Υπάρχει διαφορά;


παντελής123

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2016
47
8
27
Ήθελα να ρωτήσω αν αυτοί οι δύο σκύλοι είναι της ίδιας ράτσας γιατί στα σιτε που κοιτάω άλλοτε έχει φωτογραφίες που μοιάζουν με το ένα και άλλοτε με το άλλο!
 

Attachments









haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σε κάθε φυλή υπάρχουν διάφορες γραμμές αίματος που έχουν κάποιες μικρές διαφορες μεταξύ τους. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι κάποιο είναι πιο ήρεμο. Απλά ο σκύλος στην πρώτη φωτογραφία μου φαίνεται πιο μυώδης, μπορεί να αθλείται περισσότερο. Amstaff είναι βέβαια και τα 2.
 
  • Like
Reactions: Orilis




Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Και τα δύο Δηλαδή είναι ίδια ρατσα; γιατί το ένα μοιάζει λίγο πιο "ήρεμο" αν καταλαβαίνεις;
Ίδια ναί... Είναι αυτό που είπε ο @haviharakennel ...
Δεν είναι πιο ήρεμο ίσως σε ξεγελάει ο χρωματισμός στο πρόσωπο του πρώτου και η μυική μάζα του σκύλου που τον κάνει να φαίνετε λίγο πιο "badass" και επίσης έχουν διαφορετική στάση σώματος....
 










manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μα μα μα... μπορεί ναι μπορεί όχι, θέλω να μάθω, σκάσατεεεεεε, μου χαλάσατε το data collection :cry::p
Τι να μάθεις μωρε
ματιά βγαζει
εγώ το κατάλαβα με την μια παρόλο που δεν έχω δει τις φωτογραφίες :p
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αλήθεια εσένα ποιο σου φαίνεται πιο ήρεμο; :whistle:
Ααααααργκ μου-το-κατα-κρεουργησες, είχα ακόμα ελπίδες! :(

Το πρώτο, γιατί μου φαίνεται παντελώς αδιάφορο, σώμα-βλέμμα. Το δεύτερο είναι αλέρτ τη στιγμή που βγήκε η φώτο, κάτι είδε, άρα όχι σε κατάσταση ηρεμίας.

Εσένα; (Μην τυχόν και δεν απαντήσεις, τα σταστικά θα τα μαζέψω από κάπου!)
 








Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Ααααααργκ μου-το-κατα-κρεουργησες, είχα ακόμα ελπίδες! :(

Το πρώτο, γιατί μου φαίνεται παντελώς αδιάφορο, σώμα-βλέμμα. Το δεύτερο είναι αλέρτ τη στιγμή που βγήκε η φώτο, κάτι είδε, άρα όχι σε κατάσταση ηρεμίας.

Εσένα; (Μην τυχόν και δεν απαντήσεις, τα σταστικά θα τα μαζέψω από κάπου!)
Λοιπόν ας κάνουμε ανάλυση...
Σκύλος στην πρώτη φωτογραφία
1)Αυτιά... Είναι μεν κομμένα και μπορεί να σε ξεγελάσει λόγο του erect αλλά δεν είναι γυρισμένα προς τα εμπρός είναι στο πλάι.
2)Μάτια.. Κόρες διεσταλμένες και το βλέμα του βαθή δεν κοιτάζει κάπου συγκεκριμένα, δηλαδή αδιάφορο...
3)Σώμα... Η μυική μάζα σε ξεγελάει όπως ανέφερα πιο πάνω, αλλά δεν είναι σφιγμένο, δηλαδή σώμα χαλαρό και αδιάφορο...
Συμπέρασμα : Χαλαρός και ήρεμος (Calm and Relaxed)

Σκύλος δεύτερης φωτογραφίας
1)Αυτία... Erected και γυρισμένα εμπρός
2)Μάτια... Κόρες μικρότερες έχουν υποστεί συστολή γιατί κάτι το ερέθισε, βλέμα κατευθυντικό και "καρφωτικό"
3)Σώμα... Αν και δεν είμαι και πολύ σίγουρος μου φαίνεται πως αν η φωτογραφία θα αργούσε ένα δευτερόλεπτο το σκυλί θα είχε σηκωθεί προφανός...
Συμπέρασμα : Alerted
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Και τα δύο Δηλαδή είναι ίδια ρατσα; γιατί το ένα μοιάζει λίγο πιο "ήρεμο" αν καταλαβαίνεις;
Δεν πολυκαταλαβαίνω η αλήθεια είναι... Μια φωτογραφία απεικονίζει μια συγκεκριμένη στιγμή, όχι το ταμπεραμέντο του σκύλου γενικώς... Κατά τ' άλλα, όπως τα είπε η mucca.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3