stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ειδικούς όχι μόνο από την πλευρά των ιατρών και θεραπευτών του παιδιού αλλά και από την πλευρά των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτή την ειδική κατηγορία σκύλων - θεραπευτών.
 


11 Απριλίου 2016
13
90
42
Καλησπέρα και πάλι. Αφού ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν στο ποστ μου, γιατί όλοι τους συνέβαλαν στο να διαμορφώσουμε άποψη και να καταλήξουμε στην επιλογή μας, σας γράφω τις εξελίξεις στη υπόθεση μας.
Μετά από έρευνα και επαφές με εκτροφείς, εκπαιδευτές, γνωστούς, φίλους φίλων, πρώην υπαλλήλων pet shops κτλ..Κ φυσικά των θεραπευτών του μικρού, επισκεφθήκαμε σήμερα ένα εκτροφείο λίγο έξω από την Αθήνα και γνωρίσαμε τη scarlet, μία τετραχρονη μαύρη λαμπραντορινα, ήρεμη κ πολύ φιλική, που η συμπαθέστατη εκτροφέας της προσφέρθηκε να μας χαρίσει! Κάναμε την πρώτη επαφή μαζί της Εγώ κ ο σύζυγός μου κ μιλήσαμε με έναν εκπαιδευτή για τον τρόπο που πρέπει να την εισάγουμε στη ζωή μας. Θα ερθει μεσα στη βδομαδα απο το σπιτι μας για τις πρωτες οδηγιες και αποριες μας. Το επομενο σ/Κ θα παμε το μικρο να τη γνωρισει. Και μεσα στην αλλη βδομαδα θα τη φερουμε επιτελους στο σπιτι!
Θα ήθελα την άποψή σας και όποια συμβουλή μπορείτε να μας δώσετε θα φανεί πολύ χρήσιμη.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Τέλεια, ακούγεται τέλειο όλο αυτό!! Η δική μου συμβουλή (που λογικά δε θα είμαι και η πρώτη που θα σας την έχει δώσει) είναι να εμπλέξετε τον μικρό σας σε όλη αυτήν την προετοιμασία, πχ αν θέλει ας διαλέξει αυτός το κρεβάτι της και τα παιχνίδια της. Ζωγραφίστε μαζί του την Σκάρλετ και τα πράγματα που θα κάνετε μαζί της κάθε μέρα, πχ το τάισμα, τη βόλτα κτλ. Πείτε του αστείες ιστορίες για σκυλάκια που κάνουν καμιά φορά ζημιές αλλά δεν το κάνουν επίτηδες και τί πρέπει να κάνουμε κτλ.
Με το καλό να τη δεχτείτε την κοπελιά! Κρατήστε μας ενήμερους... :)
 


11 Απριλίου 2016
13
90
42
Τέλεια, ακούγεται τέλειο όλο αυτό!! Η δική μου συμβουλή (που λογικά δε θα είμαι και η πρώτη που θα σας την έχει δώσει) είναι να εμπλέξετε τον μικρό σας σε όλη αυτήν την προετοιμασία, πχ αν θέλει ας διαλέξει αυτός το κρεβάτι της και τα παιχνίδια της. Ζωγραφίστε μαζί του την Σκάρλετ και τα πράγματα που θα κάνετε μαζί της κάθε μέρα, πχ το τάισμα, τη βόλτα κτλ. Πείτε του αστείες ιστορίες για σκυλάκια που κάνουν καμιά φορά ζημιές αλλά δεν το κάνουν επίτηδες και τί πρέπει να κάνουμε κτλ.
Με το καλό να τη δεχτείτε την κοπελιά! Κρατήστε μας ενήμερους... :)
Πολύ ωραίες οι ιδέες σου! Σίγουρα θα τις εφαρμόσουμε!
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Μπράβο σας, όντως ακούγεται ιδανικό. Από ποιο εκτροφείο θα σας έρθει?

Με το καλό να τη δεχτείτε! Θα θέλαμε σίγουρα να δούμε καμιά φωτογραφία, μη μας ξεχνάτε!
 
  • Like
Reactions: Μαριαφε




11 Απριλίου 2016
13
90
42
Μπράβο σας, όντως ακούγεται ιδανικό. Από ποιο εκτροφείο θα σας έρθει?

Με το καλό να τη δεχτείτε! Θα θέλαμε σίγουρα να δούμε καμιά φωτογραφία, μη μας ξεχνάτε!
Από το εκτροφείο palmhill. Γνωρίσαμε την υπεύθυνη και τον άνθρωπο που ασχολείται με τα ζώα και μας πρότειναν ειδικά τη scarlet λόγω του χαρακτήρα της. Ήταν πολύ εξυπηρετικοί κ πρόθυμοι να λύσουν τις απορίες μας. Τους ευχαριστούμε πολύ!
Σήμερα έβγαλα την πρώτη μας selfie για να τη δείξω στο μικρό μου! Θα δείτε σίγουρα φωτο οταν με το καλό ερθει στο σπιτι!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Δεν έχω τι να πω!!! Μπράβο σας με συγκινήσατε πολύ!!! Με το καλο να δεχτείτε το νέο σας μέλος και περιμένουμε τα πολύτιμα νέα σας ίσως και σε ένα καινούριο post σαν οδηγό εμπειρία που μπορεί αν βοηθήσει πολύ κόσμο!!!
 
