Νεο μελος στην οικογενεια-γερμανικος ποιμενικος


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Καλησπέρα σε ολους σας.
δεν παει πολύ καιρος που σας βρηκα και θα ηθελα την βοηθεια σας.
πριν από μιαμιση εβδομαδα απεκτησα -θεωρητικα- ένα καθαροαιμο γερμανικο ποιμενικο περιπου 9 μηνων.
ο κυριος που το ειχε,ειχε στην κατοχή του αλλα 2 γερμανικα ποιμενικα(τερατα) τα οποια όμως την επεφταν συνεχια στον μικρο και ετσι αναγκαστηκε να τον δωσει(όλα αρσενικα).
εγω με το που ειδα την αγγελια πραγματικα τον ερωτευτηκα και μιας και ειχα μανια με τα γερμανικα ποιμενικα και εψαχνα και ένα σκυλι για καπως ποιο-φυλακα χωρου (εχω αλλα 2 μικρα σκυλάκια) τον πηρα χωρις δευτερη σκεψη.
Όταν πηγα να τον παρω με αφησε να τον χαιδεψω παρουσια φυσικα με τον ιδιοκτητη του αλλα δεν ειχε βαλει ποτε στην ζωη του λουρι!επαθε ένα σοκ δεν εμπαινε με τιποτα στο αμαξι όπως δεν εβγαινε κιολας με αποτέλεσμα να τον βαλω-βγαλω αγκαλια.
για να μην σας τα πολυλογώ φαινεται πολύ φιλικος μεσα σε 2 μερες καταφερα να του μαθω το λουρι και του εμαθα αρκετα καλα και τα -κατσε-κατω-μεινε- με μια αποσταση γυρω στα 15 μετρα με σχετικη ευκολια χωρις την χρηση λουρι-κλικερ κτλ.
η απορια μου είναι τα εξης.
ο κυριος που ειχε το σκυλι όπως καταλάβατε δεν το ειχε εκπαιδευμενο-παντα ελευθερο στην αυλη αλλα στρεσαρισμενο από τους μεγαλους.μου ειπε ότι τους ταιζε μονο μια φορα την ημερα μονο κοκκαλα και κρεας γυρω στο 1 κιλο!!η αληθεια είναι ότι ακομα δεν τον εχω παει στον κτηνιατρο αλλα χωρις να γνωρίζω από γερμανικα είναι αρκετα βαρυς.πρεπει να είναι πανω από 30 κιλα.
επειδή μου φανηκε καπως τραβηγμενο αυτό με την διατροφή πηγα και του πηρα μια τροφη profine chicken and potato super premium.Δεν ξερω αν εκανα καλα αν είναι καλη η τροφη και αν εχετε να μου προτείνετε κατι άλλο και του δινω περιπου στα 350γραμ που λεει για 30κιλα.
εχετε να μου προτείνετε κατι άλλο?
Επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι άλλο.
Παροτι το σκυλι ηταν στρεσαρισμενο από τα μεγαλα είναι πολύ φιλικο και με τα παιδια μου αλλα και με τους ξενους.αυτο είναι καλο.
ισως όμως παραειναι φιλικο.θελω να πω ότι ηρθε φιλη μου στο σπιτι ανοιξε την αυλοπορτα εβαλε μεσα το αμαξι κατεβηκε εφτασε στην εισοδο της πορτας και ο κυριος μονο την χαζευε από ότι ειπε η γυναικα μου.
να φανταστω ότι είναι ακομα πολύ νωρις για να του ξυπνησουν καπως τα ενστηκτα του φυλακα χωρου?αν?
Απλα για γαυγισμα μιλαω βεβαια.

Σας ευχαριστω για οποιαδήποτε απαντηση και συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
μεσα σε 2 μερες καταφερα να του μαθω το λουρι και του εμαθα αρκετα καλα και τα -κατσε-κατω-μεινε- με μια αποσταση γυρω στα 15 μετρα με σχετικη ευκολια χωρις την χρηση λουρι-κλικερ κτλ.
Α είσαι είσαι τρομερός.... Τι λαλακας είμαι που πληρώνω σε εκπαιδευτή ένα κάρο λεφτά και πέρνει και 6 μήνες...
Ταλέντο!!!!
 


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Α είσαι είσαι τρομερός.... Τι λαλακας είμαι που πληρώνω σε εκπαιδευτή ένα κάρο λεφτά και πέρνει και 6 μήνες...
Ταλέντο!!!!
Μπα δεν θα το έλεγα. Μάλλον θα έλεγα ότι καταλαβαίνει σχετικά γρήγορα. Εννοείται ότι δεν το κάνει πάντα τέλεια. Αλλά και μόνο που του λέω στις 10φορες κάτσε και το κάνει τις 8το θεωρώ επιτυχία για τόσο λίγο διάστημα. Το άλλο προσπαθώ να το εκπαιδευσω εδώ και 4μηνες αλλά δεν...
 






Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
@tasos malinoua είναι ημίαιμο, για αυτό δεν μπορεί το παιδί να το εκπαιδεύσει Τάσο... κατάλαβες? Φαίνεται πως τα ημίαιμα δεν έχουν το μυαλό του γ.π... Τακ σε 2 μέρες και ξεμπέλιασες αν πάρεις γ.π.. Τι ασχολείσαι και εσύ με τα μαλινουά... αφου δεν το έχουν όπως ο γπ.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua είναι ημίαιμο, για αυτό δεν μπορεί το παιδί να το εκπαιδεύσει Τάσο... κατάλαβες? Φαίνετε πως τα ημίαιμα δεν έχουν το μυαλό του γ.π... Τακ σε 2 μέρες και ξεμπέλιασες αν πάρεις γ.π.. Τι ασχολείσαι και εσύ με τα μαλινουά... αφου δεν το έχουν όπως ο γπ.
σεμναααααααααααααα

βρε θηριο ειχες 2 και πηρες και τριτο;;;
να τα χαιρισαι και βαλε και καμια φωτο...σιγα σιγα θα στρωσει και το σκυλακι,λογικο ειναι εφοσν δδεν ηξερε να φοβαται....(απο μια πλευρα)
 
  • Like
Reactions: Morian




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εκτός όλων των άλλων μην περιμένεις από 9 μηνών κουτάβι να σου βγάλει φύλαξη.
Πόσο μάλλον όταν δεν έχει μάθει το σπίτι σου σαν χώρο του. Ακόμα χαμένο είναι.
 






Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σας. Αλλά γιατί τόση ειρωνεία?
Είπα πουθενά ότι το σκυλί είναι εκπαιδευμενο? Το ότι έμαθε αρκετά καλά μέσα σε 2-3μερες 2,3εντολες το κάνει εκπαιδευμενο? Επίσης ποιος είπε ότι τα ημιαιμα είναι πιο χαζά από τα καθαρόαιμα? Αν διαβάσατε καλά έγραψα καθαρόαιμο- θεωρητικά!
Και αν το δούμε και από την άλλη πλευρά όταν δείχνεις κάτι σε 2 παιδιά δεν σημαίνει ότι θα το καταλάβουν στον ίδιο χρόνο. Το ίδιο είναι και με τα σκυλιά μου.
Επίσης επειδή με αποκαλεσατε "το παιδι" δεν είμαι κάνα 20χρονο οπότε καλο θα ήταν να σεβεστε έστω και λίγο τις απορίες κάποιου καινούργιου.
Αν δεν θέλετε να βοηθήσετε είναι σεβαστό.
Αν θέλει κάποιος να βοηθήσει με την γνώμη του μπορεί να μου πει για την τροφή αν έκανα καλά που την άλλαξα η να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο του πρώην ιδιοκτητη?
Η αν έχει να προτείνει κάτι καλύτερο?
Φώτο θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία
 


nikolasss

Member
3 Νοεμβρίου 2015
12
6
43
@tasos malinoua είναι ημίαιμο, για αυτό δεν μπορεί το παιδί να το εκπαιδεύσει Τάσο... κατάλαβες? Φαίνεται πως τα ημίαιμα δεν έχουν το μυαλό του γ.π... Τακ σε 2 μέρες και ξεμπέλιασες αν πάρεις γ.π.. Τι ασχολείσαι και εσύ με τα μαλινουά... αφου δεν το έχουν όπως ο γπ.
Γιατι κοροιδευεις??Αν δες εχεις κατι να πεις επι του θεματος μη γραφεις.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Το ότι του έδινε κόκαλα και κρέας (ωμό φαντάζομαι) μου κάνει κάτι σαν barf. Αν θες να διαβάσεις για τη barf και τι είναι θα βρεις πολλά θέματα εδώ μέσα.

Ξεκίνα τον με τη τροφή που του πήρες και δες πως θα του κάτσει... Δηλ. παρακολουθεις κόπρανα, τρίχωμα, διάθεση, τσίμπλες, αέρια κτλ και αν όλα πάνε καλά τη συνεχίζεις, διαφορετικά παιρνεις κάτι άλλο. Αλλα μη προχωράς άμεσα σε άλλες αλλαγές.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Α είσαι είσαι τρομερός.... Τι λαλακας είμαι που πληρώνω σε εκπαιδευτή ένα κάρο λεφτά και πέρνει και 6 μήνες...
Ταλέντο!!!!
2016 να πληρωνεις ενα καρο λεφτα και 6 μηνες οντως πρεπει να εισαι.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
λοιιπον,εγω απο τροφες δεν ξερω αλλα αν ειχα 2-3 σκλια πιστευω οτι θα ταιζα με την ιδια και τα τρια και θα παρακαλαγα να τους κατσει καλα.αν οχι τοτε αναλογα θα κιτουσα τι θα αλλαζα.
νομιζω ειναι η πιο νορμαλ σκεψη (τουλαχιστον για εμενα)
 


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Ψυχραιμία κύριοι. Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Ο προβληματισμος μου είναι στην ποσότητα. 1κιλο ώμο κρέας και κόκκαλο την ημέρα που έδινε ο πρώην κάτοχος με 275γραμμαρια που δίνει η εταιρεία για 30κιλα βάρος. Δεν είναι πολύ λίγο?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μην συγρινεις τα ωμα με την ξηρά.
Εντελώς διαφορετικές δοσολογίες.
Στην ξηρά ξεκινάς με την ποσότητα που γράφει η συσκευασία και μετά από λίγο καιρο και αναλόγως την εικόνα του σκύλου προσθέσεις η αφαιρεις.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3