Λαμπραντόρ 5 Μηνών Τροφή


PantelisKesk

Member
16 Μαρτίου 2016
6
0
29
Καλησπέρα παιδια, είμαι καινούριος στο Forum. Το Λαμπραντορ μου είναι 5 μηνών , μέχρι τώρα του έδινα όχι τοσο καλής ποιότητας τροφή , δηλαδη όχι ακριβή , είπα τώρα να πάρω λίγο πιο καλή δηλαδή από 40 μεχρι 50 €. Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στο σκυλί με την τροφή που δίνεις ως τώρα; Διάρροιες κλπ. ή απλά θέλεις να πας σε κάτι καλύτερο;

Υπάρχουν πολλές που είναι καλές. Acana, Royal και πολλές άλλες.
 








Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Εννοω αν το πήρες από εκτροφείο το κουτάβι μήπως να σε συμβούλευε ο ίδιος ο εκτροφέας για την τροφή που του έδινε ή τι τροφή του ταιριάζει. Σαν πιο ασφαλή απόφαση για τροφή για το σκυλί.
Να το χαίρεσαι πάντως το σκυλί φίλε και εύχομαι να περάσεις όμορφες στιγμές.
 


PantelisKesk

Member
16 Μαρτίου 2016
6
0
29
Έχουμε και την μητέρα , δηλαδη δικιά μας είναι , απλά όταν γέννησε κράτησα ένα εγω γιατι σπουδάζω :) Σε ευχαριστώ .
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σωστότατος...:whistle:

Arden grange, sam's field, equilibrio, για τη cibau εχω ακούσει καλα λόγια...
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Για την Arden δεν εχω ακούσει κατι. Οι άλλες 2 είναι καλές. Απλά πρόσεχε στη σύνθεση να μην έχει πολλά σιτηρά ( καλαμπόκι κλπ).
 






PantelisKesk

Member
16 Μαρτίου 2016
6
0
29
Γεια σας παιδιά Τελικά του Πήρα την Sam's Field Junior Large , αυτό που παρατήρησα ειναι οτι τα έκανε συνέχεια . Ρώτησα ένα γιατρό και μου είπε ότι φταίει η τροφή για αυτό . Κατα πόσο μπορεί να ισχύει αυτο ??
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
47
τελικά δεν μας είπες τι έδινες πριν...
πάντως δεν ταιριάζουν όλες οι τροφές σε όλα τα σκυλιά. Θα δοκιμάσεις και θα δεις. Δώσε λίγο χρόνο στο σκυλί να συνηθίσει τη νέα τροφή. Εκτός αν δεις κάτι τελείως μη κανονικό, πχ διάρρεια. Την μετάβαση απο τη μια τροφή στην άλλη την έκανες όπως πρέπει, δηλαδή με ανάμιξη στην αρχή, η μπαμ και κάτω?
Αυτό που θα πρέπει να κοιτάς είναι αν ο σκύλος τρώει με όρεξη, έχει όρεξη και ενεργεία για δραστηριότητα, την ποιότητα των κοπράνων, να είναι σφιχτά και σχετικά σκουρόχρωμα και φυσικά την τρίχα του. Όταν μια τροφή σου δώσει όλα τα παραπάνω, τότε είναι η τροφή σου.
Εμεις απο τη sam's field ήμασταν πολύ ικανοποιημένοι. Άλλη καλή επιλογή θεωρώ τη naturea.
 


LivaLiva

Member
24 Φεβρουαρίου 2017
7
2
48
Σου προτείνω τη Fitmin Maxi Junior και εναλλακτικά την Fitmin For Life Junior Large Breed.
Εγώ ταΐζω το Golden Retriever μου με αυτό.
 


Nikolamprador

New Member
31 Αυγούστου 2017
3
0
31
Καλησπέρα σας, ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Εχω ενα λαμπραντορ 3 μηνών και του δίνω τροφή τησ ANF ολιστική με κοτόπουλο ή σολομό. Εχω πρόβλημα με την δοσολογία. Είναι σωστό να ακολουθώ τον οδηγό ή να του δινω παραπάνω με βαση τα κιλά του???
 


