ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ


My aurora

New Member
13 Φεβρουαρίου 2016
3
0
37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ.
ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟΡΚΙ,ΕΙΝΑΙ 2,5 ΕΤΩΝ Κ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ.ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ.ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑΝ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ Η ΟΥΡΟΛΙΘΟΤΡΙΨΙΑ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ROYAL ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΑΤΙΟΚΟΥ S/O,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΤΗΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ,Η ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΡΩΜΕΝΟ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αυτό που πρέπει να κάνεις για αρχή, είναι να μην γράφεις με κεφαλαία :)
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Αυτο πάντως που συμβαίνει με μερικές "κτηνιατρικές" τροφές είναι φοβερό.Εχουν βγάλει μια φόρμουλα "δια πάσαν νόσον", τη χρεώνουν ενα χέρι κι ενα πόδι και πιθανά το σκυλί τρώει ανοησίες.

Αερίζεται το σκυλί σας ? Πάρτε την "Anti Fart formula" με εκχύλισμα φελού και οι μέρες σας θα είναι άοσμες.

Εχει ορμές το σκυλί σας ? Πάρτε την "Anti Erection formula" με εκχύλισμα ντεκαβλείνης και δεν θα έχετε ξανα πρόβλημα"

Υπάρχει πρόβλημα κοπροφαγίας ? Κανενα πρόβλημα.Παρτε την "Νο shit formula" με ιχνοστοιχεία σπανιότατου "Ηντάνιου" και αυτόματα το κακάκι μετατρέπεται σε ζουμερό λουκάνικο.

Οκ, σε κάποιες έκτακτες περιπτώσεις μπορεί κάποια απο αυτες τις συντεγές να βοηθήσει με κάποιο τρόπο, αλλα νομίζω οτι εχει παραγίνει το κακό με τις "ειδικές" τροφές.

Απο την άλλη μπορεί απλά εγω να είμαι περίεργος (not) :cool:
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Η δικιά μου στειρωμένη απο 1 έτους (αν θυμάμαι καλα :D) και 8 χρονια αργότερα τρώει ακομα τη σειρά της RC για ενήλικα μικρόσωμα χωρίς κανενα προβλημα (που να σχετίζεται με τη στείρωση).
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Η μικρή μου κοντεύει 1 χρόνο στειρωμένη και της δίνω την ξηρά τροφή που έτρωγε και πριν. Κιλά δεν έχει βάλει ούτε για αστείο και είναι υγιέστατη!!

Λίγο μάρκετινγκ μου κάνει η φάση "δώσε αυτό γιατί είναι στειρωμένη".
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑΝ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ Η ΟΥΡΟΛΙΘΟΤΡΙΨΙΑ.
Τι σχέση έχει η στείρωση με την ουρολιθίαση?? Η δικιά μου πρώτα είχε αυτή την πάθηση και μετά στειρώθηκε. Όσο για τα κιλά αυτό εξαρτάται από το σκυλί. Η δικιά μου τρώει ίδιες ποσότητες και παραμένει στα ίδια κιλά. Απλά γυμνάζεται.
 


My aurora

New Member
13 Φεβρουαρίου 2016
3
0
37
Έχουν σχέση λόγω του ότι στην στείρωση κόβουν ένα σωλινάκι η απουσία του οποίου μακροπρόθεσμα μπορεί να προκαλέσει την πάθηση.Γι'αυτό ρωτάω αν πρέπει να ακολουθήσει ειδική διατροφή ή όχι.Σε σχέση με τα κιλά ξέρω ότι είναι σχετικό κ πως κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Έχουν σχέση λόγω του ότι στην στείρωση κόβουν ένα σωλινάκι η απουσία του οποίου μακροπρόθεσμα μπορεί να προκαλέσει την πάθηση.Γι'αυτό ρωτάω αν πρέπει να ακολουθήσει ειδική διατροφή ή όχι.Σε σχέση με τα κιλά ξέρω ότι είναι σχετικό κ πως κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.
Για να το λεει η @haviharakennel , κατι θα ξερει :)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έχουν σχέση λόγω του ότι στην στείρωση κόβουν ένα σωλινάκι η απουσία του οποίου μακροπρόθεσμα μπορεί να προκαλέσει την πάθηση.Γι'αυτό ρωτάω αν πρέπει να ακολουθήσει ειδική διατροφή ή όχι.Σε σχέση με τα κιλά ξέρω ότι είναι σχετικό κ πως κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.
Δεν βρήκα ποτέ κάτι που θα λέει ότι η στείρωση προκαλεί ουρολιθίαση στα σκυλιά, στις γάτες (αρσενικές) ναι αλλά όχι στα σκυλιά. Αν έχεις κάποια πηγή με έρευνα που το αναφέρει ευχαρίστως θα το διαβάσω :)
Όταν δεν είσαι σίγουρος γιατί γίνεται κάτι - γίνεται για τα λεφτά
 


My aurora

New Member
13 Φεβρουαρίου 2016
3
0
37
Δεν έχω κάποια εγκυρή πηγή,όχι!Δεν έχω προλάβει να μιλήσω στον κτηνίατρο γτ η συζήτηση αυτή με τον κύριο στο pet shop έγινε Σάββατο..
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!Μόλις μιλήσω κ με τον γιατρό αν μου πει κάτι διαφορετικό θα το αναφέρω!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν έχω κάποια εγκυρή πηγή,όχι!Δεν έχω προλάβει να μιλήσω στον κτηνίατρο γτ η συζήτηση αυτή με τον κύριο στο pet shop έγινε Σάββατο..
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!Μόλις μιλήσω κ με τον γιατρό αν μου πει κάτι διαφορετικό θα το αναφέρω!
Οι κτηνίατροι μάλλον μπερδεύονται. Η μη σωστή διαχείριση της διατροφής του στειρωμένου σκύλου προκαλεί την παχυσαρκία. Η παχυσαρκία αυξάνει το ρίσκο δημιουρχίας ουρολιθίασης όχι απλά στείρωση. Αν το διατηρείς το σκυλί στα σωστά κιλά δεν κινδυνεύει. Να το ταίζεις όσο πρέπει όχι όσο ζητάει, να το γυμνάζεις περισσότερο και μη φωβάσαι. Ύστερα, οι μικρόσωμες φυλές έχουν γενικά μεγαλύτερη προδιάθεση για δημιουργία λιθων απο τις μεγαλόσωμες.
Ο κύριος στο pet shop είναι ειδικός αλλά όχι στη διατροφή σκύλων αλλά στο να πουλήσει ό, τι ακριβότερο έχει. Η κλινική τροφή της RC δεν βγαίνει κάπου 10-12 € /κιλό ?? Βγάλε συμπέρασμα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3