ερωτησεις για crate


georgestaford

Member
14 Φεβρουαρίου 2016
5
0
33
Kαλησπερα σε ολους στο φορουμ!! εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το θεμα crate-κουταβιου.

1) Το crate που θα αγορασω πρεπει να ειναι με βαση το τελικο μεγεθος του σκυλου? Η να ξεκινησω με καποιο πιο μικρο και το αλλαζω στην πορεια?

2) Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την γνωριμια του κουταβιου με το crate. Περιληπτικα πως σκεφτομαι να το κανω : Ριχνω καποιες λιχουδιες μεσα, μπαινει εξοικιωνεται με τον χωρο ξαναβγαινει. Επαναλαμβανω την διαδικασια αρκετες φορες μεσα στην μερα. Του βαζω και κανα δυο παιχνιδακια μεσα στο κρειτ και παιζω μαζι του ωστε να συνδεσει το κρειτ θετικα.. Μετα σιγα σιγα κλεινω την πορτα στην αρχη για λιγο χρονο, την ανοιγω...Καλα το παω?? Και εδω ερχεται το ερωτημα:Tην πρωτη μερα το βραδυ που δεν θα μπορω να τον υποπτευω καποιες ωρες το βραδυ ,του κλεινω την πορτα στο κρειτ για ολο το βραδυ ? Η για κανα 2 μερες στην αρχη αφηνω ανοιχτη την πορτα?

3) Σε ποιο σημειο του σπιτιου θα πρεπει να ειναι το crate? Μενουμε σε μεγαλο διαμερισμα. Kαπου διαβασα οτι πρεπει να ειναι στο κεντρο σε στρατηγικο μερος του σπιτου. Σκεφτομαι μηπως την πρωτη βδομαδα το βαλω στο δωματιο μου ωστε να με αισθανεται κοντα του το βραδυ. Και μετα την πρωτη βδομαδα το βαζω στο σαλονι? Τι λετε? Η μηπως ετσι συνδεσει το δωματιο μου μονο με τον χωρο του και μετα δεν αισθανεται ανετα στο υπολοιπο σπιτι?

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει και σορρυ που σας κουρασα..
 
Last edited:


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Kαλησπερα σε ολους στο φορουμ!! εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το θεμα crate-κουταβιου.

1) Το crate που θα αγορασω πρεπει να ειναι με βαση το τελικο μεγεθος του σκυλου? Η να ξεκινησω με καποιο πιο μικρο και το αλλαζω στην πορεια?

2) Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την γνωριμια του κουταβιου με το crate. Περιληπτικα πως σκεφτομαι να το κανω : Ριχνω καποιες λιχουδιες μεσα, μπαινει εξοικιωνεται με τον χωρο ξαναβγαινει. Επαναλαμβανω την διαδικασια αρκετες φορες μεσα στην μερα. Του βαζω και κανα δυο παιχνιδακια μεσα στο κρειτ και παιζω μαζι του ωστε να συνδεσει το κρειτ θετικα.. Μετα σιγα σιγα κλεινω την πορτα στην αρχη για λιγο χρονο, την ανοιγω...Καλα το παω?? Και εδω ερχεται το ερωτημα:Tην πρωτη μερα το βραδυ που δεν θα μπορω να τον υποπτευω καποιες ωρες το βραδυ ,του κλεινω την πορτα στο κρειτ για ολο το βραδυ ? Η για κανα 2 μερες στην αρχη αφηνω ανοιχτη την πορτα?

3) Σε ποιο σημειο του σπιτιου θα πρεπει να ειναι το crate? Μενουμε σε μεγαλο διαμερισμα. Kαπου διαβασα οτι πρεπει να ειναι στο κεντρο σε στρατηγικο μερος του σπιτου. Σκεφτομαι μηπως την πρωτη βδομαδα το βαλω στο δωματιο μου ωστε να με αισθανεται κοντα του το βραδυ. Και μετα την πρωτη βδομαδα το βαζω στο σαλονι? Τι λετε? Η μηπως ετσι συνδεσει το δωματιο μου μονο με τον χωρο του και δεν πηγαινει στο υπολοιπο σπιτι?

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει και σορρυ που σας κουρασα..
Καλησπέρα georgestaford.1 το κρειτ που θα αγοράσεις θα πρέπει να εχει το τελικό μέγεθος του σκύλου.αν ο σκύλος σου ειναι μεγαλόσωμος τότε θα ζητήσεις και διαχωριστικό για να περιορίσεις το κουτάβι.
2 λοιπόν περιληπτικά τα λες καλα χωρίς να χρησιμοποιήσεις λιχουδιές γιατί ειναι πολυ μικρό και δεν κάνει ακόμα.μπορεις όμως να του ρίχνεις απο την τροφή του.
3 εγω προσωπικά τα δυο πρώτα βράδια δεν έκλεισα την πόρτα,είχα το κρειτ στο σαλόνι και κοιμήθηκα στον καναπέ απέναντι να με βλέπει.τις δυο πρώτες μέρες όμως κατα την διάρκεια της μέρας τροφή-μέσα μπράβο,αυτο συνέχεια.την Τρίτη μερα μέσα-τροφή κλείσιμο για δυο δευτερόλεπτα,αργότερα ένα λεπτό και Ούτ το κάθε εξής.τεταρτη μερα πρωί εξερεύνηση στο σπίτι φαγητό τσίσα κακά παιχνίδι και...αγκαλιά μέσα στο κρειτ και κλείσιμο η πόρτα,έκατσα απέναντι γύρισα την πλάτη και το αγνόησα.εκλαψε έκλαψε κάποια στιγμή σταμάτησε και έκατσε μια χαρά.και έτσι σιγά σιγά αυξάνεις τον χρόνο συνέχεια.ΠΡΟΣΟΧΗ Αν υπολήψεις στο κλάμα του τότε την πάτησες....
 


georgestaford

Member
14 Φεβρουαρίου 2016
5
0
33
Γεια σου !! Ευχαριστω για την απαντηση,Nαι το σκεφτηκα αυτο με την τροφη στην αρχη να τρωει στο κρειτ θα βοηθησει αυτο..
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Καλησπέρα. Σαφώς και θα πρέπει να είναι στο τελικό μέγεθος του σκύλου. Εμείς φροντίσαμε να το φέρουμε ημέρα που κάποιος θα ήταν στο σπίτι απο το πρωί. Το τοποθετήσαμε στο σαλόνι(εκεί που η οικογένεια περνάει τις περισσότερες ώρες της ημέρας).Στη μία πλευρά βάλαμε το κρεβατάκι του με μια κουβερτούλα και κάποια παιχνίδια και στην άλλη πλευρά(είναι διπλό)αφήσαμε το χώρο για την "τουαλέτα".Όλη την ημέρα τα πορτάκια ήταν ανοιχτά. Απο μόνος του μπήκε εξερεύνησε το χώρο και γενικότερα μπαινόβγαινε όποτε ήθελε(δεν το δελεάσαμε με τροφή). Κατα το μεσημεράκι βάλαμε ένα γκονκ με τροφή κλείσαμε τις πόρτες κα φύγαμε για κανα μισάωρο.(έξω απο την πόρτα κσθόμασταν για να ακούμε αντιδράσεις) το γκόνκ τον κράτησε σπασχολημένο και ήρεμο. Οταν επιστρέψαμε του ανοίξαμε αλλα εκείνος προτιμούσε να συνεχίσει το παιχνίδι του εκεί. Το απόγευμα και ενω συνέχισε να μπαινοβγαίνει τον πήραμε και πήγαμε μια μεγάλη βόλτα. Γυρίζοντας ήπιε το νεράκι του έφαγε και κουρασμένος πια μπήκε μόνος του στο crate και κοιμήθηκε. Όταν πήγαμε και οι υπολοιποι για ύπνο κλείσαμε τις πορτούλες. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Η ηλικία του τότε ήταν 3μηνών και κάτι.Μόλις μας είχε επιτραπεί η βόλτα απο τον κτηνίατρο.την διαδικασία για το crate μας την πρότεινε εκπαιδευτής.
 






mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γεια σου brave. Ελπιζω και ο δικος μου να το δεχτει τοσο καλα και να πανε ολα καλα!
Οχι φαγητό με μπολ μέσα στο κρειτ.θα αφήσεις μια δυο κροκέτες στην αρχή,οταν μπει μέσα πολλα μπράβο.κρατα στην χούφτα σου κροκέτες οταν βγει και φύγει φώναξε το ξανά,πάλι το ίδιο πολλα μπράβο κλπ.ολα καλα θα πάνε μην ανησυχείς.
 
  • Like
Reactions: Brave


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Υπάρχουν ήδη πάρα πολλά θέματα, σχετικά με την χρήση του crate και καλό θα ήταν, να είχες κάνει πρώτα, μια αναζήτηση, αντί για άνοιγμα νέου θέματος.
Σίγουρα θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου.

Οχι φαγητό με μπολ μέσα στο κρειτ.
Γιατί όχι;
 
  • Like
Reactions: vas


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Υπάρχουν ήδη πάρα πολλά θέματα, σχετικά με την χρήση του crate και καλό θα ήταν, να είχες κάνει πρώτα, μια αναζήτηση, αντί για άνοιγμα νέου θέματος.
Σίγουρα θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου.


Γιατί όχι;
Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης.εχω διαβάσει στο φόρουμ και σε πολλα αλλα οτι φαγητό νερό οχι μέσα στο κρειτ.καταρχην εμένα μέσα στο κρειτ ειναι το μαξιλάρι της,δηλαδή τι;θα βάλω το μπολ με το φαγητό και το νερό πάνω στο μαξιλάρι;;;;;;;;μήπως εχεις μπερδευτεί mareco με το πάρκο;;;;;
 
  • Like
Reactions: Brave




Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Το συγκεκριμενο μπολακι ειναι για crate αλλα μου εχουν πει οτι το χρησιμοποιουμε είτε σε ταξίδι είτε σε πολύωρη απουσία μας απο το σπίτι και οχι ως μονιμη κατασταση. Ο εκπαιδευτης του Brave μου το είπε δεν ξέρω αν εχουν ολοι την ιδια αποψη.
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Δική μου άποψη, για σκυλακια που έχουν μακρυά αυτάκια κ βουτάνε μέσα τα αυτάκια...σε σημείο να κολυμπάνε κ μετά πραγματικά μα σφουγγαριζει το πάτωμα, νομίζω ένα ελαφρώς υπερυψωμένο μπολάκι κάνει πολύ καλή δουλεια. Βέβαια τα ειδικά για αυτόν τον σκοπό μπολάκι είναι ακόμα καλύτερα, αλλά νομίζω μια χαρά μπορεί να πίνει μόνιμα νεράκι από ένα τέτοιο μπολ. Αρκεί να έχεις σημείο να το "στηρίξεις " ... μέσα στο κρατε θα είναι..έξω..Η σε κάτι βάσεις για μπολ..μια χαρά βολεύει. Άποψη μου :)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
γνώριζα α
Mareco δεν το γνωρίζω αυτο το μπολ.ισως εγω επειδή δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κρειτ και γιαυτο δεν χρειάστηκε.ομως για κάποιους που λείπουν πολλές ώρες ναι ίσως να βολεύει.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
γνώριζα α

Mareco δεν το γνωρίζω αυτο το μπολ.ισως εγω επειδή δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κρειτ και γιαυτο δεν χρειάστηκε.ομως για κάποιους που λείπουν πολλές ώρες ναι ίσως να βολεύει.
Απλα εμένα το κρεβατακι της πιάνει όλο τον χώρο του κρειτ.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π