εντολή έλα


Giorgos 16

New Member
10 Φεβρουαρίου 2016
2
0
59
Γειά σας,έχω ένα θηλυκό Labrador ,7 μηνών.Ενώ καταλαβαίνει την εντολή έλα ,στο περιβάλλον του σπιτιού,όταν βγαίνουμε στην εξοχή ,όταν θέλει (παρότι την δελεάζω με φαγητό που είναι το αγαπημένο της) ακούει και έρχεται .Μπορώ να χρησιμοποιήσω e-colar ή σφυρίχτρα υπερήχων για πιο αποτελεσματική εκπαίδευση στο έλα ή υπάρχει καλύτερος τρόπος .
 


















aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα με @Μάρθα & Σίλβα και @GRDANE... Έχεις ένα κουτάβι λαμπραντόρ και σκέφτηκες για e- collar όταν μπορείς να το δουλέψεις άνετα με λιχουδιές???? Εκμεταλλεύσου τη λαιμαργία της (είναι λαμπραντόρ είναι δεδομένο οτι ειναι λαίμαργη)
 




Giorgos 16

New Member
10 Φεβρουαρίου 2016
2
0
59
Την ταίζω με κροκέτες Royal canin για labrador puppy ,μήπως πρέπει στην εκπαίδευση με το σκοινί να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη λιχουδιά και αν ναι τι;Η σφυρίχτρα υπερήχων σε ποιες περιπτώσεις συνιστάτε;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γνώμη μου σε καμία περίπτωση. Είναι ένα διαφορετικό σφύριγμα απλά. Αν δεν θέλει να έρθει ότι ήχο και να βγάλετε δεν θα έρθει τέλος.
Φυσικά άλλη λιχουδιά, πάρε μαζί βραστό κοτόπουλο πχ ή παριζακια. Όμως όχι χωρίς λουρί!!! Ένα μακρύ τεράστιο να τρέχει ελεύθερα.
φωνάζεις μια, αν δεν έρθει τραβας λιγάκι να την παρακίνησεις, όταν έρθει λιχουδιές και πάμε πάλι και ξανά και ξανά.

Και πότε μα ποτέ ελεύθερη σε ανοιχτό χώρο πριν γίνει τέλεια η εντολή. Και ακόμα και όταν γίνει τέλεια,πότε μα ποτέ δεν χαλαρώνεις! Κάτι μπορεί να δει,μυρίσει,ακούσει και να τη σπάσει όσο καλά και αν την εκτελεί γενικά...

Άσε που είναι και παράνομο δηλαδή...
 
  • Like
Reactions: Lavernne


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Γενικοτερα, ηλεκτρικό κολάρο δε χρησιμοποιούμε πάνω στο σκυλο αν δεν έχουμε καποιον που σιγουρα ξερει να μας διδαξει την ορθή χρήση αυτου του εργαλείου. Άσχετα αν το σκυλί ειναι 7 μηνών ή 7 χρονων. Το γεγονός οτι προσφέρει μια πιο "ισχυρή" διόρθωση, δεν εγγυάται απο μονο του σωστα αποτελέσματα.
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Γιατί όχι σχοινί 10-20 μέτρα???7 μηνών κουτάβι εξάντλησαμε όλα τα άλλα εκπαιδευτικά και έμεινε το ρεύμα???και δη στη πιο δύσκολη εντολή σε ανοιχτό περιβάλλον??
Για μένα το ρωτάω αυτο... σκοινί 10-20 μέτρα για να του μάθεις το έλα... ή να αποφύγεις κάποια "ζημιά " ή μήπως μην φύγει ανεξέλεγκτο το σκυλι? Είναι ωραίο θεματακι το πως μπορείς να βοηθήσεις μια τέτοια κατάσταση..φαντάζομαι πολύς κόσμος θεωρεί το σκυλι του "ανηπάκουο" στο "έλα "....
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Για μένα το ρωτάω αυτο... σκοινί 10-20 μέτρα για να του μάθεις το έλα... ή να αποφύγεις κάποια "ζημιά " ή μήπως μην φύγει ανεξέλεγκτο το σκυλι? Είναι ωραίο θεματακι το πως μπορείς να βοηθήσεις μια τέτοια κατάσταση..φαντάζομαι πολύς κόσμος θεωρεί το σκυλι του "ανηπάκουο" στο "έλα "....

Μου απάντησες από μόνη σου...Ευχαριστώ όπως κ να χει
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
εγω πάλι δε κατάλαβα πως θα χτυπήσεις με ηλεκτρισμό τον σκύλο κι αυτός θα έρθει. Τι τα θέτε τα σκυλιά ρε παιδιά, 7 μηνών και ρωταει για ηλεκτρικό κολλάρο...δεν εξετάζω τι φυλή είναι, σταματάω γιατί θα πω κι άλλα
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Εδώ "εκπαιδευτές" βάζουν e-colar για να πηγαίνουν με τα σκυλιά τους λυτά βόλτα τι να λέμε
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εδώ "εκπαιδευτές" βάζουν e-colar για να πηγαίνουν με τα σκυλιά τους λυτά βόλτα τι να λέμε
εννοεις εκεινο το βιντεο με τα Γ.Π. που κυκλοφορεί ή εχεις κατι άλλο στο μυαλο σου?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
εννοεις εκεινο το βιντεο με τα Γ.Π. που κυκλοφορεί ή εχεις κατι άλλο στο μυαλο σου?
Έχω δει νομίζω και το βίντεο με τα γ.π(αν είναι το ίδιο),και στο δρόμο το έχω συναντήσει,και το έχω διαβάσει που το λένε κιόλας.Πράγμα για εμένα τραγικό και βάση νόμου
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3