εντολή έλα




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ξερεις ομως γιωργο οτι οι πιο πολοι δεν δουλευουν ετσι.οι πιο πολοι δεν θα κατσουν να εξηγησουν στον ισιοκτητη αυτο που λες,ομως εκπαιδευση θα γινει.
οποτε αλλο το ιδανικο και αλλο το δεν γινετε ετσι.

τι θες να μμαθεις ιωαννα;
ητα νενα σκλι που μεγαλωσε σαν τα αλλα μου..με καφεδες στις καφετερειες,,με τις βολτες του,το παιχνιδι του και ολα οσα επρεπε.
απλα δεν δεχοταν να χαιδευτει η να μπει ξενος στοο σπιτι.....που ακομα και εκει αν ερχοταν καποιος καθοταν μεν στο καλαθι του αλλα επαιρνε μεττρα στον αλλον ολοι την ωρα.
παρολλα τα αδυναμα νευρα του ενας απολυτα υπακουος σκυλος σε ολες τις καταστασεις.
 






Artu

Member
13 Φεβρουαρίου 2016
8
15
Είμαι αντίθετη στη χρήση τέτοιων μεθόδων (βλέπε κολαρα ρεύματος) ως μέσο εκπαιδευσης. Νομίζω ότι όλα τα μέλη σε αυτό το forum έχουμε μια διαφορετική οπτική στην κατάσταση ιδιοκτησίας σκύλου. Για παράδειγμα, θα χρησιμοποιούσαμε ποτέ μια τέτοια μέθοδο για να μάθουμε το μικρό παιδί μας να έρχεται σε εμάς όταν του λέμε την εντολή "έλα"; Θα ήταν καλό να ελέγχουμε περισσότερο τη εξουσία που έχουμε πάνω σε έμβια όντα. Η επικοινωνία με τους τετράποδους φίλους μας δε θα πρέπει να στηρίζεται τόσο πολύ στον φόβο γιατί έτσι δημιουργούνται προβληματικές σχέσεις. Ίσως σας φανεί λίγο ουτοπικό ή γραφικό αλλά πραγματικά το πιστεύω. Θα ήταν ίσως καλύτερα να υψώσουμε λίγο περισσότερο τον τόνο της φωνής μας για να του αποσπάσουμε την προσοχή από ένα ερέθισμα ώστε να έρθει σε εμάς. Η λιχουδιά θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό από την κροκέτα του. Λουκανικακι, σαλαμάκι ή για όσους φοβούνται τις παραπάνω θερμίδες καρότο, μπανάνα, πεπόνι το καλοκαίρι. Είναι λιχουδιές που τους αρέσουν πολύ και να είστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουν την διαφορά από την κροκέτα. Σίγουρα χρειάζεται χρόνο και μέτρο στις επαναλήψεις όταν του δίνουμε εντολές για να αποφύγουμε την απόσπαση προσοχής. Εγώ πάντως έχω εντυπωσιαστεί από το ποσό γρήγορα μαθαίνουν.
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Είμαι αντίθετη στη χρήση τέτοιων μεθόδων (βλέπε κολαρα ρεύματος) ως μέσο εκπαιδευσης. Νομίζω ότι όλα τα μέλη σε αυτό το forum έχουμε μια διαφορετική οπτική στην κατάσταση ιδιοκτησίας σκύλου. Για παράδειγμα, θα χρησιμοποιούσαμε ποτέ μια τέτοια μέθοδο για να μάθουμε το μικρό παιδί μας να έρχεται σε εμάς όταν του λέμε την εντολή "έλα"; Θα ήταν καλό να ελέγχουμε περισσότερο τη εξουσία που έχουμε πάνω σε έμβια όντα. Η επικοινωνία με τους τετράποδους φίλους μας δε θα πρέπει να στηρίζεται τόσο πολύ στον φόβο γιατί έτσι δημιουργούνται προβληματικές σχέσεις. Ίσως σας φανεί λίγο ουτοπικό ή γραφικό αλλά πραγματικά το πιστεύω. Θα ήταν ίσως καλύτερα να υψώσουμε λίγο περισσότερο τον τόνο της φωνής μας για να του αποσπάσουμε την προσοχή από ένα ερέθισμα ώστε να έρθει σε εμάς. Η λιχουδιά θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό από την κροκέτα του. Λουκανικακι, σαλαμάκι ή για όσους φοβούνται τις παραπάνω θερμίδες καρότο, μπανάνα, πεπόνι το καλοκαίρι. Είναι λιχουδιές που τους αρέσουν πολύ και να είστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουν την διαφορά από την κροκέτα. Σίγουρα χρειάζεται χρόνο και μέτρο στις επαναλήψεις όταν του δίνουμε εντολές για να αποφύγουμε την απόσπαση προσοχής. Εγώ πάντως έχω εντυπωσιαστεί από το ποσό γρήγορα μαθαίνουν.
του θετικου;
περασαν πολοι αλλα δεν εκατσαν.για κανε ενα νεο θεμα και δειξε μας και το σκλακι σου ντε.
να σου πουμε και τα καλος ηρθες
 








vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε πρεπει η σχέση μας με το σκυλο να στηρίζεται στο φόβο, συμφωνούμε... Αλλά
Για παράδειγμα, θα χρησιμοποιούσαμε ποτέ μια τέτοια μέθοδο για να μάθουμε το μικρό παιδί μας να έρχεται σε εμάς όταν του λέμε την εντολή "έλα";
καπου εδω αρχίζουν τα προβλήματα. Ο σκύλος ειναι σκύλος και αυτο δε πρεπει να το ξεχνάμε ποτε. Οποιαδήποτε σύγκριση με το ανθρώπινο είδος ειναι άτοπη.
 


Artu

Member
13 Φεβρουαρίου 2016
8
15
Δε πρεπει η σχέση μας με το σκυλο να στηρίζεται στο φόβο, συμφωνούμε... Αλλά

καπου εδω αρχίζουν τα προβλήματα. Ο σκύλος ειναι σκύλος και αυτο δε πρεπει να το ξεχνάμε ποτε. Οποιαδήποτε σύγκριση με το ανθρώπινο είδος ειναι άτοπη.
Σίγουρα δεν είμαστε ίδιοι! Τον παραλληλισμό τον έκανα με βάση ότι είναι μια ζωντανή ψυχή και πρέπει με ευαισθησία να αντιμετωπίζουμε το όποιο θέμα προκύψει.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Last edited:
  • Like
Reactions: tasos malinoua


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
ξερεις ομως γιωργο οτι οι πιο πολοι δεν δουλευουν ετσι.οι πιο πολοι δεν θα κατσουν να εξηγησουν στον ισιοκτητη αυτο που λες,ομως εκπαιδευση θα γινει.
οποτε αλλο το ιδανικο και αλλο το δεν γινετε ετσι.

τι θες να μμαθεις ιωαννα;
ητα νενα σκλι που μεγαλωσε σαν τα αλλα μου..με καφεδες στις καφετερειες,,με τις βολτες του,το παιχνιδι του και ολα οσα επρεπε.
απλα δεν δεχοταν να χαιδευτει η να μπει ξενος στοο σπιτι.....που ακομα και εκει αν ερχοταν καποιος καθοταν μεν στο καλαθι του αλλα επαιρνε μεττρα στον αλλον ολοι την ωρα.
παρολλα τα αδυναμα νευρα του ενας απολυτα υπακουος σκυλος σε ολες τις καταστασεις.
συμφωνω. σχεδον κανενας δεν θα κατσει να εξηγησει ολα αυτα σε εναν ιδιοκτητη.
για εμενα αυτο ειναι λαθος.

βεβαια απο την αλλη και οι περισσοτεροι ιδιοκτητες δεν ειναι ετοιμοι να ακουσουν αλλα και να κανουν ολα αυτα που απαιτουνται.
απαιτουν χρονο κ κοπο και τα αποτελεσματα θα ειναι ορατα σε βαθος χρονου.

σιγουρα εκπαιδευση θα γινει, γιατι οι περισσοτεροι δεν τους ενδιαφερει αν το σκυλι τους κοιταει στα ματια, αν χρειαζεται να πουν 2-3 φορες την εντολη μεχρι να εκτελεσει. αλλωστε υπαρχει και η "δικαιολογια": " τα ερεθισματα ηταν δυνατα".

η αληθεια ειναι ομως οτι ουτε ολα τα σκυλια αλλα ουτε ολοι οι ιδιοκτητες ειναι σε θεση να καταφερουν τα παραπανω.

για εμενα το σημαντικο ειναι ο εκπαιδευτης να εξηγησει το πως κανονικα θα επρεπε να ειναι η εκπαιδευση και ο ιδιοκτητης να αποφασισει αν θελει την ευκολη ή την δυσκολη λυση.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
για εμενα το σημαντικο ειναι ο εκπαιδευτης να εξηγησει το πως κανονικα θα επρεπε να ειναι η εκπαιδευση και ο ιδιοκτητης να αποφασισει αν θελει την ευκολη ή την δυσκολη λυση.
Κατα τη γνώμη μου δεν υπαρχει εύκολη η δυσκολη λυση.
Μια ειναι η προσφορότερη για τον κάθε σκύλο. Οι λοιπές εχουν παράπλευρες απώλειες. Μερικές φορές, σημαντικές!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
Κατα τη γνώμη μου δεν υπαρχει εύκολη η δυσκολη λυση.
Μια ειναι η προσφορότερη για τον κάθε σκύλο. Οι λοιπές εχουν παράπλευρες απώλειες. Μερικές φορές, σημαντικές!
δυσκολη ή ευκολη λυση για τον ιδιοκτητη, οχι για τον σκυλο.
κ θα σου θεσω μια απλη ερωτηση.
πιστευεις οτι ολοι οι ιδιοκτητες ειναι διαθετιμενοι να καθονται κ να ταιζουν το σκυλι με το χερι?
(εννοειται οτι δεν αναφερομαι σε ταισμα τυπου "αχου το καλε, το γλυκο". )

συμφωνω εν μερη οτι σε καθε σκυλο ταιριαζει διαφορετικη μεθοδος. μονο που δεν ποτε δεν προκειται για μια ακριβως μεθοδο αλλα συνδιασμο μεθοδων που ο εκπαιδευτης με τις γνωσεις του κ την εμπειρια του θα διαλεξει να τις εφαρμοσει αναλογα τον χαρακτηρα του σκυλου κ το σταδιο της εκπαιδευσης.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Είπα πουθενά εγώ για τάισμα;

Απλως πρεπει να γινει καταννοητο ότι δεν ειναι ηλεκτρονική συσκευη ο σκυλος, να του γινει εισαγωγή λογισμικου και τελειωσε και το μονο που διαφερει να ειναι ο τροπος εισαγωγής του λογισμικού.
Αν δεν δουλεψει και εξακολουθήσει να δουλευει σωστα ό ίδιος ο ιδιοκτήτης με υπομονή και επιμονή, δεν προκειται να υπάρξει σοβαρο αποτελεσμα! Δεν πα να του κανεις χάδια, δεν πα να τον μπουκώνεις με φαί, δεν πα να του ριχνεις σφαλιάρες, δεν πα να του κανεις ήλεκτροσόκ, δε πα να του κανεις εικονικές εκτελέσεις!
Προβλήματα θα δημιουργηθουν και αναλόγως του σκύλου αλλά και της μεθοδου «εισαγωγής του λογισμικού» από σοβαρά έως πολύ σοβαρα!
 
  • Like
Reactions: Estranged


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
δεν με καταλαβες.

εγω ειπα για ταισμα. επειδη πρεπει να γινει αν θελουμε να εχουμε καποια καλα αποτελεσματα.
ειναι κατι ομως που δεν ειναι διαθετιμενοι να το κανουν ολοι οι ιδιοκτητες.

συμφωνω απολυτως οτι ο σκυλος δεν ειναι PC για να τον προγραμματισεις. δεν ειπα πουθενα το αντιθετο αλλωστε.

πανω σε αυτο που ειπες ομως μπορουμε να κανουμε μια παρομοιωση, οτι οταν παμε κ αφηνουμε εναν σκυλο για εκπαιδευση τοτε ειναι που τον αντιμετωπιζουμε σαν pc που το πηγαμε για προγραμματισμο κ περιμενουμε να γυρισει κ να τρεχει αψογα το προγραμματακι του.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3