εντολή έλα


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
νταξ και εγω εβαζα κολαρο στονν μεγαλο οταν τον αμολαγα στο γηπεδο για την κακια στιγμη που λεμε αλλα ευτυχως δεν ειχε χρειαστει ποτε.βαση νομου θα ειχα πιο πολλα προβληματα αν δεν το ειχα και χρειαζοταν εστω μια φορα.οποτε...........
τωρα αλλο αυτο και αλλο να του μαθω το ελα με κολαρο,εκει χανετε η μπαλα
δεν εχετε δει πως κανουν το ελα με ρευμα;ο ενας φωναζει ελα μολις ο αλλος πατησει το ρευμα γιατι νομιζυν οτι θα τσητωσει ο σκυλος και θα παει σφαιιρα.
εγω παντως (και το εχω ξαναπει) δεν ειμαι αντιθετος στο ρευμα αρκει να μην κανεις μαλακιες και να το χρησιμοποιεις γιια λογους οπως του θεματοθετη.
 
  • Like
Reactions: Aslan and vas


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
νταξ και εγω εβαζα κολαρο στονν μεγαλο οταν τον αμολαγα στο γηπεδο για την κακια στιγμη που λεμε αλλα ευτυχως δεν ειχε χρειαστει ποτε.βαση νομου θα ειχα πιο πολλα προβληματα αν δεν το ειχα και χρειαζοταν εστω μια φορα.οποτε...........
τωρα αλλο αυτο και αλλο να του μαθω το ελα με κολαρο,εκει χανετε η μπαλα
δεν εχετε δει πως κανουν το ελα με ρευμα;ο ενας φωναζει ελα μολις ο αλλος πατησει το ρευμα γιατι νομιζυν οτι θα τσητωσει ο σκυλος και θα παει σφαιιρα.
εγω παντως (και το εχω ξαναπει) δεν ειμαι αντιθετος στο ρευμα αρκει να μην κανεις μαλακιες και να το χρησιμοποιεις γιια λογους οπως του θεματοθετη.
Αν δηλώνεις εκπαιδευτής και για να τα μάθεις να ειναι υπό έλεγχο πρεπει να βάλεις ρεύμα υπαρχει θέμα...αν δεν μπορεις να μάθεις στα δικά σου πως θα μάθεις των άλλων τα σκυλιά;;;αυτο λεω πάνω κάτω!!!!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ναι απο αυτη την αποψη ναι,μαζι σου το ειπα αλλωστε νομιζω
αλλο χρησιμοποιω για καπιον λογο που θεωρω οτι χρειαζετε και αλλο για να το κανω να με ακουει,να το παω βολτα,να μην τραβαει.........................και τετοια.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
ερευνα εχει δειξει οτι το σκυλι στρεσαρεται περισσοτερο οταν δεν λαμβανει λιχουδια, σαν τιμωρια, παρα με την σωστη χρηση του e-collar.

η χρηση του σε 7μηνων κουταβι, κρινεται υπερβολικη, ειδικα οταν δεν εχουν εξαντληθει ολες οι μεθοδοι.
συν οτι ουσιαστικα δεν εχουμε να κανουμε με καποιο πραγματικο προβλημα παρα μονο με ελλειψη εκπαιδευσης κ επιθυμια του ιδιοκτητη το σκυλι να αφηνετε ελευθερο.
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
παιδια, τα πραγματα ειναι απλα... τα ερεθισματα ειναι πιο δυνατα απο την εντολη που δινεται.
ο σκυλος βρισκει κατι πιο ενδιαφερον απο το να υπακουσει.

η λυση ειναι μια, εκπαιδευση κ παλι εκπαιδευση.
πρεπει να χτιστει ενα δυνατο engagement.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
και πως το χτιζειςι αυτο το ενγκαγκεμεντ;
χωρις αυτο δεν υπαρχει εκπαιδευση;

αμαν με αυτα τα ξενα σας,πτυυχιο πρεπει να εχουμε να σας κααλαβουμε
 
  • Like
Reactions: johnk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασικά αυτό που με είχαν συμβουλέψει ήταν να συνδυάσει το "έλα" με ο,τι καλύτερο υπάρχει στον κόσμο!
Επειδή την είχα πατήσει με τις λιχουδιές ή καλύτερα την απεμπλοκή από αυτές, στον καινούργιο εφαρμόσαμε την παραδοσιακή επιβράβευση. Τρελή χαρά, πολλά μπράβο και φιλιά που τα γουστάρει.
Παρόλο που είναι τέρας και σπασοκλαμπανιας με γάτες και γενικά ο,τι κινείται, είναι τρομερά υπάκουος σε αυτό το θέμα.
Εξίσου σημαντικό είναι να μην το κάψεις ποτέ.
Ποτέ δλδ δεν λες "έλα" αν ακολουθήσει κάτι που δεν θέλει ή για να τον μαλωσεις.
Πρέπει να το συνδέσει με κάτι καλό, μόνο καλό.

