Γιατί να ΜΗΝ αποκτήσεις τη φυλή μου! ή, αλλιώς: Σκέψου πρώτα...


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
moy ειχαν στειλει καποτε και αλλα βιντεο,καλυτερα αλλα δεν μπορω να τα βρω δδυστηχως
απλα επειδη μου κεντριζει το ενδιαφερον και μονο
αυυτο ειναι στανταρ ευρωπαικης εκτροφης;

20 χρόνια πίσω σε ΟΛΑ ειμαστε ρε Τάσο!τι σημασία εχει αν ειναι ευρωπαικο-αφρικανινο-ασιατικο
 
  • Like
Reactions: johnk






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα

Αληθειες και έξω από τα δόντια μόνο από σοβαρούς εκτροφείς θα ακούσεις ή από παθιασμένους και με γνώσεις μερακλήδες ιδιώτες.
Επειδή όμως δυστυχώς και οι δύο αυτές κατηγορίες ανθρώπων αποτελούν την μειοψηφία, σχεδόν πάντα υπερισχύει και ακούγεται ο όχλος.
Είτε από πρόθεση, είτε από άγνοια, είτε λόγω και των δύο, ωραιοποιουν, στρογγυλευουν ή ακόμα και διαστρεβλώνουν και ούτε λίγο ούτε πολύ περνάνε στο ευρύ κοινό την πεποίθηση πως όλοι οι σκύλοι κάνουν για όλους.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο τέτοια θέματα είναι θησαυροί.

Επίσης καλό είναι να έχουμε υπόψιν μας την διαφορά ανάμεσα στον τυπικό χαρακτήρα που πρέπει να έχει μια φυλή και αυτόν που έχει το σκυλάκι του γνωστού μας, του φίλου μας ή αυτό που είχαμε (ή έχουμε) αλλά αποκτήσαμε από λάθος πηγή.


Μπορεί να φτάσουμε σε σημείο να αγαπήσουμε μια φυλή βασιζόμενοι σε μη αντιπροσωπευτικά δείγματα και όταν έρθουμε αντιμέτωποι με το "real thing" να σιχτιρισουμε την ώρα και την στιγμή.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
moy ειχαν στειλει καποτε και αλλα βιντεο,καλυτερα αλλα δεν μπορω να τα βρω δδυστηχως
απλα επειδη μου κεντριζει το ενδιαφερον και μονο
αυυτο ειναι στανταρ ευρωπαικης εκτροφης;

Στο 2:54 έχει σταυρώσει δάχτυλα; Τύπου "μη μας βρει κανένα κακό που είναι λυτό το θηρίο."; :LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και πάμε, λοιπόν, ξανά σε ένα θέμα που πιθανόν να έχει ενδιαφέρον για το μέλος που θα "δει-φως-και-θα-μπει", προκειμένου να επιλέξει κάποια φυλή, για τον επόμενο πιστό του σύντροφο...:)

Και, εντάξει, ρε αδεΡφέ, καταλήξαμε (λέω, τώρα) εύκολα (και αβασάνιστα) στους λόγους γιατί "να ΜΗΝ αποκτήσεις τη φυλή μου"...
Ίσως δε να καταλήξαμε στο ότι όλοι (οι άλλοι) θα μπορούσαν να αποκτήσουν τη φυλή μου... ΕΚΤΟΣ από εμένα!!!:D

Αλλά, για τη "δική σου" φυλή? Να την αποκτήσουμε, ή όχι? Μπορούμε ή όχι? Ποιοί θα ήταν οι λόγοι? Στη "δική σου" φυλή, τι λένε οι "γραφές" και οι περιγραφές των παραγόντων της (εκτροφέων και εραστών), που σηκώνουν πολλή κουβέντα?

Για παράδειγμα, στο thread "Γιατί να ΜΗΝ πάρεις Dogo"... διάβασα και ξαναδιάβασα το προτελευταίο μήνυμα της @Amaliaz ... και (προσωπικά) κατάλαβα ότι το Dogo, αν του "γυρίσει το μάτι" με τον "εισβολέα", ΔΕΝ θα προειδοποιήσει, όπως θα έκαναν οι περισσότερες φυλές φύλαξης... που συνεπάγεται ΠΟΛΥ έμπειρο ιδιοκτήτη (στο είδος εκπαίδευσης και στο χειρισμό)... και που συνεπάγεται ιδιοκτήτη (και οικογένεια) που ΞΕΡΟΥΝ ότι δεν επιθυμούν σκύλο - φύλακα...

Πάμε σε άλλες φυλές, λοιπόν...
Γιατί να ΜΗΝ αποκτήσω τη φυλή σου? ή, Γιατί να πρέπει να σκεφτώ πολύ, πριν την αποκτήσω?:)

Ας δώσω ένα έναυσμα: Έχω ξαναπεί ότι λατρεύω τα Ορεινά Ποιμενικά... και, παρόλα αυτά, δεν έχω "τολμήσει"... για διάφορους λόγους που δεν θα αναπτύξω τώρα, αλλά αφού προχωρήσει λιγάκι το θέμα...

"Εσύ", όμως? Με ποιά κριτήρια απέκτησες Ορεινό Ποιμενικό? Τι σε τράβηξε? Τι πρόσεξες πριν από την επιλογή και κατά την επιλογή? Ποιές ήταν οι περιγραφές και οι "λέξεις - κλειδιά" που σε τράβηξαν? Τι μπορεί να παρανοήσω εγώ, διαβάζοντας και να καταλήξω (λανθασμένα ή σωστά) σε Ορεινή Ποιμενική φυλή?

"Σε" ακούω...:)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
μμμμ
Απευθύνεσαι σε ανάδοχο Κανγκάλ, ΕΠ, ΜτΗ, Κάυκασο, Ασίας? Τασίας?
Γιατί δεν είναι όλα "σάδ"
Να μία πολύ ωραία παρατήρηση - ερώτηση - σχόλιο!:)

Στη γενική περίπτωση, μιλάμε για Ορεινά Ποιμενικά... τα οποία έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, γενικότερα, της "οικογένειας"...
Παρόλα αυτά, ναι, η κάθε μία φυλή έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και διαφοροποιήσεις (που είναι πολύ ισχυρές και σημαντικές - για τον "εραστή", αλλά και, κυρίως, για τον "νεόκοπο"!)... ειδικά της Τασίας!!!:p:D

Οπότε, αγαπημένε φίλε @sea-mol (και όχι μόνο εσύ)... "βγαίνεις"!!!:whistle:

Υ.Γ. Και, υπόσχομαι, εγώ και ο @canis, θα βάλουμε πλάτη!!!:sneaky:
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Φίλε που το θες το Ορεινο....
Θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι η περιοχή της "λαικής κυνοφιλίας" με τους περισσότερους μύθους. Εσύ αποφασίζεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις. Παρακάτω είναι το πακέτο στο οποίο έχω καταλήξει εγώ...

Τι σημαίνει λοιπόν Ορεινός Ποιμενικός?

-Είναι ένας σκύλος που έχει προσαρμοστεί εκτροφικά στις κλιματικές συνθήκες προς την πλευρά του κρύου και σχεδόν ποτέ προς την πλευρά της ζέστης. Αυτό γιατί η μόνιμη προσπάθεια των κτηνοτρόφων με τις μετακινήσεις τους είναι να κρατάνε τις προβατίνες-γίδες κλπ σε δροσερές συνθήκες. Το διπλό τρίχωμα είναι εκεί για να προστατεύει απ το ψύχος πρωτίστως και όχι απ την κάψα και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Συνεπώς αν ζεις στην Τρίπολη - Λάρισα - Αγρίνιο και λοιπα τηγάνια, καλό θα ήταν να σκεφτείς ξανά την επιλογή σου, ή αλλιώς να είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις και λίγο ερκοντίσιο. Ευτυχώς, σε σχέση με τις πιο πολιτισμένες μολοσσικές φυλές, τα ποιμενικά διατηρούν επαρκές μήκος ρύγχους και σπάνια έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

-Είναι ένας σκύλος μεγάλου εώς τεραστίου όγκου(ανάλογα την φυλή και το άτομο), οπότε πρέπει να σκεφτείς καλά τις σωματικές σου δυνατότητες , ή το πόσο μπορείς αυτές να τις υπερσκελίσεις από τις χειριστικές..."it's not the size of the handler in a fight, it's the size of the fight in the handler that matters :confused: "

-Και ερχόμαστε στο ζουμί. Ο χαρακτήρας. Για μένα το μεγαλύτερο διαφοροποιητικό στοιχείο των Ορεινών σε σχέση με τα "απλά" σκυλιά.
Τα Ορεινά Ποιμενικά λοιπόν, είναι σκυλιά με αυξημένη νεοτενία, ή αλλιώς παιδομορφισμό. Αυτό σημαίνει ότι έχουν αυξημένο "retardation"...είναι κοινώς καθυστερημένα! Δεν φτάνουν ποτέ στην ηλικία που "γεννιέται" το prey! Ανάμεσα στις φυλές των σκύλων είναι αυτά που επιδεικνύουν συμπεριφορά τοκετοομάδας ΚΑΙ στην ενηλικίωση (το κοπάδι του το λέμε, για να ακούγεται καλύτερα).Παίζουν παλεύοντας συνέχεια, πράγμα που είναι μέρος του social bonding που δείχνουν. Εκεί είναι και το πρόβλημα με τα πρόβατα, όταν καμιά φορά το τσοπανόσκυλο πάει να "παίξει" με το πρόβατο και θέλει άμεση αποτροπή. Δεν παει για bite όπως ένα "χαλασμένο" Border, πάει να παλέψει, είναι "χαλασμένο" ορεινό. Αλλά αυτά είναι τα προβλήματα όταν επιλέγουμε για ένα χαρακτηριστικό...έρχονται κι άλλα μαζί....αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα. Ακόμη, ο Ορεινός, καθότι σε μόνιμη παιδικο-εφηβεία, έχει απ τις καλύτερες δυνατότητες γνωριμίας με καινούρια ζώα άλλου είδους ακόμα και ως ενήλικος. Φυσικά, είναι καλύτερα να τον συστήσεις από κουτάβι σε ένα ζώο που θα "προστατεύει", αλλά αν θες να βάλεις ένα ενήλικο σκύλο σε υφιστάμενο πληθυσμό, ο Ορεινός πρέπει να είναι η επιλογή σου για τις μέγιστες πιθανότητες.
Η καθυστερημένη αντίληψη "τοκετοομάδας" που λέγαμε παραπάνω, μαζί με την αυξημένη συναισθηματική επιθετικότητα του παιδομορφισμού, θέτουν το πλαίσιο της φύλαξης για τον Ορεινό. Είναι σκύλος κατ εξοχήν αμυντικός, και λίγες είναι εκείνες οι φυλές που "by default" το γυρνάνε στο κυνήγι (του λύκου). Και εδώ έρχεται ένα απ τα σημαντικά χαρακτηριστικά που θα προσέξει κανείς αν σκέφτεται τον Ορεινό. Ο Ορεινός θα έχει στο τέρμα την επιθετικότητα σε άλλα ομοειδή του ίδιου φύλου εκτός ομάδας. Υποτακτικός στο είδος του Ορεινός, είναι κατά την γνώμη μου off. Και αυτός είναι δυστυχώς και ο λόγος που οι παλιοί τσοπάνηδες για να δούνε αν το σκυλί το έχει, το κρίνανε βάσει της "απόδοσης" κόντρα σε άλλα σκυλιά. Επίσης, αν θέλει κανείς Ορεινό που να "πηγαίνει στον άνθρωπο" τότε να ξέρει ότι ρίχνει ζαριά. Τα ελληνικά τουλάχιστον σκυλιά είναι σαφές σε όλες τις αναφορές, -τσοπάνοι, παλιοί εκτροφείς κλπ-, ότι επιλέγονταν κόντρα στην επιθετικότητα στον άνθρωπο. Κι αυτός είναι άλλος ένας λόγος που τα αγαπάω. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα λυσσάξει αν μπει κάποιος, αλλά δεν είναι καθόλου μα καθόλου σίγουρο ότι θα του την χώσει.
Η εκπαιδευσιμότητά τους είναι στο επίπεδο της Ολλανδίας....Αλλά έχουν σαφώς υψηλότατη συναισθηματική νοημοσύνη. Του μιλάς και σου μιλάει με το βλέμμα, σε αντίθεση με κάτι άλλα "ποιμενικά" που κοιτάνε με βάθος βλέμματος νυχτερίδας.....

