Καθαρισμός των αυτιών


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλημέρα σας.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να βοηθήσω απλά πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα.
Εχω έναν μπόξερ (15 μηνών πλέον) και για περίπου ενα μήνα στο αριστερό του αυτάκι,είχε ωτίτιδα.Αυτό έγινε ή από το μπάνιο ή από το όπως του τα καθάρισα εγώ με μπατονέττα.Το πρόβλημα λύθηκε με surolan και δεν του τα ξανακανω με μπατονέτα.Γενικά τα αυτάκια τους ειναι πολύ ευαίσθητα και θέλει πολύ προσοχή και γενικά να μην πολυασχολούμαστε.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλημέρα σας.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να βοηθήσω απλά πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα.
Εχω έναν μπόξερ (15 μηνών πλέον) και για περίπου ενα μήνα στο αριστερό του αυτάκι,είχε ωτίτιδα.Αυτό έγινε ή από το μπάνιο ή από το όπως του τα καθάρισα εγώ με μπατονέττα.Το πρόβλημα λύθηκε με surolan και δεν του τα ξανακανω με μπατονέτα.Γενικά τα αυτάκια τους ειναι πολύ ευαίσθητα και θέλει πολύ προσοχή και γενικά να μην πολυασχολούμαστε.
Αποστειρωμένη γάζα ή με ελαφρύ ύφασμα (τουλπάνι). Ποτέ μπατονέτα (ουτε στα δικά μας αυτιά ενδείκνυται που μπορεί να σπρώξει τις βρωμιές πιο μεσα).
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Αποστειρωμένη γάζα ή με ελαφρύ ύφασμα (τουλπάνι). Ποτέ μπατονέτα (ουτε στα δικά μας αυτιά ενδείκνυται που μπορεί να σπρώξει τις βρωμιές πιο μεσα).
Ναι ναι,ήταν δικό μου λάθος.Δε το γνώριζα.
:)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι ναι,ήταν δικό μου λάθος.Δε το γνώριζα.
:)
Τέλος καλό, όλα καλά! Από δω και στο εξης θα προσέχεις, και καλύτερα να χρησιμοποιείς καποιο υγρο τύπου epi-otic να γλυτώσεις τα πολλά πολλα!
 
  • Like
Reactions: Th4nos


eve1

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2010
221
0
Αθήνα
Καλημέρα σας. Σημερα το πρωί παρατηρησα μια περίεργη μυρωδιά στο ένα αυτί του σκύλου μου. το σήκωσα τραβηξα κάποιες τριχούλες που ήταν μέσα και είχε εναν μικρό σβόλο με τρίχες και σκούρες εκκρίσεις σαν ξερό αίμα ή σαν κερί καφε. Προφανώς πρόκειται για ωτιτίτιδα .. Μέχρι την Πέμπτη που μπορώ να τον πάω στο γιατρό μπορώ να κάνω κάτι? Μπορώ να κάνω πλύσεις με epiotic ? Ποια είναι η γνώμη σας? Δεν είναι κακοδιάθετος πάντως.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πρεπει να πας κτηνιατρο,εαν γινεται πιο αμεσα,για να σου πει επακριβως τι ειναι κ φυσικα να σου προτεινει κ την καταλληλη αγωγη!

Οσον αφορα το επιοτικ,στην θεση σου,ναι θα εκανα πλυσεις...επειδη κ μεις εχουμε θεμα με το δεξι αυτι,ο κτηνιατρος μας εχει πει καθε 10 μερες 1 μηνα,προληπτικα,να καθαριζουμε τα αυτια μας με επιοτικ ετσι κ αλλιως...
 


Artu

Member
13 Φεβρουαρίου 2016
8
15
Και εμείς έχουμε ένα θέμα με τα αυτιά του. Θέλουν συχνό καθάρισμα και πρέπει να βγάζω τις τρίχες. Όταν μου το είπαν έπαθα σοκ και αναρωτιόμουν πως θα προκαλέσω τόσο πόνο στο σκυλάκι μου. Όταν πήγα στον κτηνίατρο να τον δει μου είπε ότι έχει ωτίτιδα και μου έδειξε πως να καθαρίζω τα αυτιά του με epiotic. Γέμισε όλο το αυτί του με υγρό! Είχε ξεχειλίσει το υγρό και μετά του έκανε μαλάξεις. Ύστερα μου λέει χαρτί κουζίνας και σκούπισμα. Του έβγαλε και τρίχες με τη λαβίδα. Το μόνο που κατάφερε ο κτηνίατρος, μετά από αυτό, ήταν να με βλέπει το σκυλάκι με το epiotic στο χέρι και πριν προλάβω να το ανοίξω να εξαφανίζεται! Επιςης Εξαιτίας αυτού δεν μπόρεσα να του κάνω στην ώρα που έπρεπε τη θεραπεία για την ωτίτιδα.

Πολλές φορές οι κτηνίατροι κάνουν λίγο απότομα τη δουλειά τους. Με τον καιρό έβρεχα βαμβάκι με epiotic και σιγά σιγά, του καθάριζα όσο μπορούσα τα αυτιά του γιατί έμπαινε στη φωλιά του και κρυβόταν. Μετά όσο περισσότερο χρόνο περνούσα μαζί του καθόταν άνετα και έχω φτάσει τώρα σε σημείο να του βάζω κανονικά σταγόνες θεραπείας, να τα καθαρίζω, να του βγάζω με τσιμπιδάκι τις τρίχες και να μην κουνιέται! Και όλα αυτά χωρίς λιχουδιές! Πρέπει να νιώσουν εμπιστοσύνη στα χέρια μας.
 
  • Like
Reactions: spyv and GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3