Βέβαια σε όλα αυτά συνυπολογίζεις και την ηλικία. Όταν είναι στα ντουζενια τους, χρειάζεται ακόμα περισσότερο δούλεμα και πάνω απ'όλα υπομονή.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Tο μυαλό του σκυλου, λόγω των έντονων ερεθισματων, εκείνη την στιγμή είναι αλλού!
Αν τον έχεις δεμένο (όχι χειροπόδαρα:p) με ενα μακρύ σχοινί, ένα ελαφρό τράνταγμα όταν δινεις την εντολή, θα του αποσπάσει το μυαλό από εκεί που τοχει και θα το στρεψει σε σένα και την εντολή σου!
Στην αρχη (εκτος απ το τράνταγμα) ισως να τον «βοηθήσεις» να θυμηθει τι του ζήτησες, τραβωντας το σχοινι μεχρι να ξεκινησει να έρχεται σε εσενα.
Κανε τρελές χαρες όταν τον βλεπεις να έρχεται!
Επιβραβευσε με μια πραγματικα γκουρμε λιχουδια κι όχι με ότι του δινεις στο σπίτι.
Θελει χρονο, επιμονη και υπομονή!

EDIT: Μαζι γράφαμε Μιχάλη!:):)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
νταξ και εγω εβαζα κολαρο στονν μεγαλο οταν τον αμολαγα στο γηπεδο για την κακια στιγμη που λεμε αλλα ευτυχως δεν ειχε χρειαστει ποτε.βαση νομου θα ειχα πιο πολλα προβληματα αν δεν το ειχα και χρειαζοταν εστω μια φορα.οποτε...........
τωρα αλλο αυτο και αλλο να του μαθω το ελα με κολαρο,εκει χανετε η μπαλα
δεν εχετε δει πως κανουν το ελα με ρευμα;ο ενας φωναζει ελα μολις ο αλλος πατησει το ρευμα γιατι νομιζυν οτι θα τσητωσει ο σκυλος και θα παει σφαιιρα.
εγω παντως (και το εχω ξαναπει) δεν ειμαι αντιθετος στο ρευμα αρκει να μην κανεις μαλακιες και να το χρησιμοποιεις γιια λογους οπως του θεματοθετη.

Τάσο πες αλήθεια δεν πάτησες ποτε το κουμπί;
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τάσο πες αλήθεια δεν πάτησες ποτε το κουμπί;
γιατι θα φοβαμαι μην με μαλωσουν και πρπει να πω ψεμματα;
ειπα δδεν χρειαστηκε ποτε να το πατησω σε τετοια περιπτωση που το φοραγα,δεν το ειχα πατησει ποτε επισης σε εντολες (να τις μαθει η διορθωση) αλλα εχω κανει το χειροτερο.το ειχα πατησει χωρις λογο για να δω την ανιιδραση του.
οποτε το εχω πατησει
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πιτσιρικάς ειχα δει να εκπαιδεύουν στο «έλα» ώς εξης:
Δεμενος με σχοινι ο σκυλος, ο χειριστης έδινε την εντολή και αντι για τράνταγμα με το σχοινί, ένας βοηθος απ το πλάι, κρυφά, έριχνε ένα ρεβύθι με σφεντόνα στο σκύλο (μη φανταστητε πολύ δυνατα) αν αυτος είχε το μυαλό αλλού και έγραφε στα τέτοια του τον εντολέα. Ενα πιο ανώδυνο e-collar της προηλεκτρονικής εποχής!
 










Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Σαν άσχετος με το θέμα εκπαίδευση σκύλων κλπ...ποιο πολύ θα με ανχωνε το θέμα ότι ο σκύλος δαγκωνει έναν "σύμμαχο " μου....έναν συνάδελφο μου... πάρα το ότι στην εντολή "ΑUS" δεν σταματάει....
 
  • Like
Reactions: GRDANE


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
και πως το χτιζειςι αυτο το ενγκαγκεμεντ;
χωρις αυτο δεν υπαρχει εκπαιδευση;

αμαν με αυτα τα ξενα σας,πτυυχιο πρεπει να εχουμε να σας κααλαβουμε

Τασο, για εμενα κ ετσι οπως θα ηθελα τον σκυλο μου, χωρις μια δυνατη σχεση-συγκεντρωση του σκυλου μου πανω μου, ναι οχι αυτα δεν υπαρχει "εκπαιδευση".

αναφερομουν λοιπον, στην δυνατη σχεση που πρεπει να εχεις χτισει με τον σκυλο σου.
κ δεν εννοω τις "αγαπες και τα φιλακια".

ειμαι σιγουρος οτι ξερεις καλυτερα απο εμενα πως γινεται κατι τετοιο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf