Πυροφύλαξη στην Πάρνηθα










manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οι πυροφυλαξεις ξεκινάνε την Παρασκευή 3 Ιουνίου.
Οποιος/α ενδιαφέρεται να δηλώσει συμμετοχή θα βρει τις απαραίτητες πληροφορίες στο παρακάτω λινκ
http://www.edasa.gr/pyrofylaxeis_symmetoxi/

Για περισσότερες πληροφορίες
http://www.edasa.gr/
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλες και φίλοι,

σε μια εβδομάδα ξεκινάμε πυροφυλάξεις στην Πάρνηθα! Καθώς ο καιρός
ζεσταίνει πια για τα καλά, το πυροφυλάκιο Σκίπιζας θα μας φιλοξενήσει
πάλι από την Παρασκευή 3/6 και μέχρι το τέλος της αντιπυρικής περιόδου.

Από τη Τρίτη (31/5) και κάθε απόγευμα (ώρες 17.30-20.30) μπορείτε να
επικοινωνείτε με το τηλεφωνικό μας κέντρο (2105200680) και να δηλώνετε
συμμετοχή. Τις υπόλοιπες ώρες μπορείτε να αφήνετε μήνυμα στον τηλεφωνητή
ή να συμπληρώσετε τη φόρμα στην ιστοσελίδα μας(www.edasa.gr)

Εναλλακτικά, από φέτος, μπορείτε να μας στέλνετε και ηλεκτρονική αίτηση.
Απλά συμπληρώστε τη φόρμα δήλωσης διαθεσιμότητας για Πυροφύλαξη που
βρίσκεται εδώ : http://www.edasa.gr/pyrofylaxi/

Δείτε λεπτομέρειες για τους τρόπους δήλωσης συμμετοχής εδώ :
http://www.edasa.gr/pyrofylaxeis_symmetoxi/

Όσοι έχετε έρθει στο πυροφυλάκιο Σκίπιζας ξέρετε καλά την ομορφιά του
τοπίου, τη μυρωδιά του δάσους, αλλά και το ανεκτίμητο συναίσθημα της
εθελοντικής προσφοράς στην πυροπροστασία του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας.
Ενός δρυμού που ανακάμπτει πια από την καταστροφή του 2007, αλλά
εξακολουθεί να απειλείται από πυρκαγιές στα όριά του, όπως είδαμε τα
προηγούμενα χρόνια.

Σας καλούμε λοιπόν όλες και όλους να βάλετε και φέτος ένα χεράκι για να
προστατέψουμε όλοι μαζί την Πάρνηθα. Εκτός από πυροφύλακες, μπορείτε να
γίνετε και διαφημιστές του ΕΔΑΣΑ, προωθώντας αυτό το email σε φίλους
σας. Και φυσικά σας περιμένουμε ξανά στις πυροφυλάξεις!

Φιλικά,

ΕΔΑΣΑ
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τις τελευταίες 2 μέρες ακούω και διαβάζω για την φωτιά που ξεκίνησε από τα δερβενοχωρια.
Μία φωτιά που ξεκίνησε σχεδόν από το ίδιο σημείο που ξεκίνησε και η φωτιά του 2007. Μια φωτιά που έκαψε τον μισό εθνικό δρόμο της Πάρνηθας.
Μία φωτιά που καίει ακόμα μέρη πανέμορφα, μέρη που έχω περπατήσει, μέρη που γνωρίζω καλύτερα και από το μέρος που γγεννήθηκα και μεγάλωσα. Αυτές τις 2 μέρες δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και στεναχωριεμαι που δεν είμαι εκεί να βοηθήσω όπως μπορώ.
Στεναχωριεμαι που τον χειμώνα δεν πλήρωσα την ετήσια συνδρομή μου στον εδασα. Έναν σύλλογο που είναι ο άγγελος φρουρός της Πάρνηθας και των βουνών της Αττικής που τόσο σημαντικά είναι για το κλίμα της Αθήνας.
Σκοπός μου δεν είναι να κάνω καμπάνια υπέρ του εδασα ωστε να πείσω κάποιον να βοηθήσει με χρηματικό πόσο τον συγκεκριμένο σύλλογο παρόλο που το έχει ανάγκη (εξάλλου εγώ 1ος και καλύτερος δεν πλήρωσα την φετινή συνδρομή. ΖΖητάω συγνώμη και θα επικοινωνήσω σύντομα με τον σύλλογο ώστε να τακτοποιησω τις εκκρεμότητες μου) , αλλά να πείσω πόσο σημαντικό είναι να συμμετέχει έστω σαν απλός εθελοντής κάνοντας πυροφυλαξεις και να βοηθήσει για να συνεχίζει να υπάρχει ο συγκεκριμένος σύλλογος που στις δύσκολες μέρες που ζούμε τα βράδια δεν υυπάρχει κάτι άλλο (είτε μιλάμε για επισημους φορείς πχ δασαρχειο, είτε για εθελοντικής συλλόγους) να προστατεύσει αυτό το πολύτιμο αγαθό.
Σκοπός μου είναι να πείσω όσο τον δυνατόν περισσότερους να εκτιμήσουν την φύση και τα βουνά της Αττικής, να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι να παραμείνουν ζωντανά.
Σκοπός μου είναι να πείσω έστω και έναν να κάνει το ελάχιστο, δηλαδή έστω να μην πετάει τα σκουπίδια του όπου να ναι που μμπορεί τα σκουπίδια του να είναι και η αιτία για μια μελλοντική φωτιά.
Σκοπός μου είναι ο οποιοσδήποτε έχει έστω και λίγο οικολογική συνείδηση και τον προβληματιζει που θα μεγαλώσουν τα παιδιά του να κάνει κάτι για αυτό.

Δεν θα ποστάρω για ακόμα μια φορά λινκ και άλλες πληροφορίες. Οποίος θέλει και νιώθει την ανάγκη να βοηθήσε θα την βρει την άκρη.
 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Αχ Μανολο εισαι μια φωνή αδύναμη εναντια σε πολλους ας μου επιτραπεί ασυνήδειτους.

Δυστηχως το φαινομενο σκουπίδι με ενοχλεί και ακομα περισσοτερο εκπλήσομαι οταν τα βρισκω ακομα και σε απρόσιτα σημεια, Όλυμπο, Αθω ποσο μάλλον σε ακομα πιο ευκολα προσβασιμες περιοχες.

Εχω καταλήξει οτι μονο τον περιγυρο μας μπορούμε να επιρεάσουμε και ελπιζω αυτός με την σειρα του να διευρύνει το κυκλο.

Μακαρι να συναντηθούμε στο βουνο καμια μερα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@jasonp66gr Αν βολταρεις στις μαδαρες (λευκά όρη Χανιά Κρήτη) μπορεί και να συναντηθούμε. :)

Το συγκεκριμένο θέμα που το άνοιξα το 2013 και που το έχουν διαβάσει ως σήμερα πάνω από 7μιση χιλιάδες άτομα, και που τα μηνύματα μου στο παρόν θέμα έχουν δεχτεί δεκάδες λαϊκ , και τι δεν θα δινα αν αντί τα λαικ να διάβαζα έστω και ένα μήνυμα που να έγραφε μπράβο ρε φίλε με επεισες να πάω για πυροφυλαξεις και πόσο δίκιο είχες.
Καημό το χω:rolleyes:
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
manolo Να σε ρωτησω κατι, διαβασα στο σαιτ οτι οι ωρες ειναι απο τις
21:00 εως τις 06:00 το πρωι και ο καθε εθελοντης κανει μια δυωρη βαρδια
σωστα? αν επιλεξω την βαρδια 21:00 - 23:00 μπορω μετα να φυγω?
επισης στην φορμα λεει και πυροφυλακια. εχει πολλα?
συγνωμη αν φαινονται χαζες οι ερωτησεις μου αλλα ρωταω μπας και μπορεσω να
βοηθησω. οχι τιποτα αλλο αλλα θα μας καψουν ζωντανους εκει πανω.
 