-Και o αυξημένος παιδομορφισμός τους (όχι υπερτυπικός παιδομορφισμός τύπου Pug), είναι που τα κάνει να είναι τα πιο όμορφα σκυλιά :love:. You can't beat an LGD puppy John.....
Τα αγαπάμε γιατί είναι τεράστιοι μπέμπηδες, φωνακλάδες και ατσούμπαλοι, που αν τσαντιστούν γίνονται ανυπόφοροι!

Αυτά από μένανε, άντε και οι παλιότεροι...
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φίλε που το θες το Ορεινο....
Θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι η περιοχή της "λαικής κυνοφιλίας" με τους περισσότερους μύθους. Εσύ αποφασίζεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις...

-"it's not the size of the handler in a fight, it's the size of the fight in the handler that matters :confused: "

-...Ο χαρακτήρας. Για μένα το μεγαλύτερο διαφοροποιητικό στοιχείο των Ορεινών σε σχέση με τα "απλά" σκυλιά.
Τα Ορεινά Ποιμενικά λοιπόν... Δεν φτάνουν ποτέ στην ηλικία που "γεννιέται" το prey! Ανάμεσα στις φυλές των σκύλων είναι αυτά που επιδεικνύουν συμπεριφορά τοκετοομάδας ΚΑΙ στην ενηλικίωση (το κοπάδι του το λέμε, για να ακούγεται καλύτερα)...
...Είναι σκύλος κατ εξοχήν αμυντικός, και λίγες είναι εκείνες οι φυλές που "by default" το γυρνάνε στο κυνήγι (του λύκου). Και εδώ έρχεται ένα απ τα σημαντικά χαρακτηριστικά που θα προσέξει κανείς αν σκέφτεται τον Ορεινό. Ο Ορεινός θα έχει στο τέρμα την επιθετικότητα σε άλλα ομοειδή του ίδιου φύλου εκτός ομάδας...
...Επίσης, αν θέλει κανείς Ορεινό που να "πηγαίνει στον άνθρωπο" τότε να ξέρει ότι ρίχνει ζαριά. ...Κι αυτός είναι άλλος ένας λόγος που τα αγαπάω...

Η εκπαιδευσιμότητά τους είναι στο επίπεδο της Ολλανδίας....Αλλά έχουν σαφώς υψηλότατη συναισθηματική νοημοσύνη. Του μιλάς και σου μιλάει με το βλέμμα...

-...You can't beat an LGD puppy John...

Τα αγαπάμε γιατί είναι τεράστιοι μπέμπηδες, φωνακλάδες και ατσούμπαλοι, που αν τσαντιστούν γίνονται ανυπόφοροι!
Respect!:)

Πολύ ζουμί, σε ένα (σχετικά) τηλεγραφικό και περιεκτικό post...

πολλά ερωτήματα, στα οποία θα επανέλθουμε...;)
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ρε αυτό ήταν σεντόνι για μένα!
Θάλεγα, μία μικρή μαξιλαροθήκη, σε διαστάσεις...:p:D

Υ.Γ. Κεντημένη με χρυσάφι!!!!!:)

Υ.Γ.2. Και, όχι, δεν θέλω να υπογράψω μαζί σου σύμφωνο συμβίωσης!!!
 
  • Like
Reactions: sea-mol


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φίλε που το θες το Ορεινο....
Θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι η περιοχή της "λαικής κυνοφιλίας" με τους περισσότερους μύθους...

Τι σημαίνει λοιπόν Ορεινός Ποιμενικός?
Οπότε,
"κόκκινη κλωστή δεμένη, στην ανέμη τυλιγμένη...
δώσ' της κλώτσο να γυρίσει, παραμύθι ν' αρχινίσει..."

Κόκκινος του Φλέγγα.jpg

Μολοσσός της Ηπείρου...
Θρύλος? ή (ρεαλιστική) "πραγματικότητα"?:)

Υ.Γ. Για τον "εμένα" (δηλαδή, τον "ιδιώτη")... τι σημαίνει? Γιατί "ναι"? Γιατί "όχι"?
Τι οικογένεια? Τι (και πόση) δραστηριότητα? Τι εκπαίδευση? Πόσο "αρχηγός"? Οικογένεια?
Αστικό περιβάλλον? ή όχι?

Υ.Γ.2. Από που θα τον "αποκτήσω"?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ISKENDER




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Α, περνάμε σε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις?
Και....
You want the truth?
(Ας πούμε) ναι... εντάξει, μην "ξεφύγεις" κιόλας!:cool:
Όχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη μάνα μου...

Και, κυρίως, για αυτόν που "θα-διαβάσει-και-θα-του-αρέσει"...;)
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Εσείς καλά το πάτε αλλά εμένα, επειδή κατάγομαι από νησί, μ' αρέσουν τα Bobtail...:)
@johnk μην βιαστείς να το απορριψεις.;)

Μια γραμμή γράφω και την κοιτάω ένα τέταρτο πριν το post. Πως τα γράφετε αυτά τα κατεβατά...(y)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Στο πρώτο σκέλος, θα απαντήσω άμεσα στον μεταφορικό σου τίτλο.
Ο Μολοσσός της Ηπείρου είναι ένας μύθος. Μια φυλή κατασκευασμένη όταν φάνηκε η ανάγκη διαχωρισμού δειγμάτων (πριν από μια δεκαετία περίπου) από τον Ελληνικό Ποιμενικό. Δεν εμφανίζεται πουθενά σε φωτογραφίες πριν το 70 (που τουλάχιστον να ξέρω εγώ), ενώ υπάρχουν τουλάχιστον δύο ιστορίες, για την εισαγωγή αίματος τον αιώνα που μας πέρασε, από την γείτονα Τουρκία. Ο πρώτος μοντέρνας εποχής σκύλος-προπάτορας επίσης φημολογείται "έντονα" ότι ήρθε από άγνωστη περιοχή. Τα περισσότερα δείγματα άλλωστε από Μέτσοβο προς Σαμαρίνα - Περιβόλι ήταν σκυλιά μεγαλόσωμα, με ελάχιστα κρεμάσματα και παρδαλά. Φαίνεται ότι από Ανήλιο και προς νότο υπήρχαν κάποια μονόχρωμα δείγματα.

Αυτή η απομυθοποίηση της φυλής γίνεται απλά για να σου εξηγήσω την αδυναμία μου στο να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. "Φυλή" τόσο σκορποχώρι πώς να την περιγράψεις σε χαρακτήρα? Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι παίζει πολυυυυυυυ μεγάλο ρόλο η επιλογή του εκτροφέα. Να βρεις κάποιον ο οποίος προσπαθεί να φτιάξει το σκυλί που τυχαίνει να σου ταιριάζει. Όχι να του τύχει τέτοιο σκυλί. Να ΟΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ τέτοιο σκυλί σαν πρότυπο. Το εκτροφικό πρόβλημα της φυλής το έχω εκθέσει εκτενέστερα εδώ:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Αγορά-Μολοσσού-της-Ηπείρου.29843/

Άλλωστε ο τίτλος του thread είναι γιατί να ΜΗΝ το πάρω...
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@sea-mol φημισμένος προπάτορας νόμιζα πως είναι ο γιός του, μέχρι και πέρυσι ελάχιστοι είχαν ακούσει τη λέξη λαχείος, εκτός αν κάναν τον κινέζο ;)
Υ.Γ. Στα περί κατασκευασμένης φυλής μάλλον κάποιοι θα διαφωνήσουν
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Το ποστ του @sea-mol ξεχειλιζει αγαπη αλλα και ακεραιοτητα. Γιατι να μην ειναι ετσι γραμμενα τα προτυπα? Γιατι να ειναι πολλα τα λεφτα ρε Αρη??
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma