κοπροφαγία κουταβιού....




rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
Έχετε τα κακά στη μέση και κοιτάει ο ένας τον άλλον να δείτε τι θα γίνει ? :rolleyes:
Μαζεψέ τα και πέταξέ τα......

Επειδη τη "μαλωνω" να μη τα πειραζει κ εβαλα κ ανανα χτες περιμενα να δω αν ειχε τη ταση να τα φαει

οταν λειπω????τι θα κανει???γιαυτο περιμενα να δω αντιδρασεις...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Επειδη τη "μαλωνω" να μη τα πειραζει κ εβαλα κ ανανα χτες περιμενα να δω αν ειχε τη ταση να τα φαει

οταν λειπω????τι θα κανει???γιαυτο περιμενα να δω αντιδρασεις...
Εμένα συνέχιζε να τα τρώει παντός και με ανανά...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εμένα συνέχιζε να τα τρώει παντός και με ανανά...
Στην συνέχεια με κολοκύθι πάλι τα ίδια...όποτε μια η λύση:παρακολουθώ οταν τα κάνει την φωνάζω λιχουδιά και τρέχω να μαζεψω
 


Artu

Member
13 Φεβρουαρίου 2016
8
15
Καλησπέρα σε όλους! Νέα και εγώ στο forum και πρώτη φορά ιδιοκτήτρια σκύλου. Ο δικός μου είναι 2 ετών και μέχρι που τον πήρα ήταν σε εκτροφείο. Παρατήρησα ότι και ο δικός μου τρώει κόπρανα (τα δικά του και άλλων ζώων) και στις βόλτες μας στην εξοχή τρίβει τον λαιμό του σε κόπρανα άλλων ζώων, κυρίως αγελάδας. Ευτυχώς, το τελευταίο το έχει κάνει μόνο μία φορά στους 2 μήνες που τον έχω. Συμφωνώ ότι το θέαμα είναι αποκρουστικό αλλά πρέπει, όσους μας απασχολεί το θέμα, να προσπαθήσουμε, όπως είπε και το μέλος του forum canis παραπάνω, να βρούμε την αιτία. Αυτό το καταλαβαίνουμε με τη συνεχή παρακολούθηση του σκύλου μας εξετάζοντας τη γενικότερη συμπεριφορά του.

Παρατήρησα λοιπόν, ότι κάθε που πήγαινα να μαζέψω τα κόπρανα του, με σκούπα και νερό καθώς τα έκανε πάνω σε τσιμέντο, μόλις με έβλεπε με τη σκούπα κρυβόταν στη φωλιά του. Σκέφτηκα λοιπόν ότι είναι ψυχολογικός ο λόγος που το κάνει. Προφανώς στο εκτροφείο κάθε που τα καθάριζαν μπορεί να το μάλωναν ή ακόμα και να το χτύπησαν. Επίσης παρατήρησα ότι στην αρχή, όταν έλειπα στη δουλειά, τον είχα περιορισμένο σε έναν χώρο περίπου 25 τετραγωνικών και τα έτρωγε, προφανώς από ανία. Τώρα, που τον έχω ελεύθερο σε μεγάλη αυλή, τα κάνει και ούτε σημασία τους δίνει. Δοκίμασα και το "κόλπο" με τον ανανά, τον οποίο για καλύτερη χώνεψη τον έβαζα στο multi με γιαουρτάκι. Το έτρωγε με απίστευτη όρεξη και για να είμαι ειλικρινής τις πρώτες 3-4 ημέρες δεν είχε φάει, τουλάχιστον τα δικά του. Επίσης, στις μικρές μας βόλτες σε μέρη πολυσύχναστα, τον έχω πάντα με λουρί, ώστε να τον ελέγχω, όχι μόνο για κοπροφαγία αλλά γενικότερα. Φροντίζω να τον βγάζω βόλτες σε μέρη λίγο απομακρυσμένα από κόσμο χωρίς λουρί για να χαίρεται τη βόλτα του περισσότερο. Σε τέτοια μέρη είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν κόπρανα αδέσποτων ζώων, αυτά είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές.
Το κλειδί είναι να προσέξουμε τη συμπεριφορά του και να είμαστε μαζί του όσες περισσότερες ώρες μπορούμε, και φυσικά τις ώρες που συνήθως τα κάνει. Πολλές φορές κάνουν πράγματα απλώς για να μας τραβήξουν την προσοχή, τα οποία αν ήμασταν μαζί τους δε θα τα έκαναν. Παρέα θέλουν! Λίγη προσοχή στην διατροφή τους για να επιτυγχάνεται η καλύτερη δυνατή πέψη και να αποφεύγουμε κόπρανα με κομμάτια τροφής τα οποία τους ελκύουν. Τέλος, να είμαστε συνεπής με την αποπαρασιτώσεις και τα εμβόλια τους για να μη κολλήσουν κάτι από κόπρανα μη αποπαρασιτωμένων/ εμβολιασμένων ζώων.

Υπομονή και επιμονή λοιπόν!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλησπέρα σε όλους! Νέα και εγώ στο forum και πρώτη φορά ιδιοκτήτρια σκύλου. Ο δικός μου είναι 2 ετών και μέχρι που τον πήρα ήταν σε εκτροφείο. Παρατήρησα ότι και ο δικός μου τρώει κόπρανα (τα δικά του και άλλων ζώων) και στις βόλτες μας στην εξοχή τρίβει τον λαιμό του σε κόπρανα άλλων ζώων, κυρίως αγελάδας. Ευτυχώς, το τελευταίο το έχει κάνει μόνο μία φορά στους 2 μήνες που τον έχω. Συμφωνώ ότι το θέαμα είναι αποκρουστικό αλλά πρέπει, όσους μας απασχολεί το θέμα, να προσπαθήσουμε, όπως είπε και το μέλος του forum canis παραπάνω, να βρούμε την αιτία. Αυτό το καταλαβαίνουμε με τη συνεχή παρακολούθηση του σκύλου μας εξετάζοντας τη γενικότερη συμπεριφορά του.

Παρατήρησα λοιπόν, ότι κάθε που πήγαινα να μαζέψω τα κόπρανα του, με σκούπα και νερό καθώς τα έκανε πάνω σε τσιμέντο, μόλις με έβλεπε με τη σκούπα κρυβόταν στη φωλιά του. Σκέφτηκα λοιπόν ότι είναι ψυχολογικός ο λόγος που το κάνει. Προφανώς στο εκτροφείο κάθε που τα καθάριζαν μπορεί να το μάλωναν ή ακόμα και να το χτύπησαν. Επίσης παρατήρησα ότι στην αρχή, όταν έλειπα στη δουλειά, τον είχα περιορισμένο σε έναν χώρο περίπου 25 τετραγωνικών και τα έτρωγε, προφανώς από ανία. Τώρα, που τον έχω ελεύθερο σε μεγάλη αυλή, τα κάνει και ούτε σημασία τους δίνει. Δοκίμασα και το "κόλπο" με τον ανανά, τον οποίο για καλύτερη χώνεψη τον έβαζα στο multi με γιαουρτάκι. Το έτρωγε με απίστευτη όρεξη και για να είμαι ειλικρινής τις πρώτες 3-4 ημέρες δεν είχε φάει, τουλάχιστον τα δικά του. Επίσης, στις μικρές μας βόλτες σε μέρη πολυσύχναστα, τον έχω πάντα με λουρί, ώστε να τον ελέγχω, όχι μόνο για κοπροφαγία αλλά γενικότερα. Φροντίζω να τον βγάζω βόλτες σε μέρη λίγο απομακρυσμένα από κόσμο χωρίς λουρί για να χαίρεται τη βόλτα του περισσότερο. Σε τέτοια μέρη είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν κόπρανα αδέσποτων ζώων, αυτά είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές.
Το κλειδί είναι να προσέξουμε τη συμπεριφορά του και να είμαστε μαζί του όσες περισσότερες ώρες μπορούμε, και φυσικά τις ώρες που συνήθως τα κάνει. Πολλές φορές κάνουν πράγματα απλώς για να μας τραβήξουν την προσοχή, τα οποία αν ήμασταν μαζί τους δε θα τα έκαναν. Παρέα θέλουν! Λίγη προσοχή στην διατροφή τους για να επιτυγχάνεται η καλύτερη δυνατή πέψη και να αποφεύγουμε κόπρανα με κομμάτια τροφής τα οποία τους ελκύουν. Τέλος, να είμαστε συνεπής με την αποπαρασιτώσεις και τα εμβόλια τους για να μη κολλήσουν κάτι από κόπρανα μη αποπαρασιτωμένων/ εμβολιασμένων ζώων.

