σκύλο από ενθουσιασμό, όχι αγάπη. Αλλιώς θα ειχες διαβάσει πριν τον πάρεις... δεν θα τον αποχώριζες από την τοκετοομάδα του προωρα.
Οπότε άσε τα "εμαθε να κάνει την ανάγκη του έξω το 2.5 μηνων κουτάβι" και στρώσου να διαβάσεις ΠΟΛΥ σε όλες τις ενότητες εδώ, πριν σε προλάβουν οι εξελίξεις....
Ελπίζω τουλάχιστον, για την εκπαίδευση του μικρού με επαγγελματία να διαβάσεις περισσότερο από ότι για την απόκτηση.
 


Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Δεν σε ενδιέφεραν αλλά "εψαξες" να πάρεις cc... γιατί? στη φιλοζωική της περιοχής σου δεν βρίσκουν σκυλιά? δεν υπάρχουν άπειρα παρατημένα κουτάβια?
Πήρες σκύλο από ενθουσιασμό, όχι αγάπη. Αλλιώς θα ειχες διαβάσει πριν τον πάρεις... δεν θα τον αποχώριζες από την τοκετοομάδα του προωρα.
Οπότε άσε τα "εμαθε να κάνει την ανάγκη του έξω το 2.5 μηνων κουτάβι" και στρώσου να διαβάσεις ΠΟΛΥ σε όλες τις ενότητες εδώ, πριν σε προλάβουν οι εξελίξεις....
Ελπίζω τουλάχιστον, για την εκπαίδευση του μικρού με επαγγελματία να διαβάσεις περισσότερο από ότι για την απόκτηση.
Ξαναδιαβασε το αρχικο ποστ μου αν σε ενδιαφερει να συζητας επι του θεματος..σευχαριστω για την συμβουλη σου το εχω ψαξει ηδη...αν σε βοηθαει να καταλαβεις δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοια ρατσα...κανενας ενθουσιασμος οσο αναφορα την υιοθετηση....ευαισθησια ισως!θεωρω πως ζει σε αψογο περιβαλλον αποτι τα 2αδερφακια του που απεμειναν επειδη ο φιλος σκοτωθηκε κ κανεις δεν τα φροντιζει...τεσπα απλα υπαρχουν κ καποια λεπτα ζητηματα κ εδω νομιζω δεν κανουμε εξομολογηση!!με ευγενεια ολα συζητιουνται χωρις ειρωνιες κ υποδειξεις
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καλώς ήρθες!!
Μην σε νοιάζει τπτ τώρα το πήρες, φρόντιζε το, προσπάθησε όσο περισσότερο μπορείς και όλα θα πάνε ΤΕΛΕΙΑ.
Υπάρχει αρκετό υλικό εδώ μέσα, διάβασε διάβασε διάβασε!!!! Μην περιμένεις μασημένη τροφή.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
FrenchieFan, καλά διάβασες. Πιες, τώρα, κι ένα ποτήρι νερό, γιατί φοβάμαι μην πάθεις τίποτα. Ανάσες... Ανάσες...
Μάλλον θα ήθελες να πεις ένα διπλό (μη σου πω και τριπλό:cool:) Jack !!!:p:D
 


Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Καλώς ήρθες!!
Μην σε νοιάζει τπτ τώρα το πήρες, φρόντιζε το, προσπάθησε όσο περισσότερο μπορείς και όλα θα πάνε ΤΕΛΕΙΑ.
Υπάρχει αρκετό υλικό εδώ μέσα, διάβασε διάβασε διάβασε!!!! Μην περιμένεις μασημένη τροφή.
Σ.ευχαριστω πολυ κανω οτι μπορω γι.αυτον...κατα την γνωμη σου θα ειναι ενταξει που μεγαλωνει μεσα στο σπιτι...??θελω να πωωω..του ειναι αρκετη μια ωρα τρεξιμο κ παιχνιδι στο κτημα??
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Παντού θα είναι εντάξει αρκεί να έχει ότι χρειάζεται. Θα μάθει να νοιώθει άνετα μέσα στο διαμέρισμα και ας είναι 30τμ αρκεί όμως να τον βγάζεις και έξω να κάνει και αυτός τα δικά του.
Το πόσο είναι αρκετό διαφέρει στο κάθε σκύλο, αυτό θα το καταλάβεις με το καιρό πόσο πρέπει.
Τώρα που είναι μικρός δεν χρειάζεται μεγάλες βόλτες αλλά πολλές και μικρές.
Άσε που τόσο μικρό δεν κάνει να βγαίνει έξω.
Πας αύριο σε κτηνίατρο ( δεν κάνω πλάκα δες το σαν εντολή :p) και θα σου εξηγήσει αυτός πολλά. Εμβόλια, πρόληψη για παράσιτα και πολλά άλλα.
Αν έχεις κάποιο γνωστό γνώστη θα σε βοηθήσει πολύ!!
 


Tania.Giwtis

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
12
3
39
Παντού θα είναι εντάξει αρκεί να έχει ότι χρειάζεται. Θα μάθει να νοιώθει άνετα μέσα στο διαμέρισμα και ας είναι 30τμ αρκεί όμως να τον βγάζεις και έξω να κάνει και αυτός τα δικά του.
Το πόσο είναι αρκετό διαφέρει στο κάθε σκύλο, αυτό θα το καταλάβεις με το καιρό πόσο πρέπει.
Τώρα που είναι μικρός δεν χρειάζεται μεγάλες βόλτες αλλά πολλές και μικρές.
Άσε που τόσο μικρό δεν κάνει να βγαίνει έξω.
Πας αύριο σε κτηνίατρο ( δεν κάνω πλάκα δες το σαν εντολή :p) και θα σου εξηγήσει αυτός πολλά. Εμβόλια, πρόληψη για παράσιτα και πολλά άλλα.
Αν έχεις κάποιο γνωστό γνώστη θα σε βοηθήσει πολύ!!
Τον εχω απο τον Δεκέμβρη...εχει κανει ήδη τα 2πρωτα puppy τον εχει δωσει πριν ενα μηνα παστα για ενδοπαρασιτωση κ πριν 10μερες 2χαπακια παλι για σκουλικι αποτι καταλαβα κ μια αμπουλα γτ βγαινει στον κηπο...γτ να τον ξαναπαω???αααα κ μου ειπε για το εμβολιο της λεϊσμανιωσης??? Ποια η γνωμη σου?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf