Νεο μελος στην οικογενεια-γερμανικος ποιμενικος


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Ψυχραιμία κύριοι. Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Ο προβληματισμος μου είναι στην ποσότητα. 1κιλο ώμο κρέας και κόκκαλο την ημέρα που έδινε ο πρώην κάτοχος με 275γραμμαρια που δίνει η εταιρεία για 30κιλα βάρος. Δεν είναι πολύ λίγο?
λάθος σκεπτικό. Δεν έχει καμία σχέση η πραγματική τροφή με την αφυδατωμένη ξηρά. Αν δώσεις 1 κιλό ξηρά σε 1 μήνα θα τον κάνεις ελέφαντα.
 


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Καλησπέρα σε όλους. 2 βδομάδες έχουν περάσει από τότε που ήρθε το καινούργιο μέλος στο σπίτι. Και έχω παρατηρήσει το εξής. Το να μην έχει προσαρμοστεί ακόμα το καταλαβαίνω. Αλλά παρατηρώ ότι είναι πολύ νωχελικος. Θέλω να πω ότι τα άλλα 2που έχω ότι την μέρα αλωνιζουν τον κήπο. Και να πεις ότι είναι μικρός. 4στρεμματα είναι. Αυτός είναι μόνιμος καθιστος. Πολύ σπάνια να τον δω να κάνει βόλτες στον κήπο και γενικά προτιμάει το καθισιο. Ακόμα και όταν βγαίνω έξω να παίξουμε ναι μεν βολταρει αλλά και πάλι δεν έχει την τρελή ζωντάνια. Αυτό που θέλει να κάνει συνεχία είναι να με γλυφει. Είναι φυσιολογικη συμπεριφορά για ένα 10μηνο γερμανικο? Απλά μου κάνει εντύπωση σε σχέση με τα άλλα 2 τα οποία το ένα το έχω 7 μήνες και το άλλο 4.σας ευχαριστώ για την οποία βοήθεια
 

Attachments





Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Εγώ προσωπικά δεν του έχω κάνει. Ούτε ξέρω και ο προηγούμενος κάτοχος αν του έχει κάνει. Αν και μου έδωσε βιβλιαριο με τα εμβόλια που έχει κάνει κτλ. Λέτε να παίζει κάτι ?προσπαθω να του δώσω χρόνο να προσαρμοστεί αλλά δεν έχω και εμπειρία με γερμανικά. (όχι ότι έχω με τα σκυλιά αλλά λέμε τώρα)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Χρόνο θα του δώσεις εννοείται.
Συνήθως από μήνα και πάνω, στο νέο τους σπίτι, ξεδιπλώνουν τα...προσόντα τους.
Μπορεί όμως, να είναι έτσι και ο χαρακτήρας του.
Κάνε οπωσδήποτε εξετάσεις αίματος. Γενικές, για ερλίχεια <οπωσδήποτε> και για λεισμάνεια.
 


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Χρόνο θα του δώσεις εννοείται.
Συνήθως από μήνα και πάνω, στο νέο τους σπίτι, ξεδιπλώνουν τα...προσόντα τους.
Μπορεί όμως, να είναι έτσι και ο χαρακτήρας του.
Κάνε οπωσδήποτε εξετάσεις αίματος. Γενικές, για ερλίχεια <οπωσδήποτε> και για λεισμάνεια.
Μωρέ να του δώσω και ένα και δύο μήνες. Το θετικό τις υπόθεσης 'αν είναι' είναι ότι είναι ορεξατος τρώει μέχρι και το πιάτο και γενικά έχει γίνει η ουρά μου. Με το που βγαίνω είναι συνέχεια από πίσω μου. Αλλά μόνος του τίποτα. Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση ότι τον έχω δει να μυρίζει πολύ λίγες φορές. Ακόμα και όταν βγαίνουμε βόλτα. Σε αντίθεση με τα άλλα 2 που έχουν μυρισει καθε εκατοστο του οικοπέδου. Τι να πω...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κάντε ένα πλήρες σετ εξετάσεων για να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο, ανεξαρτήτως όρεξης και νωχελικότητας. Αν δείχνει να αισθάνεται πιο άνετα με την παρουσία σου, έχεις δοκιμάσει να εξερευνήσετε μαζί τον κήπο, να παίξετε σε διάφορα σημεία κλπ; Μπαινοβγαίνει στο σπίτι ή ζει έξω; Μη βάζεις χρονικά όρια πάντως, ο κάθε σκύλος αντιδρά διαφορετικά, απλά βοήθησέ τον όσο μπορείς να νιώσει ασφαλής και άνετα.
 


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Κάντε ένα πλήρες σετ εξετάσεων για να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο, ανεξαρτήτως όρεξης και νωχελικότητας. Αν δείχνει να αισθάνεται πιο άνετα με την παρουσία σου, έχεις δοκιμάσει να εξερευνήσετε μαζί τον κήπο, να παίξετε σε διάφορα σημεία κλπ; Μπαινοβγαίνει στο σπίτι ή ζει έξω; Μη βάζεις χρονικά όρια πάντως, ο κάθε σκύλος αντιδρά διαφορετικά, απλά βοήθησέ τον όσο μπορείς να νιώσει ασφαλής και άνετα.
Φυσικά και έχουμε κάνει όλο τον κήπο μαζί. Παιχνίδι παιχνίδι δεν έχω βρει ακόμα τι του αρέσει. Έξω μένει. Μέσα με τίποτα από την κυρά. Δεν βάζω χρονικά όρια. Όπως είπα και στην αρχή ο κύριος που μου τον έδωσε είχε αλλά 2 αρσενικά τέρατα ποιμενικα το οποία το συγκεκριμένο το είχαν στο ξύλο και δεν το πειραζαν μόνο όταν ήταν μέσα στο σπίτι του. Οπότε σίγουρα το σκυλί ήταν φοβισμένο και στρεσαρισμενο μόνο και μόνο από αυτό. Για αυτό άλλωστε πήρε ο κύριος την απόφαση να τον δώσει. Γιαυτό δεν θέλω να το πίσω κιόλας. Και θέλω να περιμένω και άλλο χρόνο για να του κάνω εξετάσεις. Αν το βλέπω λάθος πάντως πείτε μου. Όπως είπα δεν έχω εμπειρία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Για τις εξετάσεις, να μην περιμένεις ούτε ώρα παραπάνω.
Για την ψυχολογία και την συμπεριφορά του, θα περιμένεις, όσο χρειαστεί.
Η όρεξη για φαγητό ή η έλλειψή της, είναι από τα σημαντικότερα ενδεικτικά, υγείας.
Να το έχεις υποψιν σου γενικώς.
Η πολυδιψία επίσης, είναι ενδεικτικό προβλήματος.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ακριβώς επειδή διάβασα το αρχικό σου μήνυμα για το πως έφτασε στα χέρια σου, το μόνο που έχω να πω είναι υπομονή, και βοήθησέ τον όσο μπορείς να νιώσει ασφαλής και καλοδεχούμενος, όσο χρόνο κι αν πάρει - και απ' ό,τι γράφεις, συμφωνούμε :)

Έχω την εντύπωση ότι οι γπ προτιμούν να κάνουν πράγματα με τον άνθρωπό τους, απ' ότι εκτιμούν τον ποιοτικό χρόνο με τον εαυτό τους. Αν τυχόν υπάρχουν περιθώρια συμβιβασμού με την καλή σου, εξάντλησέ τα (έμπρακτα ε, σκουπίζεις, καθαρίζεις, ξετριχιάζεις, προλαμβάνεις ή αποκαθιστάς τυχόν ζημιές). Είτε εντός είτε εκτός σπιτιού, προσπάθησε να αφιερώσεις χρόνο για δραστηριότητες με τον νεαρό, μόνο καλό θα του κάνει.

Τα οικονομικά σου τα ξέρεις καλύτερα απ' τον καθένα μας ο ίδιος, πάντως δρομολόγησε τις εξετάσεις με την πρώτη ευκαιρία.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
θα κανεις αυριο εξετασεις,αν βγουν καθαρες,ψαξτε το κουταβι μηπως ποναει στα ποδια.ειναι νωρις,αλλα αν δεις πονο στα ποδια,θα κανεις ακτινογραφιες για δυσπλασια.απο εκει κ μετα σαφως κ δινεις χρονο για να στανιαρει ψυχολογικα.τα αλλα ζωα πως ειναι μαζι του?
 


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
θα κανεις αυριο εξετασεις,αν βγουν καθαρες,ψαξτε το κουταβι μηπως ποναει στα ποδια.ειναι νωρις,αλλα αν δεις πονο στα ποδια,θα κανεις ακτινογραφιες για δυσπλασια.απο εκει κ μετα σαφως κ δινεις χρονο για να στανιαρει ψυχολογικα.τα αλλα ζωα πως ειναι μαζι του?
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.οκ με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω.
Με τα αλλά σκυλιά πολύ καλύτερα πλέον.με το κοκονι δεν ασχολείται καθόλου.με το Labrador αν εξαιρέσουμε τις πρώτες 3μερες που πήγαν να σκοτωθούν τώρα έχουν ηρεμήσει τα πράγματα.η κοπελια πηγαίνει του κουνάει ουρα για να παίξουν (όλη μέρα τρέχει και παίζει με το κοκονι)αλλά αυτό τίποτα.που και που τις δείχνει δόντια την περνει λίγο στο κυνήγι για 5-7μετρα και μετα την αφήνει.αλλα πλέον ούτε γρύλισμα ούτε γαυγίσματα.γιαυτο μου κάνει πιο πολύ εντύπωση γιατί α βλέπει όλη μέρα να τρέχουν και να παίζουν μαζί και αυτός ατάραχος κάθετε στο μπαλκόνι και τα χαζεύει.ίσως να μην νιώθει ακόμα ότι ανήκει στην παρέα?τι να πω....παντως η κοπελια τον τσιγκλάει συνεχια...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.οκ με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω.
Με τα αλλά σκυλιά πολύ καλύτερα πλέον.με το κοκονι δεν ασχολείται καθόλου.με το Labrador αν εξαιρέσουμε τις πρώτες 3μερες που πήγαν να σκοτωθούν τώρα έχουν ηρεμήσει τα πράγματα.η κοπελια πηγαίνει του κουνάει ουρα για να παίξουν (όλη μέρα τρέχει και παίζει με το κοκονι)αλλά αυτό τίποτα.που και που τις δείχνει δόντια την περνει λίγο στο κυνήγι για 5-7μετρα και μετα την αφήνει.αλλα πλέον ούτε γρύλισμα ούτε γαυγίσματα.γιαυτο μου κάνει πιο πολύ εντύπωση γιατί α βλέπει όλη μέρα να τρέχουν και να παίζουν μαζί και αυτός ατάραχος κάθετε στο μπαλκόνι και τα χαζεύει.ίσως να μην νιώθει ακόμα ότι ανήκει στην παρέα?τι να πω....παντως η κοπελια τον τσιγκλάει συνεχια...
Η μία μου σκυλα ηρθε σπιτι μεγάλη και δεν ασχολιοταν στην αρχη καθόλου με τα αλλα αν την επριζαν τα επαιρνε στο κυνηγι, εκανε ενα 3μηνο να ασχοληθει, μετά οταν ετρεχαν στον κηπο και έπαιζαν και αυτη ετρεχε ενθουσιασμενη παραλληλα αλλα οχι μαζι τους!! τωρα παει και τα προκαλει πρώτη.
ΚΑντου τις εξετασεις να σιγουρευτεις οτι δεν εχει κατι οργανικό όπως σου ειπαν και μετα δωστου όσο χρονο χρειαζεται.
 
  • Like
Reactions: mareco


Oct

Member
5 Φεβρουαρίου 2016
13
23
46
Καλησπέρα σας.σημερα είδα ένα άλλο σκυλί. Λες και διάβαζε ότι γράφαμε χθες! Επί μια ώρα να τρέχει πάνω κάτω το κήπο και να παίζει με τα άλλα σκυλιά . Μου έφυγε ένα βάρος είναι η αλήθεια γιατί το είχα άγχος λόγο του παρελθόντος.φυσικα θα το παρακολουθήσω αλλά όλα φαίνονται να είναι οκ και μάλλον είναι θέμα προσαρμογής