Υπομονή και επιμονή λοιπόν!
ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!
 




Artu

Member
13 Φεβρουαρίου 2016
8
15
Σε ποιο εκτροφείο ήταν ο σκύλος, μέχρι ποια ηλικία και γιατί?
Δε γνωρίζω που βρισκόταν καθώς δε το πήρα εγώ από εκεί. Ούτε ξέρω μέχρι πόσων ετών ήταν εκεί.
 




akistrevor

Member
11 Φεβρουαρίου 2014
7
1
πατρα
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,μιας και λίγο πολύ παρόμοιο θέμα έχω.....
Έχω λοιπόν ένα κουτάβι 6.5 μηνών εδώ και περίπου 3-4 μήνες που το βρήκα αι το πήρα.
Αν εξαιρέσουμε ότι μασουλαει πράγματα είναι πολύ καλή σε συμπεριφορά όμως τρώει κόπρανα.
Δοκιμασα να μην της δίνω σημασια,ν α την μαλωνω,της έδωσα συμπληρώματα διατροφής,της έδωσα την forbika την σκόνη που είναι για να την αποτρέψει,τ τίποτα.κανενα αποτέλεσμα.
Το θέμα είναι ότι έχουμε κήπο και επίσης αλλά 2 σκυλιά οπότε δεν είναι εύκολο να τα προλαβαίνουμε να τα μαζευουμε πριν τα βρει.
Από την μία ειδικά,α ν την δει την ώρα που κάνει καλά της,περιμενει να τελειώσει και τα αρπάζει κατευθείαν.
Καμία ιδέα άλλη που μπορεί να βοηθήσει;;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,μιας και λίγο πολύ παρόμοιο θέμα έχω.....
Έχω λοιπόν ένα κουτάβι 6.5 μηνών εδώ και περίπου 3-4 μήνες που το βρήκα αι το πήρα.
Αν εξαιρέσουμε ότι μασουλαει πράγματα είναι πολύ καλή σε συμπεριφορά όμως τρώει κόπρανα.
Δοκιμασα να μην της δίνω σημασια,ν α την μαλωνω,της έδωσα συμπληρώματα διατροφής,της έδωσα την forbika την σκόνη που είναι για να την αποτρέψει,τ τίποτα.κανενα αποτέλεσμα.
Το θέμα είναι ότι έχουμε κήπο και επίσης αλλά 2 σκυλιά οπότε δεν είναι εύκολο να τα προλαβαίνουμε να τα μαζευουμε πριν τα βρει.
Από την μία ειδικά,α ν την δει την ώρα που κάνει καλά της,περιμενει να τελειώσει και τα αρπάζει κατευθείαν.
Καμία ιδέα άλλη που μπορεί να βοηθήσει;;
Ειχα το ιδιο πρόβλημα και εγω.σωθηκα οταν άρχισα να την παρακολουθώ και την ωρα που τα έκανε επερνα στο χέρι μια λιχουδιά την φώναζα της πέταγα την λιχουδιά λιγο ποιο μακριά και αμέσως τα μάζευα.αυτο για περιπου 2-3 μήνες,μεχρι που το ξέχασε.
 
