Υιοθεσια κανε κορσο


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Γεια σας κ απο μενα.ειμαι νεο μελος κ μιας που δεν βρηκα κατι να με καλυψει ανοιγω ενα νεο θεμα κ θα ηθελα τις πολυτιμες συμβουλες σας.ενδιαφερομαι να αποκτησω ενα θηλυκο κανε κορσο.δεν ειχα ποτε σκυλο κ γενικα απο αυτα που διαβαζω φοβαμαι σχετικα απο ποιο εκτροφειο να την αποκτησω.θα ηθελα να μου προτεινεται αν μπορειτε κ γενικα να με βοηθησετε σαν εμπειροι που ειστε.ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν βρήκες κάτι να σε καλύψει, ψάχνοντας στο φόρουμ για...cane corso;;;;

5 σελίδες θεμάτων, βγάζει μια πρόχειρη αναζήτηση.
Για ξαναπροσπάθησε, για να μην συζητάμε πάλι τα ίδια και τα ίδια :)
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Ναι τα εχω διαβασει.απλα ειναι γενικες ολες οι συζητησεις.δηλαδη αν ξερει καποιος να μου πει οτι στο ταδε εκτροφειο ειναι ετσι στο αλλο αλλιως απο εμπειριες παντα κ ετσι αφου θα εχω μια αποψη να αποφασισω με γνωμονα το καλυτερο
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Γενικα αν δεν μιλησεις με τον εκτροφεα και αν δεν πας να δεις απο κοντα αυτον και τα σκυλια του δε βγαζεις ευκολα ακρη , το πρωτο βημα ειναι να βρεις 2-3 εκτροφεια που σ'αρεσουν τα σκυλια που έχουν απο το site τους να επικοινωνησεις και να δεις ποιος σου αρεσει.
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Εχω μιλησει με τρεις εκτροφεις.τωρα τι να πω ευγενικοι οι ανθρωποι απλα επειδη εγω ειμαι απειρος απο σκυλους γιαυτο κ εκανα μια ερωτηση εδω.οι τιμες τους παντως απο 600ευρω εως 1200ευρω.μεγαλη αποκλιση γεγονος που κ αυτο με προβληματισε ακομη περισσοτερο
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κοιτα μη κρινεις μονο απο τις τιμες , κανονισε ραντεβου πηγενε απο εκει δες τα σκυλια τους και κρινε. Παντως εκει παιζουν οι τιμές , κρινε απο τα σκυλια τους , τους ιδιους , τις εγκαταστασεις , το χαρακτηρα των σκυλιων και οχι μονο την εμφανιση κλπ . Η τιμη καθοριζεται απο αρκετα πραγματα , από τους γονεις των κουταβιων , από τον αριθμο των μικρων στη γεννα, από αν ο εκτροφέας παει συχνα σε εκθεσεις και εννοειται ότι όλοι θελουν να βγαλουν και καποια χρηματα απο αυτο , οποτε μη κρινεις μονο απο τη τιμη.
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Δεν το ειπα οτι ειναι ακριβα.με προβληματισε στο γεγονος οτι γιατι 600 μηπως κατι δεν παει καλα ξερω εγω...επισης καθως απειρος οπως προειπα με εχει προβληματισει το γεγονος με τον χαρακτηρα.δηλαδη διαβαζω οτι στο ταδε εκτροφειο ο χαρακτηρας ειναι σκυλι φυλακας ξερω εγω.κ βασικα μονο για ενα εχω διαβασει εδω.μηπως μπορει καποιος να πει κ για αλλα.εμπειρικα παντα
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δεν σου ειπα οτι το ειπες για ακριβα , αλλα ουτε για φθηνα , απλα σου λεω ότι αν δεν πας απο κοντα να τους γνωρισεις να δεις πολλα σκυλια τους , να τα χαιδεψεις κλπ δυσκολα θα καταλαβεις κατι απο μια ξερη τιμη. Πιστευω ότι μιλας για εκτροφεις που ειναι γραμμενοι στο ΚΟΕ ετσι; Παρε και ενα τηλεφωνο και εκει να ρωτησεις γιατι με mail δεν απαντανε ποτε , τους εχω στειλει αρκετα 0 απαντηση. Γιατι αν καποιος ειχε βαλει 2000ε το κουταβι μετα τα 1200ε θα σου φαινονταν ότι κατι τρεχει;
 
Last edited:


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο.αυτοι που μιλησα ειναι στον κοε. Τα σκυλια τους δηλωμενα με πεντιγκρι.βεβαια ειδα κ ενα σαιτ με δωρο την τροφη για εξι μηνες.αλλο κ αυτο...δεν το κατακρινω απλα το αναφερω
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πηγαινε απο το εκτροφειο , μιλα μαζι τους δες και χαιδεψε σκυλια τους και αποφασισε συμφωνα με τα σκυλια που θα δεις αλλα και με τον εκτροφεα , ποια εκτροφεια ειναι αν επιτρεπεται (οχι για να κρινω , δεν ξερω απο Cane , αλλα για να δω τα σκυλια τους )
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Βαλοροσο, πεσιονερ περ κανε κορσο και του κ. Κωνσταντινου τσερωνη. Το αλλο που ειχε δωρο την τροφη δεν το θυμαμαι δεν μιλησα μαζι τους ενα σαιτ ηταν.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Site που μαλλον θα ηταν ελεινο δεν πειραζει , αρχισε να πηγενεις στα εκτροφια!
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εχεις καποιες γνωσεις για τη φυλη @Firefighter ; Καλα κανεις και προτεινεις να επισκεφτει τα εκτροφεια ο θεματοθετης @Asmodeus ,αλλα πως θα μπορεσει να κρινει τα σκυλια μορφολογικα* αν δεν εχει τις απαιτουμενες γνωσεις ; Εκτος αν παει για να δει συνθηκες διαβιωσης και συμπεριφορας των γονιων,και φυσικα για να αλληλοτεσταριστει με τους εκτροφεις.

