Διαρροια με αίμα


arisrouk

Member
6 Μαρτίου 2016
9
2
33
Καλησπέρα.
Εχω ενα μαλτέζ περίπου 4 ετών, το οποίο είναι κάπως ευαίσθητο με το πεπτικό του σύστημα. Δηλαδή κατα μέσο όρο μια φορά τη βδομάδα θα κάνει εμετό.
Αυτή τη φορά όμως έκανε την ανάγκη του (3 φορές διάρροια σε διάστημα μισής ώρας) μέσα στο σπίτι και μάλιστα είδα μια κηλίδα αίματος.
Σε γενικές γραμμές ο σκύλος είναι καλά, δηλαδή τρώει όπως και πρίν(λίγο) , παίζει κτλ. αλλά έχει γίνει λίγο πιο ήσυχος...
Χρειάζεται κτηνίατρο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Προς το παρόν, το αφήνεις εντελώς νηστικό για 24 ώρες και με ελάχιστο νερό.
Παρακολουθείς τα κακά του και αναλόγως μετά πράττεις. Αν δεν κάνει άλλη διάρροια, ταίζεις πάλι κανονικά, μικρές όμως ποσότητες, από λίγο βραστό κοτοπουλάκι με ρυζάκι ή και τροφούλα φαρμακευτική, που καλό είναι να έχεις πάντα στην άκρη, αφού λες, ότι έχει συχνά-πυκνά πρόβλημα.

Να συμβουλευθείς έστω και τηλεφωνικά τον γιατρό σου, και να προμηθευτείς με όποιο σκεύασμα σου πει, ότι ίσως και να χρειαστεί, πριν ψάχνεις εφημερεύων φαρμακείο και γιατρό, Πασχαλιάτικα.

Περαστικά του!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Καλησπέρα... με μια κυλιδά αίματος και μια διάρροια δεν θα πάθαινα πανικό... αστο νηστικό χωρίς φαΐ και νερό για 24 ώρες αν δεν δεις βελτίωση τρέχεις γιατρό

Αυτό με τον εμετό μάη φορα την εβδομάδα όμως δεν μου αρέσει... τι τρώει? τι ακριβώς σου έχει πει ο γιατρός που τον παρακολουθεί?
 
  • Like
Reactions: Aslan and mareco




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Η 24ωρη ασιτία σε σκυλί που έχει γενικά ευαίσθητο πεπτικό και δεν έχει μια πρόσκαιρη γαστρεντερική διαταραχή, εξ ιδίας πείρας λέω ότι κάνει κακό στο σκυλί. Τον δικό μου όταν αρχικά πάθαινε τις κολίτιδες και του το κανα 1-2 φορές τον ξετίναζε εντελώς. Καλύτερα 2 μπουκιές ρύζι λαπά με τρίμματα κοτόπουλου ή γαλοπούλας στήθος βραστό και απειροελάχιστο αλάτι (κάνει καλό το αλάτι στις διάρροιες και τον εμετό, ηλεκτρολύτες) 3-4-5 φορές μες στο 24ωρο όταν ξαναρχίσει να πεινάει (γιατί λογικά από μόνο του δεν θα θέλει να φάει για κάποιες τώρα έτσι όπως τον περιγράφεις) παρά καραάδειο στομάχι imho.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Λέει ότι έκανε για πρώτη φορά διάρροια και μάλιστα 3 φορές, μέσα σε μισή ώρα.
Οπότε, κάπως σαν έκτακτη και πρόσκαιρη διαταραχή, ίσως θα ήταν καλό να το χειριστεί, προσπαθώντας συγχρόνως, να επικοινωνήσει με τον γιατρό, γιατί έρχονται δύσκολες μέρες, όχι τίποτα άλλο.
E; Τι λες;
 
  • Like
Reactions: Estranged


arisrouk

Member
6 Μαρτίου 2016
9
2
33
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Αρχικά θα το αφήσω νηστικό για ένα 24ωρο και βλέπουμε. Ετσι κι αλλίως δεν ζητάει και πολύ φαγητό.
 
  • Like
Reactions: mariakala




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δεν το διευκρίνησα, έχεις δίκιο @mareco, προφανώς και να επικοινωνήσει με το γιατρό και να το χειριστεί αναλόγως.

Παρόλα αυτά, επειδή κι εμένα η γιατρός το ίδιο μου πρότεινε, 24ωρη ασιτία, σε τέτοιες καταστάσεις, οι οποίες εάν πρόκειται για αυτό που φανταζόμαστε και οι 3 που απαντήσαμε, είναι όντως μια έκτακτη και πρόσκαιρη διαταραχή αλλά παίζει να'ναι λόγω έξαρσης μιας χρόνιας υποβόσκουσας κατάστασης κι όχι λόγω π.χ. επειδή έφαγε μια φορά κάτι που δεν έπρεπε, είμαι προσωπικά κατά του (αυστηρά χωρίς τίποτα) 24ώρου.
 




arisrouk

Member
6 Μαρτίου 2016
9
2
33
Το σκυλί μου τρώει κυρίως μαγειρεμένο ( βραστό κοτόπουλο) και αποφάγια. Δυστυχώς δεν το συγκινεί η σκυλοτροφη.
Παρ'ολ αυτά είναι καλά.
Ο εμετός ( μια φορά την εβδομάδα) είναι κατά μέσο όρο παρατήρηση κι ο κτηνίατρος παλαιότερα το θεώρησε ως ευαισθησία.
Αυτά σε γενικές γραμμές και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Εκτός της ευαισθησίας, έχετε συζητήσει με τον κτηνίατρο τη διενέργεια κάποιων διαγνωστικών εξετάσεων; Απλά να αποκλείσετε τυχόν παθολογικά αίτια, ώστε να μην τραβιέστε αργότερα με τον μικρό!
 
  • Like
Reactions: Orilis




17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Αν έχει ευαισθησία στο στομάχι δε θα πρέπει να τρώει και αποφάγια που ενδεχομένως θα έχουν μέσα αλάτια πιπέρια και άλλα καρυκευματα που βάζουμε στις δικές μας τροφές!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν θέλουμε να μαγειρεύουμε για το σκύλο μας ας το κάνουμε σωστά. Κοτόπουλο και αποφάγια δεν είναι σωστή διατροφή για έναν σκύλο, ο οποίος έχει ΚΑΙ ευαίσθητο στομάχι. Δεν είμαι κατά των αποφαγίων, αλλά με μέτρο, που σημαίνει, πολύ πολύ λίγο και όχι ό,τι να 'ναι!

Μου κάνει εντύπωση πως δεν σου το είπε και ο κτηνίατρός σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3