Γιατί καθαρόαιμο;


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
το ερώτημα μου βασικά περιμενα να αναπτυχθει περισσοτερο γυρω απο το θεμα αν και κατα ποσο η επιλεκτικη αναπαραγωγη ειναι σωστη και οχι εκφυλιστική.
Προσωπικά θεωρώ πως ο δρόμος των κλειστών γενεαλογίων και της αυστηρής επιλογής -απόρριψης οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στον εκφυλισμό.
Μέσω της αυστηρής επιλογής μικραίνει η γενετική δεξαμενή και χάνονται για πάντα γονίδια απαραίτητα για την υγιή συνέχιση μιας φυλής. Αν συνυπολογίσουμε δε και τις επιπτώσεις που έχουν διαχρονικά οι περιβόητοι "δημοφιλής επιβήτορες", τα πράγματα δεν είναι απλά σοβαρά, αλλά τραγικά. Ειδικά σε κάποιες φυλές.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων, συμβιβασμών με σύμμαχο την γενετική και ειδικότερα το population genetics.
Κάτι που φυσικά δεν αφορά ΜΟΝΟ τις καθαρόαιμες φυλές, αλλά τον σκύλο σαν είδος.
Ας έχουμε υπόψιν μας πως όταν επιλέγεις έναν οργανισμό για να αναπαραχθεί, επιλέγεις τα πάντα. Και αυτά που θες αλλά και αυτά που δεν θες. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και όταν απορρίπτεις έναν οργανισμό. Τον απορρίπτεις ολόκληρο και μαζί με αυτόν, όλα τα καλά στοιχεία που σίγουρα έχει, χάνονται εις τους αιώνες των αιώνων... ΑΜΗΝ.


Το ερωτημά μου λοιπον, ειχε δυο σκέλη. Τι ειναι αυτο που σε κανει να πληρωσεις για ενα ζωο. Ολοι οταν πληρωνουμε για καποιο λογο πληρωνουμε.
και δευτερον, να ενημερωθω περισσοτερο για το πως γινεται η εκτροφη και αν υπάρχει καποιο "ηθικο" η επιστιμονικό "θέμα" προς συζητηση.
Για το οικονομικό, έχω μια διαφορετική θεώρηση συγκριτικά με άλλα μέλη. Δεν θεωρώ πως αντικατοπτρίζει τα έξοδα ή την συντήρηση. Είναι κάτι πολύ πιο πάνω από όλα αυτά.
Δεν είναι ένα "προϊόν" που το πουλάς για να καλύψεις τα έξοδά σου.
Προσπαθείς να διασφαλίσεις την τύχη του "παιδιού" σου και το χρήμα είναι ένας τρόπος που δείχνει (μέχρι ενός σημείου) πως ο ενδιαφερόμενος έχει πάρει στα σοβαρά την απόφασή του και δεν είναι μια παρόρμηση της στιγμής.
Εξαρτάται σε τι άνθρωπο - εκτροφέα θα πέσεις και τι στόχους - βλέψεις - οράματα έχει. Προσωπικά αναφέρομαι πάντα στην ρομαντική και πραγματικά χομπίστικη πλευρά της εκτροφής που δεν είναι τόσο σπάνια, απλά θέλει λίγο ψάξιμο για να την βρεις και να σου αποκαλύψει τα μυστικά της.
Γνωρίζω εκτροφείς που έχουν χαρίσει κουτάβια, γνωρίζω εκτροφείς που δεν δίνουν κουτάβια παρά μόνο αν είσαι γνωστός και άνθρωπος εμπιστοσύνης και που όσα χρήματα και να δώσεις, σκύλο απο αυτούς δεν παίρνεις.

Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, νομίζω απάντησα λίγο πιο πάνω.
Παρόλα αυτά είναι τεράστιο θέμα και πάρα πολύ ενδιαφέρον.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Προσωπικά θεωρώ πως ο δρόμος των κλειστών γενεαλογίων και της αυστηρής επιλογής -απόρριψης οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στον εκφυλισμό.
Μέσω της αυστηρής επιλογής μικραίνει η γενετική δεξαμενή και χάνονται για πάντα γονίδια απαραίτητα για την υγιή συνέχιση μιας φυλής. Αν συνυπολογίσουμε δε και τις επιπτώσεις που έχουν διαχρονικά οι περιβόητοι "δημοφιλής επιβήτορες", τα πράγματα δεν είναι απλά σοβαρά, αλλά τραγικά. Ειδικά σε κάποιες φυλές.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων, συμβιβασμών με σύμμαχο την γενετική και ειδικότερα το population genetics.
Κάτι που φυσικά δεν αφορά ΜΟΝΟ τις καθαρόαιμες φυλές, αλλά τον σκύλο σαν είδος.
Ας έχουμε υπόψιν μας πως όταν επιλέγεις έναν οργανισμό για να αναπαραχθεί, επιλέγεις τα πάντα. Και αυτά που θες αλλά και αυτά που δεν θες. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και όταν απορρίπτεις έναν οργανισμό. Τον απορρίπτεις ολόκληρο και μαζί με αυτόν, όλα τα καλά στοιχεία που σίγουρα έχει, χάνονται εις τους αιώνες των αιώνων... ΑΜΗΝ.




Για το οικονομικό, έχω μια διαφορετική θεώρηση συγκριτικά με άλλα μέλη. Δεν θεωρώ πως αντικατοπτρίζει τα έξοδα ή την συντήρηση. Είναι κάτι πολύ πιο πάνω από όλα αυτά.
Δεν είναι ένα "προϊόν" που το πουλάς για να καλύψεις τα έξοδά σου.
Προσπαθείς να διασφαλίσεις την τύχη του "παιδιού" σου και το χρήμα είναι ένας τρόπος που δείχνει (μέχρι ενός σημείου) πως ο ενδιαφερόμενος έχει πάρει στα σοβαρά την απόφασή του και δεν είναι μια παρόρμηση της στιγμής.
Εξαρτάται σε τι άνθρωπο - εκτροφέα θα πέσεις και τι στόχους - βλέψεις - οράματα έχει. Προσωπικά αναφέρομαι πάντα στην ρομαντική και πραγματικά χομπίστικη πλευρά της εκτροφής που δεν είναι τόσο σπάνια, απλά θέλει λίγο ψάξιμο για να την βρεις και να σου αποκαλύψει τα μυστικά της.
Γνωρίζω εκτροφείς που έχουν χαρίσει κουτάβια, γνωρίζω εκτροφείς που δεν δίνουν κουτάβια παρά μόνο αν είσαι γνωστός και άνθρωπος εμπιστοσύνης και που όσα χρήματα και να δώσεις, σκύλο απο αυτούς δεν παίρνεις.

Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, νομίζω απάντησα λίγο πιο πάνω.
Παρόλα αυτά είναι τεράστιο θέμα και πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Ωραία ανάλυση και to the point
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ενα ερωτημα πιο παλιο απ'τη γη και το φεγγαρι... :p
Οσοι κανατε αναφορα στον τροπο και επιλογη αποκτησης τα λετε πολυ ομορφα και ακριβως οπως θα επρεπε να ειναι .
Ειναι ομως ετσι? Στην πραξη μιλωντας, οχι ακαδημαϊκα.. αρα ευλογο και το ερωτημα της druna.
Απο οσους δηλωνουν εκτροφεις , ακομα και με το νομο, ποσοι ειναι αυτοι που τηρουν τους κανονες ? Αυτοι ποσα κουταβια "παραγουν"? Ο αριθμος αυτος εχει καμια σχεση με τα καθαροαιμα που κυκλοφορουν αναμεσα μας? Πιστευω πως οχι. Τουλαχιστον σε ΄μενα οι αριθμοι δεν βγαινουν... Αρα μιλαμε μια πλειοψηφια φαινοτυπικα καθαροαιμων..
Ναι σιγουρα η απαντηση "γιατι εχω την επιλογη" ειναι μια απαντηση, προσωπικα σε καθε επιλογη μου λοιπον εξεταζω τις πραγματικες αναγκες μου αλλα και το ηθικο κομματι της υποθεσης.
Ενα πολυ πολυ ωραιο ποστ ειχε κανει ο canis, αλλα δε το βρισκω να το παραθεσω, Druna αν θυμμαι καλα λεγεται " ο σκυλος σαν εμπορικο προιον" (η καπως ετσι..) διαβασε το νομιζω θα σαρεσει.
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ειναι ομως ετσι? Στην πραξη μιλωντας, οχι ακαδημαϊκα.. αρα ευλογο και το ερωτημα της druna.
Απο οσους δηλωνουν εκτροφεις , ακομα και με το νομο, ποσοι ειναι αυτοι που τηρουν τους κανονες ? Αυτοι ποσα κουταβια "παραγουν"? Ο αριθμος αυτος εχει καμια σχεση με τα καθαροαιμα που κυκλοφορουν αναμεσα μας? Πιστευω πως οχι. Τουλαχιστον σε ΄μενα οι αριθμοι δεν βγαινουν... Αρα μιλαμε μια πλειοψηφια φαινοτυπικα καθαροαιμων..
Ο,τι είναι νόμιμο ή τυπικό δεν είναι απαραίτητα και ηθικό και οι "κανόνες" της εκτροφής δεν βασίζονται σε κάποιον νόμο ή καλούπι, αλλά στο ήθος, τις αξίες, τις γνώσεις και τον σκοπό - στόχο - προθέσεις αυτού που εκτρέφει. Έννοιες που δεν είναι μετρήσιμες.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο υπάρχει μια δυσκολία όχι μόνο επιλογής του κατάλληλου εκτροφέα, αλλά κατανόησης τί ακριβώς πρεσβεύει η ίδια η εκτροφή.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Την περιμενα την απαντηση σου για να ειμαι ειλικρινης :)
και δεν αντιλεγω καθολου, μα καθολου σε ολα οσα εχεις γραψει.
Το τι πρεσβευει η εκτροφη δεν απαντα αυτοματα στο "γιατι καθαροαιμο" με αυτα που βλεπουμε γυρω μας.
Συγχαιρω και τον ηθικο εκτροφεα και αυτον που ψαχνει σωστα να αποκτησει το καθαροαιμο κουταβι του (ακομα κι αν στην πραγματικοτητα δεν το χρειαζεται) . Ομως, πως να το κανουμε τωρα, δεν ειναι ο γενικος κανονας αυτος και νομιζω το ξερεις. Επισης το οτι δεν ειναι ο γενικος κανονας φυσικα δεν αναιρει τα οσα πολυ ωραια γραφεις.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ο γενικός κανόνας είναι ότι η πλειονότητα των δηλωμένων εκτροφέων είναι αστείοι.
Μόνο την τελευταία δεκαετία έχουν γίνει 883 αιτήσεις για επωνυμία εκτροφείου!
ΟΚΤΑΚΟΣΙΕΣ
ΟΓΔΟΝΤΑ
ΤΡΕΙΣ
Αυτό δεν δικαιολογεί τους byb, αυτοί είναι εκτός χαρακτηρισμών.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and johnk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η εκτροφή όπως θα έπρεπε να γίνεται (με τα καλά της και τα κακά της), δεν είναι σε θέση ούτε κατ'ελαχιστο να καλύψει την ζήτηση.
Θες χρόνο για να δεις, να τσεκάρεις και να προχωρήσεις, κάτι που δεν είναι συμβατό με την καταναλωτική μανία και την αυξημένη ζήτηση.
Χρειάζεται βέβαια και το κοινό - γιατί δεν μπορείς να κρατήσεις όλα τα κουτάβια - αλλά αυτό διαφέρει από το να κάνεις γέννες ΓΙΑ το κοινό.

Και εδώ είναι που επικρατεί σύγχυση.
Μου δίδεται δηλαδή η εντύπωση πως πολλοί βλέπουν τον καθαρόαιμο σκύλο σαν ένα καταναλωτικό προϊόν και την εκτροφή σαν το μέσο που παράγει αυτό το προϊόν.
Από αυτό νομίζω, ξεκινάνε όλα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ή μπορεί απλά να ξεκινάνε από το ότι υπάρχει κάποιο ποσοστό ανθρώπων που επειδή διάβασαν πέντε συζητήσεις σε τρία φόρα, πήραν καθαρόαιμο από εκτροφέα, πήγαν και σε πέντε εκθέσεις θεώρησαν ότι είναι κατάλληλοι να γίνουν εκτροφείς.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ο γενικός κανόνας είναι ότι η πλειονότητα των δηλωμένων εκτροφέων είναι αστείοι.
Μόνο την τελευταία δεκαετία έχουν γίνει 883 αιτήσεις για επωνυμία εκτροφείου!
ΟΚΤΑΚΟΣΙΕΣ
ΟΓΔΟΝΤΑ
ΤΡΕΙΣ
Αυτό δεν δικαιολογεί τους byb, αυτοί είναι εκτός χαρακτηρισμών.
Επειδή συγκαταλέγομαι σε αυτούς τους εκτροφείς που αναφέρεις (απέκτησα την επωνυμία το 2012) για πες μου τι τους κάνει αστείους για να ξέρω και εγώ αν είμαι μέσα.
Ρωτάω φιλικά πάντα, εντάξει?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Οκ, στην περιγραφή ομολογώ πως οι αριθμοι που υπολογιζω πιάνουν μέσα και τους byb , παρόλαυτα αυτοί που πήραν από κει σκύλο "διάλεξαν" καθαρόαιμο κι ας μη ξέρουν .
Haviharakennel η απάντηση μάλλον είναι αυτό που είπε ο orilis. Όλοι ξέρουμε από έναν.
Ο σκύλος "καταναλωτικό προϊόν" δεν είναι, άλλα γίνεται σε σχέση με την αντίληψη αυτών που έχει απέναντί του , αφού εμπορεύεται, δυστυχώς.
Και είναι σημαντικο να μην ενθαρρύνεται αυτή η νοοτροπία.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Επειδή συγκαταλέγομαι σε αυτούς τους εκτροφείς που αναφέρεις (απέκτησα την επωνυμία το 2012) για πες μου τι τους κάνει αστείους για να ξέρω και εγώ αν είμαι μέσα.
Ρωτάω φιλικά πάντα, εντάξει?
Πόσους από αυτούς βλέπεις σε έκθεση?
το 10% ?
Και μέσα σε αυτό το 10% και εσένα φυσικά.
Δεν χρειάζεται να σε εξαιρέσω εγώ απ τον χαρακτηρισμό. Το κάνουν τα νούμερα.
 
  • Like
Reactions: mareco


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δηλαδή όποιος κατεβαίνει σε εκθέσεις παύει να είναι αστείος; Και δεν αναφέρομαι στη haviharakennel ασφαλώς.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου: μπορεί κάποιοι από αυτούς να έχουν την επωνυμία αλλά δεν ξεκίνησαν ακόμα ενεργά. Και εγώ είχα επωνυμία από 2012 και η πρώτη μου γέννα έγινε 2015. Μπορει να προετοιμάζονται ακόμα, ας τους κρίνουμε από ορατό αποτέλεσμα. Ή κάποιοι μπορεί να πήραν επωνυμία και μετά αλλάξαν γνώμη και δεν ασχολούνται καν με την εκτροφή.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν 1000 εκτροφεία στην Ελλάδα (είτε προκοπής είτε όχι), μάλλον τα περισσότερα δεν είναι ενεργά.
 
  • Like
Reactions: Orilis and TARA


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι πανάκεια πάντως η συμμετοχή σε εκθέσεις.
Μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και να μην σημαίνει απολύτως τίποτα και να γίνεται απλά και μόνο για τους "τύπους".
Σίγουρα είναι κάτι, αλλά μέχρι το "ιδεατό" μεσολαβούν πολλά ακόμα που δυστυχώς δεν είναι μετρήσιμα.

@kasi

Από την αρχή υπήρχε αυτή η νοοτροπία και θα εξακολουθεί να υπάρχει.

Δείτε τι έγραφε για παράδειγμα ο Hugh Dalziel το 1879 για την εκτροφή:

"The immense rise in market value of dogs of all breeds during the last twenty years, as a consequence of the competition promoted and encouraged by exhibitions and of the constant free and full discussion carried on in the press respecting the points of value of the several varieties, together with the general increase of wealth and wider interest taken in the sports in which dogs are useful and participate, has led numbers of persons to take up dog breeding, partly as a hobby, and partly with a view to the profits it is supposed and hoped may be made thereby.

When people read about puppies being sold for .10, 15, and 20 £ each, which in their youth it would have been difficult to find homes for at one-tenth the money, the conclusion is so temptingly in accord with the desire that it is too often accepted without sufficient examination, and as often leads to disappointment and loss.

In this, as in so many other ways of life, I believe we have two very distinct classes, each in their way successful ; but the two classes I refer to hold ideas of success as wide asunder as the poles.
The one I call the genuine breeder : the man who takes hold of a variety and says, this dog would be improved for purposes of utility and beauty, by the breeding out or modifying certain points he exhibits strongly, and the development of others of which he is deficient ; and who with this as his primary object sets about the work on certain intelligible and accepted lines, which, however, does not necessarily preclude experiment which reason, stimulated by observation, may suggest and approve.

Sooner or later, in defiance of ill-luck, accidents, and all adverse circumstances, that man will make a name for himself as a breeder, for he will have attained an object in itself worthy, and which, by its inherent
excellence, compels recognition and praise. Such a breeder was the late Mr, Laverack, and, following a similar course with like success, I point with equal force to Mr. E. LI. Purcell Llewellyn, whose kennel of setters is among the largest and is the highest and most equal in quality I have seen.


Men who are guided by these high and worthy motives are not so few as many suppose, for they are often the least heard of, as they value much more highly the improvement of their kennels than the taking of prizes. Dogs these breeders must, as a matter of course, have to dispose of ; but they do not breed to sell ; that is rather an accident of their pursuit.

I have not a word to say against breeding for sale ; it is a perfectly legitimate business and an interesting pursuit, and intelligently followed may be made profitable ; but to improve the various breeds of dogs and
still make things pay is by no means easy, because such breeders have to compete with another and altogether less worthy, and sometimes even unscrupulous, class.

Profits on the sale of goods of almost every kind depend very much on the publicity the goods and their owners receive. Most of us have to trust to our tailor for the quality of cloth he supplies us with ; and in dogs there is not one buyer in a hundred capable of making a selection for himself rarther than pleasing his own fancy.

Taking advantage of this, there are a very large number of breeders who, possessed of prize dogs, breed them with no reference to their fitness to mate, and with no other object than to sell their produce at the
highest possible price. To select the good and put down the useless is never dreamt of. The weedy and the ricketty, if they can boast of prize winning relatives, will bring so many pounds from some foolish person or another, and so the dealing breeder does his best to degenerate whatever breed he takes in hand.

It is hopeless to reform these mercenaries ; but as I wish this book to be really serviceable, I warn the tyro, and all who desire to possess good dogs, to beware of a class that is so widespread."


Genuine breeder vs dealer breeder.
 


faru13

New Member
22 Μαϊου 2016
2
0
46
Να σε ρωτήσω κάτι; απο την Εμμανουέλα το πήρες; εχει πολυ καλα σκυλιά . Κι εμείς περιμένουμε τη κούκλα μας από εκτροφέα στη Σλοβακία γιατι δυστυχώς περιμέναμε γεννα της εμμανουελας αλλα το σκυλι της απέβαλε.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να σε ρωτήσω κάτι; απο την Εμμανουέλα το πήρες; εχει πολυ καλα σκυλιά . Κι εμείς περιμένουμε τη κούκλα μας από εκτροφέα στη Σλοβακία γιατι δυστυχώς περιμέναμε γεννα της εμμανουελας αλλα το σκυλι της απέβαλε.
Ποιά είναι η Εμμανουέλα;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3