Τοξικο σοκ απο καμπιες...


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
Καλημερα σας ,εχθες παθαμε τοξικο σοκ μετα απο γλυψιμο καμπιας, η καταστα ση στην γλωσσα της σκυλιτσς μου ειναι σοβαρη ,αλλα θεματα δεν εχει ,της χορηγηθηκε δυο φορες ενεσιμη κορτιζονη και αντιβιοτικο. Το στομα της ειναι μια πληγη με το πολυ ζορι της δινω λιγο χαμομιλι με ζαχαρη και βαζω βαλσαμελαιο με συριγγα στη γλωσσα. Η γιατρος ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα θατην χασει γιατι εχει αρχησει και παιρνει σταχτι χρωμα . Καμια συμβουλη? Υπαρχει περιπτωση επιβιωσης εαν χασει την γλωσσα της?
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
περαστικά σας... θελουν προσοχή οι ατιμες...

Προχωρησε τοσο γρήγορα ε?!

το μονο που σκεφτομαι για τη γλώσσα ειναι αν και πως θα μπορει να τρωει και να πινει... αλλα δεν ξερω να σε βοηθησω δυστυχως... ευχομαι απλα τα καλύτερα...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Πολλές θετικές σκέψεις και περαστικά. Ελπίζω και εύχομαι να πανε όλα καλά.
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Εύχομαι να είναι περαστικά και το σκυλάκι να γίνει μια χαρά, πραγματικά στο εύχομαι!
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω καμία συμβουλή γιατί απλά δεν ξέρω τι να σου πω...
Μια ερώτηση έχω μόνο... Θυμάσαι τι είδους κάμπιας ήταν? Χρώματα? Μέγεθος?
Σε τι μέρος την βρήκες? Είχε χόρτα?Ήταν δάσος με πεύκα και στρωμένο με πευκοβελόνες?
Απλά οτιδήποτε θυμάσαι μπορεί μα φανεί χρήσιμο για όλους εμάς να έχουμε μια ιδέα ΤΙ να προσέχουμε και ΠΟΥ να προσέχουμε, γιατί ορισμένα είδη κάμπιας προτιμούν συγκεκριμένα μέρη να βρίσκονται.
Και πάλι σου εύχομαι ότι καλύτερο!
 
  • Like
Reactions: elizabeth dominguez




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να αντέξει τωρα και ας μεινει και χωρίς γλώσσα. Δεν θα εχει πρόβλημα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Λογικά θα χάσει το κομμάτι που εχει γκριζάρη και εμένα ο δικός μου εχασε ενα κομμάτι απο το ίδιο καμπια των πευκων και εχει στην μία ακρη η γλώσσα του δανδέλα. Οταν την πατησαμε ηταν η μιση του γλώσσα μπλε και μετα ενα κομμάτι γκριζαρε αυτο επεσε ..
 


kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Σήμερα και η δικιά μου βρήκε κάτι κάμπιες από αυτές που είναι πολλές μαζί και προχωράμε σε σειρά πήγε και έβαλε στο στόμα μια για να παίξει την Έβαζε στο στόμα και την εφτυνε ώσπου μετά από ένα λεπτό άρχισε τους εμετους και μετά από λίγο πρηστικε όλη η μουσούδα ευτυχώς δε έχει θέματα με την γλώσσα της την κάναμε μια ένεση κορτιζόνης και κάτι χάπια μας έδωσε για 4 μέρες
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Παιδιά μεγάλη προσοχή. Εχει παντού, σε πάρκα, πεζοδρόμια... Ακόμα και στο δρόμο πατημενες.
 




kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Δε την άφησα αλλά μέχρι να πάω κοντά της να δω τι κάνει ήταν αργά αν κι δε ήξερα ότι είναι τόσο επικίνδυνο αυτό με τις κάμπιες
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οι καμπιες στις οποίες αναφέρεστε και που όντως είναι επικίνδυνες για τα σκυλιά μας, είναι αυτές που αναπαράγονται στα πεύκα. Φαντάζομαι όλοι έχετε δει τα κουκουλια που έχουν τα πεύκα κάθε άνοιξη (φέτος νωρίτερα λόγο ανωμαλου καιρου) .
Αν όσοι έχετε λαιμαργα σκυλιά και γεμάτα περιέργεια, αποφεύγετε βόλτες κοντά σε πεύκα αυτήν την εποχή και για κάνα μήνα ακόμα (αφήστε τις για μας που δεν έχουμε τέτοια θέματα:p).
Είναι τόσο απλό.
Αν δεν γίνεται αυτό υπάρχει και η λύση που λέγεται φίμωτρο.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Σήμερα περάσαμε κι εμείς ένα δράμα εξαιτίας των καμπιων που μαζεύονται ΠΑΝΤΟΥ. Συνήθως η μικρή δεν ασχολείται με τις κάμπιες, ωστόσο σημερα έτυχε να βάλει κατι στο στόμα τυς στη πρωινή βόλτα και όταν το άφησε μετα το "αστο" είδα δίπλα του μια κάμπια... Σε ουτε 10 λεπτά μου έκανε 4 φορές εμετό και άρχισε να γλυφεται και να τρέχουν σάλια. Έπαθα πανικό, δεν έβρισκα γιατρό στις 7 το πρωί, και ξεκίνησα για Γέρακα, να το προλάβω. Ευτυχώς μάλλον "ξωφαλτσα" τη βρήκε το κακό αφού πρηστηκε πολύ λίγο. Βέβαια κορτιζόνη μας έκανε ένεση, όμως τώρα είναι απολύτως καλά (ομολογώ επειδή δεν ειναι ο γιατρός μας αγχωθηκα αν έγιναν όλα όπως πρεπει...).
Αυτό που νιώθω την ανάγκη να πω είναι ΠΡΟΣΟΧΗ. Και κάτι ακόμα: καντε μια διαδρομή προς τη πλησιέστερη 24ωρο κλινική/ιατρείο ζώων κοντά σας. Εγώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο της έκτακτης ανάγκης (η ηλίθια) και δεν είχα ψαχτει, ο εκπαιδευτής μου είπε να παω εκει (που σήκωσε το τηλέφωνο μέσα στον ύπνο του) και χάθηκα και 3 φορές... Αν ήταν τελικά πιο σοβαρό η καθυστέρηση μου αυτή , όταν έχανα το δρομο κςι εκανα κύκλους, μπορεί να είχε δημιουργήσει θεμα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.223
7.767
Πριν 30-35 λεπτα μυρισε ο μικρος μια τετοια καμπια και δεν ξερω αν την εγλυψε κιολας, αλλα υποθετω οχι γιατι αυτος η μυριζει η αρπαζει, δεν ειδα να τη γλυφει.....Τοσες μερες στο παρκο πρωτη φορα ειδα.... Εκανε εμετο μετα αλλα μαλλον ηταν απο το ενα λιτρο νερο που του εριξα για να ξεπλυνω το στομα του και τη μουσουδα του. Περασα απο το γιατρο και ηταν μεσα σε χειρουργιο, επειδη μενω διπλα ηρθαμε σπιτι, αν γινει κατι τον τρεχω σε 2 λεπτα.... Δε ξανακανε εμετο, ουτε φαινεται να εχει αλλαγες σε διαθεση ή καποιο πρήξιμο στη γλωσσα. Υπαρχει περιπτωση να παθει κατι με το να την μυρισει μονο για 1 δετερολεπτο?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Πριν 30-35 λεπτα μυρισε ο μικρος μια τετοια καμπια και δεν ξερω αν την εγλυψε κιολας, αλλα υποθετω οχι γιατι αυτος η μυριζει η αρπαζει, δεν ειδα να τη γλυφει.....Τοσες μερες στο παρκο πρωτη φορα ειδα.... Εκανε εμετο μετα αλλα μαλλον ηταν απο το ενα λιτρο νερο που του εριξα για να ξεπλυνω το στομα του και τη μουσουδα του. Περασα απο το γιατρο και ηταν μεσα σε χειρουργιο, επειδη μενω διπλα ηρθαμε σπιτι, αν γινει κατι τον τρεχω σε 2 λεπτα.... Δε ξανακανε εμετο, ουτε φαινεται να εχει αλλαγες σε διαθεση ή καποιο πρήξιμο στη γλωσσα. Υπαρχει περιπτωση να παθει κατι με το να την μυρισει μονο για 1 δετερολεπτο?
Ούτε νομίζω ν έχει πάθει κάτι, είναι από τ πολύ νερό. Και πάλι όπως είπες τν παρακολουθείς
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.223
7.767
Πριν 30-35 λεπτα μυρισε ο μικρος μια τετοια καμπια και δεν ξερω αν την εγλυψε κιολας, αλλα υποθετω οχι γιατι αυτος η μυριζει η αρπαζει, δεν ειδα να τη γλυφει.....Τοσες μερες στο παρκο πρωτη φορα ειδα.... Εκανε εμετο μετα αλλα μαλλον ηταν απο το ενα λιτρο νερο που του εριξα για να ξεπλυνω το στομα του και τη μουσουδα του. Περασα απο το γιατρο και ηταν μεσα σε χειρουργιο, επειδη μενω διπλα ηρθαμε σπιτι, αν γινει κατι τον τρεχω σε 2 λεπτα.... Δε ξανακανε εμετο, ουτε φαινεται να εχει αλλαγες σε διαθεση ή καποιο πρήξιμο στη γλωσσα. Υπαρχει περιπτωση να παθει κατι με το να την μυρισει μονο για 1 δετερολεπτο?
Ηταν λιγο πεσμενος και ξανακανε εμετους, τον αρπαξα και πηγα στον γιατρο. Δεν ειδε κατι ανησυχητικο αλλα επειδη του ανεφερα για την καμπια του εκανε μια ενεση προληπτικα.... Πιστευω ολα καλα. Χρειάζεται πολυ προσοχη τελικα, μια στιγμη χαλαρωσης και τσουπ γινεται το κακο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π