*Την μορφολογια δεν την αναφερω αναγκαστικα για εκθεσεις,κτλ,αλλα για να μπορει ενδεχομενως να διακρινει αν αξιζει να δοθει η διαφορα στην τιμη.Εξαλλου η καθαροαιμια δεν προυποθετει και πως ενα σκυλι ειναι εντος προτυπου ή πως θα εξελιχθει ετσι οπως το ονειρευομασταν.
 
  • Like
Reactions: elverg


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Του ειπα να παει για αυτα που αναφερεις , κριση μορφολογίας ενδεχομενος να μη μπορει (ή μπορω) να κανει αλλά ο καθενας ξερει αν του αρεσει σαν φατσα ενα σκυλι ή όχι! Και πολυ σημαντικο να του δειξουν αρκετα σκυλια να δει και να τα χαιδεψει. Αν αξιζει η διαφορα στη τιμη ειναι στη κριση του καθενος , αν πραγματικα του αρεσουν τα σκυλια ενός εκτροφειου (εμφανισιακα και ως χαρακτηρες , το οποιο μπορεί να το δει μονο απο κοντα) , τον καλυπτει ο εκτροφέας και σαν δουλεια αλλα και ως ανθρωπος ενώ οι αλλοι όχι τοτε αξιζει η διαφορα (κατα τη γνώμη μου) αλλα δεν σημαινει ότι δινω περισσότερα αρα σιγουρα δεν χρειαζεται να δω τιποτα αλλο διοτι εξασφαλισα ετσι το τελειο για μενα κουταβι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Γνωσεις για την φυλη εχω οσες γνωσεις μπορει να εχει καποιος διαβαζοντας απο το ιντερνετ.τωρα για να μπορω να κρινω μορφολογικα αποκλειεται βεβαια.μονο ποιο θα μου αρεσει την ωρα που θα τα κοιταζω απο κοντα.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland






Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγραψα υιοθεσια γιατι δεν μου αρεσει η λεξη αγορα.δεν προκειται για πραγμα που αγοραζω ειναι μια ψυχη..οποτε υιοθετω ετσι το βλεπω εγω
Δηλαδή όταν θα πας να σκάσεις τα 600-1200 για την ψυχή που λες δεν είναι αγορά.Δικαίωμα σου βέβαια να το ονομάσεις όπως σε ευχαριστεί εσένα.
Περί ορέξεως...
Μεταξύ μας πάντως, θα πας να αγοράσεις ένα σκυλί φυλής Cane Corso.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλημερα φιλε μου Firefighter :)
Θα σου παραθεσω και εγω τη γνωμη μου.

Αρχικα θα πρεπει μονος σου να μαζεψεις οση περισσοτερη πληροφορια μπορεις για τη φυλη.

Το προτυπο θα πρεπει να γινει σαν την πρωινη προσευχη στο σχολειο που την ξερεις και ας μην ανεβαινεις ποτε να την πεις :p

http://www.fci.be/en/nomenclature/ITALIAN-CORSO-DOG-343.html στα Αγγλικα το προτυπο και θα το βρεις ευκολα θεωρω και στα Ελληνικα.

Το forum εχει πολλα θεματα για κανε κορσο, πρεπει να διαβασεις πολυ ωστε οταν βρεις τα οσα εκτροφεια να μπορεις εστω και θεωρητικα να κρινεις απο το τι σκυλια βλεπεις μεχρι λεπτομερειες που χαρακτηριζουν εναν καλο εκτροφεα απο εναν μετριο και εναν κακο.

Μπες και σε εκτροφεια του εξωτερικου ωστε να εχεις μετρο συγκρισης σε οτιδηποτε σε αφορα

Οταν διαβασεις αρκετα θα σου δημιουργηθουν πιθανοτατα νεες αποριες και τοτε θα αξιζει να ανοιξεις νεο θεμα με πιο συγκεκριμενες ερωτησεις

Τοτε λοιπον ενα μελος του φορουμ που εγω εκτιμω την αποψη του γενικα αλλα ακομα περισσοτερο στη φυλη ειναι ο
east49 και νομιζω οτι εχει να πει και να δωσει (και ας μην ειναι ο μεσος ιδοκτητης, θα σου προτεινα να διαβασεις το http://www.dogforum.gr/community/threads/cane-corso-η-μηπως-οχι.24621/)

Για να σου δωσω να καταλαβειςτο σκεπτικο με εναν παραλληλισμο, ειναι σαν να μας ρωτας "τι μαρκα αυτοκινητο να παρω; seat opel ή volvo?" και εγω (και οχι μονο) σου λεω "κατσε διαβασε λιγο πρωτα για τη ροπη τα φρενα το abs τον εγκεφαλο κτλ κτλ κτλ ωστε με περισσοτερες πληροφοριες και ενα θεμα σου στο φορουμ να εχει περισσοτερα να πουμε και εσυ να μην βλεπεις απλα κοκκινα η μαυρα αυτοκινητα οταν πας στις αντιπροσωπειες" :)

Νομιζω καταλαβες πως το λεω


Επισης, θεματα οπου θα βρεις κοντρες/διαμαχες κτλ μη σε αποτρεψουν στο να συνεχισεις το διαβασμα, εχεις να παρεις κ απο εκει πολλα

Εχεις μπει σε μια διαδικασια οπου η πληροφορια ειναι ο καλυτερος συμμαχος σου
Θα χαρω αν βοηθησα καπως
Καλως ηρθες :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3