  • Like
Reactions: mareco


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
manolo Να σε ρωτησω κατι, διαβασα στο σαιτ οτι οι ωρες ειναι απο τις
21:00 εως τις 06:00 το πρωι και ο καθε εθελοντης κανει μια δυωρη βαρδια
σωστα? αν επιλεξω την βαρδια 21:00 - 23:00 μπορω μετα να φυγω?
επισης στην φορμα λεει και πυροφυλακια. εχει πολλα?
συγνωμη αν φαινονται χαζες οι ερωτησεις μου αλλα ρωταω μπας και μπορεσω να
βοηθησω. οχι τιποτα αλλο αλλα θα μας καψουν ζωντανους εκει πανω.
οχι δεν μπορείς να φύγεις μπορείς να μπεις μέσα στο φυλάκιο να κοιμηθείς, εκεί που είχα πάει εγώ ηταν απόσταση με τα πόδια από εκεί που αφήσαμε το αυτοκίνητο δεν μπορείς να γυρίσεις. αλλά μεταξύ μας δεν θα μπεις ούτε μέσα να κοιμηθείς, δεν υπάρχει το ξημέρωμα σε εκείνο το σημείο ούτε η θέα ούτε η μυρωδιά (ουτε το κρυο χαχαχαχαχα) , φέτος έχω τάξει να πάω την μικρη για ένα βράδυ αν το κανονίσω θες να κανονίσουμε να πάμε μαζί ?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τα πυροφυλακια είναι 2. Τις σκιπιζας που γίνονται πυροφυλαξεις κάθε βράδυ και της μολας που αν συμπληρωθούν τα άτομα στην σκιπιζα και υπάρχουν άτομα γίνεται και εκεί.
Αν πας στην μολα επειδή είναι πάνω στον δρόμο και είσαι με δικό σου μεταφορικό μέσο και το έχεις συνεννοηθει από πριν με τον υπεύθυνο, φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στην σκιπιζα το πυροφυλακιο είναι μισή ώρα περπάτημα από τον δρόμο (φανταστική διαδρομη) και δεν μπορείς να φύγεις μόνη σου.
Παντως αν αποφασίσεις να πας σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πας στην σκιπιζα. Το μέρος είναι απίστευτο, η θέα απλά δεν υπάρχει και το ξημέρωμα φανταστικό.
Ενώ η πυροφυλαξη ξεκινάει στις 9, επειδή ως τις 12 συνήθως είναι όλοι έξω, οι βραδιές ξεκινάνε στις 12 ως και τις έξι το πρωί. Αν τα άτομα είναι 6 (μέγιστος αριθμός) κάθε ένας φυλάει μια ώρα. Αν είναι 3 τα άτομα (απαραίτητος ελάχιστος αριθμός για να πραγματοποιηθεί η πυροφυλαξη) φυλάει 2 ώρες ο καθένας.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν τελικά πάτε, περιμένω να διαβάσω τις εντυπώσεις σας.
:)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν τελικά πάτε, περιμένω να διαβάσω τις εντυπώσεις σας.
:)
Εγώ έχω πάει και δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ δεν μου έκανε καρδιά να μπω μέσα :) και δεν το μετάνιωσα γιατί θα έχανα το ξημέρωμα, και φέτος λογικά θα ξαναπάω και ελπίζω πάνω από μια φορά.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν είχες και καλό μπουφάν και δεν είχες θέμα με το κρύο καλά έκανες και δεν πηγές για ύπνο.
Αυτή η ηρεμία σε συνδυασμό με το τοπίο και την θέα ειδικά αν έχει φεγγάρι, είναι όλα τα λεφτά.

Υ.Γ 1: αυτό που γράφω για το κρύο και το μπουφάν δεν είναι αστείο. Πολλοί το υποτιμουν και την πατάνε. Θυμάμαι κάποτε όταν είχε 40αρι στην Αθήνα, το βράδυ στο πυροφυλακιο είχε 12 βαθμούς. Το πρωί πηγαίνοντας για το σπίτι με την μηχανή σταμάτησα στο τυροπιταδικο της γειτονιάς μου για καφέ και τυροπιτα αλλά εείχε ουρά και περίμενα. Όσο περίμενα άρχισε να με πιάνει η ζέστη αλλά έκανα υπομονή να βγάλω το φουτερ, το μπουφάν, το κασκόλ, και τα γάντια στο σπίτι που ήταν 2 στενά πιο πέρα. Περιττό να πω πως με κοίταζε ο κόσμος με αυτά που φοραγα σε καύσωνα.

Υ.Γ 2: αν δεν δουλεύετε την επόμενη μέρα, ενα καφέδακι στο μπαφι το πρωί, επιβάλλεται
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Υ.Γ 2: αν δεν δουλεύετε την επόμενη μέρα, ενα καφέδακι στο μπαφι το πρωί, επιβάλλεται
Αυτή είναι η μαγική κουβέντα, που φαντάζομαι κρατάει πολλούς, που θα ήθελαν να βοηθήσουν, στο να μην το κάνουν τελικά :(

Παρασκευή & Σάββατο συνωστισμός και τις άλλες μέρες, δεν πατάει ψυχή; :unsure:
 
  • Like
Reactions: GRDANE and vek


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτή είναι η μαγική κουβέντα, που φαντάζομαι κρατάει πολλούς, που θα ήθελαν να βοηθήσουν, στο να μην το κάνουν τελικά :(

Παρασκευή & Σάββατο συνωστισμός και τις άλλες μέρες, δεν πατάει ψυχή; :unsure:
Σίγουρα τα πσκ άτομαββρίσκονται με ευκολία. Τις καθημερινές είναι πιο δύσκολο αλλά λίγο η ανεργία, λίγο ο υπερβαλλον ζηλος κάποιων (θυμάμαι έναν Γιώργο σειρά μου που το πρωί όταν ήταν να φύγουμε φορούσε το κουστούμι του, την γραβάτα του που είχε στο αμάξι του και πήγαινε στο γραφείο του κατευθείαν . οπότε υπήρχε έλλειψη ποτέ δεν αρνήθηκε) η σκιπιζα δεν έμεινε κανένα βράδυ χωρίς στελέχωση.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τον δεκαπενταυγουστο που πολλοί είναι διακοπές.
Όσα μεταφέρω είναι η εικόνα που είχα όταν ήμουν Αθήνα και ασχολιομουν ενεργά αλλα πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν.

________________________________________________________

Μες στο καλοκαίρι θα κάνω μια πυροφυλαξη. Θα ενημερώσω στο παρόν θέμα ώστε αν κάποιο/α μέλη θέλουν να έρθουν τότε. Καλή ευκαιρία να γνωριστούμε και από κοντά.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτό το Μαιλ μου στάλθηκε μμόλις πριν λίγο από ένα καλό μου φίλο και πρόεδρο του συλλόγου.

Φίλες και φίλοι,

όπως ίσως γνωρίζετε, δραστηριοποιούμαι στην εθελοντική πυροφύλαξη των δασών της Αττικής μέσω του συλλόγου ΕΔΑΣΑ (Εθελοντές Δασοπυροπροστασίας Αττικής, Www.edasa.gr). Οι βασικές μας δραστηριότητες το καλοκαίρι είναι η στελέχωση πυροφυλακίων στην Πάρνηθα (στην οποία μπορεί να συμμετάσχει οποιοσδήποτε), καθώς και οι περιπολίες των εκπαιδευμένων εθελοντών μας με το πυροσβεστικό μας όχημα. Εκτός της συνεισφοράς του στην πυροπροστασία της Πάρνηθας, ο ΕΔΑΣΑ είναι ένα πραγματικό σχολείο εθελοντισμού για τα δεκάδες μέλη του και τους εκατοντάδες εθελοντές που έρχονται να συμμετάσχουν στις βάρδιες. Πολλοί και πολλές από εσάς έχετε προσωπική εμπειρία!

Μια ερευνήτρια του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου που αξιολόγησε πληθώρα ΜΚΟ στο πλαίσιο του προγράμματος "Θαλής"http://www.edasa.gr/2015/12/10/axiologhsh_thales/ , μας είπε εντυπωσιασμένη όταν ολοκλήρωσε την αξιολόγηση του
ΕΔΑΣΑ: "πόσο πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν με τόσο λίγα χρήματα!" Όμως κι αυτά τα λίγα χρήματα λείπουν πια. Τα χρηματικά διαθέσιμα του συλλόγου βρίσκονται στο χαμηλότερο σημείο της τελευταίας δεκαετίας. Έτσι αποφασίσαμε να αξιοποιήσουμε μια σύγχρονη μέθοδο συγκέντρωσης πόρων, το λεγόμενο Crowdfunding: πηγαίνοντας στο ειδικό λινκhttps://www.indiegogo.com/projects/edasa-protecting-the-forests-of-attica-greece/x/10750644#/
μπορείτε να προσφέρετε εύκολα όσα χρήματα επιθυμείτε.

Με μια ματιά στα οικονομικά μας στοιχείαhttp://www.edasa.gr/oikonomika_dedomena_2015/ θα διαπιστώσετε ότι το ποσό των 6.000 Ευρώ που έχουμε θέσει ως στόχο της εκστρατείας αντιστοιχεί περίπου στα πάγια ετήσια έξοδα του συλλόγου, που δεν καλύπτονται από χορηγίες ή άλλες πηγές. Τέτοια είναι ο μισθός της τηλεφωνήτριας που οργανώνει τις βάρδιες των εθελοντών, οι λογαριασμοί τηλεφώνου και το ενοίκιο των γραφείων μας. Ίσως δεν είναι τόσο εντυπωσιακά όσο τα πυροσβεστικά οχήματα, αλλά είναι ο πυρήνας της λειτουργίας του ΕΔΑΣΑ. Χωρίς αυτά δεν μπορεί να συνεχίσει το εθελοντικό του έργο.

Έστω κι αν δεν έχετε τη δυνατότητα να βοηθήσετε οικονομικά, μπορείτε να κοινοποιήσετε αυτό το email σε φίλους σας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Για το σκοπό αυτό η σελίδα της εκστρατείας είναι γραμμένη στην αγγλική γλώσσα, και στο παρόν email ακολουθεί αγγλική μετάφραση. Ειδικά όσοι και όσες έχετε περάσει νύχτες στα πυροφυλάκια της Πάρνηθας, όσοι εκπαιδευτήκατε μαζί μας και συμμετείχατε σε περιπολίες και κατασβέσεις, όσοι φυτέψατε και περιποιηθήκατε μαζί μας ελατάκια, μπορείτε να προσθέστε τη δική σας πινελιά, μεταφέροντας σε φίλους και γνωστούς την εμπειρία σας με τον ΕΔΑΣΑ και καλώντας τους να βοηθήσουν.

Και φυσικά θα χαρούμε να σας δούμε στις πυροφυλάξεις μας, που συνεχίζονται καθημερινά! (δηλώσεις συμμετοχής στο 2105200680, καθημερινές 17.30-20.30)

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας,

Σπύρος

-------------------------------------------

Dear friends,

as you may know, I am involved in voluntary fire prevention and firefighting through EDASA (Ethelontes Dasopyroprostasias Attikis, meaning Fire Protection Volunteers of Attica, www.edasa.gr). Our main activities during the summer are fire prevention through fire lookouts on Mt. Parnitha (where anybody can participate), as well as patrols by trained volunteers using our fire truck. Apart from its role in protecting Parnitha National Park from wildfires, EDASA is a real course in volunteerism for tens of members and hundreds of volunteers coming to participate in our fire lookout shifts. Many of you know this first hand!

A researcher for the University of Peloponnisos who had evaluated many NGOs for the "Thales" programhttp://www.edasa.gr/2015/12/10/axiologhsh_thales/ (http://www.edasa.gr/en/edasa-evaluated-by-thales-program/) and had an overall view of the NGO sector, was impressed upon completing the evaluation of EDASA. "How many things can be achieved with so little money", she said. But even this little money is now lacking. Our association's cash reserves are now at a decade low. Therefore we have decided to use a modern funding method known as "Crowdfunding": by visiting the dedicated platform
https://www.indiegogo.com/projects/edasa-protecting-the-forests-of-attica-greece/x/10750644#/
you can easily donate any sum of money you wish to.

One look at our financial data (http://www.edasa.gr/en/edasa-financial-data-2015/) will tell you that the target sum of 6.000 Euros roughly equals EDASA's fixed annual operating costs, those not covered by sponsors or other sources. Among them, the phone bills, the office rent and the salary of our telephonist - the key person who organizes all our volunteers' shifts and keeps our system going. Such issues may not be as impressive as fire engines, but they form the core of EDASA's operations. Without them, our voluntary work can not continue.

Εven if you can't assist us financially, you can copy this email to your friends in Greece and abroad. For this purpose, the campaign's website is written in English. Especially those of you who have spent beautiful nights on the fire lookouts of Parnitha National Park; who have trained with us and participated in patrols and fire suppression; who have planted little fir trees with us, looked after them and watched them grow; all of you can add your own touch by sharing an experience you had with EDASA, or just by stating that you know our work and want it to continue.

And of course we would be delighted to see you in one of our fire lookouts! To participate, just call 2105200680, Monday to Friday 17.30-20.30.

Thank you for your attention,

Spyros
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3