  • Like
Reactions: Μαριαφε




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Από το εκτροφείο palmhill. Γνωρίσαμε την υπεύθυνη και τον άνθρωπο που ασχολείται με τα ζώα και μας πρότειναν ειδικά τη scarlet λόγω του χαρακτήρα της. Ήταν πολύ εξυπηρετικοί κ πρόθυμοι να λύσουν τις απορίες μας. Τους ευχαριστούμε πολύ!
Σήμερα έβγαλα την πρώτη μας selfie για να τη δείξω στο μικρό μου! Θα δείτε σίγουρα φωτο οταν με το καλό ερθει στο σπιτι!
Πολυ καλη η επιλογή σας και για την ράτσα και για το οτι ειναι έφηβη.με το καλο να την δέχτηκε.περιμενουμε φωτογραφίες.
 




Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Παρακολουθώ το θέμα αλλά δίσταζα να εκφέρω γνώμη, λόγω της ιδιαιτερότητας της περίπτωσης (καθαρόαιμο, αδέσποτο κλπ)..
Πολύ χαίρομαι που βρήκατε αυτό που ψάχνατε! (y)
Με το καλό να την δεχθείτε, αναμένουμε update και φωτογραφίες εναγωνιως :love:
 
  • Like
Reactions: Μαριαφε


11 Απριλίου 2016
13
90
42
Λοιπόν... τα νέα μας:
Η scarlet είναι πια εδώ μαζί μας! Στο σπίτι μας... μέλος της οικογένειας μας!
Συμπληρωσαμε το πρώτο 24ωρο παρέα και μπορώ να πω ότι μας αρέσει πολύ!
Είναι το πιο γλυκό και καλοβολο πλάσμα που ξέρω... ησυχη, ανεκτική, παιχνιδιάρα και υπομονετική σαν κουταβομαμά, όταν ο μικρός μου παίζει και την χαϊδεύει κάπως άτσαλα και αδέξια (έως πολύ...)!
Ο μικρός τη δέχτηκε με ενθουσιασμό, την είχε δει μια ακόμα φορά όταν επισκεφθήκαμε το εκτροφείο για να τη γνωρίσει. Λίγο "μαζεμενος" στην αρχη με το αγγιγμα της υγρής της μύτης κ της γλώσσας της πάνω του... Αλλά νομίζω ότι εξοικειωνεται πολυ γρήγορα.
Εμείς διαβαζουμε, βλέπουμε βίντεο σχετικά με την εκπαίδευση και επικοινωνούμε με τον εκπαιδευτή μας τηλεφωνικά μέχρι να περάσει η πρώτη βδομάδα μας μαζί, οπότε και θα έρθει πάλι στο σπιτι για μάθημα! Ευτυχώς η γλυκιά μου είναι αρκετά καλοβολη και υπακουη, ίσως μας "μετράει" ακόμα...τι να πω? Δε λείπουν βέβαια και οι πονηρές προσπάθειες να κερδίσει χάδια, να γλιτώσει το crate, και να φάει μια ακόμα λιχουδια!
Προσπαθούμε όμως να εκμεταλλευτούμε αυτή την πρώτη περίοδο της γνωριμίας μας εποικοδομητικά για να μην υποφέρουμε μετά ούτε εμείς... ούτε κ αυτη.
Οι βόλτες είναι το καλύτερο μας μέχρι στιγμής. Είναι πραγματική κυρία στο δρόμο. Δεν τραβάει, δεν τρέχει, υπακούει στην αλλαγή κατεύθυνσης και στο σταματα- ξεκινα. Είναι φιλική με όλους και κοινωνική με άλλα σκυλιά. Το μονο ασχημο που παρατηρησα ειναι οτι της αρέσει να μαζεύει ο,τι βρει από κάτω και να μου το φέρνει να παίξουμε... ευτυχως με αφηνει ομως να της το πάρω από το στόμα χωρίς αντιρρήσεις και ακούει στο "οχι" όταν την προλαβαίνω.
Ελπίζω οι επόμενες μέρες να είναι το ίδιο καλές και να καταφέρουμε να γίνουμε για τη scarlet μια πραγματική οικογένεια. Ελπίζω ο μικρός μου να βρει μια αληθινή φίλη στη γλυκιά μουριτσα της. Ελπίζω και εμείς να βρούμε την παρεούλα μας στις βόλτες και στις εκδρομουλες μας αλλά και στο τεμπελικο άραγμα στον καναπέ τα μεσημέρια της Κυριακής μας...
Ευχαριστούμε την κ.Μ. που μας την παραχώρησε και υποσχόμαστε ότι θα την προσέχουμε πολύ!
 

Attachments



mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Λοιπόν... τα νέα μας:
Η scarlet είναι πια εδώ μαζί μας! Στο σπίτι μας... μέλος της οικογένειας μας!
Συμπληρωσαμε το πρώτο 24ωρο παρέα και μπορώ να πω ότι μας αρέσει πολύ!
Είναι το πιο γλυκό και καλοβολο πλάσμα που ξέρω... ησυχη, ανεκτική, παιχνιδιάρα και υπομονετική σαν κουταβομαμά, όταν ο μικρός μου παίζει και την χαϊδεύει κάπως άτσαλα και αδέξια (έως πολύ...)!
Ο μικρός τη δέχτηκε με ενθουσιασμό, την είχε δει μια ακόμα φορά όταν επισκεφθήκαμε το εκτροφείο για να τη γνωρίσει. Λίγο "μαζεμενος" στην αρχη με το αγγιγμα της υγρής της μύτης κ της γλώσσας της πάνω του... Αλλά νομίζω ότι εξοικειωνεται πολυ γρήγορα.
Εμείς διαβαζουμε, βλέπουμε βίντεο σχετικά με την εκπαίδευση και επικοινωνούμε με τον εκπαιδευτή μας τηλεφωνικά μέχρι να περάσει η πρώτη βδομάδα μας μαζί, οπότε και θα έρθει πάλι στο σπιτι για μάθημα! Ευτυχώς η γλυκιά μου είναι αρκετά καλοβολη και υπακουη, ίσως μας "μετράει" ακόμα...τι να πω? Δε λείπουν βέβαια και οι πονηρές προσπάθειες να κερδίσει χάδια, να γλιτώσει το crate, και να φάει μια ακόμα λιχουδια!
Προσπαθούμε όμως να εκμεταλλευτούμε αυτή την πρώτη περίοδο της γνωριμίας μας εποικοδομητικά για να μην υποφέρουμε μετά ούτε εμείς... ούτε κ αυτη.
Οι βόλτες είναι το καλύτερο μας μέχρι στιγμής. Είναι πραγματική κυρία στο δρόμο. Δεν τραβάει, δεν τρέχει, υπακούει στην αλλαγή κατεύθυνσης και στο σταματα- ξεκινα. Είναι φιλική με όλους και κοινωνική με άλλα σκυλιά. Το μονο ασχημο που παρατηρησα ειναι οτι της αρέσει να μαζεύει ο,τι βρει από κάτω και να μου το φέρνει να παίξουμε... ευτυχως με αφηνει ομως να της το πάρω από το στόμα χωρίς αντιρρήσεις και ακούει στο "οχι" όταν την προλαβαίνω.
Ελπίζω οι επόμενες μέρες να είναι το ίδιο καλές και να καταφέρουμε να γίνουμε για τη scarlet μια πραγματική οικογένεια. Ελπίζω ο μικρός μου να βρει μια αληθινή φίλη στη γλυκιά μουριτσα της. Ελπίζω και εμείς να βρούμε την παρεούλα μας στις βόλτες και στις εκδρομουλες μας αλλά και στο τεμπελικο άραγμα στον καναπέ τα μεσημέρια της Κυριακής μας...
Ευχαριστούμε την κ.Μ. που μας την παραχώρησε και υποσχόμαστε ότι θα την προσέχουμε πολύ!
Ποσο χαρούμενους μας κάνετε με την χαρά σας.καλος την δεχτήκατε.ευχομαι τα καλυτερα για τον γιο σας και για την υπόλοιπη οικογένεια.να την χαίρεστε.(y)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μπράβο σας! Ελπίζω ότι θα τηρήσετε την υπόσχεση σας στην κ Μ και ελπίζω επίσης, αν και και είμαι σχεδόν σίγουρη, ότι η Σκάρλετ θα αποδειχθεί ο πολύτιμος σύντροφος που το παιδί σας χρειάζεται.

Για αυτό που γράψατε ότι μαζεύει τα πάντα και τα φέρνει, δεν είναι άσχημο είναι φυσιολογικό. Εϊναι σκύλος επαναφοράς ο σκύλος σας. Το άσχημο θα είναι αν τα τρώει κιόλας. Αυτό δουλέψτε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μα φυσικά ένα μαύρο σκυλί, θα ήταν το κατάλληλο "φάρμακο"
Τι άλλο; :p
Εύχομαι να σας πάνε όλα, όπως τα έχετε ονειρευτεί.
Εχετε ήδη κάνει, την καλύτερη αρχή (y)
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3