LivaLiva

Member
24 Φεβρουαρίου 2017
7
2
48
Αγαπητέ φίλε,

αν θες να το κακομάθεις κάνοντας του το χατίρι και ''δεχτείς'' ότι η προτεινόμενη δοσολογία είναι ανεπαρκής για να χορτάσει το σκυλί, η μόνη λύση είναι να στραφείς σε μια τροφή χαμηλότερη σε θερμίδες ώστε να μπορεί το σκυλί να τρώει περισσότερο. Δεν αναφέρομαι σε maintenance τύπου τροφές, που δεν είναι βέβαια για κουτάβια. Θα ασχοληθείς με μία σχολαστική έρευνα πάνω σε Puppy τροφή και θα βρεις μία που να σου επιτρέπει να έχεις διαθέσιμη μεγαλύτερη ημερήσια ποσότητα από τη σημερινή για το κουτάβι σου.
Αν προσέξεις την ανάλυση του περιεχομένου της τροφής κάπου αναφέρονται και οι θερμίδες. Μια πρόχειρη που εxω στο μυαλό μου με χαμηλές θερμίδες είναι η Nutram S3 Puppy Large Breed.

Αν πάλι ξεφύγεις πολύ από την συνιστώμενη ποσότητα και του δώσεις περισσότερο φαγητό, το σκυλί σου θα αρχίσει να παχαίνει όπως καταλαβαίνεις. Οι πίνακες πάνω στις τροφές είναι προϊόν μελέτης δεν χωρούν ιδιαίτερες αμφισβητήσεις πέραν του +- 15 με 20% στη ποσότητα και αυτό γιατί οι τροφές αφορούν δεκάδες ράτσες και σωματότυπους και δεν μπορούν να γίνουν τόσο συγκεκριμένες για κάθε μία απο αυτές.

Το καλύτερο όμως από όλα τα παραπάνω είναι να μάθει το κουτάβι σου (από τώρα) να τρώει όσο πρέπει δλδ όσο αναφέρεται στο πίνακα δοσολογίας που αναγράφεται στη τροφή του το οποίο έχει υπολογιστεί βάση της φυλής του (ίσως), της ηλικίας του (σίγουρα) και όχι των κιλών του.

Επιπλέον των παραπάνω θεωρώ ότι θα την έχεις επιλέξει γιατί πληρεί και τα θρεπτικά κριτήρια που σε καλύπτουν άρα κάποιες άλλες δεν θα σε καλύψουν το ίδιο και πιθανό να σε οδηγήσουν σε νέους προβληματισμούς περί θρεπτικού περιεχομένου.

Στη διάθεση σου
 


Nikolamprador

New Member
31 Αυγούστου 2017
3
0
31
Αγαπητέ φίλε,

αν θες να το κακομάθεις κάνοντας του το χατίρι και ''δεχτείς'' ότι η προτεινόμενη δοσολογία είναι ανεπαρκής για να χορτάσει το σκυλί, η μόνη λύση είναι να στραφείς σε μια τροφή χαμηλότερη σε θερμίδες ώστε να μπορεί το σκυλί να τρώει περισσότερο. Δεν αναφέρομαι σε maintenance τύπου τροφές, που δεν είναι βέβαια για κουτάβια. Θα ασχοληθείς με μία σχολαστική έρευνα πάνω σε Puppy τροφή και θα βρεις μία που να σου επιτρέπει να έχεις διαθέσιμη μεγαλύτερη ημερήσια ποσότητα από τη σημερινή για το κουτάβι σου.
Αν προσέξεις την ανάλυση του περιεχομένου της τροφής κάπου αναφέρονται και οι θερμίδες. Μια πρόχειρη που εxω στο μυαλό μου με χαμηλές θερμίδες είναι η Nutram S3 Puppy Large Breed.

Αν πάλι ξεφύγεις πολύ από την συνιστώμενη ποσότητα και του δώσεις περισσότερο φαγητό, το σκυλί σου θα αρχίσει να παχαίνει όπως καταλαβαίνεις. Οι πίνακες πάνω στις τροφές είναι προϊόν μελέτης δεν χωρούν ιδιαίτερες αμφισβητήσεις πέραν του +- 15 με 20% στη ποσότητα και αυτό γιατί οι τροφές αφορούν δεκάδες ράτσες και σωματότυπους και δεν μπορούν να γίνουν τόσο συγκεκριμένες για κάθε μία απο αυτές.

Το καλύτερο όμως από όλα τα παραπάνω είναι να μάθει το κουτάβι σου (από τώρα) να τρώει όσο πρέπει δλδ όσο αναφέρεται στο πίνακα δοσολογίας που αναγράφεται στη τροφή του το οποίο έχει υπολογιστεί βάση της φυλής του (ίσως), της ηλικίας του (σίγουρα) και όχι των κιλών του.

Επιπλέον των παραπάνω θεωρώ ότι θα την έχεις επιλέξει γιατί πληρεί και τα θρεπτικά κριτήρια που σε καλύπτουν άρα κάποιες άλλες δεν θα σε καλύψουν το ίδιο και πιθανό να σε οδηγήσουν σε νέους προβληματισμούς περί θρεπτικού περιεχομένου.

Στη διάθεση σου

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η επιλογή της τροφής ηταν καθαρά θέμα ποιότητας. Με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο και βλέποντας το πόσο ζωντανό ειναι το σκυλάκι αποφάσησα να του δίνω μόνο αυτήν την τροφή. Βέβαια μια επίσκεψη στον κτηνίατρο ήταν αρκετή για να με γεμίσει αφμιβολίες. Η κτηνίατρος μου είπε απλα οτι θα ήταν ιδανικό να αγοράσω μια τροφή αποκλειστικά για κουτάβια. Όμως εξω απο την σακούλα τησ τροφής αναγράφεται οτι είναι για όλες τις ηλικίες. Εκεί εχω ενδιασμούς. Δεν ξέρω αν μια τέτοιου είδους τροφής θα προσφέρει στον Εκτορ το απαραίτητο ασβέστιο και άλλα θρεπτικά συστατικά για την αναπτυξη του. Επείσης η ποσότητα της τροφής που αναγράφεται μου είπαν οτι αφορά ενήλικα σκυλάκια. Για αυτο θέλω αν γνωρίζει κάποιος να με πεί αν η ποσοτητα επαρκεί ή αν η τροφή ειναι το καλύτερο για αυτόν!!!
 


LivaLiva

Member
24 Φεβρουαρίου 2017
7
2
48
Οι ανάγκες των κουταβιών είναι πολύ διαφορετικές από των ενήλικων σκύλων σε αναλογίες θρεπτικών συστατικών. Όπως είδες και ο γιατρός σου, του οποίου δεν μπορεί να αμφισβητηθεί η γνώση, σου πρότεινε Puppy τροφή.
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ένα σακί από κάποια καλή Puppy τροφή που θα επιλέξεις και θα πληρεί τα κριτήρια σου. Προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα τις εξής: Orijen, Naturea , Fitmin, Nutram, Profine. Να διαλέγεις όμως από τη κατηγορία Puppy Large Breed.
Όσον αφορά το ασβέστιο μην σε ανησυχεί όλες οι προαναφερόμενες τροφές τα έχουν όλα με το παραπάνω.
Μην δώσεις έξτρα (σκέτο) ασβέστιο στο σκύλο σου μπορεί να του κάνεις κακό. Συμβουλέψου το γιατρό σου.
 


Nikolamprador

New Member
31 Αυγούστου 2017
3
0
31
Επειδή το επίπεδο γνώσης σου είναι τεράστιο θα το εκμεταλλευτώ και θα σου ζητήσω την άποψη σου για την συγκεκριμένη τροφή... ANF ολιστική για όλεσ της ηλικίες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf