Σκύλος για φοιτητή;


Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Συγνωμη που προκαλεσε αναστατωση η δηλωση μου. Ημιαιμο δεν θελω, χωρις να εχω καποιον συγκεκριμενο λογο. Απλα θα προτιμουσα να ειναι καθαροαιμο. Δεν γνωριζα πως αν δεν θελω αδεσποτο τοτε δεν ειμαι φιλοζωος. Στο κατω κατω πολλοι σε αυτο το φορουμ εχουν καποιον καθαροοαιμο σκυλο. Επισης να πω πως η αποφαση δεν ηταν επιπολεη και πως θα τον παρω απο εκτροφειο.
 




Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Τα εκτροφεία δεν έχουν αδέσποτα
Δεν ειπα πως δινουν αδεσποτα. Γνωριζω πως δινουν καθαροαιμους σκυλους και μαλιστα πολλα εκτροφεια λογω της φυλης που εκτρεφουν ειναι και ακριβα, πραγμα που δεν με ενοχλει.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις και που το πας. Με συγχωρεις.
Αστον, ειναι σε αλλο mood :p:D
Σκέψου εκτός από το τρέξιμο κλπ τι άλλες δραστηριότητες έχεις ή ενδιαφέροντα και πώς μπορεί να χωρέσει ο σκύλος σε αυτές. Πχ εισαι άτομο που του αρεσει να βγαίνει εξω για καφε? Πώς θα ερθει ο σκύλος μαζί σου αφού στις καφετέριες υπάρχει θέμα... Προτιμάς καφέ στο χέρι και περπάτημα? Ποια φυλή θα μπορει να σε συνοδέψει (ενα μπασέ πχ δεν το λες και party animal)
 


Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Αστον, ειναι σε αλλο mood :p:D
Σκέψου εκτός από το τρέξιμο κλπ τι άλλες δραστηριότητες έχεις ή ενδιαφέροντα και πώς μπορεί να χωρέσει ο σκύλος σε αυτές. Πχ εισαι άτομο που του αρεσει να βγαίνει εξω για καφε? Πώς θα ερθει ο σκύλος μαζί σου αφού στις καφετέριες υπάρχει θέμα... Προτιμάς καφέ στο χέρι και περπάτημα? Ποια φυλή θα μπορει να σε συνοδέψει (ενα μπασέ πχ δεν το λες και party animal)
Δεν είμαι πολύ της καφετέριας, της ταβέρνας και γενικά του έτοιμου, οπότε δεν βγαίνω έξω για να φάω κ.τ.λ. συχνά. Συνήθως πηγαίνω μέχρι το πάρκο με τους φίλους μου και παίρνουμε καφέδες και μπυρίτσες. Όπως είπα κάθε πρωί και βράδυ πηγαίνω για τρέξιμο και 1 με 2 φορές τον μήνα πάω καμιά εκδρομή με τα φιλαράκια (τα οποία φιλαράκια έχουν κι αυτοί σκυλιά ως επί το πλείστον). Πιστεύω πως ένα αγγλικό κόκερ θα μπορούσε να είναι καλός σύντροφος, αν και υπάρχουν κι άλλες ράτσες όπως τα golden/labrador retriever, american staffordhsire terrier και τα μπόξερ. Γι' αυτό, δεν ξέρω τι να επιλέξω.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Δεν είμαι πολύ της καφετέριας, της ταβέρνας και γενικά του έτοιμου, οπότε δεν βγαίνω έξω για να φάω κ.τ.λ. συχνά. Συνήθως πηγαίνω μέχρι το πάρκο με τους φίλους μου και παίρνουμε καφέδες και μπυρίτσες. Όπως είπα κάθε πρωί και βράδυ πηγαίνω για τρέξιμο και 1 με 2 φορές τον μήνα πάω καμιά εκδρομή με τα φιλαράκια (τα οποία φιλαράκια έχουν κι αυτοί σκυλιά ως επί το πλείστον). Πιστεύω πως ένα αγγλικό κόκερ θα μπορούσε να είναι καλός σύντροφος, αν και υπάρχουν κι άλλες ράτσες όπως τα golden/labrador retriever, american staffordhsire terrier και τα μπόξερ. Γι' αυτό, δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Απο αυτα που αναφέρεις εγω θα σου προτήνω το amstaff :)
 


Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Απο αυτα που αναφέρεις εγω θα σου προτήνω το amstaff :)
Για πρώτος σκύλος κάνει; Γιατί υπάρχουν σκύλοι που είναι αρκετά απαιτητικοί και χρειάζονται λεπτούς χειρισμούς στην εκπαίδευσή τους.
 
  • Like
Reactions: Orilis


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Για πρώτος σκύλος κάνει; Γιατί υπάρχουν σκύλοι που είναι αρκετά απαιτητικοί και χρειάζονται λεπτούς χειρισμούς στην εκπαίδευσή τους.

Απο αυτα που γνωρίζω ναι κανει για πρώτος σκυλος. Λεπτούς
χειρισμούς δεν χριάζεται απλα περισσότερος χρόνος και επιμονή
στην εκπεδευση του και την κοινονικοποιησή του με άλλους
σκυλους.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Η κοινωνικόποίηση είναι θέμα με τα σταφάκια...
Και αφού η παρέα έχει γενικά σκύλους,ένα πιο κοινωνικό σκυλί ίσως να ήταν καλύτερη επιλογή...για να ακολουθεί στις εκδρομές άνετα την παρέα...

Ένα θηλυκό επίσης ίσως να ήταν πιο εύκολο...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Απο αυτα που γνωρίζω ναι κανει για πρώτος σκυλος. Λεπτούς
χειρισμούς δεν χριάζεται απλα περισσότερος χρόνος και επιμονή
στην εκπεδευση του και την κοινονικοποιησή του με άλλους
σκυλους.
Η κοινωνικόποίηση είναι θέμα με τα σταφάκια...
Και αφού η παρέα έχει γενικά σκύλους,ένα πιο κοινωνικό σκυλί ίσως να ήταν καλύτερη επιλογή...για να ακολουθεί στις εκδρομές άνετα την παρέα...

Ένα θηλυκό επίσης ίσως να ήταν πιο εύκολο...
Εκπαίδευση πάντα από ειδικό στην ηλικία των 4 μηνών ή και νωρίτερα (τουλάχιστον η Β.Υ.); Όσο για την κοινωνικοποίηση, εκτός από τα φιλαράκια, υπάρχει και το dogs park
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
ΒΡΕ εσύ μπορεί να το φέρεις σε επαφή με σκυλιά ,δεν σημαίνει ότι θα τα πάει καλά όμως μαζί τους. Μετά την ενηλικίωση δυσκολεύει το πράγμα...και για έναν αρχάριο ιδιοκτήτη τα σημάδια μπορεί να μην είναι εμφανή εύκολα.

Δεν είναι ακατόρθωτο,όμως το έχουν λίγο στο χαρακτήρα τους να μην κολλάνε εύκολα με σκυλιά...

Εκπαίδευση ανάλογα...ο καλός εκπαιδευτής είναι μια πολύ ωραία λύση και διαδικασία. Ο λάθος εκπαιδευτής είναι πολύ χειρότερος από έναν ιδιοκτήτη με όρεξη και προσπάθεια που δουλεύει ουσιαστικά με το σκύλο του. Και στην τελική επιλογή φυσικά παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του σκύλου...Υπάρχουν εύκολα και δύσκολα σκυλιά...
 
  • Like
Reactions: Brave and Orilis


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εκπαίδευση πάντα από ειδικό στην ηλικία των 4 μηνών ή και νωρίτερα (τουλάχιστον η Β.Υ.); Όσο για την κοινωνικοποίηση, εκτός από τα φιλαράκια, υπάρχει και το dogs park

Εκπεδευση με εκπεδευτη μετα τους 4-6 μήνες. Μεχρι τοτε μερικά
βασικά-ελαφριά πραγματάκια μπορείς και συ να τον παιδεψεις.
Το οτι εχουν οι φίλοι σου σκυλια εγω το θεωρω θετικό για
την κοινονικοποιησή του με άλλους σκυλους μιλάω για την
περίπτωση του amstaff. Τα κλειστά πάρκα τύπου αρένας να
τα αποφύγεις δεν κανου καλο. Αλήθεια τι σκυλια εχουν τα
φιλαράκια σου;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Kostas123

Member
9 Φεβρουαρίου 2016
14
11
28
Εκπεδευση με εκπεδευτη μετα τους 4-6 μήνες. Μεχρι τοτε μερικά
βασικά-ελαφριά πραγματάκια μπορείς και συ να τον παιδεψεις.
Το οτι εχουν οι φίλοι σου σκυλια εγω το θεωρω θετικό για
την κοινονικοποιησή του με άλλους σκυλους μιλάω για την
περίπτωση του amstaff. Τα κλειστά πάρκα τύπου αρένας να
τα αποφύγεις δεν κανου καλο. Αλήθεια τι σκυλια εχουν τα
φιλαράκια σου;
Έχουν κόκερ σπάνιελ, λαμπραντορ, ένας μάλιστα έχει γερμανικό ποιμενικό, τζακ ράσελ και γκολντεν ριτριβερ. Έχουμε στην παρέα ποικιλία! Όταν λες βασικά πραγματάκια τι εννοείς; Τουαλέτες, λουριά κ.τ.λ.;
 


GOLDENK

New Member
13 Δεκεμβρίου 2015
1
2
44
Δεν σε ενδιέφεραν αλλά "εψαξες" να πάρεις cc... γιατί? στη φιλοζωική της περιοχής σου δεν βρίσκουν σκυλιά? δεν υπάρχουν άπειρα παρατημένα κουτάβια?
Πήρες σκύλο από ενθουσιασμό, όχι αγάπη. Αλλιώς θα ειχες διαβάσει πριν τον πάρεις...

Σε εμένα το λες φιλε Sirkos; Οπως ξερεις τουλαχιστον εγω δεν
είμαι της "υποδοχής". Άλλοι ειναι αυτοι που μόλις βλέπουν
καινούριο που να λέει κατι παράξενο αρχίζουν τα φιδίσια
καλοσορισματα με τα υπονοούμενα και τις ελαφριές μαλάξεις
με βαριοπούλα και ας εχουν πάρει σκυλάκι απο τα lidl.

Αυτοι ψαχτηκαν πολυ

http://www.dogforum.gr/community/threads/Κουτάβι-Αγίου-Βερνάρδου.21850/#post-543428

και πηραν καθαροαιμο με τα ολα του

http://www.dogforum.gr/community/threads/Καλησπερα-σε-ολους-Νεος-στο-φορουμ.23238/page-2#post-577691
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@GOLDENK οτι θα αφιερωνες το παρθενικό σου ποστ για να την πεις σε μέλος, και να ξεθάψεις τόσο παλιά ποστ, ξεπερνάει τη λογική μου. Να σου πω καλώς όρισες; Δεν θα στο πω γιατί σκοπεύω να κάνω report το ποστ σου για flaming.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
:D

Υ.Γ.Κι εγώ... το σκέφτηκα πολύ... άσε που έριξα και μιά ματιά (παιδάκι μου) στα σχετικά threads... και προτίμησα να σιωπήσω...:whistle:

Υ.Γ.2. Και ξέρεις (σίγουρα) τι άλλο σκέφτομαι... είμαι πολύ κοντά στο να ζητήσω να αλλάξει το nickname μου... σκέφτομαι, μήπως το κάνω γιαννης123... έχει πέραση τελευταία...
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3