Σκυλίτσα κουτσαίνει


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Γειά σας έχω ένα ροτβάιλερ θυλικό περίπου 7 χρονών. Σχεδόν κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια παρατηρώ ότι κουτσένει τέτοια εποχή περίπου. Τοις τελευταίες 3-4 μέρες σχεδόν δεν πατάει το πόδι της συνήθως της περνάει μετά από λίγες μέρες η άμα περπατάει λίγο παραπάνω. Χθες που την έβγαλα βόλτα το ψιλό πατούσε προς το τέλος. Δισπλασία μου είπε ο κτηνίατρος δεν πρέπει να είναι γιατί θα φαινόταν από κουτάβι. Να πω επίσης ότι όταν ήταν πιο μικρή την είχε χτύπησει αμάξι και ενώ δεν φαίνεται να της έχει αφήσει κάποιο σοβαρό κουσούρι μάλλον είχε σπάσει κάποιο τενοντα κότα στο γόνατο από ότι λέει ο κτηνίατρος άλλα δεν φαινόταν να την πονάει ούτε να την ενοχλεί παρόλο που τα γόνατά της στην αφή φεναιτε να διαφέρουν λόγο αυτού. Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα αρθριτικό και να επειρεάζετε άπο τον καιρό, μπορεί να φταίει που δεν περπατάει αρκετά παρόλο που βγαίνει βόλτα κάθε μέρα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Οταν λες "τέτοια εποχή" τι εννοείς;
Ο κτηνίατρός σου, γιατί σου δίνει τόσο αόριστες απαντήσεις; Δεν έχετε κάνει εξετάσεις να διαγνώσετε ή να αποκλείσετε πιθανές αιτίες;
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Όχι δεν έβγαλε δεν έχει φοβάμαι μίσος χριστεί χειρουργείο
Μου είχε πει οτι για να δούμε τι ακριβώς έχει να βγάλω ακτινογραφίες αλλά αφού σταμάτησε δεν έδωσα πολύ σημασία πόσο περίπου κοστίζει μια τέτοια διαδικασία;
 
Last edited:




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Για αρχή πήγαινέ την στον κτηνίατρο (έναν άλλο αν με τον δικό σου δε μπορείς να συνεννοηθείς) να βρείτε ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί με τις ανησυχίες μόνο δε θα τη βοηθήσεις :)
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Όχι δεν έβγαλε δεν έχει φοβάμαι μίσος χριστεί χειρουργείο
Μου είχε πει οτι για να δούμε τι ακριβώς έχει να βγάλω ακτινογραφίες αλλά αφού σταμάτησε δεν έδωσα πολύ σημασία πόσο περίπου κοστίζει μια τέτοια διαδικασία;
Ρίξε μια ματιά εδώ. Δυστυχώς χωρίς τις απαραίτητες εξετάσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ο σκύλος και δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος από εδώ!
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Θα πάω έτσι και αλλιώς για ακτινογραφίες στην κλινική ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένω
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ακόμα και να θέλει κάποιος να πιθανολογήσει σχετικά με τη διάγνωση, θα έπρεπε να είχες κάποια ουσιαστικά στοιχεία για την κατάσταση υγείας του σκύλου. Έτσι στα τυφλά ό,τι και να σου πει κανείς λάθος θα είναι, και μπορεί να σε προκαταβάλλει άδικα. Όσο για το κόστος που ρωτάς, οι τιμές διαφέρουν από κτηνίατρο σε κτηνίατρο, οπότε καλύτερα να το συζητήσεις πριν κλείσεις το ραντεβού. Περαστικά εύχομαι!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Ρίξε μια ματιά εδώ. Δυστυχώς χωρίς τις απαραίτητες εξετάσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ο σκύλος και δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος από εδώ!
Οι περισσότερες τιμές της λίστας στο link δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πολλές είναι κοντά (ή και λίγο πιο κάτω!) σε αυτά που χρεώνουν γιατροί σε σωματεία που φροντίζουν 10αδες σκύλους.