Σκύλος για φοιτητή;


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Και για μένα όταν κάποιος βλέπει την κατάσταση στους δρόμους , αγαπάει τα ζώα και αποφασίζει να πάρει σκύλο ράτσας από το να βοηθήσει κάποιο εκεί έξω που υποφέρει,ναι είναι λιγότερο φιλόζωος!
Δεν ήξερα οτι υπάρχει μετρητής κυνοφιλίας και φιλοζωίας..... ενδιαφέρον! (n)

@Kostas123 αρχικά θα σου έλεγα να δεις εκτοφεις απο τη φυλή που σε ενδιαφέρει (ή οποια κατάλαβα οτι ειναι τα κοκερ σπάνιελ ?) Μίλησε μαζι τους, μην βιαστείς να πάρεις καμία αποφάση, δες τα σκυλιά, μπορει να περιμένεις ίσως και καμια γέννα. Σε καμια περίπτωση αν αποφασισεις να παρεις καθαρόαιμο μη κοιτάξεις σε ιδιώτη ή σε πετ σοπ... Φυσικά παράλληλα μπορεις να εχεις στο νου σου μη βρεις σε κάποια αγγελία φιλοζωικής κοκερ σπάνιελ αδεσποτάκι.... :)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ενας ειπε:

Δεν σε ενδιέφεραν αλλά "εψαξες" να πάρεις cc... γιατί? στη φιλοζωική της περιοχής σου δεν βρίσκουν σκυλιά? δεν υπάρχουν άπειρα παρατημένα κουτάβια?

Άλλος ειπε:

Και για μένα όταν κάποιος βλέπει την κατάσταση στους δρόμους , αγαπάει τα ζώα και αποφασίζει να πάρει σκύλο ράτσας από το να βοηθήσει κάποιο εκεί έξω που υποφέρει,ναι είναι λιγότερο φιλόζωος! Επίσης φιλικά!:)

Ντεζαβού ξαναείπε:

Αυτός ειναι ο κλασικότερος ψυχολογικός εκβιασμός προς κάποιον... μην τον ξεστομίζουμε και σε σκυλοφόρουμ. Κρίμα ειναι!
 
  • Like
Reactions: ευτυχία


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σκυλο ρατσας θεωρουμε το σκυλο απο αγγελια/φιλο/κουμπαρο;
Δεν τον λες και πρωτο φιλοζωο αυτον που δεν αποκταει το σκυλο του με το σωστο τροπο;
Ειναι σα να λεω : ειμαι περιβαλλοντικά ευαισθητοποιμενη αλλα βαριεμαι να παω μεχρι τον καδο να πεταξω το σκουπιδι. Κομματακι οξύμωρο.

Δε μιλαω για το θεματοθετη ετσι; Γενικα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@ISKENDER φαντάζομαι σου ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο να διακρίνεις πως η μία είπε ότι δεν την νοιάζουν οι ράτσες αλλά πήρε cc από τον άλλο που ξεκαθάρισε ότι δεν θα ήθελε ημίαιμο αλλά μόνο καθαρόαιμο... Το να συγκρίνεις ανόμοια, για να περάσεις το δικό σου... that's not my problem.

Δεν ξερω τι πρόβλημα εχεις, αλλά σίγουρα δεν ειναι του δικού μου επαγγελματικού κλάδου. Απευθύνσου αρμοδίως.
Δεν ασχολούμαι περαιτέρω...
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σκυλο ρατσας θεωρουμε το σκυλο απο αγγελια/φιλο/κουμπαρο;
Δεν τον λες και πρωτο φιλοζωο αυτον που δεν αποκταει το σκυλο του με το σωστο τροπο;
Ειναι σα να λεω : ειμαι περιβαλλοντικά ευαισθητοποιμενη αλλα βαριεμαι να παω μεχρι τον καδο να πεταξω το σκουπιδι. Κομματακι οξύμωρο.

Δε μιλαω για το θεματοθετη ετσι; Γενικα.
Δε λες και φιλόζωο αυτόν που τρώει κρέας. Όμως αν δε κάνω λαθος τρώμε πολλοί....

Κακά τα ψέματα.... όσοι δεν ασχολούνται με φορουμ και fb και γενικότερα με το χώρο της κυνοφιλίας ξέρουν τη σωστή πηγή απόκτησης? Πόσα ΕΝΕΡΓΑ μέλη απο δω μέσα πήραν τελείως λάθος τον πρώτο τους σκύλο? Όλοι αυτοί είναι λιγότερο κυνόφιλοι? Οπότε ας μη βάζουμε ταμπέλες περί κυνοφιλίας δεν είναι ωραίο και δεν ειναι και σωστό... Ας μιλήσουμε περι ενημέρωσης και μη ενημέρωσης.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πολυπαραγοντικό θέμα... και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αναλυθεί σε όλο του το εύρος όταν η ενημέρωση ειναι ελλειπής. Μπορεί να λέμε οτι ειμαστε στην εποχή του inet και της πληροφορίας αλλά, δεν σημαίνει πως όσα διαβάζουμε είναι και σωστά ή πως όλοι έχουν προσβαση...
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
@ISKENDER φαντάζομαι σου ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο να διακρίνεις πως η μία είπε ότι δεν την νοιάζουν οι ράτσες αλλά πήρε cc από τον άλλο που ξεκαθάρισε ότι δεν θα ήθελε ημίαιμο αλλά μόνο καθαρόαιμο... Το να συγκρίνεις ανόμοια, για να περάσεις το δικό σου... that's not my problem.

Δεν ξερω τι πρόβλημα εχεις, αλλά σίγουρα δεν ειναι του δικού μου επαγγελματικού κλάδου. Απευθύνσου αρμοδίως.
Δεν ασχολούμαι περαιτέρω...

Καθαρόαιμο θελει αλλα δεν γράφει πουθενα αν θα ειναι απο
εκτροφειο η απο γέννα φίλου του.
Και η άλλη πρώτα το πήρε και μετα κατάλαβε οτι ειναι κόρσο
ή τι ειναι κόρςο οπως ολοι μας σχεδόν.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Είναι η ανθρώπινη φύση απλώς
Δεν μου αρκει αυτο. Πολυ μοιρολατρικο. Ως γνωστο ψωνιο, :p θεωρω οτι ανθρωπινη φυση ειναι και η υπερβαση!

Δε λες και φιλόζωο αυτόν που τρώει κρέας. Όμως αν δε κάνω λαθος τρώμε πολλοί....

Κακά τα ψέματα.... όσοι δεν ασχολούνται με φορουμ και fb και γενικότερα με το χώρο της κυνοφιλίας ξέρουν τη σωστή πηγή απόκτησης? Πόσα ΕΝΕΡΓΑ μέλη απο δω μέσα πήραν τελείως λάθος τον πρώτο τους σκύλο? Όλοι αυτοί είναι λιγότερο κυνόφιλοι? Οπότε ας μη βάζουμε ταμπέλες περί κυνοφιλίας δεν είναι ωραίο και δεν ειναι και σωστό... Ας μιλήσουμε περι ενημέρωσης και μη ενημέρωσης.
Οκ, αυτος που ξερει αλλα επιλεγει λαθος δεν ειναι φιλοζωος.

Το ιδιο ισχυει και με την κρεατοφαγια. Αφου ξερεις και επιλεγεις λαθος, εισαι υποκριτης.
Και δε λεω μη φιλοζωο καποιον που τρωει κρεας.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Καθαρόαιμο θελει αλλα δεν γράφει πουθενα αν θα ειναι απο
εκτροφειο η απο γέννα φίλου του.
Και η άλλη πρώτα το πήρε και μετα κατάλαβε οτι ειναι κόρσο
ή τι ειναι κόρςο οπως ολοι μας σχεδόν.
Ε ας δωσουμε στον θεματοθετη την ευκαιρια να μας πει αυτος , δε χρειαζεται να προτρεχουμε σε συμπερασματα και δεν χρειαζεται να συγκρινουμε καταστασεις ουτε προσωπικες ουτε τριτων , το οτι εκανα εγω η εσυ λαθος δε σημαινει οτι θα κανει και ο τριτος , μπορει ναι μπορει και οχι .
Θελω να ελπιζω πως ο θεματοθετης θα κατσει να μαθει απο που και πως , δοξα τω θεω εχουμε μπολικο υλικο και πολλα μα παραπολλα παραδειγματα προς αποφυγη
 
Last edited:


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Συγνώμη που μπαίνω στη συζήτησή σας όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Καταλαβαίνω πως πρέπει να κρίνω απο τον τρόπο ζωής μου αν είμαι σε θέση να αποχτήσω μία ψυχούλα είτε είναι αδέσποτο είτε είναι καθαρόαιμο(ψυχούλα έχουν όλα)όμως κατά πόσο είναι σωστό να λέω θέλω να είναι...έτσι, θέλω να έχει...αυτό,δεν θέλω να έχει....εκείνο και παει λέγωντας. Εχει ρωτήσει ποτέ κανείς το σκύλο αν το αφεντικό του πληρή τις προδιαγραφές που εκείνο θα ήθελε? Μήπως είναι λίγο εγωιστικό απο το μέρος των ανθρώπων γενικά(δεν το λέω αποκλειστικά για τον φίλο που έθεσε το ερώτημα) να περιγράφουμε ένα ζωντανο πλάσμα λές και μιλάμε για αγορά διαμερίσματος?(να είναι ευάερο,ευήλιο,να έχει μεγάλα μπαλκόνια,να βλέπει σε πλατεία κ.α)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όπως το θέτεις, το να εχει κανείς σκύλο είναι εγωιστικο έτσι κι αλλιώς. Αφού λοιπόν είμαστε που είμαστε εγωιστες σαν πλάσματα, που το κακό, να κοιτάει κανείς αν ταιριάζει με το πλάσμα που ζει μαζί; (εν τω μεταξύ, η λέξη αφεντικό,που χρησιμοποιείς, μαχομενος τον εγωισμο, κρύβει υποτελεια...). Θα επέλεγε ένα μπουλντογκ να ζει με έναν δρομέα μεγάλων αποστάσεων; Θα διάλεγε ένα Τζακ Ρασελ έναν οκνηρό; Όχι, γιατί δεν τους ταιριάζει. Έτσι κι οι άνθρωποι (θα έπρεπε να) διαλέγουν αυτό που τους ταιριάζει.
 
Last edited:




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συγνώμη που μπαίνω στη συζήτησή σας όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Καταλαβαίνω πως πρέπει να κρίνω απο τον τρόπο ζωής μου αν είμαι σε θέση να αποχτήσω μία ψυχούλα είτε είναι αδέσποτο είτε είναι καθαρόαιμο(ψυχούλα έχουν όλα)όμως κατά πόσο είναι σωστό να λέω θέλω να είναι...έτσι, θέλω να έχει...αυτό,δεν θέλω να έχει....εκείνο και παει λέγωντας. Εχει ρωτήσει ποτέ κανείς το σκύλο αν το αφεντικό του πληρή τις προδιαγραφές που εκείνο θα ήθελε? Μήπως είναι λίγο εγωιστικό απο το μέρος των ανθρώπων γενικά(δεν το λέω αποκλειστικά για τον φίλο που έθεσε το ερώτημα) να περιγράφουμε ένα ζωντανο πλάσμα λές και μιλάμε για αγορά διαμερίσματος?(να είναι ευάερο,ευήλιο,να έχει μεγάλα μπαλκόνια,να βλέπει σε πλατεία κ.α)

Ε τωρα.. Δεν ειναι ισοτιμη η σχεση. Αυτα τα new age 'ρωτησε το σκυλο' μου φαινονται λιγο αστεια.

Ολοι έχουμε απαιτησεις. Εγω ήθελα ενα σκυλο βολικο που θα μπορουσα να τον εχω ολη την ωρα μαζί μου αν χρειαστεί. Και πανω κατω στο μεγεθος που ειναι για τον ιδιο λογο.

Μονο εναν ξερω να εχει ανησυχιες και να ρωταει το σκυλο του. :)

 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ε ας δωσουμε στον θεματοθετη την ευκαιρια να μας πει αυτος , δε χρειαζεται να προτρεχουμε σε συμπερασματα και δεν χρειαζεται να συγκρινουμε καταστασεις ουτε προσωπικες ουτε τριτων , το οτι εκανα εγω η εσυ λαθος δε σημαινει οτι θα κανει και ο τριτος , μπορει ναι μπορει και οχι .
Θελω να ελπιζω πως ο θεματοθετης θα κατσει να μαθει απο που και πως , δοξα τω θεω εχουμε μπολικο υλικο και πολλα μα παραπολλα παραδειγματα προς αποφυγη

Σε εμένα το λες φιλε Sirkos; Οπως ξερεις τουλαχιστον εγω δεν
είμαι της "υποδοχής". Άλλοι ειναι αυτοι που μόλις βλέπουν
καινούριο που να λέει κατι παράξενο αρχίζουν τα φιδίσια
καλοσορισματα με τα υπονοούμενα και τις ελαφριές μαλάξεις
με βαριοπούλα και ας εχουν πάρει σκυλάκι απο τα lidl.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Σε εμένα το λες φιλε Sirkos; Οπως ξερεις τουλαχιστον εγω δεν
είμαι της "υποδοχής". Άλλοι ειναι αυτοι που μόλις βλέπουν
καινούριο που να λέει κατι παράξενο αρχίζουν τα φιδίσια
καλοσορισματα με τα υπονοούμενα και τις ελαφριές μαλάξεις
με βαριοπούλα και ας εχουν πάρει σκυλάκι απο τα lidl.
Είσαι όμως απαρέγκλιτα της υποδοχής της υποδοχής.

Τι εστί "σκυλάκι απ'τα lidl" ακριβώς;

Αν δεν ήταν ελαφριές μαλάξεις με βαριοπούλα αλλά κατευθείαν βαριοπούλα θα το εκτιμούσες περισσότερο; Για να προσαρμοστώ, μ'αρέσει να προσαρμόζομαι στο συνομιλητή μου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συγνώμη που μπαίνω στη συζήτησή σας όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Καταλαβαίνω πως πρέπει να κρίνω απο τον τρόπο ζωής μου αν είμαι σε θέση να αποχτήσω μία ψυχούλα είτε είναι αδέσποτο είτε είναι καθαρόαιμο(ψυχούλα έχουν όλα)όμως κατά πόσο είναι σωστό να λέω θέλω να είναι...έτσι, θέλω να έχει...αυτό,δεν θέλω να έχει....εκείνο και παει λέγωντας. Εχει ρωτήσει ποτέ κανείς το σκύλο αν το αφεντικό του πληρή τις προδιαγραφές που εκείνο θα ήθελε? Μήπως είναι λίγο εγωιστικό απο το μέρος των ανθρώπων γενικά(δεν το λέω αποκλειστικά για τον φίλο που έθεσε το ερώτημα) να περιγράφουμε ένα ζωντανο πλάσμα λές και μιλάμε για αγορά διαμερίσματος?(να είναι ευάερο,ευήλιο,να έχει μεγάλα μπαλκόνια,να βλέπει σε πλατεία κ.α)
Πώς ακριβώς θα μπορούσε ο σκύλος να επιλέξει?
Πχ να ερθει το α σκυλί στον α ανθρωπο και να συμβιώσουν? Και πώς θα προσαρμοστεί πχ ο α ανθρωπος στην φουλ ενέργεια του σκύλου του αν πχ εργάζεται πολλές ώρες ή έχει κάποιο πρόβλημα υγειας που δεν επιτρέπει τις εξοντωτικές βολτες?
Οι άνθρωποι καλώς ή κακώς ειναι στο τιμόνι της συμβίωσης ως όντα με Λόγο (λέμε τώρα).
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να προσθεσω κατι ασχετο...
οσον αφορα τα περι πληροφορησης που ειπωθηκε...κ εχει ειπωθει αρκετες φορες
δεν θα χρειαστει καν να παω μακρια προσωπικα...
φιλοι,ξαδελφια,αδελφος...στην ηλικια μου,μικροτεροι μου,μεγαλυτεροι μου...δεν υπαρχουν ατομα πιο πολυ μυημενα στην τεχνολογια κ στα γκατζετακια κ στα ολα σκατουλακια που κυκλοφορουν,ολη μερα (κ ολη νυχτα) στο ιντερνετ...κ ομως αμα με ακουσουν να λεω κανενα "ειναι παρανομο να κυκλοφορει χωρις λουρι ή ασυνοδευτο σκυλι" ή "θεωρειται παθητικη κακοποιηση να ζει το σκυλι στο μπαλκονι" με κοιτανε καπως ετσι :cautious:
με θεωρουν γραφικη μη πω κ τρελη...ο τροπος που μεγαλωνω την Ηρα κατ αυτους ειναι υπερβολικος και "αφου εχω λεφτα για πεταμα γιατι δεν γινομαι εικονικη αναδοχος ενος παιδιου?" (o_O)
Με εχουν διαγραψει τα ιδια μου τα ξαδελφια γιατι εκανα πολλες κοινοποιησεις για χαμενα σκυλια ή αδεσποτα που ζηταγαν ενα σπιτι...
εδω υπαρχουν μερες που δεν εχω τα αντερα ουτε εγω η ιδια να μπω στο fb μου μονο κ μονο επειδη ξερω τι θα αντικρυσω (αλλα δεν μου κανει κ καρδια να διαγραψω τις σελιδες απο οπου μου ερχονται οι κοινοποιησεις...) ενας φαυλος κυκλος...
κ μιλαμε για ανθρωπους που αμα επαιρναν ενα σκυλι εγγυημενα το σκυλι θα ζουσε ζωη χαρισαμενη διπλα τους...ομως δεν εχουν ιδεα για τα "περαιτερω"...οπως ουτε εγω πριν παρω την Ηρα...οπως κ πολλοι αλλοι νομιζω πριν παρουν το πρωτο τους σκυλι!
Γιαυτο μη πολυ στηριζεστε στο ολο επιχειρημα της "πληροφορησης"...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3