  • Like
Reactions: akistrevor


akistrevor

Member
11 Φεβρουαρίου 2014
7
1
πατρα
Ειχα το ιδιο πρόβλημα και εγω.σωθηκα οταν άρχισα να την παρακολουθώ και την ωρα που τα έκανε επερνα στο χέρι μια λιχουδιά την φώναζα της πέταγα την λιχουδιά λιγο ποιο μακριά και αμέσως τα μάζευα.αυτο για περιπου 2-3 μήνες,μεχρι που το ξέχασε.
μου φαινεται πρεπει να ειμαστε stand by απτο μεσημερι μεχρι το βραδακι που συνηθως το κανει.δεν γινεται αλλιως.
πριν λιγες μερες που τα εκανε η "μεγαλη" πηγε απο πισω της και μυριζε και περιμενε να φυγει,μολις της ειπα ΜΗ με κοιταξε και σταματησε..βεβαια παραμονευε αλλα δεν τα πηρε....
4 σκυλια ειχα παλι,αυτο το πραγμα δεν το εχω ξανασυναντησει...δεν το ηξερα καν οτι γινεται.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
6,5 μηνων ειναι αρα σε ηλικια που μπορει ν αμαθει να κρατιεται...
ξεκινα εκπαιδευση λοιπον να λερωνει οχι οταν κι οποτε και οπουδηποτε.. αλλα συγκεκριμμενες ωρες και σημειο..
πως θα γινει αυτο?
περιορισε το κουταβι και βγαζε το εσυ συγκεκριμμενες ωρες να λερωνει και παντα με λουρι.. ετσι εχεις απολυτο ελεγχο της καταστασης και δεν μπορει να σου ξεφυγει..
πριν την αμολυσεις δ στην αυλη να παιξει...
κανε μια βολτα και σιγουρεψου οτι ειναι καθαρη υστερα αμολησε το..
αυτα ως αρχη... αν επιμεινει το φαινομενο τοτε ξανασυζηταμε...
 
  • Like
Reactions: Orilis


akistrevor

Member
11 Φεβρουαρίου 2014
7
1
πατρα
Το θέμα είναι πως στην αυλή έχουμε 3 σκύλους και όχι μόνο την μικρή.οταν πάρει χαμπαρι ειδικά την μία ότι κάνει κακά της,τρεχει από πίσω να τα βουτήξει κατευθείαν.
Δεν μπορώ να την έχω όλο το πρωί που δουλεύω κλεισμένη μέσα.το είχα προσπαθήσει μία φορά και μόλις γύρισα μετραγα ζημιες....
 


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
O δικος μου το κανει ακομα μεχρι κ τα 6 του χρονια.Δοκιμασα ανανα, δοκιμασα κατι βιταμινες απο κτηνιατρο, τιποτα. Φυσικα δεν μπορω να ειμαι απο πανω του 24/7. Ξεκινησα να του βαζω να φαει συγκεκριμενες ωρες, μια φορα το μεσημερι κ μια φορα το βραδυ. Ετσι, μπορεσα να το ελεγξω βγαζοντας τον εξω συγκεκριμενες ωρες, λιγο μετα το φαγητο ή νωρις το πρωι, μολις ξυπνησουμε κ ετσι πλεον τα κανει εξω απ το σπιτι.Αν τυχει να βρεχει κ δεν μπορω να τον βγαλω, εχουμε πανα μεσα στο σπιτι, τον εχω το νου μου κ μολις τα κανει μεσα του αποσπαω την προσοχη αμεσως μ ενα παιχνιδι κ ετσι τα μαζευω. Δεν ξερω αν εχει μαθει πια να μη τα τρωει, σιγουρα ομως ξεχνιεται.
 


rastakan

Member
22 Ιανουαρίου 2016
22
18
42
μιας και ειχα ανοιξει εγω το θεμα...κ το σκυλι ειναι 10 μηνων....μετα τους 6 μηνες τελικα το σταματησε...με λεκτικο "μαλωμα", την ειχα συνεχεια απο κοντα , μεγαλωνοντας κρατουσε πιο πολυ ωρα τα τσισα κ τα κακα, κ ηξερα περιπου ποτε παει κ την ειχα απο κοντα κ γενικως αποδειχθηκε πολυ καλη σε χαρακτηρα γιατι σε οτι της απαγορευω ειναι πολυ ενταξει